اطلاعات مالی خریداران و فروشندگان ارز در اختیار سازمان امور مالیاتی

12
2958

ماده ۱۶۹ مکرر مالیات

سلام دوستان. شما در مورد ارائه اطلاعات خریداران و فروشندگان ارز به سازمان امور مالیاتی اطلاعی دارید؟

ماده ۱۶۹ مکرر مالیات ها بیان می دارد که به منظور شفافیت فعالیت­های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.

متن کامل ماده ۱۶۹ مکرر مالیات ها 

“اطلاعات کلیه اشخاصی که اقدام به خرید و فروش انواع ارز می نمایند در اختیار سازمان مالیاتی کشور قرار گرفته و حسب قوانین موضوعه نسبت به مطالبه مالیات بر درآمد متعلقه اقدام خواهد شد.”  این خبری است که در روزهای قبل منتشر شد و طبق ماده ۱۶۹ مکرر مالیات ها به خریداران و فروشندگان ارز  توصیه می شود ضمن دریافت و کنترل مستندات معاملات خود (صورتحساب خرید و فروش) با صرافان، اسناد و مدارک مربوط به معامله را برای ارائه به اداره امور مالیاتی، نزد خود نگهداری نمایند. 

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

افرادی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند باید بدانند که ارائه اطلاعات خرید و فروش آنها برای سازمان امور مالیاتی مورد اهمیت می باشد. و شامل :

 • اطلاعات هویتی ( شامل اطلاعات هویتی و مکانی و مجوزهای فعالیت اقتصادی و معاملات اشخاص حقیقی و حقوقی )
 • اطلاعات معاملاتی اشخاص ( شامل معاملات، تجارت خارجی، قراردادهای انجام معاملات و فعالیت های تجاری و عملیات پیمانکاری و دیگر خدمات، فعالیت های مربوط به خرید و فروش ارز و سکه، اطلاعات مربوط به بیمه نامه ها و بارنامه ها و موارد مشابه دیگر
 • اطلاعات مالی، پولی و اعتباری و سرمایه ای اشخاص ( شامل اطلاعات بانکی سپرده ها، سود سپرده ها  و تسهیلات بانکی و نقل و انتقال سهام و سایر اوراق و موارد مشابه )
 • اطلاعات دارایی ها، اموال و املاک و نقل و انتقال آن ها
 • سایر اطلاعات اقتصادی که بسته به تصمیم وزارت امور اقتصاد و دارایی و تصویب هیات وزیران اضافه خواهد شد.
این مطلب را هم بخوانید:  جرایم مالیاتی واردکننده خودرو VOLVO در ایران

ماده ۱۶۹ مکرر مالیات ها  به همراه تبصره هایش شاید برای عده ایی نگران کننده باشد ولی باید گفت که اینطور نیست و نه تنها مانعی برای فعالیت های اقتصادی در یک چهارچوب قانونی، برای مودیان، ایجاد نمیکند بلکه بستری برای پیشرفت در تولیدات و فعالیت های اقتصادی هم خواهد بود و  نیازمند افزایش اطلاعات مالیاتی مودیان است.

طبق قانون موارد زیر مشمول ارسال صورت معاملات فصلی نیستند:

۱٫خرید و فروش و سود و کارمزد اوراق بهادار ؛
۲٫ خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه ؛
۳٫سود و کارمزد و جریمه های بانکها، صندوق تعاون، صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مؤسسات
اعتباری غیربانکی مجاز و صندوقهای قرض الحسنه؛
۴٫سود سهام و سهم الشرکه؛
۵٫حق عضویت اعضاء مجامع حرفهای، احزاب و انجمنها و تشکلهای غیردولتی دارای مجوز از مراجع
ذی صلاح؛
۶٫کمکها، جوائز و هدایای بلاعوض؛
۷٫مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات(به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات
بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه، به دستگاه های اجرائی پرداخت می شود؛
۸٫حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات های مستقیم؛ ( در زیر به تشریح این موضوع پرداخته میشود)
۹٫ وجوه پرداختی بابت حق نگهداری(شارژ) ساختمان محل فعالیت و آبونمانهای پرداختی.

پس صرافی ها هم مشمول ارسال معاملات فصلی می باشند و باید اطلاعات خرید و فروش خود را ارائه نمایند و با خبر منتشره در ۱۸ بهمن ماه ۹۶ اطلاعات آنها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است و اقدامات لازم در جهت وصول مالیات انجام خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود اکسل تطابق اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

اگر در راستای دفاعیات مالیاتی صرافیها نیازمند مشاوره و راهنمایی می باشید تیم کارشناسی پرشین حساب به شما کمک خواهد کرد. به منظور دریافت مشاوره، کلمه ” مشاوره ”  را به شماره  ۵۰۰۰۵۰۰۰۳۰۲۵۳۸ پیامک نمایید.

افشای اطلاعات مودیان در سال ۹۶ و ماده ۱۶۹ مکرر

 

12 دیدگاه ها

 1. با سلام شرکتی فروش صادراتی داشته و فروش صادراتی خود را در سامانه صورت معاملات فصلی ارائه کرده حالا بعد از چند ماه ارز حاصل از صادرات خود را به فروش رسانیده. اگر بخواهد فروش ارز حاصل از صادرات را در سامانه معاملات فصلی اعلام کند باید در قسمت فروش ثبت کند در حالی که در دفاتر حسابداری شرکت مبلغ حاصل از فروش ارز صادرات به عنوان فروش ثبت نمی شود بلکه تبدیل موجودی ارزی به موجودی ریالی است خب در این حالت مغایرت بین دفاتر و صورت معاملات فصلی به وجود می آید. چه باید کرد؟
  ثبت دفاتر زمان فروش صادراتی
  موجودی ارزی بدهکار
  فروش صادراتی بستانکار
  ثبت دفاتر زمان فروش ارز حاصل از صادرات با فرض یکسان بودن نرخ
  موجودی ریالی. بدهکار
  موجودی ارزی بستانکار

  • با سلام
   شما میبایست بر اساس استاندار ۱۶ ثبت نمایید این نوع ثبت برای حسابداری مدیریت میباشد و شما باید بر اساس حسابداری مالی ثبت نمایید

 2. باسلام واحترام
  شرکتهای پتروشیمی طبق دستور دولت،میبایست ۹۰ درصد ارزهای ناشی از فروشهای صارداتی خود رادر سامانه نیما به فروش برسانند و به ریال تبدیل نمایند.سوالم اینجاست: آیا این مبالغ فروش ارز نیز می بایست درسامانه معاملات فصلی مالیات ماده ۱۶۹ نیز اظهار شود؟؟
  از پاسخگویی شما سپاسگزارم

 3. باسلام واحترام
  طبق دستور دولت،شرکتهایی که فروش صارداتی دارند میبایست ۹۰ درصد مبلغ فروش ارزی خودرا درسامانه نیما ابراز و تبدیل به مبلغ ریال کنند.
  سوالم اینجاست: آیا این مبالغ فروش ارز در سامانه نیما،می بایست در سامانه مالیاتی معاملات فصلی ماده ۱۶۹ نیز اظهار گردد؟
  باسپاس از پاسخگویی شما

 4. سلام
  عددی که در سامانه معاملات فصلی بابت خرید ارز نیمایی باید وارد کنیم فقط کارمزد صرافی میشه یا جمع کل فاکتور را باید وارد کنیم ؟
  سوال دوم اینکه با توجه به اینکه تو فاکتور صادر شده از طرف صرافی، ارزش افزوده ای از ما گرفته نشده، باید تو اظهارنامه ارزش افزوده رد کنیم یا نه؟
  ممنون

 5. با سلام ، یک بنیاد خیریه در سال ۹۱ روی چند قطعه زمین خود تعدادی ساختمان سازی نموده و آپارتمانهای آن را فروخته است . در سال مورد نظر که اولین سال اجرای ماده ۱۶۹ بوده برای فروش آپارتمانهای خود صورتحساب صادر نکرده . البته در اظهار نامه پایان سال فروش این آپارتمانها را در صورت سود و زیان آورده است . اکنون اداره مالیاتی به دلیل عدم ارائه فهرست معاملات ۱ درصد ( خرید و هزینه های ساختمانها ) و به دلیل عدم صدور صورتحساب فروش ۲ درصد ، مبلغ فروش و کل معاملات را برگ جریمه صادر نموده آیا این اقدام اداره دارایی قانونی است ؟

  • باسلام خدمت شما کاربر محترم
   نظر به اینکه در اولین سال اجرای ماده ۱۶۹ این امر حاصل شده می توانید با اعلام کتبی نسبت به این جریمه به اداره امور مالیاتی خود اعتراض نمایید،همیشه در سال های اول اجرای قانون کارفرمایان ممکن است مشمول جریمه شوند با اعلام اعتراض خود می توانید مبلغ آن را تعدیل نمایید.موفق باشید.

 6. سلام
  اگر کارمند یک شرکت اقدام کند به فروش دلار برای شرکت و یا شخص خودش و فاکتور و اطلاعاتی به صرافی ندهد اداره مالیات چگونه دسترسی به فرد جهت اخذ مالیات دارد ؟

  • سلام دوست عزیز طبق قانون صرافی ها مشمول ارائه گزارشات فصلی هستند. بدین معنا که هرگونه مبادله ای با شخص حقیقی یا حقوقی انجام شود در گزارشات خود ارائه می نمایند حتی اگر تنها نام یا شماره ملی او را داشته باشند. از طرفی ردیابی اطلاعات مالی برای وصول مالیات ها از سوی بازرسین دارایی به راحتی امکان پذیر است

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here