محاسبه استهلاک دارایی ثابت به روش های مختلف استهلاک گیری

استهلاک انباشته دارایی ثابت

با سلام به دوستان عزیز پرشین حساب.
امروز هم با نکات مهمی در خصوص استهلاک انباشته دارایی ثابت و روش محاسبات آن با شما هستیم. طبق تعاریف اصولی  حسابداری به روند تخصیص بهای تمام شده از دارایی ثابت با روشی منظم بر دوره های استفاده از آن استهلاک  گفته می شود. اما این روش باید به طریقی معقولانه و مربوط انجام شود که به ماهیت کارکردی دارایی مربوط باشد به عنوان مثال روش مورد استفاده برای محاسبه استهلاک انباشته ماشین آلات خط تولید باید به میزان تعداد تولید باشد نه خط مستقیم. اما به طور کلی ثبت هزینه استهلاک در راستای عمل به اصل تطابق هزینه و درآمد انجام میشود.

همیشه برای محاسبه استهلاک به دو عامل برآوردی و یک عامل واقعی  که به ترتیب ارزش اسقاط، عمر مفید و بهای تمام شده می باشد، نیاز داریم. اما اینکه ارزش اسقاط چیست باید گفت ارزش اسقاط برابر با مبلغی است که احتمال می رود بعد تعویض یا فروش دارایی عاید شرکت شود.

انواع روش های استهلاک دارایی ثابت

دارایی ثابت بسته به ماهیت کارکردی که دارد به وسیله یکی از روش های زیر استهلاک گیری خواهد شد:

  • روش خط مستقیم
  • روش ساعت کارکرد
  • روش میزان تولید
  • روش مانده نزولی
  • روش نزولی مضاعف
  • روش مجموع سنوات
  • روش قسط السنین
  • روش سرمایه گذاری وجوه استهلاکی

در روش خط مستقیم فرض بر این خواهد بود که هرچقدر از زمان استفاده دارایی می گذرد از ارزش آن کاسته می شود. در واقع عامل زمان در این روش محاسبه استهلاک موثر است. و از فرمول زیر محاسبه می شود:
( ارزش اسقاط -بهای تمام شده دارایی ) / عمر مفید = استهلاک سالانه

این مطلب را هم بخوانید:  تبلیغ آفرینی در حسابداری بهترین روش ماندگاری

استهلاک انباشته دارایی ثابت

در روش ساعت کارکرد به این صورت خواهد بود که با افزایش فعالیت و ساعات کارکرد میزان استهلاک دارایی بیشتر خواهد شد این روش برای دارایی هایی که در خط تولید از آنها استفاد می شود روش معقولانه تری برای محاسبه استهلاک است. فرمول محاسبه استهلاک به روش ساعات کارکرد:

ساعت کارکرد واقعی*نرخ استهلاک به ازای هر ساعت =هزینه استهلاک

(بهای تمام شده دارایی -ارزش اسقاط )/ساعات کارکرد =نرخ استهلاک به ازای هر ساعت

با حل یک مثال این موضوع قابل درک خواهد بود:

شرکتی ماشین آلاتی برای خط تولید خود در تاریخ ۹۴/۱/۱ خریداری نموده است. عمر مفید ماشین آلات ۱۰ سال و ارزش اسقاط ۴۰۰۰۰۰۰ ریال برآورد شده است. مبلغ خرید این دارایی هم ۶۰۰۰۰۰۰۰ ریال بوده است. برآوردهای انجام شده حاکی از آن است که ساعات کاربرآوردی ۱۰۰۰۰ ساعت بوده و در سالهای ۹۴و۹۵ به ترتیب ۱۲۰۰ ساعت و ۹۰۰ ساعت کارکرد واقعی این دارایی بوده است.

پاسخ:
نرخ استهلاک به ازای هر ساعت:                               ۵۶۰۰=۱۰۰۰۰/( ۴۰۰۰۰۰۰-۶۰۰۰۰۰۰۰)

استهلاک سال۹۴:                                                  ۶۷۲۰۰۰۰=۵۶۰۰*۱۲۰۰

استهلاک سال ۹۵:                                                 ۵۰۴۰۰۰۰=۵۶۰۰*۹۰۰

نکته مهم در این روش و همچنین روش میزان تولید این است که هزینه های استهلاک در هر دوره متغیر است اما مبلغی که بابت استهلاک به هر واحد محصول سرشکن می شود ثابت خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  اجرای خدمات مالی در منزل صرفه جویی نیست!!

در روش های بعدی که روش های نزولی هستند فرض بر این خواهد بود که کارایی دارایی نو از دارایی کهنه بیشتر است. و در واقع هرچقدر هزینه های تعمیر و نگهداری یک دارایی زیاد می شود طبعا باید هزینه های استهلاک کم شود تا این دو مورد با یکدیگر ترکیب شده و در سالهای مورد استفاده دارایی اثر یکسانی بر درآمد داشته باشد و این موضوع کاملا منطقی و قابل درک خواهد بود.

به عنوان مثال اگر برای دارایی هر سال و در طول ۱۰ سال عمر مفید در نظر گرفته شده ۲۰۰۰ هزینه استهلاک در نظر بگیریم در سالهای انتهایی به دلیل اینکه هزینه های تعمیر و نگهداری دارایی هم به مرور پیش خواهد آمد لذا منطقا هزینه استهلاک در سالهای آخر رقمی غیر واقعی خواهد بود و این موضوع موجب عدم پذیرش دفاتر در دارایی خواهد شد. به همین منظور است که برای محاسبه استهلاک نیز تعابیری در قوانین مالیاتی اندیشده شده است.

اگر به موارد مهمتری از موضوع استهلاک انباشته دارایی ثابت علاقه مندید از استاندارد شماره ۱۱ حسابداری کمک بگیرید همچنین لینکهای زیر از جمله مطالب مهمی است که در این خصوص در سایت پرشین قرار دارد و برای افزایش اطلاعات به شما پیشنهاد می شود. باآرزوی موفقیت و سربلندی تک تک شما عزیزان.

هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان هزینه قابل قبول یا غیر قابل قبول؟

سعی کنید با آچار فرانسه استهلاک بگیرید

آشنایی با فرمول استهلاک گیری در اکسل

با چند فرمول مهم محاسبه استهلاک در اکسل آشنا شوید (دانلود رایگان فایل اکسل محاسبه استهلاک)

 

دانلود رایگان ویدئو آموزش استهلاک

 

این مطلب را هم بخوانید:  روش استاندارد ثبت دارایی ثابت در اظهارنامه مالیاتی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام