ماده ۳۸ تامین اجتماعی 

ماده ۳۸ تامین اجتماعی یکی از کلیدی ترین ابزارهای مالی بیمه ای محسوب می شود و بیشترین کاربرد را در قراردادهای پیمانکاری دارد. البته صرفا پیمانکاری پیمانهای بلندمدت مد نظر نیست و هر نوع قراردادی که بصورت حق الزحمه و مقاطعه کاری منعقد می شود مشمول ماده ۳۸ تامین اجتماعی است. با توجه به نحوه کسر حق بیمه کارکنان شاغل در قراردادهای پیمانکاری مشمول طرح های عمرانی اجرای ماده ۳۸ تامین اجتماعی و تکالیف کارفرما نیز به نحوی متفاوت با سایر قراردادهای پیمانکاری می باشد بدین نحو که در این نوع قراردادها از آنجاییکه کارفرما مکلف شده در زمان پرداخت هر صورت وضعیت حق بیمه سهم کارکنان پیمانکار را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نماید اساسا پیمانکار مربوط تکلیفی به پرداخت حق بیمه بطور مستقیم به سازمان ندارد.

ماده ۳۸ تامین اجتماعی

ابتدا باهم ماده ۳۸ تامین اجتماعی را باهم مرور می کنیم :

طبق ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی  در مواردی که انجام کار بطور مقاطعه به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می شود کارفرما باید در قراردادی که منعقد می کند مقاطعه کار را متعهد نماید که کارکنان خود و همچنین کارکنان مقاطعه کاران فرعی را نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه نماید و کل حق بیمه را به ترتیب مقرر در ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی بپردازد . پرداخت ۵ درصد بهای کل کار مقاطعه از طرف کارفرما موکول به ارائه مفاصا حساب از طرف سازمان خواهد بود . در مورد پیمانکارانی که صورت مزد و حق بیمه کارکنان خود را در موعد مقرر به سازمان تسلیم و پرداخت نمایند معادل حق بیمه پرداختی بنا به درخواست سازمان از مبلغ مذکور آزاد خواهد شد . هرگاه کارفرما آخرین قسط مقاطعه کار را بدون مطالبه مفاصا حساب سازمان بپردازد مسئول پرداخت حق بیمه مقرر و خسارات مربوطه خواهد بود و حق دارد وجوهی را که از این بابت به سازمان پرداخت می نماید از مقاطعه کار مطالبه و وصول کند . کلیه وزارتخانه ها و موسسات و شرکتهای دولتی همچنین شهرداریها و اتاق اصناف و موسسات دولتی و غیر دولتی و موسسات خیریه و عام المنفعه مشمول این ماده می باشند .

این مطلب را برای شما منتشر کرده‌ایم:  آشنایی با جامعه حسابداران رسمی ایران

ماده 38 تامین اجتماعی

یکی از نکات مهمی که می توان از این ماده برداشت کرد این است که ۵ درصد مبلغ کل کار به همراه آخرین صورت وضعیت پیمانکاران در صورتی طبق قانون  از طرف کارفرما آزاد می شود که پیمانکار مفاصا حساب دریافتی از شعبه تامین اجتماعی را به کارفرما ارائه نماید . همچنین در صورتی که بدون اخذ مفاصا حساب آخرین صورت وضعیت از طرف کارفرما پرداخت شود مسئولیت پرداخت حق بیمه در مهلت مقرر و خسارات و جرائم مربوط به آن بر عهده کارفرما ست و می تواند همه این ها را از پیمانکار مطالبه نماید .

قراردادهای مشمول ماده ۳۸ تامین اجتماعی از نظر احتساب حق بیمه به سه دسته تقسیم می شود :

 • بخش اول : قرارداد مشمول ضوابط طرحهای عمرانی
 • بخش دوم : قرارداد های غیر عمرانی
 • بخش سوم : موارد خاص قرارداد های غیر عمرانی

بخش اول : قراردادهای  مشمول ضوابط طرحهای عمرانی

طبق قوانین بیمه تامین اجتماعی قراردادهایی مشمول ضوابط طرحهای عمرانی تلقی می گردند که دو شرط زیر را توماً دارا باشند :

۱- قرارداد بر اساس فهرست بها پایه سازمان برنامه و بودجه ( قراردادهای پیمانکاری ) یا ضوابط تیپ سازمان مزبور ( قراردادهای مشاوره ای ) منعقد شده باشد .

۲- تمام یا قسمتی از بودجه عملیات از محل اعتبارات عمرانی دولت ( اعتبارات عمرانی ملی ، منطقه ای ، استانی ) تامین شده باشد .

نحوه احتساب حق بیمه پیمانهای طرحهای عمرانی :

ماخذ حق بیمه کلیه  قراردادهای مشمول ضوابط طرحهای عمرانی بر اساس مصوبات ۱۲۹ و ۱۴۳ شورایعالی  تامین اجتماعی به شرح ذیل می باشد :

۱- حق بیمه قراردادهای مشاوره ای ۱۴ درصد ناخالص کارکرد بعلاوه ۱.۶ درصد به عنوان حق بیمه بیکاری جمعاً به میزان ۱۵.۶ درصد ناخالص کارکرد می باشد که بصورت مقطوع محاسبه می گردد. ( سهم پیمانکار ۳.۶ درصد و سهم کارفرما ۱۲ درصد )

این مطلب را برای شما منتشر کرده‌ایم:  نحوه محاسبه حق بیمه قراردادهای غیرعمرانی

۲- حق بیمه قراردادهای پیمانکاری ( اجرایی ) مقطوعاً ۶ درصد ناخالص کارکرد به علاوه ۶ دهم درصد به عنوان بیمه بیکاری جمعاً به میزان ۶.۶درصد ناخالص کارکرد می باشد . ( ۱.۶ درصد سهم پیمانکار و ۵ درصد سهم کارفرما )

امید است بتوانید با آشنایی به تمامی موارد قانونی بیمه تامین اجتماعی ، بتوانید به بهترین شکل ممکن در اجرای کارتان از آن استفاده کنید . در بخش های بعدی دیگر موارد قانونی بیمه تامین اجتماعی را برای شما ارائه می کنیم .

پیشنهاد میکنیم مشاهده این ویدیو آموزش کاربردی را از دست ندهید :

مشاهده ویدیو

 

20 دیدگاه ها

 1. سلام در فاکتورهای انجام خدمات مثلا تعمیر فلان دستگاه از طرف نماینده شرکتی انجام میگیرد بایستی کارفرما ۱۶.۶۷ درصد از مبلغ کل رو نگه داره تا ذینفع مفاصا حساب از سازمان تامین اجتماعی بیاره؟ و ایا در اینجور مواقع مبلغ هر چی باشه این جور رفتار میشه؟ممنون میشم

 2. قراردادهای انفرادی مربوط به اشخاص حقیقی مشمول ارائه مفاصا حساب بیمه نخواهند بود.
  – در مواردی که پیمانکار، کار موضوع قرارداد را راسا” و به تنهایی انجام دهد و به طور کلی از نیروی انسانی دیگر استفاده ننماید، مشمول ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی نخواهد بود و واگذارنده کار کار فرما می باید بدون اخذ مفاصاحساب این سازمان با وی تسویه حساب کند

 3. با سلام خسته نباشید ، اگر بازنشسته تامین اجتماعی قرارداد بازاریابی و فروش با سازمانی منعقد نمایید که منفردا کار انجام دهد آیا مشمول پرداخت بیمه میشود؟ ممنون

  • سلام
   طبق بخشنامه ۱۰۸ درآمد سازمان تامین اجتماعی
   به موجب دادنامه شماره ۵۸ مورخ ۲۵/۵/ ۷۶ هیات عمومی دیوان عدالت اداری که عینا نقل می‌گردد:

   حکم مقرر در ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی ناظر به پیمانکارانی است که در اجرای قرارداد پیمانکاری از وجود کارگر استفاده می‌کنند بنابراین تسری و تعمیم آن به پیمانکاران فاقد کارگر انطباقی با هدف مقنن ندارد و بخشنامه شماره ۱۰۸ مورخ ۵/۶/۱۳۶۰ در حدی که مفهوم مشمول ماده مزبور نسبت به مواردی که قرارداد منحصراً توسط شخص پیمانکار اجرا می‌شود خلاف قانون شناخته میشود و مستندا به قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می‌گردد.

   ماده ۳۸ نسبت به مواردی که قرارداد منحصراً توسط شخص پیمانکار اجرا می‌شود نافذ نمی‌باشد لذا با جلب توجه واحدها با اینکه باستناد دادنامه مذکور که در حکم قانون است کارفرمایان تکلیفی به رعایت ماده ۳۸ قانون در مورد پیمانکارانی که شخصاً و به تنهایی کار موضوع قرارداد را انجام میدهند ندارند. صدور مفاصا حساب جهت پیمانهای مزبور نیر از طرف سازمان منتفی خواهد بود و در اجرای دادنامه مزبور جهت اقدامات معمول بشرح ذیل مقرر می‌دارد:

   ۱- در مورد آن دسته از قراردادهای مشمول بخشنامه ۱۰۸ درآمد که حق بیمه آنها وصول شده است اعم از اینکه مفاصا حساب صادر شده یا نشده باشد اقدامات به قوت خود باقی خواهد بود.

   ۲- در مورد آن دسته از قرادادهائی‌که مشمول بخشنامه ۱۰۸ درآمد بوده و حق بیمه آنها محاسبه و مطالبه گردیده لیکن تا تاریخ ابلاغ این دستور وصول نشده است در صورتی‌که پبمانکار از مزایای تامین اجتماعی استفاده ننموده باشد موضوع بدهی آنها کان لم یکن و پرونده امر مختومه محسوب می‌گردد.

   ۳- در مورد قراردادهائی‌که تاکنون حق بیمه آنها محاسبه نشده یا بعداً به سازمان ارائه می‌گردد چنانچه کار موضوع قرارداد بصورت پیمانکاری انجام و مندرجات قرارداد نیز دلالت بر انجام کار توسط شخص پیمانکار به تنهایی داشته باشد و کارفرما نیز موضوع را گواهی نماید مانند قراردادهای اجاره اتومبیل، کارگزاران دفاتر مخابراتی روستائی و. .. نیازی به تشکیل پرونده و محاسبه و مطالبه حق بیمه و صدور مفاصا حساب نمی‌باشد و چنانچه پرونده تشکیل شده باشد می‌بایستی مختومه شود.

   ۴- واحدها توجه داشته باشند قراردادهایی که به موجب آن طرف قرارداد (مجری) در طول دوره قرار داد باید در اختیار کارفرما باشد و کارفرما کاری را که در قرارداد مشخص شده است بطور روزانه به وی محول می نماید و حق الزحمه وی نیز بصورت ماهانه یا اقساط ماهانه پرداخت می‌شود قرارداد پیمانکاری نبوده بلکه قرارداد کار محسوب و می‌بایستی حق بیمه این قبیل قراردادها طبق ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی محاسبه و از کارفرمای مربوط مطالبه و وصول گردد.

   ۵- کلیه افرادی که قبلا از طریق قراردادهای پیمانکاری مشمول بخشنامه ۱۰۸ درآمد بیمه شده اند منجمله کارگزاران دفاتر مخابراتی می‌توانند بیمه خود را از طریق بیمه اختیاری یا صاحبان حرف و مشاغل آزاد ادامه دهند.

   ۶- مدیران کل و کارشناسان درآمد استانها، روسا و مسئولین درآمد شعب و نمایندگیها مسئول حسن اجرای این دستور می‌باشند.

 4. سلام
  اگه کسی( دانشجویی ) قرار داد سرویس ایاب و ذهاب شرکتی را به صورت شخصی با ماشین شخصی پدرش انجام دهد و طیق ماده ۲ شخصا” مجری قرارداد بوده و برابر دادنامه ۵۸ مورخه ۲۵/۰۵/۷۶ دیوان عدالت اداری معاف از حق بیمه میباشد و بیمه وی را به استناد ماده ۳۸ به پرداخت حق بیمه نماید در دفاع از خود به چه ماده و قانونی باید اشاره نماید تا موفق باشد از راهنمایی جنابعالی بی نهایت ممنون هستم

 5. با سلام و عرض ادب
  به یاری خدا میخواهم کار جدیدی را شروع کنم که موضوع آن بازاریابی است. آیا باید بازاریاب ها را بیمه کنم؟ اگر خودشان بیمه باشند و فقط روزی سه چهار ساعت مشغول به کار من شوند چطور؟؟
  مبلغ بیمه کردنشون چقدره؟
  ممنون از پاسختون

  • سلام کاربر عزیز. هر نیروی کاری به ازای ساعات کاری که برای شما مشغول به کار است حقوق و مزایای دریافتی را پرداخت کنید اعم از پایه حقوق به ازای ساعت کاری که برایتان کار کرده و بیمه و سایر مزایا. موفق باشید

   • ۱- اینکه از جای دیگری بیمه باشند چی میشه؟
    ۲- بیمه کسی که روزی ۴ ساعت کار میکنه چطور محاسبه میشه؟
    ۳- و اینکه حق بیمه کامل رو من باید بپردازم یا بخشی از اون به عهده خودشونه؟؟؟

    واضح تر بفرمایید ممنون میشم

    • سلام کاربر گرامی. کارفرمایان مکلفند طبق ماده ٣٢ قانون تامین اجتماعی لیست و حق بیمه افراد شاغل در کارگاه را فارغ از ساعات حضور در کارگاه به صورت روزانه و با رعایت حداقل و حداکثر دستمزد سال جاری به شعب تابعه ارسال و پرداخت نمایند.
     در مورد سهم حق بیمه شما هم باید عرض کنم که۷ درصد حق بیمه کارگر است که نیروی به کارگمارده شده باید پرداخت کند و معمولا از حقوق او کسر میشود.

 6. با سلام .
  ضمن سپاس بابت زحماتتون و مقاله خوبتون .
  در یک قرارداد پیمانکاری ساختمان بین دو فرد خصوصی ، تکلیف پرداخت بیمه و اخذ مفاصاحساب مشخص نشده و هیچ اشاره ای در قرارداد به این مورد نشده و قرارداد هم به شرایط عمومی پیمان استناد نداده است. بنده به عنوان کارفرما میخواهم بدونم که آیا با وجود اینکه در قرارداد وظیفه اخذ مفاصاحساب را صراحتا به عهده پیمانکار قرار ندادم آیا میتوانم به ماده ۳۸ استناد کنم؟یا اینکه عرفی وجود داره که این وطیفه را برای پیمانکار فرض کرده باشد و من به آن استناد کنم؟ در ضمن مبلغی که در ابتدای شروع به ساخت به عنوان حق بیمه میگیرند آیا همان بیمه مذکور در قانون است و یا اینکه باید جداگانه باز هم بیمه ای پرداخت کرد؟

  • سلام جناب مهدوی
   همانطوریکه میدانید پیمانکار می بایست یک نسخه قرارداد را به شعبه تامین اجتماعی تحویل دهد تا کدکارگاه دریافت نماید. طبق قانون ، پیمانکار می بایست ماهیانه لیست حقوق خود را ارائه کند. از هر صورت وضعیت ۵ درصد سپرده بیمه کسر می شود تادر انتهای قرارداد بتواند با ارائه مفاصاحساب ، مبالغ فوق آزاد شود/ . شما دقیقاً می توانید به ماده ۳۸ و بخشنامه جدید درآمد استناد کنید.

 7. عرض سلام و خسته نباشید
  لطفا در صورت امکان (تمامی) قوانین و مقررات بیمه تامین اجتماعی، مربوط گرفتن مفاصا حساب شرکت‌های فناوری اطلاعات رو به اطلاع دهید.
  ذکر تنها شماره بخشنامه و یا شماره ماده کافیست.
  مشکلات زیادی برای گرفتن مفاصا حساب دارم در صورتی که جزء شرکتهای انفورماتیک هم هستیم.
  با آرزوی پیشرفت روزافزون برای شما و همکارانتان.

  • سلام جناب رهنمافر عزیز

   با تایپ کردن : قوانین تامین اجتماعی در قسمت جستجوی سایت ، می توانید جدیدترین کتاب کامل تامین اجتماعی را به صورت الکترونیکی دانلود کنید .
   همینطور با تایپ مفاصاحساب می توانید مقالات مفیدی در سایت مطالعه کنید.
   موفق و سربلند باشید.

 8. بادرود

  شرکتی عدم فعالیت دارد و قبلا جهت دریافت کدکارگاهی اقدام نموده ولی بدلیل مسکونی بودن محل سکونت، نتوانسته کد کارگاهی بگیرد. به تازگی تامین اجتماعی، بخشنامه ای ابلاغ کرده که شرکتهایی که لیست بیمه نمی دهند، مشمول جریمه می شوند. (بخشنامه شماره ۱۲ که متن آن فعلا در هیچ سایتی قابل مشاهده نیست). حال این شرکت میتواند به دلیل آگاهی از بدهکار بودن یا نبودن، درخواست مفاصاحساب به بیمه بدهد؟

  با سپاس فراوان

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here