حل معمای قرارداد ساعتی پاره وقت

76
22,864 بازدید

قرارداد ساعتی پاره وقت

قرارداد ساعتی پاره وقت

به نام خدا و سلام

موضوع قرارداد با نیروها در مدل های مختلف، همیشه یکی از موارد حاشیه ساز در درون شرکتها، اصناف و حتی اشخاص بوده و در بین این نوع قراردادها قرارداد ساعتی پاره وقت در کنار قراردادهای عادی می تواند شاخص تر باشد. به نظر من متاسفانه هنوز شرکتهای زیادی هستند که این موضوع را جدی در نظر نمی گیرند و در عین حال که بسیار ساده پیاده سازی می شود، تمرکزی بر روی آن ندارند. البته نکته ای که وجود دارد پاسخ های سلیقه ای بسیار زیاد است و شاید متن اصلی قانون کار خیلی خوب موشکافی نشده است. در کنار قرارداد ساعتی پاره وقت و حتی تما وقت نکات ایمنی و بهداشت کار است که به هیچ عنوان برنامه ریزی نشده است. در این نوشته تصمیم دارم خیلی خلاصه و ساده این نوع قرارداد اداره کار که خواهان زیادی برای انعقاد در موسسات دارد را تشریح کنم.

ابتا باید از مبنای اداره کار شروع کنیم، اینکه ساعت تعریف شده همیشه مبنای هرگونه محاسبات می باشد و نباید ذهن خود را درگیر موضوعات دیگر کنید.این حداقل است و ممکن است در شرکت پایه تعریف شده بیش از حداقل مزد اداره کار باشد که همان پایه بیشت  مبنای ساعتی خواهد بود. پیشنهاد من برای انعقاد هرگونه قرارداد با نیروی کار اگر می خواهید طبق قانون کار عمل کنید مبنای ساعتی بجای روزانه می باشد.

طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران هر مستخدام( فردی که استخدام شرکتی می شود)  باید ۴۴ ساعت در هفته که ۶ روز می باشد کار کند. یعنی اگر ۴۴ را تقسیم بر ۶ روز کاری کنید ۷٫۳۳ ساعت روزانه می شود که منظور ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه می باشد. حالا بهتر است شما قرارداد خود را بر مبنای ۴۴ ساعت منعقد کنید و بر اساس ان تعداد روزها را مشخص کنید. با این روش مشکل قراردادهای ساعتی هم به راحتی قابل حل است. شما طبق ۴۴ ساعت روزهای کاری را مشخص می کنید، به عنوان مثال پنج شنبه ها تعطیل هستید و حالا باید ۴۴ را بر ۵ تقسیم کنید تا میزان ساعت روزانه مشخص شود یعنی روزانه ۸٫۸ ساعت.

حتما بخوانید:  چگونه از دعاوی مرتبط با قانون کار در امان بمانیم؟ (قسمت دوم)

چند نکته کلیدی ! 

محاسبه یک ساعت کارکرد ۲ بخش دارد : مزد ثابت و مزایا

ساعت استراحت و نماز در محاسبه ساعت کار نمی گنجد

اگر حجم قرارداد ساعت شما کمتر از ۴۴ ساعت باشد هر میزانی بالاتر از آن اضافه کار محسوب نمی شود نه اینکه مکمل همان حداقل شود.

منظور از این جمله این است که فرض کنید با فردی قرارداد ساعتی پاره وقت منعقد می کنید که هفته ای ۲۲ ساعت به شما سرویس دهد و مثلا ۲ روز در هفته در شرکت حضور داشته باشد. نکته مهم اینجاست اگر این فرد در یک هفته ۲۳ ساعت کار ارائه داد ۱ ساعت بالاتر از ۲۲ ساعت اضافه کار محسوب می شود. اشتباه برخی از حسابداران و کارفرمایان در اینجا مبنا قراردادن ۴۴ ساعت است در صورتی که نوع قرارداد شما فقط ۲۲ ساعت در هفته بوده و هر ساعتی بیشتر از ان اضافه کار محسوب می شود

 

محاسبه ساعت کارکرد 

برای محاسبه باید دو پارامتر را در نظر بگیرید: یکی منظور نمودن مزد ثابت و مزد مزایا ، برای محاسبه مزد ثابت شما مزد روزانه را بر ۷٫۳۳ تقسیم می کنید که نرخ یک ساعت مزد ثابت بدست می آید و برای محاسبه مزایا مبلغ بن و حق مسکن را هم بر ۷٫۳۳ باید تقسیم کنید و هر دو عدد را باهم جمع کنید. حالا در مثالی که عرض کردم ضرب می کنید و نرخ کارکرد ساعتی به راحتی محاسبه می شود. نکته مهم در اینجا عدم توجه به راس قراردادن ساعت روزانه برای محاسبه ساعت پاره وقت است.

حتما بخوانید:  کاهش مالیات تا 96% در قانون جدید مالیات بر ارث

در ماده ۳۲ قانون تامین اجتماعی ، درباره ماده ۳۲ در مورد بیمه شدگانی که کارمزد دریافت می کنند ، تعیین تکلیف می کند ، حق بیمه این افراد به ماخذ کل ذرآمد ماهانه آنها احتساب و دریافت می گردد که این حق بیمه در هیچ مورد نباید از حق بیمه ای که به حداقل مزد کارگر تعلق می گیرد کمتر باشد .

این ماده در مورد حق بیمه بیمه شدگانی است که به صورت کارمزد مشغول به کار هستند . به موجب تبصره یک ماده ۳۵ قانون کار ، در صورتی که مزد بر اساس میزان انجام کار و یا محصول تولید شده باشد ، کارمزد نامیده می شود .

همچنین در صورتی که مزد بر اساس محصول تولید شده و یا میزان انجام کار در زمان معین باشد ، کارمزد ساعتی نامیده می شود . کارمزد صرفا” در قراردادهای مشمول قانون کار مطرح می گردد ، بنابراین از بیمه شدگانی که مشمول صندوق تامین اجتماعی باشند و از لحاظ کاری تابع قانون کار به صورت کارمزد باشند مطابق ماده ۳۲ حق بیمه اخذ می شود .

درآمد بیمه شدگانی که به صورت کارمزد مشغول به کار هستند ، منوط به میزان کاری است که توسط آنها انجام می شود . جهت دریافت حق بیمه از این قبیل بیمه شدگان ، ابتدا بایستی درآمد ماهانه محاسبه گردد. با توجه به اینکه این افراد در قبال کاری که انجام می دهند ، مزد دریافت می کنند و دریافت مزد آنها به صورت روزانه و ماهانه نمی باشد ، لذا درآمد آنها به صورت ماهانه در نظر گرفته شده و حق بیمه به ماخذ کل درآمد ماهانه آنها ، احتساب و دریافت می گردد.

حتما بخوانید:  چقدر به نکات تنظیم قراردادهای کاری تسلط دارید؟

در حالت کلی شما برای محاسبه  نیروهای پاره وقت و ساعتی ، باید کارکرد ساعتی آنها را به کارکرد روزانه تبدیل کنید و طبق کارکرد روزانه و همینطور دستمزد روزانه می توانید میزان حقوق ماهیانه آنها را محاسبه کنید . مثلا”مجموع تعداد ساعت نیروی شما در هفته ۳ روز کامل می شود در نتیجه کارکرد ماهیانه ۱۲ روز خواهد بود .

مطابق قانون ماده ۴۳ قانون کار ، کارگران کارمزد برای روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی ، استحقاق دریافت مزد را دارند و ماخذ میانگین کارمزد آنها در روزهای کارکرد آخرین ماه کار آنهاست ، بنابراین جهت محاسبه میانگین کارمزد آنها در روزهای جمعه ، تعطیلات رسمی و مرخصی ها، کارمزد آنها در روزهای کارکرد آخرین ماه کار آنها در نظر گرفته می شود .

قسمت اخیر ماده ۳۲ مقرر داشته که حق بیمه ای که برای بیمه شدگانی که به صورت کارمزد مشغول به کار هستند ، در نظر گرفته می شود نبایستی از حق بیمه ای که به حداقل مزد کارگر عادی تعلق می گیرد ، کمتر باشد . بنابراین با توجه به اینکه مبلغ پرداختی به این قبیل بیمه شدگان ، از حداقل مقرر در قانون کار کمتر نیست و با توجه به اینکه حق بیمه بر اساس حقوق دریافتی ، تعیین می شود لذا حق بیمه نیز نبایستی از آنچه که به حداقل حقوق مشمولین قانون کار تعلق می گیرد ، کمتر باشد .

موفقیت شما دوست خوبم را از خداوند متعال خواستارم – میثم حاجی محمدی

 

 

۶ نکته مهم در خصوص عیدی و پاداش پایان سال

 

فیلم ویدئویی مجموعه قوانین کار و تامین اجتماعی

 

تنها با وارد کردن کد پرسنلی فیش حقوقی را تهیه نمایید !!!

 

چگونه نصف ۴۴ ساعت در هفته اضافه کاری محسوب می شود؟

تهیه، تنظیم و تجزیه و تحلیل صورتهای مالی اساسی

76 دیدگاه‌ها

 1. سلام . بنده در یک شرکت هفنه ای ۳ روز مشغول به کار هستم . هر روزی که شرکت باشم به ازای اون روز برای خودم بیمه رد میکنم که مثلا میشه ماهی ۱۰ تا ۱۲ روز . سوالم اینه که روزهای جمعه رو باید چه جوری برای خودم بیمه رد کنم؟
  هر ۴ جمعه رو کارکرد بزنم برای خودم یا فقط ۲ تا جمعه را ؟ ماده قانونی هم بفرمایید ممنون میشوم

  • با سلام درود
   اگر بابت روز جمعه مزد دریافت مینمایید میبایست در لیست بیمه لحاظ نمایید و اگر مزدی دریافت نمیکنید نباید در لیست بیمه تامین اجتماعی وارد نمایید
   موفق و پیروز باشید

 2. با سلام من در یک مدرسه نیمه وقت مشغول به کار هستم و بیمه به صورت پاره وقت برای من رد شده آیا این بیمه اصلا سودی واسه ی من داره ؟ از این جهت که برای دریافت بازنشستگی اگه به این منوال پیش بره به جای ۳۰سال ۶۰ سال باید کار کنم تا حقوق دریافت کنم که عملا غیر ممکنه !!!! پس درواقع مثل این نیست که بیهوده هر ماه یک هزینه ای به نفع بیمه از حقوق من کم میشه ؟

  • با سلام
   شما میتوانیید بعد از سن شصت سالگی اگر دوازده سال بیمه داشته باشید با دوازده سال خود را بازنشته نمایید برای دریافت بیشتر میتوانیید با شماره ۱۴۲۰ واحد بازنشستگی یا مستمری ها تماس حاصل نمایید و تمامی سوالات خود را بپرسید
   موفق و پیروز باشید

 3. سلام
  یک سوال داشتم
  بنده می خوام چند نفر از پرسنل رو بصورت ساعتی باهاشون قرارداد داشته باشم و پرداختی به این پرسل رو مطابق قانون انجام بشه ولی بیمه این افراد رو کامل رد کنم
  آیا از نظر قانونی به مشکل برمی خورم و یا اینکه از چه روش و قراردادی استفاده کنم تا این اتفاق رقم بخوره
  ممنون و سپاس

 4. سلام ممنون از مطالب عالیتون.
  من میخوام با یه نفر قرارداد کار ساعتی ببندم این در حالیه که بیمش به طور کامل جایی دیگه رد میشه.از بابت بیمه من باید چه کار کنم. باز هم ممنون

  • با سلام به کاربر گرامی پرشین حساب
   خوشحالم که مطالب سایت مورد توجهتون قرار گرفته است، در رابطه با بیمه اگر ایشان سقف بیمه را رد کرده باشند نیاز به کسر بیمه ندارید وفقط ۱۰ درصد مالیات به آن تعلق می گیرد.
   لطفا جهت پاسخگویی سریعتر به سوالات در سامانه پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید. سپاسگزارم

 5. سلام من حدود سه سال جایی مشغول به کار هستم که برام بیمه هم رد میشه و تنها کارمند دفتر هستم. اما حقوقم کمتر از وزرات کار داده میشه و اخر هر ماه از من امضاء گرفته میشه ولی قسمت حقوق خالی و مبلغی نوشته نمیشه. من چون احتیاج دارم مجبورم با این شرایط کارکنم میخواستم بدونم راهی هست ک حق و حقوقم رو بگیرم در ضمن با من قراردادی هم بسته نشده و حقوقم رو به صورت دستی پرداخت میکنه و به حسابم واریز نمیشه

  • باسلام خدمت شما
   متاسفانه برخی از کارفرمایان در مورد پرسنل خود کم لطفی نموده و حتی حق و حقوق قانونی آنها را پرداخت نمی نمایند.در مورد مشکل شما با توجه به اینکه عنوان نموده اید که برایتان بیمه رد شده می توانید با دریافت سوابق خود از سایت تامین اجتماعی به اداره کار مراجعه فرمایید و شکایت نامه تنظیم بفرمایید در صورتی که مستنداتی در مورد این قضیه ندارید می توانید استشهاد نامه تهیه بفرمایید و به اداره کار مراجعه نمایید.فقط تنها مساله ای که وجود دارد این است که اگر این کارفرما حقوقی کمتر از وزارت کار به شما پرداخت نموده چگونه برای شما بیمه رد نموده است.آیا مطمئن هستید که بیمه برای شما رد می شده است!از توضیحات شما اینطور بر می آید که این کارفرما برای شما بیمه با وزرات کار رد می نموده ولی پرداختی حقوق شما مطابق با بیمه نبوده است.با مراجعه به اداره کار می توانید مشکل خود را حل نمایید.موفق باشید.

 6. با سلام و وقت بخیر من مدت یک سال می باشد که در یک شرکت خصوصی مشغول به کار می باشم و قرارداد من ساعتی تا سقف ۱۷۶ ساعت در ماه می باشدو هر ماه حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ ساعت رو مشغول به کار هستم و هیچگونه مزایا و بیمه ایی به من تعلق نگرفته است خواستم بپرسم آیا به من بیمه و مزایا تعلق میگیرد یا نه و چطور بایداقدام کنم؟

  • سلام دوست عزیز
   طبق قانون کار و تامین اجتماعی هر شخص حتی اگر ۱ روز در ماه کار کند به نسبت کارکرد مستحق دریافت کلیه مزایا از قبیل خواروبار و مسکن،عیدی بیمه و …. می باشد. که در صورت عدم دریافت می توانید از طریق اداره کار و تامین اجتماعی با ارائه مستندات لازم نسبت به احقاق حقوق خود اقدام نمایید.

 7. سلام خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون
  من بصورت پاره وقت در جایی مشغول بودم و همونجا برای سال بعدش بصورت ثابت استخدام شدم در اواسط سال پس از بررسی توسط بیمه مشخص شد که شرکت با حقوقی کمتر از چیزی که باید بمن می پرداخت در سال جدید استخدامم کرده و شرکت رو مجاب کرده تا بیمه و حقوق من رو اصلاح کنن شرکت این کار رو در قراردادهای رسمیش انجام داده اما پرداختیش به من تغییری نکرده ,اولا می خواستم ببینم این رفتار شرکت آیا مشکل قانونی ممکنه با بیمه براشون ایجاد کنه ?
  دوما برای پیگیری اون بخش از حقوقی که بمن پرداخت نشده چه اقدامی باید بکنم ?

  • سلام به شما دوست گرامی.سپاس از لطف و حسن توجه شما
   در خصوص قراردادهای استخدامی، کارفرما به هیچ عنوان اجازه پرداخت حقوق با مبلغی کمتر از مصوب قانون کار همان سال را ندارد و در صورتی که شما حتی به صورت پاره وقت مشغول به فعالیت باشید بایستی به نسبت ساعت کارکرد ،کلیه حقوق و مزایای مصوب اداره کار را به شما پرداخت نماید و به همان نسبت لیست بیمه ارائه نماید . برای پیگیری مبالغ حقوق و مزایایی که به شما پرداخت نگردیده است از طریق اداره کار پیگیری بفرمایید.

 8. سلام من مدت سه سال به عنوان پارت تایم جایی مشغول بودم . ولی بیمه به صورت کامل ۳۰ روز رد می کردن. و من هم کامل مثه تموم کارمندای دیگه می اومدم.
  کارفرما میگه چون تو پارت تایم بود نوع قراردادت به تو حق اولاد تو اون سه سال تعلق نمی گیره. آیا این حرفشون قانونیه؟
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز. مزد و مزایا به میزان ساعات کاری که انجام داده اید باید برایتان ارسال می شد حتی بیمه و احتمالا به دلیل اینکه مازاد تایم کاری شما برایتان بیمه رد کرده ه اند بخشی دیگر از مزد را کسر نموده اند. شما باید به مدت ساعات کارکرد حق بیمه حساب کنید و حق اولاد را نیز دریافت نمایید مازاد بیمه ارسالی برای شما توافق بین شماست.

 9. سلام ، خسته نباشید
  بنده در شرکتی (شماره ۱) به صورت پاره وقت ( قرارداد ساعتی) مشغول به کار هستم ، ولی بیمه بنده در شرکتی دیگر (شماره ۲) به طور کامل به اداره بیمه اعلام می گردد.
  آیا بنده در شرکت ۱ بایستی حق بیمه ای به سازمان بیمه پرداخت نمایم ؟

  • سلام دوست عزیز به ازای ساعات کاری که در کارگاه دوم مشمول پرداخت حق بیمه هستید. قراردادهای پاره وقت نیز مانند قراردادهای تمام وقت مشمول دریافت کلیه حقوق و مزایا به ازای ساعات کارکرد خواهد بود.

 10. سلام.بنده دانشجو هستم و بصورت پاره وقت در یک رستوران مشغول ب کارم میانگین هفته ای سی ساعت.خواستم بپرسم اون روزای تعطیل مث جمعه و سایر تعطیلات رسمی تو قانون کار اضافه کار تعریف شده ان یا خیر؟

 11. سلام.من از اول تیر ۹۶ قرارداد ساعتی دارم و هفته ای حدود ۲۰ ساعت کار می کنم .می خواستم بدونم عیدی وو سنوات به من تعلق می گیره؟
  شرکت هر سه ماه یک بار پاداش به من میده مثله بقیه کارمندا.
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز طبق قانون به ازای هر ساعت کارکرد مزد ثابت و مزایا به نیروی کار تعلق خواهد گرفت چه قرارداد ساعتی باشد چه قرارداد تمام وقت

 12. با عرض سلام
  میخواستم بدونم برای افرادی که قرارداد ساعتی و یا حق المشاوره هستند و در طول روز ۲ساعت و هفته ای ۲ روز بیشتر حضور ندارند آیا سنوات و مرخصی و عیدی و همچنین مزایای تعلق میگیرد (بازنشسته باشد)

  • سلام دوست عزیز. بازنشستگان در صورتی که مجدد به کار مشغول شوند لازم است تا مستمری دریافتی آنان قطع شود برایشان به میزان کارکردی که انجام میدهند بیمه و مزایا ارائه شود و بعد مجدد از مستمری استفاده کنند. در غیر این صورت بیمه و سایر موارد مشروحه در لیست بیمه تعلق نمیگیرد. برای کارهای ساعتی طبق قراردادی که منعقد شده مزایا تعلق میگیرد. طبق قانون به ازای هرساعت کار حقوق و مزایا محاسبه می شود.

 13. سلام وقتتون بخیر من هفته ایی ۲۰ ساعت کار میکنم و الان میخوام بیمه بشم کارفرما میگوید بیمه پاره وقت رد میشود این بیمه پاره وقت یعنی چی؟؟؟

  • سلام دوست عزیز. یعنی به ازای ساعت کارتون براتون بیمه رد میکنند در آخر جمع میشه و در لیست گزارش میشود.

 14. سلام من از ۸ خرداد۹۶ در آزمایشگاه مشغول به کار هستم ، ۷ ساعت کار در روز در دو بخش. با من قرارداد نبستن و بعد شش ماه میگن۴۵۰ تومن۱۵ روز بیمه ، تاریخ شروع به کارمم از اول آذر زدن. سوال من اینه تا چند وقت میشه با ی نیروی سابقه دار قرارداد نبست؟ حق بیمه سال ۹۶ چقدره؟

  • سلام دوست عزیز قانون کار اعلام کرده که به محض اقدام به کار نیروی کار، کارفرما باید او را بیمه و مزایا و حقوق مربوطه را طبق قانون پرداخت کند. در قانون مدتی برای اینکه فرد بدون قرارداد مشغول شود وجود ندارد و کارفرما از همان روز اول مکلف به پرداخت کلیه حقوق است. ۳۰۹۹۷۷ ریال مزد روزانه برای۸ساعت کار است که به اضافه مزایا می شود. و در نهایت هم ۷ درصد حق بیمه سهم کارگر از آن کسر و الباقی قابل پرداخت خواهد بود. در صورت داشتن سوال و مشاوره بیشتر با ما همراه باشید.

 15. عرض سلام و ادب و احترام
  بنده در یک شهرداری بنا به نیازشان مشغول به کارم . روزانه شش ساعت و در هفته ۳۵ ساعت .
  با من هیچ قراردادی ننوشته اند که متعهد نباشند .
  اکنون میخواهم باز هم با آنها صحبت کنم ک حداقل . حقوقم معلوم باشد . بیمه و مزایا که هیچ ندارم.
  میخواهم شما راهنماییم کنید چه کنم . چگونه قرارداد بنویسم و حداقل حقوقم را مشخص کنم .
  خواهشمندم پاسخ بفرمایید .
  tinakhaanoom@gmail.com

 16. باعرض سلام خدمت شما۳
  ۳۶سال سن دارم از فروردین ۱۳۸۶در یک موسسه آموزشی تدریس میکنم و بیمه نبودم. آخرای مرداد ۹۶ بازرس به مرکز آموزشی ما آمد ولیست ما به بیمه گزارش داده شد اما تاریخ جذب مارا از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ درنظر گرفته است.به چه صورت میشود سابقه ی ۱۰سال گذشته را زنده کنیم ؟ و اینکه و اینکه کارفرمای ما گفته حق بیمه تونو خودتون پرداخت کنین.
  ساعات تدریس من در سالهای پیش متفاوت بوده .الان۲روز در هفته ۶ساعت مشغول به کارم اما سالهای پیش ۴روز در هفته ۱۲ساعت تدریس داشته ام. حق بیمه ماهانه من با ۶ساعت در هفته چقدر میشود؟
  ممنون میشم منو کمک کنید تا حالا که بیمه اجباری شدم بتونم از سال ۸۶ حقمو بگیرم و سالهایی که اونجا مشغول به کار بودم جز سابقه ام محسوب بشه.

  • سلام کاربر گرامی شما با اسناد مدارک میتوانید نشان دهید که قبلا هم بودید ولی کارفرما برایتان بیمه رد نکرده و با این شرایط از کارفرما شکایت کنید. و مطابق با لیست حقوق اداره کار در سالهای گذشته که چه مبلغی را اداره کار تعیین کرده میزان حق بیمه سهم خود و کارفرما حساب کنید.

 17. سلام و خسته نباشید
  من برای دفترم میخوام نیروی با ۴ ساعت کار در روز یعنی از ۹تا ۱ ظهر استخدام کنم طبق حسابی که کردم میشه ۲۴ ساعت کار در هفته
  برای این کار چه میزان حقوق باید در نظر بگیرم؟

 18. سلام
  من درحال راه اندازی یک پیک تحویل کالا هستم.و به صورت درصدی با نیروها تسویه میکنم.میخواستم بدونم که چگونه با اونها قرارداد ببندم که شامل بیمه و مزایای سالیانه نشوند در حالیکه ملزم به حضور هرروزه باشند،و درآینده برای من مشکلی از بابت قانون کار وبیمه بوجود نیاید.پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگذارم.

  • سلام آقای درودیان این درخواست شما از نیروی کار کمی غیر منطقیست . هر نیروی کاری بایستی طبق قانون بیمه و مزایای نقدی و غیر نقدی را دریافت کند به ازای ساعاتی که برای شما کار میکند. غیر از این عمل کنید حتما برای شما مشکل ساز خواهد بود.

 19. سلام -من از بهمن ۹۴ تا بهمن۹۵ در شرکتی کار میکردم که بازاریاب و دکوراتور اونجا بودم.هم تبلیغ کارشون انجام میدادم هم دکور میزدم(بادکنک آرایی)برای وقتی که میزاشتم میرفتم بازاریابی که هیچ پولی نمیدادن اگر کسی سفارشی میداد ۲۰ درصدش مال من میشد و بقیه برا شرکت(به قول خودشون ۲۰ درصد از فاکتور)از اون ۲۰ درصد هم من باید پول نیرو اینا رو هم میدادم.که هیچی برام نمیموند.
  حرفشونم این بود که بسته به توانت بهت حقوق میدیم من تمام انرژیمو برا این کار گذاشتم.میگفتن ما بیمه کار نداریم چون شما ساعتی کار میکنید عیدی هیچی به ما ندادن.نه عیدی نه پاداش نه هیچی.برای اینکه وسیله و ابزار دست من میدادند از من سفته گرفتند.گفتند از کار که اومدی بیرون ۵ سال بعد بهت سفته ها رو میدیم.به هرکی میگم میگه میتونی راحت شکایت کنی پول اون یه سال بیمه تو بگیری.من نگران سفته هستم میترسم شکایت کنم سفته هامو اجرا بزارن.میخوام ببینم شکایت کنم واقعا پول اون یه سال بیمه میدن ؟اینا فقط یه بیمه حوادث داشتن.هیچ کدوم از اعضا شرکت بیمه نیستن

  • سلام اگر قرارداد پیمانی داشته باشید با موضوع صرفاً ۲۰ درصد خیر امکان شکایت نیست ولی اگر چنین قرار دادی نبوده می توانید بابت مدت حضور خود شکایت کنید. در مرود سفته هم می بایست با یک وکیل مذاکره کنید چون از نظر اداره کار خیلی قابل پیگیری نیست

 20. سلام جناب محمدیبا تشکر از راهنمایی های مفیدتون
  من اگر بخوام با کسی در حد سقف نهایی بیمه تامین اجتماعی و یا بیشتر قراردار کامل کاری (۴۴ ساعت) ببندم حقوق و مزایاشو چطوری بای تقسیم کنم که ضرر زیادی شامل حالش نشه ؟ ممکنه به من پاسخ بدهید.
  با سپاس

  • سلام کاربرگرامی. قانون کار مقرر داشته است که تا ۴۴ساعت در یک هفته ساعت کار قانونی است و با مزایای ثابت باید پرداخت شود در صورتی که بیش از این در یک هفته از نیروی کار، استفاده شود باید اضافه کاری برای او حساب شود. شما بایستی به ازای ۴۴ ساعت در هفته مزد روزانه به اضافه حق مسکن و خوار بار و در صورتی که عائله مندی و دیگر مزایای مشمول که طبق قانون شامل حال او میشود را پرداخت نمایید و برای مازاد ساعت از ۴۴ ساعت اضافه کاری او را محاسبه نمایید. درصورت سوالات بیشتر از طریق این سامانه persianhesab.com/soal در خدمتتان هستیم.

 21. با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من در یک شرکت به صورت ساعتی کار میکنم و هر روز در ساعات اداری در این شرکت حضور دارم.ولی به علت تعطیلی ها اعم از ایام نوروز و پنجشنبه ها و جمعه ها و..هیچ حق الزحمه و بیمه ای داده نمیشه.آیا این مورد قانونی هست؟ حتی در فروردین ماه هم که ۱۵ روز شرکت تعطیل بوده حقوق فروردین هم ۴۰۰۰۰۰تومان بوده ایا این مورد قانونی هست یا خیر؟ با تشکر

  • سلام اگر ۴۴ ساعت در هفته حضور داشته باشید دیگر ساعتی محسوب نمیشود و طبق قوانین اداره کار باید لحاظ گردد ، قرارداد ساعتی معمولاً کمتر از ۴۴ ساعت و بصورت پاره وقت می باشد.

 22. سلام. تشکر بابت متن خوبتون.
  یه سوال؛
  افرادی که به صورت تمام وقت کار میکنن، حقوق شون بر اساس ۲۲۰ ساعت حساب میشه (تعطیلات رو هم شامل میشه).
  سوالم اینه که تعطیلات برای افراد پاره وقت، به چه صورت حساب میشه و اگر فردی مثلا شنبه ها باید حضور داشته باشه و شنبه جزؤ تعطیلات رسمی باشه، حقوق اون روز باید براش محاسبه بشه؟
  در مورد جمعه ها چطور؟ حقوق تعلق میگیره؟

 23. با سلام
  کارمندی دارم که به صورت ساعتی سه روز در هفته خدمات نقشه کشی(سه بعدی کامپیوتری) انجام می دهد. برای سه روز در هفته ساعتی ۱۲۵۰۰ اوا اینکه عیدی و سنوات چگونه محاسبه می شود؟
  ثانیا قرار داد سال جدی د را چگونه ببندیم که طرف شامل بیمه و سنوات نشود.
  ثالثا آیا با طرف به عنوان پیمانکار جزء قرارداد بنویسم شامل بیمه و باقی موارد خواهد شد یا خیر چگونه باشد که درگیر اداره کار و بیمه نشوم؟
  با تشگر

 24. سلام
  اول از همه بخاطر پیشرفت و مطالب سایت هم چنین چاپ کتابتون تبریک میگم.من واقعا بخاطر درگیری های شغلی وگرفتاری زندگی واقعا از حوزه مطالب تئوری حسابداری دور شدم .امروز که ایمیلما چک کردم با انبوه ایمیل از طرف پرشین حساب روبرو شدم .من سال ۹۳ یک ماهی توی دفترتون بودم نمیدونم خاطرتون هست یانه ؟درسته ارتباط کاری قطع شد ولی ایمیلای شما هنوز مرتب برای من ارسال میشه و از این بابت خوشحالم.

 25. سلام من در یک شرکت خدمات بیمه ای کارمیکنم حدود۳ساله. حقوق ثابت بهم نمیدن فقط کارمزد بیمه نامه هایی که صادرمیکنم پس از کسر مالیات بهمون میدن.الان برامون بیمه ۱۰ روزه رد کردند.وقرارداد۷۰ساعته بستند درصورتی که ما کل روزهفته از۸صبح تا۴بعدازظهر کارمیکنیم. ایااین نوع قرار داد وزارت کار وتامین اجتماعی تایید میکند؟ ایا این حق ماهست که مثل بقیه کار کنیم ولی بیمه ۱۰ روزه ببندن وحقوقمون پورسانت باشه. لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام شما طبق قانون ۴۴ ساعت را پر میکنید و طبق قانون کار شما باید حقوق خود را کامل دریافت کنید این نوع توافقات اگر در قالب قرارداد ساعتی با شما باشد قابل قبول است ضمناً بیمه ۱۰ روز به اندازه حضور شما در کل هفته نمی باشد. البته این بستگی به خودتان دارد که چه توافقی کرده اید؟

   • قرارداد رواینجوری اونا تنظیم کردند وما باید بزور اونو امضاکنیم واگرنکنیم نمیتونیم مشغول به کارباشیم.ازطرفی پایان سال یه برگه دیگه هم به مامیدهند که امضاکنیم با مضمون اینکه کلیه حق وحقوقمون وسنوات وبن وعیدی و…را طبق وزارت کار دریافت کرده ایم.واین رو هم بزور امضامیخوان درصورتی که ماچیزی دریافت نکردیم. من باید چکاربکنم؟چه کاری صلاح هست ونتیجه بخشه؟ سپاس

    • اینا بدیهیات است و اداره کار قبول ندارد فرمت قرارداد و قوانین کار مشخص است ، کار این شرکت کاملا غیر قانونی بوده و شما باید شکایت کنید و نتیجه که قطعا دارد شک نداشته باشید

 26. سلام من ۳سال کارمند بیمه پارسیان هستم و همه روزه بجز جمعها از ۸صبح تا۴ کارمیکنم ولی تاالان برای من بیمه رد نشده. الان بعداز۳سال داخل قرارداد بنده ۷۴ساعته خورده شده و۱۰روز بیمه رد میشود. وحقوق ما کارمزد بیمه نامه هاییست که صادر میکنیم. به من کمک کنید مشاوره بدید که ایا حق من این نوع قرار داد هست؟ اصلا شرکت خدماتی ما میتونه به این صورت بیمه رد کند؟

 27. سلام.من در یک موسسه آمورشی مشغول به کار هستم ساعت کاری را از ۸ صبح تا ۷ شب تعیین کرده اند با قرارداد ساعتی میخواستم بدونم بیمه رو چطور محاسبه میکنند .شنیدم که بیمه ساعتی فقط بخاطر سابقه کار است و مرایای درمانی و بیکاری راشامل نمی شود ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام خدمت شما دوست عزیز.نحوه محاسبه بیمه کارکنان ساعتی به صورت جمع ساعات کار و تبدیل به تعداد روز است که در لیست بیمه گزارش میشود . درمان و بیمه بیکاری(مطابق ماده ۷ قانون بیمه بیکاری) به بیمه شده تعلق میگیرد. مثلا اگر کسی ۱۰۳ ساعت کارکرد در یک ماه داشته باشد ۱۴روز در لیست بیمه باید بیمه رد شود ۱۴ = ۱۰۳/۷٫۳۳

 28. باسلام پرستاری درکلینیک خصوصی داشته ام که ازسال ۸۰دراین کلینیک کارمیکرده ولی درسال ۸۰و۸۱بدون قراردادوهرماه چندساعت کارکردداشته (باتوافق )وبجزپرداخت مزدروزانه هیچ مزایای دیگری طبق توافق دریافت نکرده ولی دربقیه سالهادارای قراردادبوده وحق بیمه وی پرداخت میشده اکنون جهت پرداخت حق بیمه سال ۸۰و۸۱شکایت کرده باتوجه به اینکه درآن دوسال هیچ قراردادی بسته نشده وباتوافق خودش چندساعتی درهرماه کارکردداشته راه حل برای اثبات این موضوع چیست چنانچه مقدورمیباشدازطریق ایمیل راهنمایی فرمایید متشکرم

 29. با سلام و خسته نباشید.اگر کارگری به صورت پاره وقت داشته باشیم و حق بیمه آن کمتر از حداقل هزینه بیمه است باید چکار کرد؟اطفا پاسخ دهید.ممنون

  • سلام کاربر گرامی
   طبق قانون شما باید قرارداد منعقد کنید و طبق کارکرد فرد بیمه را محاسبه کنید.

 30. سلام من قرار است موسسه آموزشی را راه اندازی نمایم که در آن نیاز به یک کارمند از ساعت ۸ تا ۵/۱ است. من نمیدانم چقدر باید حقوق بپردازم و حق بیمه او چقدر میشود

  • سلام به شما
   بهترین حالت قرارداد قانون کاری است ، شما می توانید تعداد ساعت نیرو ها را به کارکرد روزانه قانون کاری تبدیل کنید و طبق کارکرد ، دستمزد ماهیانه را محاسبه و پرداخت کنید که هم با لیست بیمه و دارایی همخوانی داشته باشد .

 31. سلام
  من به صورت پاره وقت در دو مکان مجزا (یک موسسه حسابداری و یک دفتر فروش سنگ که نمایندگی معدن رو داره) حسابدار هستم که مدیریت معدن بیمه من رو تقبل کرده حالا چند تا سوال دارم اول اینکه اونجا بهم سختی کار می خوره بنابراین مزایای بیشتری برای بازنشستگی داره درسته؟دوم اینکه حالا مامور بیمه اگر صبح من رو توی موسسه ببینه مشکلی که پیش نمیاد؟(قراره معدن بیمه کامل رد کنه درحالی که من کیلومترها از معدن دور هستم ولی گویا تک تک کارمندا بررسی نمیشوند ولی در موسسه هر روز صب تا ظهر تنها هستم و احتمال شناسایی ام در صورت بازدید ۹۹% هستش)
  سوم اینکه برای کسی مثل من که هدفش تاسیس موسسه حسابرسی هستش کدوم بیمه بهتر هست؟
  ممنون

  • سلام سرکار خانم زهرا نفیری
   اصلاً غیر قابل پیش بینی هستش ، مامور بیمه معمولاً بصورت رندم نیروها را کنترل می کند و در صورت عدم حضور گزارش می کند که اثبات مجدد اون سخته ، به نظر من موسسه حسابداری برای سابقه شما خیلی میتونه بهتر باشه ، با توجه به شرایط سخت راه اندازی یک موسسه حسابرسی ، سابقه بیمه ای یکی از گزینه های مهمه .
   موفق باشید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید