آخرین مهلت برای انجام پلمپ دفاتر سال ۹۷

8
14,986 بازدید

پلمپ دفاتر سال ۹۷

سلام به شما دوستان حسابدار. افرادی که به روزهای پر از مشغله انتهای سال مالی نزدیک می شوند . پایان سال مالی برای همه افرادی که در زمینه های حسابداری و مالیات مشغول به فعالیت هستند کمی استرس زاست. از این جهت که باید حسابهای خود را بسته و گزارشات مربوط  به دوره مالی را به استفاده کنندگان ارائه کنند.

در کنار این وظایف حساس و وقت گیر اقدام برای درخواست دریافت دفاتر قانونی هم اهمیت دارد. اسفند ماه هر سال آخرین مهلت درخواست دفاتر برای سال مالی بعد است. پلمپ دفاتر سال ۹۷ نیز در دست اقدام است و مودیان عزیز مالیاتی موظفند تا قبل از اینکه  سال به پایان برسد درخواست خود را به اداره ثبت ارائه نمایند. 

گاها اتفاق می افتد که شرکت ثبت شده اما هنوز زمینه برای شروع کار ایجاد نشده است . در این شرایط برخی تصور میکنند که نیازی به گرفتن دفاتر نیست و اقدامات مالیاتی نیست اما بهتر است بدانید که :

۱-عدم فعالیت شرکت ناظر به گذشته می باشد و نمی توان نسبت به آینده یا سال مالی بعد اعلام عدم فعالیت نمود .
۲- جهت اعلام عدم فعالیت باید تشکیل پرونده دارایی نمود و بدون تشکیل پرونده عدم فعالیت معنایی ندارد .
۳- عدم فعالیت شرکت حتما باید در مهلت قانونی یعنی ۴ ماه اول سال مالی بعد اعلام گردد و اگر خارج از مهلت مقرر باشد شرکت مشمول جریمه مالیاتی خواهد شد .
۴-جهت عدم فعالیت شرکت تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت ضروری است ، پس هر سال دفاتر مالی شرکت را در مهلت مقرر تهیه نمایید .
۵- برای مثال عدم فعالیت سال۱۳۹۴( اول فروردین تا آخر اسفند ۹۴) تا ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۵ و با تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت صورت می پذیرد .
۶- عدم فعالیت شرکت را می بایست هر سال اعلام نمود.

حتما بخوانید:  آقا و خانم حسابدار لطفاً این نکات را جدی بگیر!

برای پلمپ دفاتر دیگر نیازی به حضور در ادارات ثبت اسناد نیست و اینکار هم اکنون از طریق اداره پست انجام می شود.

برای پلمپ دفاتر سال ۹۷ لازم است تا به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه شود. سازمان ثبت اسناد و مدارک کشور 

در قسمت  پذیرش اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی باید بسته به نوع شخصیت یکی از گزینه های زیر انتخاب گردد:

شخص حقیقی
شخص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت ها
شخص حقوقی غیر از مرجع ثبت شرکت ها
شعبه شخصیت حقوقی مرجع ثبت شرکت ها

با انتخاب هر یک از این موارد لازم است تا اطلاعات خواسته شده  تکمیل شود.

نکته بسیار مهمی که هنگام پلمپ دفاتر باید مد نظر قراردهید مدل نگهداری آن است که به دو صورت می باشد : دستی و یا ماشینی (نرم افزار)، در مورد نگهداری دستی که تکلیف مشخص است و از همان طریق دفات قانونی اقدام و ارائه خواهد شد ولی در مورد نرم افزار باید دقت داشته باشید ملاک تایید نرم افزار حسابداری و استاندارد بودن ان حوزه مالیاتی است. البته اشتباه نکنید حوزه مالیاتی نوع و مدل را مشخص نمی کند بلکه فرمی را در اختیار شما قرار می دهد که می بایست طبق آن شما معیار انتخاب خود قرار دهید.

بهتر است تا متقاضیان درخواستهای خود را تاقبل از رسیدن به روزهای پایانی سال انجام دهند تا درگیر امور اجرایی به صورت عجله ای نشوند. با آرزوی موفقیت برای شما.

اقدامات مهم برای پلمپ دفاتر

آموزش تحریر دفاتر قانونی در یک فیلم ویدیویی

 

 

اسلایدر جشنواره عید تا عید ۹۸

8 دیدگاه‌ها

 1. سلام با توجه به اینکه به دلایل مشکلات در زمان مقرر امکان پلمپ دفاتر سال ۱۳۹۷ نبود آیا راهی برای پلمپ و ثبت این دفاتر وجود دارد؟

  • سلام درود بر شما
   شما باید به حوزه مالیاتی خود حضوری مراجعه نمایید و موضوع خود را مطرح نمایید و نامه ای برای ثبت شرکت ها بگیرید

 2. با سلام و خسته نباشید
  اگه شرکتی در اسفند امسال ثبت شود،و در این یک ماه فعالیتی نداشته باشد.برای این یک ماه باید عدم فعالیت رو اظهار کند؟پلمپ سال ۹۷ هم بگیرد؟

  • با سلام
   عدم فعال بودن شرکت باید از منظر سازمان امور مالیاتی مورد تایید قرار بگیرد مطابق ماده ۱۸۴ ق.م.م ،گزارشات شرکتهای ثبت شده از طرف ادارات ثبت شرکتها به حوزه مالیاتی ارسال میگردد. بنابراین تمامی تکالیف قانونی و مالیاتی جاری خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید