توجه به برخی نکات مالیاتی در تهیه صورت جریان وجوه نقد

صورت جریان وجوه نقد

سلام دوستان خوب پرشین حساب. با آرزوی لحظاتی شاد برای شما عزیزان. امروز با بیان نکات مهمی از صورت جریان وجوه نقد تصمیم داریم کمک کنیم تا در همه زمینه ها به خصوص مصاحبه های شغلی موفق تر عمل نمایید.

همانطور که میدانید صورت جریان وجوه نقد گزارشی است که اطلاعات مربوط به دریافت ها و پرداخت های یک واحد تجاری را در طول یک دوره زمانی نشان میدهد. و تمام واحد های تجاری باید صورت جریان وجه نقد را تهیه و به همراه سایر صورتهای مالی ارائه نمایند. اینکه صورت جریان وجه نقد به چند روش و چگونه تهیه  میشود بارها مطرح شده و از هدف امروز ما کمی به دور است که برای دریافت اطلاعات کامل ازپستهایی که در انتهای مطلب قرار داده شده است استفاده نمایید. اما امروز تصمیم به چند نکته مهم در تهیه این صورت مالی بپردازیم.

بخشی از این صورت مالی در ارتباط با مالیات بر درآمد و اجاره هاست. جریان های نقدی مرتبط با مالیات بر درآمد برای بیشتر استفاده کنندگان از صورتهای مالی بسیار با اهمیت است. برای همین علت است که از این مورد در یکی از سرفصل های جداگانه در صورت جریان وجه نقد منعکس میشود و در استاندارد شماره ۲حسابداری به آن پرداخته اند.

جریان های نقدی مرتبط با مالیات بردرآمد تنها منحصر به پرداخت ها یا علی الحساب پرداختی از بابت مالیات بردرآمد یا استرداد مبالغ پرداختی از همین بابت است و شامل جریان های نقدی مربوط با سایر انواع مالیاتها که درآمد مربوط جزء درآمد مشمول مالیات تلقی نمیشود(مثل مالیات تکلیفی و مالیات مستقیم وضع شده بر تولید یا فروش ) نمیشود.

این مطلب را هم بخوانید:  آشنایی با جرائم مالیاتی کشور هلند

نکته مهم این جاست که: جریانات نقدی مربوط به سایر انواع مالیات ها ازقبیل مالیات های تکلیفی و ارزش افزوده در سرفصل مالیات بر درآمد گزارش نمیشود بلکه در سایر سرفصلهای مربوط به صورت جریان وجه نقد ارائه میشوند.

وجوه نقد پرداختی بابت فعالیت مالیات بردرآمد برابراست با:

هزینه مالیات +کاهش مالیات پرداختی
.                 – افزایش مالیات پرداختی

 

و اما در خصوص نحوه گزارش جریان های نقد اجاره ها در صورت جریان وجه نقد باید عنوان نمود که اجاره ها به دو گروه عملیاتی و سرمایه ای تقسیم خواهند شد. در زمانی که جریان وجوه نقد ورودی از محل اجاره عملیاتی باشد در بخش فعالیت های عملیاتی صورت جریان وجوه نقد گزارش میشود.

در زمانی که جریان نقد ورودی از محل اجاره سرمایه ای باشد برای اصل آن اجاره دهنده باید مبلغ را در قسمت فعالیت های سرمایه گذاری بیان کند و اجاره کننده در قسمت فعالیت های تامین مالی . همچنین برای بخش سود تضمین شده آن نیز هر دو باید در قسمت بازده سرمایه گذاری ها و سود پرداختی بابت تامین مالی  عنوان کنند.

در هر حال توجه به این دو نکته که شاید علاوه بر مباحث حسابداری به مبحث مالیاتی آن هم اشاره شد بسیار با اهمیت بوده و از جمله مواردیست که در آزمون های استخدامی یا مصاحبه از متخصصین حسابداری سوال خواهد شد. به افرادی که در  زمینه های مختلف مالی آزمونی را در پیش دارند توصیه میکنیم که حتما جزئیات مربوط به تهیه صورت های مالی به خصوص صورت جریان وجه نقد را به خوبی بیاموزند تا با دستی پر و نتایج مطلوب همراه باشند.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونگی محاسبه فعالیتهای عملیاتی در صورت جریان وجوه نقد

برای کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات صورت جریان وجوه نقد از مطالب زیر استفاده نمایید. همچنین به زودی از دوره آموزشی تهیه صورتهای مالی برای شما عزیزان رونمایی خواهیم کرد.
با آرزوی موفقیت برای شما.

طبقه‌بندی‌ جریانهای‌ نقدی‌ و نحوه‌ ارائه‌ صورت‌ جریان‌ وجوه نقد

 

آموزش صورت مالی:روش حذف معاملات غیر نقدی در روش مستقیم

 

۱۵ نکته فراموش نشدنی برای کنترل وجوه نقد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام