گزارش کارگاه آموزشی معاملات فصلی ماده ۱۶۹

0
1565
کارگاه صورت معاملات فصلی – دانشگاه علم و فرهنگ تهران
کارگاه صورت معاملات فصلی – دانشگاه علم و فرهنگ تهران

معاملات فصلی ماده ۱۶۹ و برگزاری دومین کارگاه آموزشی 

سلام کاربران عزیز پرشین حساب. ضمن یادآوری تمدید زمان ارسال معاملات فصلی ماده ۱۶۹ بهار ۹۶، تا ۱۵آبانماه ، اعلام میداریم که دومین کارگاه آموزشی معاملات فصلی ماده ۱۶۹ برگزار شد.

تغییرات جدید لحاظ شده در سامانه ارسال صورت معاملات سردرگمی را برای مودیان عزیز ایجاد کرد. این موضوع سبب شد که سازمان امور مالیاتی کل کشور زمان ارسال معاملات را افزایش دهد تا فرصت یادگیری برای آنان فراهم شود. ثبت اطلاعات نادرست سهوا یا عمدا در این سامانه بعد از تایید نهایی شدن قابلیت اصلاح ندارد لذا لازم است تا مودیان عزیز قبل از اینکه اقدام نادرستی انجام دهند آموزش های درست را فراگیرند.

در این جهت تیم پرشین حساب گام های زیادی برداشته است و کارگاهها و همایش های بزرگی را چه در تهران و چه در شهرستان ها برگزار می نماید. دومین کارگاه آموزش ارسال صورت معاملات فصلی خریدو فروش در دانشگاه علم و فرهنگ در هفته گذشته برگزار شد. طبق قرار قبلی هدف از این جلسه آموزشی آشنایی شرکت کنندگان با صورت معاملات فصلی و نحوه گزارش در این سامانه هم به صورت آنلاین و هم آفلاین بود.

جناب آقای میثم حاجی محمدی مدرس این کارگاه آموزشی ضمن بیان نکات مهم و جدیدی که در ورژن جدید نرم افزار ارسال صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ قرار داده شده است، در انتهای جلسه سوالات و پرسشهای دوستان عزیز را پاسخ دادند. در ادامه به مشکلاتی که بیشتر مطرح شده میپردازیم.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

بیشتر این سوالات در خصوص حد نصاب بود. خیلی از افراد هستند که بعد از گذشت مدت زیادی از اجرای ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم، هنوز در تعیین حدنصاب با مشکل روبه رو میشوند. توضیح مختصری در این خصوص به شما کمک خواهد کرد.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان فهرست اصلاحات قوانین مالیاتی سال ۹۹

معاملات فصلی ماده 169

حد نصاب چیست؟

حد نصاب یعنی مجموع فاکتورهای خریداری شده از یک شخص حقیقی، که کمتر از مبلغ اعلام شده حوزه مالیاتی باشد می تواند بصورت تجمیعی گزارش شود، که با اصلاحات جدید فقط در بخش خرید امکان پذیر می باشد و در بخش فروش کاربردی ندارد.

در هر صورت حساب خرید از اشخاص حقیقی تا میزان ۵درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره ۱ ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات ، الزامی به درج شماره اقتصادی فروشنده در فهرست خرید نمی باشد، خریداران اطلاعات خریدهای مذکور را در فهرست معاملات خرید با عنوان ” معاملات کمتر از ۵درصد حد نصاب ” درج و ارسال نمایند. در تصویر زیر حد نصاب در دوره های گذشته مقایسه شده است:

معاملات فصلی ماده 169

سوالات متداول در این خصوص:

  • با سلام ، خسته نباشید ، معاملات کمتر از ۱۰ درصد رو میخواستم بپرسم ، و اینکه در چه صورت به طور تجمیعی ثبت میشه ؟؟
  • پاسخ:سلام کاربر عزیز. در سال جدید نرخ ۵درصد منظور شده است. و در صورتی که مبالغ خرید شما کمتر از حد نصاب باشد نیازی به عنوان نمودن کد اقتصادی طرف مقابل نخواهد بود.
  • سلام و خسته نباشید
    میخواستم بدونم هزینه هایی مثل اگهی و بارنامه که طرف مقابل شخص حقوقی هست چجور باید تو معاملات فصلی جدید ارائه بدم؟؟باتوجه به این هیچگونه اطلاعاتی از شرکت مقابل ندارم؟
  • پاسخ: سلام کاربر گرامی درصورتی که کمتر از حد نصاب باشد نیازی به درج کد اقتصادی طرف معامله نیست اما اگر بیش از آن باشد باید حتما دارای فاکتور و فرم شماره ۱ نمونه باشد.
  • سلام در گزارش فصلی خرید آیا باید تک تک فاکتورها قید بشه یا میشه مبلغ فاکتورها رو بصورت سر جمع آورد؟
این مطلب را هم بخوانید:  اطلاعیه : استخدام حسابدار تمام وقت

سوالات در این زمینه کوتاه و کاملا تکراری است. توجه به این نکته برای همه اهمیت دارد که بدانند که اگر چه در گذشته با نداشتن کد ملی و یا کد اقتصادی و وجود گزینه امتناع میتوانستید معاملات بدون فاکتور و اطلاعات را ثبت کنید، اما در سال جدید این گزینه وجود ندارد و مودیان نمیتوانند اطلاعات بدون هویت را ثبت کنند این موضوع در زمان رسیدگی دفاتر مودی را با مشکل مواجه خواهد کرد چرا که دفاتر و گزارشات مغایرت دارد.

سوالات بعدی در خصوص مباحث پیمانکاری و قراردادها بود که برای افراد سوال بود کارفرما چه نوع قراردادهایی را باید در کدام قسمت از سامانه ارسال معاملات وارد نماید؟

کدام یک از صورت وضعیتهای تایید شده و نشده در سرفصل هزینه ها و خرید ها اعلام میشود؟

اطلاعاتی که در این جلسه ۵ ساعته مطرح شد مواردی بود که خیلی از مودیان هنوز از آن مطلع نیستند و با تحلیل های کارشناسی بر روی موارد جدید نرم افزار معاملات فصلی به این نکات رسیده شده است. لازم به ذکر است که شیوه تدریس در این جلسات که در دو بخش دو ساعته و یک تایم استراحت برگزار میشود، مانند کلاسهای تدریس عملی مالی است و از سبک کلاس خشک و تئوریک به دور است. 

برای استفاده از مباحث مرتبط با این دوره های آموزشی و استفاده از فیلم ها و فایلهای مربوطه لطفا از لینک زیر استفاده نمایید. همچنین شما میتوانید برای رزرو در کارگاه آموزشی بعدی فرم مربوطه که در انتها مطلب برایتان قرار داده شده است تکمیل نمایید.

این مطلب را هم بخوانید:  سریعترین راه برای بین المللی شدن در حسابداری

رزرو

  • با انتخاب دوره‌ی مدنظر خود علاوه‌بر مشاوره رایگان، زودتر از دیگر کاربران و قبل از تکمیل ظرفیت از شروع دوره و تخفیف‌ها مطلع خواهید شد.

 

فیلم آموزشی ارسال صورت معاملات ۹۶ با تغییرات جدید

پاسخگویی به ابهامات ماده ۱۶۹ صورت معاملات

 

 

یک حرکت برای ارسال حد نصاب معاملات!

 

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here