نکاتی مهم مربوط به واردات و صادرات در معاملات فصلی ۱۶۹

14
5777

معاملات فصلی ۱۶۹

سلام دوستان و همراهان خوب.

نکات مهمی در خصوص واردات و صادرات و معاملات فصلی ماده ۱۶۹ در پست امروز برایتان مطرح میشود. همانطور که در جریان هستید در ابتدای سال نرم افزار مخصوص ارسال معاملات فصلی ماده ۱۶۹ با تغییرات جدیدی روبه رو شد به طریقی که آیتم های جدیدی به آن اضافه شد. در همان روز ها تمامی این تغییرات را به همراه  فایل های آموزشی و فیلم آموزشی نرم افزار جدید معاملات فصلی را برایتان قرار دادیم که در انتهای مطلب امروز لینکهای آن وجود دارد.

اما با وجود تمام مطالب بازهم سوالاتی در خصوص آیتم های نرم افزار جدید وجود داشت که یکی از آن ها در قسمت واردات و صادرات بود. سوال متداول مودیان این بود که چه ارقامی به ریال و چه ارقامی باید به نرخ ارز در این صفحه قرار داده شود. که امروز تلاش میشود این ابهامات رفع گردد.

طبق ماده ۱۲ تبصره ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۱۶۹ ارسال اطلاعات واردات و صادرات باید با درج شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی و کد گمرک ترخیص کننده و شماره اختصاصی اشخاص خارجی انجام شود.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

برخی از مبادلات ممکن است به همان ریال انجام شود در این صورت مشکلی برای اینکه چه رقمی باید فهرست معاملات گزارش شود به وجود نمی آید اما در مواقعی که در نرخ ارز تفاوتی وجود دارد قانون این نکته را بیان میدارد که :

” چنانچه معاملات انجام شده بصورت ارزی باشد مبالغ ارز و نوع ارز و نرخ برابری ارز یا نرخ مورد معامله و معادل ریالی معامله انجام شده در صورتحسابها و اسناد درامدی صادره و همچنین در فهرست معاملات ارسالی قید شود.”

این مطلب را هم بخوانید:  آیا از معافیت ماده 141 قانون مالیات های مستقیم اطلاع دارید؟

در قسمت واردات مانند تصویر زیر بخشی وجود دارد که سوال میشود نوع معامله شما کدام مورد زیر است: خرید از اشخاص خارجی بدون نیاز به اظهارنامه گمرکی یا  واردات ؟

واردات که مشخص است اما مورد اول منظور خدماتیست که از طریق مبادی گمرکی و تشریفات مربوطه وارد نمیشود. مثل طراحی نرم افزاری که در خارج از کشور انجام شده است.

به طور کلی اینکه یک وارد کننده چه مبالغی را باید پرداخت کند امری مهم است ، او باید حقوق و عوارض گمرکی + هزینه های متفرقه +مالیات+ عوارض را بپردازد  ولی مبلغی که او در اسناد به عنوان بهای تمام شده برای کالا اعمال میکند رقمی دیگر است . وارد کننده کالا ارزش کالا به اضافه حقوق و عوارض گمرکی را در اسناد خود به عنوان خرید خود وارد میکند اما اگر از آن زمان تا فروش هزینه های دیگری متحمل شد باید برای بهای تمام شده خود آن هزینه ها را به آن بیافزاید.

در هر صورت دانستن نکات ریزی از قوانین اعمال شده باعث میشود که در اجرای قوانین عمل شود. اما ما همچنان توصیه میکنیم که با دانش کافی اطلاعات را به صورت دقیق ارائه نمایید چرا که جبران خطا بسیار دشوار تر خواهد بود. از لینکهای زیر میتوانید مطالب آموزشی ما در خصوص معاملات فصلی ماده ۱۶۹  را استفاده نمایید. با آرزوی موفقیت برای شما

لینک دریافت نسخه جدید نرم افزار معاملات فصلی

فیلم آموزش ارسال صورت معاملات فصلی

نسخه ی جدید سامانه صورت معاملات فصلی۹۶

 

نگاهی بر موارد اضافه شده در صورت گزارش فصلی ۹۶

14 دیدگاه ها

 1. سلام و وقت بخیر
  آیا مبلغ واردات رو همون مبلغ درج شده در برگ سبز که شامل مالیات و عوارض میشه رو باید در قسمت واردات با نام و کد فراگیر شخص خارجی ثبت کنیم؟
  هزینه های گمرکی و واردات از قبیل استاندارد آزمایشگاه بارگیری انبارداری و… رو در چه بخشی از گزارشات فصلی باید عنوان کنیم؟ واردات یا خرید؟ هزینه های کرایه باربری
  که مبالغش بالاست اما بما فاکتور ۱۶۹ ندادن رو چطور ثبت کنیم و در چه بخشی؟

  • سلام
   شما باید مدارک کاملتان را از ترخیص کارتان دریافت کنید و بر اساس آن ثبت و گزارشاتتان را تهیه نمائید.
   هزینه ها را باید در بخش هزینه خرید گزارش اعلام کنید.

 2. سلام وقت بخیر
  ممکن است توضیح بدید در گزارش فصلی واردات مبلغ کالا یا خدمات طبق دفاتر و مبلغ کالا یا خدمات طبق پروانه شامل چه آیتم هایی میشه ؟
  من در یک شرکت بازرگانی کار میکنم که از ارز دولتی استفاده میکنیم میخواستم بدونم وقتی مبلغ کالا طبق دفاتر رو از ما میخواد منظور همون ۱۰۰ درصدی است که بابت خرید ارز از حسابها برداشت میشه به همراه هزینه های انجام شده یا فقط هزینه ها ؟

  • با سلام
   شما میبایست تمامی خرید و هزینه ها را در معاملات فصلی وارد نمایید برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانیید دستور العمل ماده ۱۶۹ را مطالعه نمایید

 3. باسلام
  در برگ سبز واردات بخشی بعنوان ارزش کالا وجود دارد که در جمع کل برگ سبز لحاظ نمیشود این عدد را باید به چه صورتی ارائه کرد؟

 4. سلام و وقت بخیر
  من حسابدار یه شرکت پیمانکاری در شیراز هستم و شرکتم برای شرکت نفت فلات قاره لاوان پروژه برق رسانی انجام داده،این شرکته میگه به علت اینکه در منطقه آزاد هست نامه عدم پرداخت ارزش افزوده داره و ارزش افزوده پرداخت نمیکنه..،آیا این حرفشون درسته و نباید به ما ارزش افزوده بدن؟ممنون از راهنماییتون

  • سلام دوست عزیز سپاس از همراهیتان با پرشین حساب. لینک زیر چگونگی مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد تجاری را برایتان بیان میکند. مورد مطالعه قرار دهید. موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here