تاثیر اشتباهات حسابداری بر استهلاک انباشته

0
1607

استهلاک انباشته

سلام به شما دوستان عزیز. شما حسابدارانی که مسئولیت سنگین امور مالی بر عهده تان قرار دارد. شاید از دید یک فردی که حسابدار نیست حسابداری شغلی آسان و لذت بخش و پر درآمد  باشد اما در کنار این موضوع مسئولیت سنگین اموالی که متعلق به حسابدار نیست اما باید در نگهداری آن بکوشد هم قابل توجه است.

رخ دادن اشتباهات حسابداری در اجرای امور مالی اجتناب ناپذیر است اما تکرار آن اعتبار حسابدار را زیر سوال می برد. حسابدار هرچقدر هم که اطلاعات خوبی داشته باشد اگر در اجرا اشتباهاتی مکررا انجام دهد همه اعتبارش مخدوش می شود.

گاهی  اشتباه حسابدار عمدی و گاها غیر عمدی می باشد. اگر عمد در کار باشد که با استفاده از مفاد قانون تجارت یا  مالیاتهای مستقیم(ماده ۲۷۴) میتوان احقاق حق فرد متضرر را عملی نمود ولی اگر عمدی در خطای حسابدار وجود نداشته باشد و حسابدار قبل از دیگران اشتباه خود را پی ببرد به خود کمک بزرگی کرده است. به همین منظور است که به حسابداران توصیه میشود هر ماه تراز حسابهای خود را بررسی نمایند تا از بروز خطاها جلوگیری شود.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

اثر یک اشتباه در استهلاک انباشته موضوعیست که در یک مثال برایتان بیان خواهم نمود:

شرکت سامان در ابتدای سال ۹۰ ساختمانی را به قیمت ۶۰۰۰۰۰۰۰ریال خریداری نموده است. که با بررسی انجام شده ۲۰۰۰۰۰۰۰ ریال مبلغ زمین این ساختمان است. حسابدار شرکت کل این مبلغ را اشتباها به حساب ساختمان منظور و ۲۰ ساله به روش خط مستقیم مستهلک نموده است. این اشتباه در سال ۹۳ کشف و اصلاح می گردد. نرخ مالیات بر درآمد ۲۵درصد اعلام شده است.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان جدول اکسل محاسبه عیدی سال 96

ارزش ساختمان در زمان خرید                                    ۴۰۰۰۰۰۰۰ =۲۰۰۰۰۰۰۰ -۶۰۰۰۰۰۰۰

استهلاک انباشته در ابتدای سال که به درستی باید حساب میشد:
۶۰۰۰۰۰۰ =۲۰ /۳*۴۰۰۰۰۰۰۰

استهلاک انباشته در ابتدای سال که حسابدار اشتباها حساب نموده است:
۹۰۰۰۰۰۰ =۲۰ /۳*۶۰۰۰۰۰۰۰

تعدیلات انباشته اصلاح اشتباه
۲۲۵۰۰۰۰ =۷۵%*(۶۰۰۰۰۰۰ -۹۰۰۰۰۰۰)

۹۳/۱۲/۲۹ ) استهلاک انباشته ساختمان ۳۰۰۰۰۰۰               (۲۰سال /۶۰۰۰۰۰۰۰)
.                                                                              سود انباشته                            ۲۲۵۰۰۰۰
.                                                                             ذخیره مالیات ۲۵%                  ۷۵۰۰۰۰

اگر حساب استهلاک انباشته را از سال ۹۰ تا پایان ۹۲ سالانه ۳۰۰۰۰۰۰ ریال استهلاک منظور نماییم با ثبت اصلاحی مانده این حساب ۶۰۰۰۰۰۰ ریال خواهد شد.

تعدیلات انباشته اصلاح اشتباه در صورت سود و زیان جامع سال ۹۳ به عنوان آخرین قلم و همچنین درقالب افزایش در مانده ابتدای دوره سود انباشته سال ۹۳ منعکس میشود.

در هر صورت باید توجه داشت که اشتباهات حسابداری اثرات زیادی در گزارشات مالی خواهد داشت. لذا حسابدار باید بیشترین دقت را در محاسبات خود انجام دهد.

۲ نکته مهم از دارایی نامشهود در حسابداری

 

این مطلب را هم بخوانید:  20 روش موثر برای جلوگیری از رد دفاتر

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here