شرایط اصلاح اظهارنامه عملکرد تا پایان مرداد ماه

2
514 بازدید

با سلام دوستان پرشین حساب عزیز
برای مدیران مالی و حسابداران محترم پایان ۳۱ تیرماه پایان استرسها و حجم بالای کارهای دپارتمان حسابداریست.تقریبا همزمان شدن تهیه اظهارنامه عملکرد و حسابرسی صورت های مالی و انجام امور روزانه و گزارشات فصلی و اظهارنامه ارزش افزوده و شاید بررسی صحت ارزش افزوده از سوی دارایی،..در طی ۴ ماه اول سال،باعث شود که در اظهارنامه عملکرد که به صورت سالیانه تهیه می شود خطایی محاسباتی رخ داده باشد.حال حسابداری که در ارسال اطلاعات عملکرد شرکت، اشتباهی انجام داده است باید چه کند؟؟

خوشبختانه سازمان امور مالیاتی با ارائه ماده ۲۲۶ قانون مالیات های مستقیم مشکل حسابداران را حل نموده است.

ماده ۲۲۶ قانون مالیات های مستقیم

در این ماده به این موضوع اشاره شده که در صورت عدم تسلیم اظهارنامه عملکرد در موعد مقرر یعنی تا ۳۱ تیر ماه از سوی مودیانی که مکلف به ارائه اظهارنامه و ترازنامه و حساب سودو زیان بودند موجب عدم رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان نخواهد شد.در صورتی که اظهارنامه تسلیم شده است درآمدی که در ترازنامه یا حساب سود و زیان تسلیمی قطعی خواهد بود.

تبصره ماده ۲۲۶ مهم تر از خود ماده ۲۲۶

طی تبصره این ماده اگر مودی در ارائه اظهارنامه یا ترازنامه یا حساب سود و زیان تسلیمی از نظر محاسبه اشتباهی انجام داده باشد، مودی می تواند با ارائه مدارک لازم ظرف یک ماه از تاریخ انقضای مهلت اظهارنامه یعنی تا ۳۱ مرداد نسبت به رفع اشتباه اقدام و اظهارنامه یا ترازنامه یا حساب سود و زیان اصلاحی را تسلیم نماید.دقت شود که حتی در صورت اصلاح اظهارنامه از ۱ مرداد تا ۳۱ مرداد تاریخ تسلیم اظهارنامه همان تاریخ تسلیم اظهارنامه اولی است و تاریخ اظهارنامه اصلاحی ملاک عمل نمی باشد.

شرایط اصلاح

لازم به توضیح است که اظهارنامه اصلاحی به معنای پاک کردن و دوباره وارد نمودن همه اطلاعات در اظهارنامه نمی باشد!در صورتی که مغایرت ارقام اظهارنامه اصلاحی در مقایسه با آخرین اظهارنامه تسلیمی در مهلت مقرر ناشی از نتیجه ثبت سند حسابداری اصلاحی یا رویداد مالی پس از تسلیم اظهارنامه اصلی مودی نباشد به عنوان اظهارنامه اصلاحی موضوع تبصره ماده ۲۲۶ قانون مذکور قابل قبول خواهد بود.به دیگر سخن اگر سند حسابداری اصلاحی یا رویداد مالی پس از تاریخ تسلیم اظهارنامه اصلی مودی باشد اظهارنامه اصلاحی،مورد قبول نخواهد بود.

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام.لطفا ساینو جواب بدید
    اگه قسمتی از فروش رو فراموش کرده باشیم ثبت کنیم.الان میشه اظهارنامه رو تغییر داد و فروش ها رو اضافه کرد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید