چگونه در مشاوره مالیاتی خطای نیم را حذف کنید؟

2
864

مشاوره مالیاتی

 

مشاوره مالیاتی

 

 

میثم حاجی محمدی – متخصص امور مالیاتی

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

 

 

سلام خدمت شما، امروز در این پست می خواهم یک اصل خیلی مهم در پولسازترین کار حوزه مالی و مالیاتی یعنی مشاوره مالیاتی را تشریح کنم.شما ممکن است در حالتهای ضعیف و قوی به عنوان یک مشاور مالیاتی محسوب شوید. مثلاً در فامیل می دانند رشته شما حسابداری است و تا به شما می رسند کلیشه ای ترین سوالات مالیاتی و اخبار روز را ممکن است بپرسند این حالت ضعیف است ولی بازهم شما در این مقطع یک مشاور مالیاتی هستید. یا اگر منشی شما قرار مشاوره مالیاتی با شرکت ایکس را هماهنگ می کند و شما بعد از دریافت وجه شروع به کار مشاوره مالیاتی می شوید.

حالا یک نکته بسیار مهم اینجا مطرح می شود و آن هم خطا در پاسخگویی است.شاید شما به عنوان یک دوست، همسر، همکار و یا یک فامیل  در صحبتهای خود بین جمع و یا خصوصی خطایی داشته باشید که نهایتاً با یک عذرخواهی ساده برطرف کنید و آن را اصلاح کنید ولی وقتی جایگاه شما رسمی تر می شود نرخ خطا هم سنگین تر خواهد شد. منظورم این است که وقتی شما به عنوان یک کارشناس، یک مشاوره و حتی یک مدرس تخصصی صحبت و یا سخنرانی در یک جمع نسبتاً رسمی در مورد حوزه کاری مرتبط صحبت می کنید شاید عذرخواهی هم اصلاح اشتباه نباشد.

در دورانی که خودم کارآموز مالیاتی بودم شاهد اتفاقات زیادی از این مدل بودم. افرادی بطور خیلی سطحی اقدام به مشاوره مالیاتی می کردند و وقتی به دفتر ما می آمدند انتظار برطرف کردن خطا را داشتند. و و قتی خطا بررسی می شد متوجه می شدیم با یک جابجایی کلمه، فردی که مشاوره مالیاتی را دریافت می کرد باید ضررهای سنگینی را تحمل می کرد. من در این دوران به خوبی این نکته را آموزش دیدم که اگر قرار است در جایگاه مشاوره مالیاتی قرار بگیرم به هیچ عنوان حدس و گام و شک نداشته باشم و کاربردی ترین پاسخ را ارائه کنم.

این مطلب را هم بخوانید:  رونمایی از کتاب صفر تا صد مالیات (نسخه چاپی)

حذف خطای نیم درصدی

هم اکنون اصلاحات جدیدی در قانون مالیاتهای مستقیم بوجود آمده است و همین موضوع باعث یک توجه خاص به مسائل مالیاتی شده است. در حال حاضر اگر یک کارشناس بداند از کجا باید شروع کند و چگونه خودش را به روز کند در رشته مشاوره مالیاتی می تواند راه چند ساله را در چند ماه طی کند و به یک مشاور مالیاتی پولساز تبدیل شود.در مشاوره مالیاتی به هیچ عنوان نباید خطا از طرف شما سربزند و کار بسیار مشکلی است . الته در دیگر رشته ها هم مهم است وصرفاً مربوط به مشاوره مالیاتی نمی شود و لی نکته اینجاست که خطاهای مالیاتی شاید صدمات جانی خیلی کمی داشته باشد  ولی ممکن است کل اعتبار فرد را نابود کند و وقتی اعتبار خدشه دار شد دیگر ترمیم ان کار بسیار مشکلی است.

در شغل مشاوره مالیاتی یعنی افرادی که مشاوره مالیاتی بخشی از کار آنها محسوب می شود، باید تمامی خطا ها حذف شود که مشتریان با دوگانگی مواجه نشوند، مثلا چند ۱ کلیدی که در این چند سال در قالب مشاوره مالیاتی با آن مواجه می شوم را باهم بررسی می کنیم و حذف خطای نیم درصدی را بصورت عملی با کم شما انجام می دهیم .

تبدیل شخصیت حقیقی به حقوقی کی و چگونه اتفاق می افتد؟ شما کدام را پیشنهاد می کنید؟

فرض کنید الان شما یک مشاور هستید و می خواهید پاسخ این سوال را به صورت مشاوره مالیاتی ارائه کنید. به نظر شما چه اقداماتی در ابتدا نیاز دارید تا بتوانید خطای نیم درصدی که کمترین نوع خطا است را حذف کنید؟

این مطلب را هم بخوانید:  1 تمرین عملی جلوگیری از تنبلی مغز حسابدار

حالت مبتدی

یک مشاور مبتدی اینطور پاسخ می دهد: شما برای اینکه به شخصیت حقوقی تبدیل شوید باید ابتدا شرکت خود را ثبت کنید و محلی را به عنوان محل شرکت در نظر بگیرید. پیشنهاد مشاوره مالیاتی من این است که اگر می خواهید اداره دارایی با شما خیلی کاری نداشته باشد همان حالت شخصیت حقیقی بمانید.

حالت حرفه ای

یک مشاور مالیاتی حرفه ای تلاش می کند بهترین و کوتاهترین پاسخ را ارائه کند تا با خطای نیم درصدی مواجه نشود.در این سوال او به دنبال چند سوال کلیدی از فردی که می خواهد مشاوره مالیاتی شود ، دارد.این سوالات عبارتند از :

شما چه مدتی فعالیت دارید و میزان درآمد شما چقدر است؟

منظور شما از تشکیل پرونده در حوزه مالیاتی است یا ثبت شرکت ؟

آیا شریک هم دارید؟

محل کارتان اداری است یا مسکونی ؟

زیر نظر کدام واحد فعالیت دارید؟

اگر به سوالات توجه کنید متوجه ابعاد ذهنی یک مشاور مالیاتی حرفه ای می شوید. برای ارائه یک مشاوره مالیاتی کم خطا و مطمئن باید از محور تصمیم گیری و به نوعی با نیت طرف مقابل از طرح سوال اطمینان بیشتری بدست بیاورید. و اینکه پاسخ شما در قالب مشاوره مالیاتی چه نیازی را برای او برطرف می کند. اگر این اصل را رعایت کنید و خودتان در ارائه اطلاعات مشاوره ای شک و شبه های نداشته باشید مطمئن باشید با خطای نیم درصدی مواجه نمی شوید. یک پاسخ وخوب نیازند دو چیز است : اطلاعات کارشناس مشاوره مالیاتی از مسائل و نکات مالیاتی — اطلاعات کامل از زیر و بم طراح سوال و فردی که نیاز به مشاوره مالیاتی دارد.

 

معمولاً حادثه از یک مشکل می تواند شروع شود . شاید خیلی از دوستان حسابدار و فعالان حوزه مالی باشند که کمی با نه گفتن و سوال پرسیدن و مشاوره مشکل داشته باشند و همین مشکل برای آنها دردسرهای زیادی را درست می کند. همانطور که می دانید الان بازار مشاوره و کنترل پروژه های مالی خیلی داغ تره و شما باید مراقب باشیدتو این بازار داغی نبینید .

این مطلب را هم بخوانید:  بابت 2 ماه کار چقدر حقوق پاره وقت میگیرید؟(صوتی)

حالا در یک مشاوره مالیاتی ناموفق شما مقصر اصلی حادثه خواهید بود ،خطای نیم درصد در مشاوره حسابداری و مالیاتی خود شک داشتید و بدون اینکه تحقیق بیشتری کنید و یا اصلاً بگویید بی اطلاع نسبت به موضوع هستید ، باعث هدایت اشتباه شخص حقیقی و حقوقی شده اید و در بعضی از حوادث آسیبهای جبران ناپذیری را وارد کرده اید .

 

هیچ اشکالی ندارد کمی دیرتر پاسخ کاربران و مشتریان داده شود و حتی فرصت از دست برود ولی در عوض خودتان را درگیر مسائل حقوقی نکنید 

حذف خطای نیم  = بهترین، کوتاهترین، مطمئن ترین پاسخ شما در مشاوره مالیاتی 

متاسفانه در بین حسابداران  ، افرادی دیده شده است که با داشتن شکایت ها و پرونده های دادرسی هزینه گزافی را در ازدست دادن اعتبار خود متحمل شده اند .

[box type=”warning” align=”aligncenter” ]نکته مهمی که چندی پیش من در یکی از ادارات سازمان امور مالیاتی متوجه شدم ، مراجعه یک سری از افراد به مشاورین و وکلای مالیاتی است که به تازگی پا به عرصه فعالیت گذاشته اند و این افراد با دادن حق مشاوره بسیار زیادی ،صرفاً هدفشان پیچیده تر کردن پرونده و پیدا کردن مقصر برای فرار مالیاتی خود می باشند .[/box]

پس ، بازهم مراقب باشید که اعتبار و زحمات چندین ساله خود را خدشه دار نکنید و می توانید جهت اتقای خود در حوزه مشاوره مالیاتی از دو ابزار زیر هم که پیشنهاد ماست بهره ببرید :

 

ابزار شماره ۱ : ویدئو آموزش تکنیکهای اجرایی در مالیات 

ابزار شماره ۲ : کانال مشاوره مالیاتی 

 

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here