آخرین مهلت پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰

مهلت-پلمپ-دفاتر سال-۱۴۰۰

سلام به شما دوستان حسابدار. همان‌طور که می‌دانید پایان سال مالی برای همه افرادی که در زمینه های حسابداری و مالیات مشغول به فعالیت هستند کمی استرس زاست. از این جهت که باید حسابهای خود را بسته و گزارشات مربوط  به دوره مالی را به استفاده کنندگان ارائه کنند.

در کنار این وظایف حساس و وقت گیر اقدام برای درخواست دریافت دفاتر قانونی هم اهمیت دارد. اسفند ماه هر سال آخرین مهلت درخواست دفاتر برای سال مالی بعد است. در طول سال ۱۳۹۹ می‌توان برای پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ اقدام کرد و مودیان عزیز مالیاتی موظفند تا قبل از اینکه سال به پایان برسد درخواست خود را به اداره ثبت ارائه نمایند.

مهم‌ترین موضوع بعد از ثبت شرکت، اخذ پلمپ دفاتر شرکت

گاها اتفاق می‌افتد که شرکت ثبت شده اما هنوز زمینه برای شروع کار ایجاد نشده‌است. در این شرایط برخی تصور می‌کنند که نیازی به گرفتن دفاتر نیست و اقدامات مالیاتی نیست اما بهتر است بدانید که:

 1. عدم فعالیت شرکت ناظر به گذشته می باشد و نمی توان نسبت به آینده یا سال مالی بعد اعلام عدم فعالیت نمود.
 2. جهت اعلام عدم فعالیت باید تشکیل پرونده دارایی نمود و بدون تشکیل پرونده عدم فعالیت معنایی ندارد.
 3. عدم فعالیت شرکت حتما باید در مهلت قانونی یعنی ۴ ماه اول سال مالی بعد اعلام گردد و اگر خارج از مهلت مقرر باشد، شرکت مشمول جریمه مالیاتی خواهد‌شد.
 4. جهت عدم فعالیت شرکت تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت ضروری است ، پس هر سال دفاتر مالی شرکت را در مهلت مقرر تهیه نمایید.
 5. برای مثال عدم فعالیت سال۱۳۹۴( اول فروردین تا آخر اسفند ۹۴) تا ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۵ و با تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت صورت می‌پذیرد.
 6. عدم فعالیت شرکت را می‌بایست هر سال اعلام نمود.

برای پلمپ دفاتر دیگر نیازی به حضور در ادارات ثبت اسناد نیست و اینکار هم اکنون از طریق اداره پست انجام می‌شود.

پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰

پس از ثبت شرکت باید دفاتر پلمپ مربوط به شرکت نیز  تهیه‌شود . این دفاتر هزینه‌ها و درآمد‌های یک شرکت یا شخص حقیقی را ثبت و ضبط می‌کند. قبل از اینکه چیزی داخل آن نوشته‌شود باید توسط اداره ثبت پلمپ شود . پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ یکی از مواردی است که با نزدیک شدن به آخر سال باید به آن توجه بسیاری شود.

این مطلب را هم بخوانید:  حسابداری مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی

نکته: پلمب به معنی مُهر سربی کوچک سوراخ‌دار که بعد از بستن در جایی یا چیزی با نخ به آن وصل می‌کنند تا از دست‌خوردگی در امان بماند. اما در اصطلاح عامه با عنوان پلمپ به کار می‌رود.

اقدام جهت پلمپ دفاتر

برای پلمپ دفاتر سال ۱۴۰۰ لازم است تا به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه شود.

در قسمت  پذیرش اظهارنامه پلمب دفاتر قانونی باید بسته به نوع شخصیت یکی از گزینه های زیر انتخاب گردد:

 • شخص حقیقی.
 • شخص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت‌ها.
 • شخص حقوقی غیر از مرجع ثبت شرکت‌ها.
 • شعبه شخصیت حقوقی مرجع ثبت شرکت‌ها.

با انتخاب هر یک از این موارد لازم است تا اطلاعات خواسته شده  تکمیل شود.

پلمپ دفاتر سال 1400

 

 

مدل نگه‌داری دفاتر

نکته بسیار مهمی که هنگام پلمپ دفاتر باید مد نظر قراردهید مدل نگهداری آن است که به دو صورت می باشد: دستی و یا ماشینی (نرم افزار).

در مورد نگهداری دستی که تکلیف مشخص است و از همان طریق دفاتر قانونی اقدام و ارائه خواهد شد. ولی در مورد نرم افزار باید دقت داشته باشید ملاک تایید نرم‌افزار حسابداری و استاندارد بودن ان حوزه مالیاتی است. البته اشتباه نکنید حوزه مالیاتی نوع و مدل را مشخص نمی‌کند بلکه فرمی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می بایست طبق آن شما معیار انتخاب خود قرار‌دهید.

بهتر است متقاضیان درخواستهای خود را تا قبل از رسیدن به روزهای پایانی سال انجام دهند تا درگیر امور اجرایی به صورت عجله ای نشوند. با آرزوی موفقیت برای شما.

مطالب مرتبط در سایت ما

اقدامات مهم برای پلمپ دفاتر

این مطلب را هم بخوانید:  20 روش موثر برای جلوگیری از رد دفاتر

آموزش تحریر دفاتر قانونی در یک فیلم ویدیویی

 

 

 

12 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  برای سال مالی ۹۷ که شروع دوره از اول فروردین بوده اواخر اردیبهشت دفاتر پلمپ شده ثبت ها باید به چه صورتی انجام بشه؟تمامی ثبت ها بعد از تاریخ پلمپ باید بخوره؟ثبت هایی مثل پرداخت حقوق و اجاره که تاریخ مشخص دارند چطور؟اینم بگم ک حساب بانکی نداریم و همه از صندوق پرداخت شده،مشکلی ایجاد میکنه؟

  1. سلام
   در صورتی می تواید طی سال مالی اقدام به ثبت و پلمپ دفاتر نمایید که کلیه رویدادهای مالی پس از تاریخ ثبت و پلمپ دفاتر باشد. کلیه اسناد را از تاریخ پلمپ به بعد ثبت کنید که دفاتر قانونی رد نشوند.

  1. با سلام و درود
   شما میبایست به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نمایید و اونجا درخواست اصلاحی را به کارشناس مربوط دهید تا اصلاح انجام گردد .
   موفق و پیروز باشید

 2. سلام با توجه به اینکه به دلایل مشکلات در زمان مقرر امکان پلمپ دفاتر سال ۱۳۹۷ نبود آیا راهی برای پلمپ و ثبت این دفاتر وجود دارد؟

  1. سلام درود بر شما
   شما باید به حوزه مالیاتی خود حضوری مراجعه نمایید و موضوع خود را مطرح نمایید و نامه ای برای ثبت شرکت ها بگیرید

 3. با سلام و خسته نباشید
  اگه شرکتی در اسفند امسال ثبت شود،و در این یک ماه فعالیتی نداشته باشد.برای این یک ماه باید عدم فعالیت رو اظهار کند؟پلمپ سال ۹۷ هم بگیرد؟

  1. با سلام
   عدم فعال بودن شرکت باید از منظر سازمان امور مالیاتی مورد تایید قرار بگیرد مطابق ماده ۱۸۴ ق.م.م ،گزارشات شرکتهای ثبت شده از طرف ادارات ثبت شرکتها به حوزه مالیاتی ارسال میگردد. بنابراین تمامی تکالیف قانونی و مالیاتی جاری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام