آموزش حسابداری پخش مویرگی در شرکتهای پخش

0
4223

حسابداری پخش مویرگی

سلام به همه شما عزیزان و همراهان خوب پرشین حساب.
رشته حسابداری به دلیل گستردگی در حرفه های مختلف نیازمند آموزش های تخصصی تر به تفکیک هر حرفه می باشد. حسابداری در هر شغلی به نوعی تفاوت هایی در اجرا به همراه دارد. حسابداری طلا، حسابداری آهن، حسابداری شرکتهای بیمه و… هرکدام نوع خاصی از روشهای اجرایی را پیاده می سازند.

موضوع بحث امروز ما حسابداری در شرکتهای پخش است که به اصطلاح حسابداری پخش مویرگی نامیده می شود. افرادی که علاقمند به حسابداری در شرکتهای پخش هستند باید بدانند که این نوع حسابداری همان شیوه حسابداری بازرگانیست. روشی که به دلیل عدم اعمال تغییر شکل در مواد تنها خرید و فروش محصولات را انجام می دهد و به تولید نخواهد پرداخت.

حسابداری در شرکتهای پخش:

پخش مویرگی به دو گروه تقسیم می شود: پخش سرد و پخش گرم. در نگاه اول ذهن به سمت این مورد می رود که پخش گرم مربوط به کالاهای گرم است و پخش سرد مربوط به کالاهای سرد. در صورتی که اینچنین نیست. پخش گرم به نوعی از پخش گفته می شود که در آن ویزیتور یا همان بازاریاب در محل خریدار حاضر می شود و همزمان با فروش جنس را نیز تحویل می دهد. این نوع پخش بیشتر برای محصولات و موادغذایی فاسد شدنی است. محصولاتی که تاریخ انقضا دارند و در صورت عدم فروش و مصرف غیر استفاده خواهند شد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

پخش سرد نیز به نوعی از فروش قلمداد می شود که در آن ویزیتور یا بازاریاب به مشتری معرفی می شود رضایت او را برای فروش محصول جلب می کند و بعد از آن محصول را برای مشتری ارسال می کند. این مورد بیشتر برای محصولاتیست که تاریخ انقضا ندارد. مانند لوازم آرایشی و بهداشتی و یا دارویی.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه استرس های موجود در کار حسابداری را کنترل کنیم؟

گزارشات مالی در پخش مویرگی

نمونه گزارشاتی که در حسابداری پخش مویرگی مورد استفاده قرار میگیرد به شرح زیر است:

گزارش سود و زیان به تفکیک شعبه و مرکز هزینه: در این نوع گزارش عملکرد مالی و سودو زیان هر یک از شعب با مرکز مقایسه و بررسی می شود و این موضوع امکان مدیریت مجموعه ها را توسط مدیران فراهم خواهد کرد.

گزارش تجزیه سنی بدهکاران: این نوع گزارش به جهت ارزیابی مشتریان شرکت تهیه می شود به طوری که بدهکاران و زمان ایجاد بدهی آن ها بررسی می شود. به موقع تهیه شدن این نوع گزارش و مرتب بودن بر اساس تاریخ ایجاد بدهی بسیار مهمیست.

گزارش دریافتی پرسنل : به دلیل اینکه بازاریاب های این شرکت ها مبالغی به عنوان پورسانت دریافت میکنند لذا تهیه این نوع گزارش که نشان دهنده دریافتی هر کارمند در ماههای قبل است نیز مهم خواهد بود.

گزارش حاشیه سود کالاها :  تهیه گزارش حاشیه سود به این جهت مهم است که مدیریت تصمیم به ادامه فروش آن و یا لغو ارسال خواهد کرد به این طریق که اگر کالایی حاشیه سود بالایی داشته باشد قطعا به روند سوددهی مجموعه کمک خواهد کرد.

نرم افزارهایی در بازار وجود دارد که برای این نوع حسابداری طراحی شده است. تصویر زیر نمایانگر قسمتهای مهمیست که در این نوع نرم افزار ها قراردارد:

مواردی که بیان شد در صورتی که در این نوع شرکتها فعال باشید و آشنایی قبلی داشته باشید در کار اجرا به شما کمک می کند. امیدوارم مطلب امروز مفید و کاربردی بوده باشد. با آرزوی موفقیت برای شما

حسابدار خودتان در زمان خرید طلا باشید!

آموزش حسابداری مشاغل : حسابداری هتل ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here