چگونگی تاثیر یک اشتباه در حسابداری مقدماتی بر مالیات شرکت

0
966

حسابداری مقدماتی

سلام به همه شما حسابداران و دوستان فعال در عرصه مالی و مالیاتی. حسابداری مقدماتی از مباحث تکراری ولی بسیار با اهمیت برای حسابداران است. افرادی که تمایل دارند تا حسابداری را از پایه آموزش ببینند در ابتدا باید اصول حسابداری مقدماتی ۱ و ۲ را به خوبی فرا گیرند. بسیاری از افراد هستند که اکنون یک حسابدار با سابقه بشمار خواهند آمد اما اصول پایه ای حسابداری را بخوبی نمی دانند و باعث می شود تا در اجرا به اشتباه بیافتند.

امروز به یکی از این اشتباهات که شاید از دید برخی بی اهمیت باشد اشاره می کنیم و آن هم منقصی نمودن حساب هزینه ها از محل مبالغیست که بابت آن از قبل پرداخت نموده ایم و با عنوان پیش پرداخت از آن یاد می شود. مبالغی که لازم است تا در انتهای سال مالی به جهت اصول و مفروضات حسابداری در همان دوره به هزینه منتقل شود اما به دلیل بی توجهی حسابدار در انتهای قرارداد این ثبت انجام میشود.

فرض کنید قراردادی برای عارضه یابی سیستم حسابداری مجموعه با یک شرکت مشاوره ای مالیاتی و حسابداری منعقد شده است. تصمیم بر آن گشته تا رقمی به عنوان پیش پرداخت به مشاور پرداخت گردد و در ازای این مبلغ تا ۶ ماه آینده تمامی مدارک و دفاتر سیستم مالی مورد بررسی و عارضه یابی قرار گیرد. تاریخ پرداخت علی الحساب ۹۶/۹/۱ به مبلغ ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال می باشد که تا انتهای اردیبهشت سال بعد لازم است عارضه یابی اجرا شود. ثبت این رویداد به شرح زیر خواهد بود:
حساب دارایی جاری/ پیش پرداخت ها/ پیش پرداخت عارضه یابی ۲۵۰۰۰۰۰۰۰ بدهکار
.                                                             حساب دارایی جاری/ بانک/ ملت آپادانا  ۲۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال بستانکار

این مطلب را هم بخوانید:  برای راه اندازی شرکت حسابداری چقدر سرمایه نیاز دارید؟

این ثبت باید در انتهای هر ماه به هزینه تبدیل شود. قرار بر این است که در پایان هر ماه مشاور مالی، گزارشی از عملکرد خود به مدیریت مجموعه ارائه داده تا مورد تایید واقع شود. در همین زمان حسابدار باید ثبت هزینه این قرارداد را انجام دهد. برخی از حسابداران این هزینه را نشان نخواهند داد و به یکباره در انتهای تاریخ قرارداد این ثبت را می زنند. که این کاملا اشتباه است.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

حساب هزینه مشاوره مالی بدهکار   ۳۰۰۰۰۰۰۰ ریال
.               حساب دارایی جاری/ پیش پرداخت ها/ پیش پرداخت عارضه یابی بستانکار ۳۰۰۰۰۰۰۰ ریال

اینکار باعث می شود تادر هر لحظه گزارشات خروجی از مجموعه واقعی تر باشد. مورد بعدی که لازم به یادآوری است این خواهد بود که ثبت هزینه خدمات استفاده شده در بازه زمانی مربوط به تهیه گزارشات مالی، انجام نشده باشد. مثلا قبض آب و برق که نیمی از آن مربوط به تاریخ بعداز تهیه گزارش است و نیمی مربوط به قبل، که باید تفکیک شود. این هزینه با عنوان هزینه های تحمیل نشده از آن یاد می شود.

لازم است که در هر تایمی این هزینه ها شناسایی گردد و در حساب مربوطه ثبت شود. عدم نشان دادن این هزینه ها در موعد خود باعث خواهد شد تا میزان سود دقیق و شفاف نباشد و به همراه آن مبلغ مالیات هم دچار تغییر خواهد شد. اینکه چگونه این رویداد بر مالیات اثر خواهد گذاشت نکته ایست که از حوصله این مطلب خارج است اما در دوره ثروت آفرینان به طور کامل به آن پرداخته شده است. برای دانستن آن لینک زیر را کلیک بفرمایید:

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش گام به گام تنخواه گردان

حسابداری مقدماتی

عارضه یابی در حسابداری چیست و چگونه اجرا میشود؟

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here