تغییر در نرخ ارز چه اثری در صورت های مالی دارد؟

0
1858

تغییر در نرخ ارز
تغییر در نرخ ارز

سلام همراهان خوب پرشین حساب. با آرزوی تندرستی و ایامی خوش برای شما؛

استاندارد حسابداری شماره  ۱۶ با عنوان  آثار تغییر در نرخ ارز در سال۱۳۹۱ توسط مجمع عمومی سازمان حسابرسی تصویب شد و با هدف به‌روز رسانی و هماهنگی بیشتر با استاندارد های بین‌المللی، جایگزین استاندارد حسابداری شماره ۱۶ قبلی با عنوان تسعیر ارز شد.

واحدهای تجاری در داد و ستد خارجی خود (خرید یا فروش کالا) از طریق ارز قابل قبول طرفین عملیات خارجی را انجام می‌دهند. تحقق مبادلات خارجی طی دوره مالی، با نرخ واقعی ارز در تاریخ انجام معامله اندازه‌گیری و در دفاتر طرفین ثبت می‌شود.

برای مثال یک شرکت وارد کننده ایرانی تصمیم می‌گیرد که کالا را از کشور آلمان به طور نسیه خریداری کند، واحد پول گزارشگری وارد کننده ریال است. در این حالت، اگر قرار باشد، وارد کننده صورتحساب خرید را با یورو پرداخت کند، صادر کننده کالای خارجی هیچ‌ گونه سود یا زیانی در نتیجه تغییرات ارزی بین روز مبادله و روز تسویه حساب متحمل نخواهد شد. اما اگر وارد کننده کالا که واحد پول گزارشگری آن ریال می‌باشد، و قرار باشد که مبلغ بدهی ارزی خود را به یورو تسویه کند، تفاوت ناشی از تغییر در نرخ ارز به عنوان سود یا زیان دوره در صورتهای مالی اعمال میشود. برای مثال :

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

فرض کنید که شرکت واردات و صادرات در اول دی ماه ۱۳۹۵ کالایی به ارزش ۰۰۰ر۸۰۰ یورو به طور نسیه از یک شرکت آلمانی به سررسید اول اسفند ۱۳۹۵ خریداری می‌نماید. ثبت این  رویداد در دفاتر شرکت واردات و صادرات با فرض اینکه واحد پولی عملیاتی آن یورو می‌باشد به شرح زیر است:

۱/۱۰/ ۱۳۹۵ موجودی کالا ۰۰۰ر۸۰۰
                                  حسابهای پرداختنی ارزی ۰۰۰ر۸۰۰
۱/۱۲/  ۱۳۹۵ حسابهای پرداختنی ارزی ۰۰۰ر۸۰۰
                                                          وجوه نقد ۰۰۰ر۸۰۰
این مطلب را هم بخوانید:  فیلم آموزش ارسال آنلاین سامانه صورت معاملات فصلی

 

تغییر در نرخ ارز

همچنین :

در صورتی که محیط اقتصادی اصلی فعالیت واحد تجاری که بخش عمده وجه نقد واحد تجاری که در آن ایجاد و مصرف می‌شود واحد پول ریال ( واحد پولی عملیاتی ) باشد و شرکت واردات و صادرات در اول دی ماه۱۳۹۲ کالایی به ارزش ۰۰۰ر۸۰۰ یورو به طور نسیه ۲ ماهه خریداری کرده باشد، ثبت آن در تاریخ معامله (شناخت اولیه) با فرض اینکه نرخ برابری ارز در تاریخ معامله ۰۰۰ر۳ ریال باشد به شرح زیر است:

۱/۱۰/  ۱۳۹۵  موجودی کالا (۰۰۰ر۳ × ۰۰۰ر۸۰۰) ۰۰۰ر۰۰۰ر۲۴۰۰
                   حسابهای پرداختنی ارزی ۰۰۰ر۰۰۰ر۲۴۰۰

 

چنانچه در سر رسید پرداخت بدهی ارزی، نرخ برابری ارز به میزان ۱۰۰ر۳ ریال افزایش یابد ثبت آن به شرح زیر خواهد بود:

          حسابهای پرداختنی ارزی ۰۰۰ر۰۰۰ر۲۴۰۰
          زیان ناشی از تسعیر ارز ۰۰۰ر۰۰۰ر۸۰
                   وجوه نقد (۰۰۰ر۸۰۰ × ۱۰۰ر۳) ۰۰۰ر۰۰۰ر۲۴۸۰

 

نکته :

با توجه به مفاهیم نظری گزارشگری مالی تغییر در مبلغ دفتری یک دارایی یا بدهی باید شناسایی شود. یعنی تغییر در مبلغ پولی اقلامی که قبلاً ثبت و شناسایی شده است. از آنجا که تغییر در دارایی ها به میزان ۰۰۰ر۰۰۰ر۲۴۸۰ میلیون‌ ریال (۱۰۰ر۳ × ۰۰۰ر۸۰۰)، در خروج وجه نقد است حسابهای پرداختنی به میزان ۰۰۰ر۸۰۰ × ۱۰۰ ریال رخ داده است. درآمد و هزینه‌ های حاصل شده است که باید در صورت سود و زیان شناسایی شود.

اطلاعات بیشتر در زمینه عملیات مربوط به تغییر در نرخ ارز و نکات خاص آن در استاندارد حسابداری شماره ۱۶ درج شده است که پیشنهاد میکنم برای افزایش اطلاعات خود در این خصوص این استاندارد را مطالعه بفرمایید.

همچنین مطالب مرتبطی با این موضوع در سایت ما قرار دارد که برای استفاده شما قرار داده خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:  کدام را ترجیح میدهید؟ درآمد بیشتر؟ یا جرم مالیاتی ؟

موفق باشید

مطالب مرتبط در سایت ما

https://persianhesab.com/%d8%aa%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%9f/

حسابداری معاملات ارزی

معاملات ارزی را بشناسید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here