برای بستن حسابهای پایان سال مالی چه اطلاعاتی دارید؟

0
1794

بستن حسابهای پایان سال

سلام به همه شما حسابداران عزیز. عملیات حسابداری پایان سال مالی و اقدامات مربوط به بستن حسابهای پایان سال  برای حسابداران بسیار با اهمیت است. دقت بالای حسابداران در این عملیات است که به معرض نمایش گذاشته می شود.  مراحل انجام اقدامات آخر سال مالی به گونه ای برنامه ریزی شده باید انجام شود.

انجام اصلاحات و تهیه تراز آزمایشی از اقدامات مربوط به آخر سال مالیست. تراز آزمایشی قبل از اصلاحات، انجام اصلاحات و تهیه تراز آزمایشی اصلاح شده که به واسطه آن تراز نامه تهیه خواهد شد. در چندین سال قبل که هنوز قوانین مالیاتی ۱۶۹ و ارزش افزوده به این درستی از سمت مودیان اجرا نمیشد مدیران واحدهای تجاری در انتهای سال به انجام عملیات بستن حساب ها و محاسبه سود و زیان خود مبادرت میکردند به طوری که حسابداران را فقط به ثبت حسابها خریدها و فروشهای عمده ملزم میساختند و از بسیاری از برون رفتهای موسسه صرفنظر میکردند چرا که برایشان بی اهمیت بود.

اما به دلیل ضرورت اجرای قوانین مالیاتی به خصوص ماده ۱۶۹ حسابداران تمام رویدادهای مالی خود را به روز ثبت میکنند و تقریبا سیستمی به روز شده و آماده گزارش گیری دارند. اما برخی از حسابها واقعا نیاز به آن دارد که در انتهای سال  مجدد بررسی  ومانده گیری شود. حساب پیش پرداخت ها، پیش دریافت ها، موجودی های انبار، موجودی صندوق و هزینه های مربوطه باید مشخص شود.  قراردادهایی که صورت وضعیتهای آن پرداخت نشده و یا هنوز مورد تایید نیست از موارد مهم رسیدگیست.

بستن حسابهای پایان سال

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

حساب صندوق و تنخواه گردان ها را رسیدگی نمایید. حتی اگر صندوق نزد رییس واحد تجاری باشد باید به شما لیست هزینه و مانده تایید شده ، داده و یا اجازه دهد که صندوق را خود حسابدار شمارش کند. معمولا در روزهای پایانی سال که پول نو در بازار وجود  دارد  وجه نقد در صندوق افزایش می یابد. و یا در حسابداری طلا اگر نگاهی بیاندازیم شمارش موجوی صندوق بسیار اهمیت دارد. کل سرمایه طلافروشان موجودی های فیزیکی طلا و مسکوکاتشان است که با دقت باید محاسبه گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  فیلم آموزش ارسال آنلاین سامانه صورت معاملات فصلی

بستن حسابهای انبار و استعلام از مانده های جنسی که به صورت امانی در انبارهای دیگر وجود دارد هم بسیار مهم است. در برخی از مشاغل مثلا آهن فروشی ها قیمت آهن از انبار متفاوت است. به این ترتیب که در زمان خرید اعلام میشود که تیرآهن ۱۸ ذوب از بندر امام  N  ریال و قیمت تیر آهن  ۱۸ ذوب از دماوند R ریال است.  با این تفاوت قیمت برخی از بنگاه داران آهن را خرید و در انبارهای اجاره ای نگهداری میکنند. در پایان سال کرایه مدتهایی که بار در انبار وجود داشته  است را می پردازند. اگر حسابدار آمار این موجودی ها را نداشته باشد و یا لیست هزینه کرایه این انبارها را درخواست نکند قطعا در بستن حسابهای پایان سال مالی و محاسبات سود و زیان خود به مشکل برخواهد خورد.

امروز یکی از سوالاتی که  کاربران ما از ما سوال داشتند در خصوص چگونگی بستن حسابهای حقوق و دستمزد و ثبت محاسبات عیدی و پاداش کارمندانشان در انتهای سال بود. این موضوع مانند بستن دیگر حسابها شاید برای برخی بسیار پیش پا افتاده و تکراریست اما هنوز برای برخی عزیزان دارای ابهامات زیادیست. مجموعه ایی طراحی شده تا به  کمک حسابداران در این خصوص بیاید و مروری باشد بر آنچه به صورت کاربردی باید در واحدهای خود اجرا نمایند.  برای دریافت این مجموعه لازم است تا از راههای زیر با مسئولین مربوطه ارتباط بگیرید.

۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۸                            ۰۹۲۱۶۴۵۰۸۴۵                         ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰

این مطلب را هم بخوانید:  اولین کارگاه حضوری آموزش ارسال معاملات فصلی

persianhesab5                            @persianhesab4@

چگونگی ثبت و نگهداری مدارک و اسناد حسابداری در شعب و مرکز

صفحه اصلی

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here