نحوه محاسبه مالیات عیدی سال ۹۶ در فایل اکسل

0
5021

محاسبه مالیات عیدی سال ۹۶

سلام به شما عزیزان.

موضوعی که امروز در راستای مباحث مالیاتی برای شما مطرح می کنیم بحث مربوط به نحوه  محاسبه مالیات عیدی سال ۹۶ است. موردی که اکثر شما عزیزان از آن سوال هایی مطرح نموده اید. مالیات حقوق طبق ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم میزان معافیت مالیات بر درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق از یک یا چند منبع، هرساله در قانون بودجه سنواتی مشخص می‌شود. برای سال ۹۶ معافیت سالانه مبلغ ۲۴۰۰۰۰۰۰۰ ریال اعلام شد. 

مالیات حقوق با توجه به قانون سالانه محاسبه میگردد. در واقع محاسبه مالیات حقوق به صورت ماهیانه اگر انجام شد در انتهای سال باید بر اساس میزان معافیت مالیاتی سالانه محاسبه و پرداخت شود.

محاسبه مالیات حقوق 96

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

فرض کنید فردی در ۶ماهه اول سال مبلغی کمتر از میزان معافیت مالیاتی سال ۹۶ دریافت میکند و با توجه به این موضوع قاعدتا مشمول مالیات حقوق نمی شود  اما در شش ماهه دوم سال با توجه به شرایط کاری که دارد میزان حقوق دریافتی او بیشتر می شود. مبلغ دریافتی در شش ماه دوم این شخص از میزان معافیت ماهانه بیشتر است و مشمول مالیات خواهد بود.

جمع دریافتی این شخص در طول یکسال از میزان معافیت سالانه مالیات حقوق کمتر خواهد بود. و اگر سنوات و عیدی پرداختی به این شخص  را به کل درآمد دریافتی او اضافه نماییم مشمول مالیات حقوق میشود. اما اینجا یک نکته مهم قرار دارد.

  • برای محاسبه مالیات عیدی باید میزان عیدی را با معافیت مالیاتی حقوق از مبلغ کل حقوق سالیانه فرد جداگانه حساب کرد.
  • سنوات و مبالغ دریافتی از بابت مرخصی های استفاده نشده با توجه به بند ۱۰ماده ۹۱ ق م م  معاف از مالیات است.
  • برای محاسبه مالیات حقوق این شخص باید از کل درآمد او سنوات، مرخصی های استفاده نشده و عیدی تفکیک کرد. مالیات حقوق را جدا و مالیات عیدی را نیز جداگانه محاسبه نمود.
این مطلب را هم بخوانید:  فایل صوتی حسابداری صنعتی (بخش دوم)

نحوه محاسبه مالیات حقوق ۹۶طبق فرمول آن در اکسل برای شما قرار داده شده است. همچنین محاسبات مربوط به عیدی ۹۶ هم در یک اکسل تنظیم گردیده که برای استفاده از آن میتوانید بر روی لینکهای زیر کلیک نمایید.

فایل صوتی پاسخگویی به سوالات رایج حقوق و دستمزد سال ۹۶ را هم با تکمیل فرم زیر میتوانید دریافت کنید. با آرزوی موفقیت برای شما

 

محاسبه حق مرخصی سال ۹۶ را در این هدیه دریافت کنید

 

دانلود رایگان جدول اکسل محاسبه عیدی سال ۹۶

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here