قرارداد حمل و نقل مشمول ماده۳۸ تامین اجتماعی میشود یا خیر؟

4
1,841 بازدید

ماده۳۸ تامین اجتماعی

سلام دوستان عزیز. با آرزوی اوقاتی خوش برای شما.

همانطور که می دانید تعیین میزان حق بیمه بر اساس مزد یا حقوق بیمه شده به دو صورت انجام میشود:
اول بر اساس مزد یا حقوق واقعی بیمه شده که از سوی کارفرما اعلام میشود.

دوم بر اساس دستمزد مقطوعی که در برخی مشاغل میزان آن از سوی شورای عالی تامین اجتماعی اعلام میشود. ( بر اساس ماده ۳۵ قانون تامین اجتماعی)

در واقع در روش دوم آنچه مدنظر قرار میگیرد این است که چه میزان از مبلغ کل کار به عنوان هزینه مزد یا حقوق کارکنان تعلق میگیرد. این روش در قراردادهای مقاطعه کاری ( پیمانکاری ) مرسوم است.

با این موارد موضوعی که به آن پرداخته ایم در خصوص شمول ماده۳۸ تامین اجتماعی به قراردادهای حمل و نقل است  که با شرکتهای حمل و نقل منعقد میگردد.  قانون بیان داشته است که قراردادهای منعقده بین پیمانکاران و واگذارندگان کار صرفنظر از نوع و موضوع عملیات پیمان مشمول ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی بوده و واگذارندگان کار مکلفند از هر صورت وضعیت پیمانکار پنج درصد( ۵%) به عنوان سپرده و ودیعه پرداخت حق بیمه کسر و نگهداری و پرداخت سپرده مذکور و مطالبات نهایی ( آخرین قسط ) پیمانکاران را موکول به ارائه مفاصاحساب از این صندوق نماید .

حال سوال اینجاست که آیا قرارداد حمل و نقل مشمول ماده۳۸ تامین اجتماعی میشودیا خیر؟

در مورد این سوال یک تئوری مطرح شد با این مضمون که قرارداد حمل و نقل خارج از مصادیق مقاطعه کاری است و مشمول مقاطعه کاری نیست و به استناد قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری رانندگان خود موظف به پرداخت حق بیمه مقرر در قانون تامین اجتماعی هستند که طبق ماده ۳۵ آن قانون تعیین می گردد و تحمیل وصول آن به اتحادیه و همچنین تسری ماده ۳۸ به این قراردادها هم مخالف قانون مذکور است و هم پرداخت حق بیمه را به صورت مضاعف به راننده تحمیل می کند .

حتما بخوانید:  چگونه پرونده شما در اداره دارایی "خاص" می شود؟

اما این تئوری به دلایل زیر رد شد:

  • طبق قانون تامین اجتماعی افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند بیمه شده اجباری محسوب می شوند.
  • ماده ۳۸ نیز کارکنانی که برای پیمانکاران کار می کنند باید بوسیله آنها بیمه شوند و کارفرما را مکلف نموده تا در قراردادی که با پیمانکار منعقد می نماید پنج درصد از مبلغ بهای کل پیمان را تا ارائه مفاصا حساب توسط سازمان نزد خود نگهداری نمایند .

با توجه به این موارد رانندگان و کمک راننده های قراردادهای حمل و نقل، بیمه پرداز هستند و پس از اینکه در کارگاه های مشمول تامین اجتماعی مشغول کار می شوند از خویش فرما به بیمه شده تبدیل وضعیت می شوند . بنابراین ماده ۳۸ نسبت به این گونه رانندگان نیز تسری داده می شود.

پس قراردادهای حمل و نقل طبق رای دیوان عدالت اداری مشمول حق بیمه موضوع ماده۳۸ تامین اجتماعی می باشد و لازم است تا طبق قانون به اخذ مفاصا حساب اقدام شود. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در خصوص این ماده از قانون تامین اجتماعی هستید از لینک زیر استفاده نمایید:

آیا بازنشستگان تامین اجتماعی برای استخدام مجدد، بیمه می شوند؟

مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

اسلایدر جشنواره عید تا عید ۹۸

4 دیدگاه‌ها

  1. با سلام و وقت بخیر
    یه سوالی داشتم اگر پیمانکار خود راننده باشه و مستقیما با کارفرما قرارداد بسته باشه بابت حمل بار در اون صورت بیمه پیمانکار رو باید چه کسی پرداخت کنه؟؟در ضمن راننده(پیمانکار) خودش بیمه هستش؟؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید