برای برگشت فاکتور فروش چه اقدامی لازم است؟

0
3265

برگشت از فروش

یکی از اقدامات مهم خرید و فروش ها که مد نظر سازمان امور مالیاتی می باشد، معتبر بودن برگشت از فروش است البته در کنار این مورد موضوع پیش فاکتور هم مهم دیده می شود. در راستای همگام سازی تمامی سیستم های مالیاتی، شما می بایست هم در دفاتر ، سامانه مالیات برارزش افزوده و هم در سامانه ماده ۱۶۹ مکرر از روش های ارائه برگشت از فروش در معاملات خود هوشیار باشید تا هم با مستندات کافی قابل اثبات باشد و هم سیستم حسابداری شما را با مشکل رد شدن مواجه نکند. مدتی پیش بخشنامه بسیار مهمی از طرف سازمان امور مالیاتی منتشر شد که سوالات و برداشت های متفاوتی را به دنبال داشته است که سعی میکنم توضیحات بیشتری را خدمت شما ارئه کنم.

متن بخشنامه بدین شرح بوده است :

حسب اطلاعات واصله در مواردی که مودیان اقدام به صدور فاکتور یا پیش فاکتور برای عرضه کالا و یا ارائه خدمت می­ نمایند لیکن به دلایلی و با توافق طرفین معامله و با ارائه اسناد و مدارک مثبته معامله محقق نگردیده و یا نسبت به برگشت آن اقدام شده است، به منظور هماهنگی و  ایجاد وحدت رویه مقرر می ­دارد:

در اینجا منظور همان اعمال موارد قانون مالیات بر ارزش افزوده است یعنی چگونه اقداماتی را در خصوص برگشت از فروش انجام دهید تا این مکانیزم قابل قبول باشد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

از آنجاییکه طبق مواد (۴) و (۵) قانون مالیات بر ارزش افزوده عرضه کالا و ارائه خدمت مبنای تعلق مالیات و عوارض ارزش افزوده می­­باشد فلذا چنانچه پس از صدور فاکتور و یا پیش فاکتور (از جمله در موارد اخذ تسهیلات بانکی) مطابق بررسی به عمل آمده از دفاتر طرفین معامله و یا سایر اسناد و مدارک مثبته حسب مورد، عدم تحقق انجام معامله(عرضه کالا یا ارائه خدمت) یا برگشت آن احراز گردد در اینصورت مطالبه مالیات و عوارض ارزش افزوده از فروشنده و خریدار در خصوص کالا و خدمات مورد نظر موضوعیت ندارد و به تبع آن اعتبار مالیاتی نیز قابل پذیرش نخواهدبود.

این مطلب را هم بخوانید:  جای خالی را تکمیل کنید: در سال ۹۹ حسابدار باید ... نباشد!

نکته مهمی که در این پاراگراف باید مد نظر قرار دهید پیش فاکتورها و قاکتورهایی است که بیشتر در خصوص اخذ تسهیلات بانکی صادر می شود تاکید سازمان امور مالیاتی این است که صدور اینگونه فاکتورها مبنی بر انجام معامله است اگر معامله انجام نشده و فاکتور بابت ان صادر شده یک عملیات صوری محسوب می شود. پس مبنای ممنوعیت محاسبه مالیات عدم تحقق معامله است.

شایان ذکر است در مواردی که حسب مقررات موضوعه اطلاعات مربوط به فاکتور و یا پیش فاکتور در سامانه­ های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی کشور درج گردد عدم پذیرش آن به عنوان معامله و به تبع آن عدم شمول مالیات و عوارض ارزش افزوده منوط به اصلاح آن در سامانه مزبور توسط طرفین معامله حسب مورد خواهد بود

در اینجا هم یک راهکار در اختیار شما قرار گرفته است حالا اگر هم معامله ای انجام شده و بابت آن فاکتور صادر شده است اگر هم این معامله فسخ گردیده است بلافاصله می بایست در دو سامانه گزارش دهی سازمان امور مالیاتی اصلاح شود. مودیان این اختیار را دارند که یکبار در هر دوره این اقدام را انجام دهند.

 

میثم حاجی محمدی

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here