تسعیر ارز چیست ؟

2
1905

34963_375

سلام کاربران عزیز

معاملات یک واحد تجاری داخلی با واحدهای تجاری واقع در خارج از کشور اغلب به واحد پولی غیر از ریال انجام می شود که اینگونه معاملات را،معاملات ارزی می نامند.مانند :
– خرید مواد اولیه و داراییهای ثابت مشهود از خارج از کشور
– اخذ تسهیلات ارزی

– صدور(فروش) محصولات به خارج از کشور

بر اساس استاندارد حسابداری شماره ۱۶،معاملات ارزی در زمان شناخت اولیه باید بر اساس نرخ تسعیر در تاریخ انجام معامله به ریال ثبت شود.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

مثال:خرید کالا توسط یک واحد تجاری داخلی به مبلغ ۲۵۰۰۰ دلار از خارج از کشور به صورت نسیه. نرخ برابری دلار با ریال در تاریخ انجام معامله ۹۲۰۰ ریال می باشد.
در این حالت،این معامله به مبلغ ۲۳۰۰۰۰۰۰۰ ریال (۹۲۰۰ * ۲۵۰۰۰ )در دفاتر شرکت ثبت می گردد.

خرید کالا                      ۲۳۰۰۰۰۰۰۰
حسابهای پرداختنی                        ۲۳۰۰۰۰۰۰۰
======                  ======
در تاریخ پرداخت بدهی ارزی،واحد تجاری داخلی باید ۲۵۰۰۰ دلار به فروشنده بپردازد.نرخ برابری دلار با ریال در تاریخ پرداخت بدهی ارزی ممکن است با نرخ برابری دلار با ریال در تاریخ انجام معامله،متفاوت باشد.در نتیجه در چنین حالتی،واحد تجاری داخلی از بابت پرداخت بدهی ارزی متحمل سود یا زیان می گردد.
فرض کنید نرخ برابری دلار با ریال در تاریخ پرداخت بدهی ارزی مبلغ ۹۲۵۰ ریال باشد.لذا شرکت برای خرید ۲۵۰۰۰ دلار و پرداخت آن به فروشنده باید مبلغ ۲۳۱۲۵۰۰۰۰ ریال(۹۲۵۰ * ۲۵۰۰۰) بپردازد.همانطور که مشاهده می کنید واحد تجاری داخلی مبلغ ۱۲۵۰۰۰۰ ریال {۲۵۰۰۰*(۹۲۰۰-۹۲۵۰)} بیشتر از مبلغ بدهی ثبت شده در تاریخ انجام معامله پرداخته و از این بابت متحمل زیان می گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  اطلاعاتی که ممیزان مالیات هیچ‌گاه فاش نمی‌کنند!

حسابهای پرداختنی       ۲۳۰۰۰۰۰۰۰
زیان تسعیر ارز               ۱۲۵۰۰۰۰
موجودی نقد و بانک                       ۲۳۱۲۵۰۰۰۰
=======               ======
در صورتی نرخ برابری دلار با ریال در تاریخ پرداخت بدهی ارزی کمتر از نرخ برابری دلار با ریال در تاریخ انجام معامله باشد،واحد تجاری داخلی در تاریخ پرداخت بدهی ارزی و از بابت پرداخت بدهی ارزی،سود حاصل از تسعیر ارز تحصیل می نماید.
شناسایی سود و زیان تسعیر ارز به شرحی که در بالا آمد،بر اساس روش دو معامله ای است که مورد پذیرش استاندارد حسابداری شماره ۱۶ ایران نیز می باشد.

چنانچه واحد تجاری داخلی در تاریخ ترازنامه دارای بدهیها و مطالبات ارزی تسویه نشده و همچنین وجوه نقد ارزی باشد، اینگونه بدهیها،مطالبات و وجوه نقد ارزی باید بر اساس نرخ ارز در تاریخ ترازنامه تسعیر و سود و زیان حاصل از آن شناسایی گردد.

2 دیدگاه ها

  1. سلام برتمامی کاربران پرشین حساب خسته نباشید
    لطفا در مورد خرید وفروش یک بازیکن فوتبال در باشگاههای خارجی یا داخلی با توجه به اینکه مبلغ کلانی پرداخت میگردد توضیح بدید ونحوه ان در ترازنامه وصورت سود وزیان چگونه اعمال میشود وهمچنین درامدی که این بازیکن برای باشگاه مربوطه بدست می اورد

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here