در اعتبارات اسنادی هزینه حمل و بیمه کالای وارداتی بر عهده خریدار است یا فروشنده؟

0
1575

اعتبارات اسنادی

سلام به همه کاربران خوب پرشین حساب. یکی از مباحث مهم حسابداری بازرگانی بحث اعتبارات اسنادی یا همان LC می باشد. حسابدارانی که در شرکتهای بزرگ مشغول به فعالیت هستند بیشتر از سایرین با اصطلاحات رایج در اعتبارات اسنادی روبه خواهند بود. مطلب امروز به کسانی تقدیم می شود که تمایل دارند تا وارد بحث خرید و فروش خارجی شوند اما هیچ گونه اطلاعاتی از آن ندارند. همچنین دانستن اطلاعات پست  امروز ما برای افرادی که جویای سوالات قبل از مصاحبه استخدامی هم هستند، بسیار کاربردی است.

اعتبارات اسنادی چیست؟

تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار بر عهده میگرد تا در قبال دریافت اسناد معینی ، مطالبات ذینفع اعتبار یا فروشنده را بپردازد،اما بانک گشایش کننده چیست و چه کسی با بانک گشایش کننده در ارتباط خواهد بود از مواردیست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
در روند تجاری خری د و فروش زمانی که شخصی ( حقوقی یا حقیقی ) تصمیم به خرید از خارج کشور بگیرد باید یک سری از مراحل حتما اجرا نماید.

از جمله اصطلاحات تخصصی که در زمینه اعتبارات اسنادی با آن مواجه میشویم موارد زیر را می توان نام برد:

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

FOB، CIF؛ C&F
بیان این اصطلاحات به صورت تئوریک در بیشتر مقالات وجود دارد ما برای شما به طور خلاصه تعریفی کاربردی ارائه می دهیم. در صورتی که قرارداد بین خریدار و فروشنده ( که هر یک در کشوری مجزا به فعالیت می پردازند) منعقد گردد به گونه ای باشد که هزینه حمل و بیمه به عهده خریدار باشد FOB؛
در صورتی که قرارداد بین خریدار و فروشنده ( که هر یک در کشوری مجزا به فعالیت می پردازند) منعقد گردد به گونه ای باشد که هزینه حمل و بیمه به عهده فروشنده باشد CIF؛
و درصورتی  که قرارداد بین خریدار و فروشنده ( که هر یک در کشوری مجزا به فعالیت می پردازند) منعقد گردد به گونه ای  باشد که هزینه حمل بر عهده فروشنده و هزینه بیمه بیمه هم بر عهده خریدار باشد C&F گفته می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  11 ترفندکلیدی برای ارائه مطلوب صورت معاملات 3 ماهه!

فرآیند درخواست از فروشنده و انجام عملیات بانکی به چه صورت خواهد بود؟

زمانی که خریدار و فروشنده برای مبادله کالای خود با هم در ارتباط قرار میگیرند باید فروشنده پیش فاکتور خود را به خریدار ارسال کند. پیش فاکتور همان پروفرما هست. بعد از آن خریدار از بانک کارگزار که همان بانکیست که فرآیند گشایش اعتبار را انجام میدهد درخواست میکند تا برای او اعتبار ایجاد کند . بانک بر اساس قراردادهای فیمابین خود و خریدار به میزان ۱۰ درصد مبلغ پروفرما برای خریدار اعتبار ایجاد میکند و وجه را به بانک ابلاغ کننده پرداخت میکند. بانک ابلاغ کننده بانک کارگزاری است که در کشور خریدار وجود دارد.

بانک دوم بعد از اینکه وجه در حسابش واریز شد به فروشنده اطلاع میدهد که خریدار اقدامات لازم را مبنی بر پرداخت وجه انجام داده و به نوعی ابلاغ دریافت اعتبار را انجام خواهد داد.

فروشنده بعد از اینکه اطلاع از این موضوع پیدا کرد اجازه حمل کالا را به گمرک صادر میکند تا کالای مورد نظر به گمرک خریدار ارسال و تحویل او گردد. به دنبال آن هم اسناد و مدارک حمل را به بانک خود ارسال میکند تا بانک کارگزار به بانک کارگزار خریدار تحویل دهد. و بانک کارگزار هم مدارک را به خریدار تحویل میدهد و الباقی وجوه و تعهدات خریدار را از او دریافت میکند. در نهایت هم اجازه ترخیص کالا از گمرک برای او صادر میشود.

تمامی این مراحل باید اجرا شود تا یک واردات یا صادرات اتفاق بیافتد. اینکه چه هزینه هایی پرداخت می شود و آیا این هزینه ها بر عهده خریدار است یا فروشنده ، همچنین نحوه ثبت های حسابداری این رویداد  ها تماما  مواردیست که در جلسه ۱۲ از دوره حسابداران ثروت آفرین به طور کامل تشریح شده است. در زیر چند دقیقه از فیلم این جلسه برای استفاده عزیزان قرار داده شده است.

این مطلب را هم بخوانید:  سقف مبلغ ممنوع الخروجی چقدر است؟

 

 

دوره جامع غیرحضوری حسابداران ثروت آفرین

 

بررسی نقش اعتبارات اسنادی در حسابداری بازرگانی

 

حسابداری اعتبارات اسنادی را اسان وراحت بیاموزید!!

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here