خریداران ارز چگونه رسیدگی مالیاتی می‌شوند؟

0
458
خریداران ارز چگونه رسیدگی مالیاتی می‌شوند؟

خرید و فروش ارز در نگاه اول نوعی سرمایه گذاری از دیدگاه برخی از مردم محسوب می شود ولی از ابعاد دیگر نوعی معامله در نظر گرفته می شود.انجام معامله منجر به انجام یک فعالیت تجاری می گردد که از منظر سازمان امور مالیاتی مودی محسوب شده و می بایست تشکیل پرونده انجام گردد.

شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خریدهای ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانک مرکزی توسط سرپرست سازمان امور مالیاتی به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ شد.

اصلی ترین هدف سازمان از ابلاغ این شیوه نامه، رسیدگی مالیاتی به خریدهای ارزی با توجه به نوسانات ارزی بین سال ۱۳۹۵ لغایت ۱۳۹۷ و کنترل لازم بر فعالیت سوداگرانه برخی اشخاص که مبادرت به خرید ارز به هر طریق از بانک مرکزی نموده اند صادر شده است.

محمد قاسم پناهی در این خصوص اظهار داشت: کلیه اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقوقی در پایگاه اطلاعاتی مالیاتی بارگذاری شده است و ادارات امور مالیاتی مربوطه مطابق مقررات اقدام می نمایند.
وی در خصوص نحوه رسیدگی مالیاتی به خرید ارز اشخاص حقیقی نیز گفت: کلیه اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقیقی نیز براساس حجم خرید ارز جهت رسیدگی در کارگروه منتخب امور مالیاتی شهر و استان تهران و نیز ادارات کل امور مالیاتی مربوط در استان ها ارسال شده و اطلاعات جدید به دست آمده نیز ارسال خواهد شد.

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور افزود: اطلاعات مربوط به تراکنش های بانکی اشخاص حقیقی نیز از طریق دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی استان ها ارسال می گردد.
پناهی تاکید کرد: در خصوص آن دسته از مودیانی که مبادرت به خرید ارز نموده و فاقد پرونده مالیاتی مشاغل هستند، ابتدا تشکیل پرونده مالیاتی صورت گرفته و نسبت به صدور احکام جهت رسیدگی به کلیه منابع مالیاتی مودیان مزبور اعم از مالیات های مستقیم و ارزش افزوده اقدام خواهد شد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  همه مقررات ضد پولشویی‌ای که باید از آن‌ها مطلع باشید

وی در ادامه با بیان اینکه رسیدگی مالیاتی به پرونده اشخاص مذکور توسط کارگروهی ویژه انجام می گیرد، عنوان داشت: در مواردی که مودی دارای پرونده مالیاتی باشد، اگر ارز خریداری شده مرتبط با فعالیت شغلی مودی باشد و قبلا مالیات آن تشخیص و مطالبه گردیده باشد، مالیات مجدد مرتبط با همان فعالیت، موضوعیت نخواهد داشت. اما اگر ارز خریداری شده مرتبط با فعالیت شغلی مودی بوده و قبلا به نحوی در رسیدگی اداره امور مالیاتی ذیربط منظور نشده باشد، نسبت به رسیدگی و تعیین درآمد مشمول مطابق قانون و مقررات مربوط اقدام خواهد شد.

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور همچنین خاطرنشان کرد: در صورتیکه فعالیت مودی خرید و فروش ارز نباشد، اسناد و مدارک به دست آمده ملاک تعیین درآمد مشمول مالیات قرار گرفته و یا براساس اطلاعات به دست آمده از تراکنش های بانکی اشخاص و مطابق با مقررات نسبت به تعیین درآمد مشمول مالیات اقدام می گردد.

نکته ای که در این اطلاع رسانی محرز و مشخص می باشد راه اندازی  واحد بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی در هسته مرکزی سازمان امور مالیاتی است. اگر قبلا فقط تراکنش های بانکی عاملی برای حسابرسی مالیاتی محسوب میشد هم اکنون دفتر اختصاصی این واحد بازرسی بطور کامل تمامی عوامل مرتبط با فرایند پولشویی و فرار مالیاتی را در قالب شیوه نامه رسیدگی مشخصی بررسی می نماید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here