چگونه استرس های موجود در کار حسابداری را کنترل کنیم؟

کار حسابداری و کنترل استرس های این شغل

سلام به همه شما دوستان عزیز پرشین حساب

یکی از مهمترین عوامل استرس زا در جامعه های کنونی استرس شغلی است. افراد در محیط کار بنا به دلایل مختلف دچار استرس می شوند و این موضوع در طولانی مدت زندگی و حیات افراد را به خطر خواهد انداخت.  مشاغل مختلف درصد استرس های متفاوتی دارد. پزشکی، وکالت، خلبانی و کار حسابداری هر کدام به عنوان نمونه هایی از مشاغل پرطرفدار از سطح نگرانی و استرس مختلفی برخوردار است.

رضایت شغلی با میزان استرس کاری رابطه  معکوس دارد.  هرچه میزان رضایت شغل بیشتر باشد استرس کار کمتر است و متقابلا هرچقدر استرس کار بیشتر باشد به مرور از رضایت شغلی کاسته می شود. کار حسابداری از جمله مشاغل پر استرس در میان دیگر مشاغل است. افرادی که وارد شغل حسابداری می شوند باید بدانند که در کنار درآمد بالایی که دارد ممکن است فشار کاری بالایی را متحمل شوند. ارتباط با منابع مالی دیگران و مسئولیت سنگینی که این افراد بر عهده خواهند داشت در کنار دقت و توجه بسیار بالا، به مرور زمان باعث خواهد شد تا رضایت شغلی از بین رود و فرسودگی شغلی را به دنبال داشته باشد.

از جمله عوامل تاثیر گذار در افزایش استرس کار حسابداری میتوان به جو سازمانی، محیط فیزیکی و روابط بین افراد یک سازمان و مافوق  اشاره نمود. هرچقدر روابط دوستانه تری در یک مجموعه کاری برقرار باشد استرس شغلی کمتر و نتایج کاری مطلوب تری پدیدار خواهد شد و بر عکس هرچقد روابط خشک و خشن بین کارمندان و مافوق یک مجموعه حاکم باشد در نتیجه بازدهی کمتر و مطلوبیت به صفر خواهد رسید.

این مطلب را هم بخوانید:  "ادعا"در حسابداری پیمانکاری چه کاربردی دارد؟

کار حسابداری

از عمده ترین دلایل ایجاد استرس در کار حسابداری ابهام در شرح وظایف محوله حسابداران و احساس مسئولیت آنهاست. مغایرت وظایف با درخواست مدیران سازمان باعث خواهد شد تا حسابداران دچار سردرگمی و بی برنامگی در اجرای امور خود شوند و در نهایت گزارشاتی نشات گرفته از استرس و نگرانی به مدیران ارایه نمایند.

اگر در زمان استخدام تمام وظایف ریز و درشت کارمندان به نحو مطلوب و با توجه به میزان حقوق و ساعت کاریشان به آنان اعلام شود و همچنین کارمندان نیز رودربایستی و احساس مسئولیت خود را کنترل نمایند هیچگاه با موضوع عدم رضایت شغلی ناشی  از استرس کاری مواجه نخواهند شد.

میزان استرس شغلی حسابداران در خانم های شاغل به مراتب بیش از مردان است. چرا که خانم ها وظایف و مسئولیت های بیشتری در مقایسه با آقایان دارند واین باعث می شود که در گیری ذهنی بیشتری را متحمل شوند. سر درد، اختلال در خواب، بدخلقی، روحیه بد، ناراحتی های معده و در نهایت عدم رضایت شغلی عوامل ناشی از استرس در کار است.

اما برای کنترل استرس شغلی چه باید کرد؟

تحقیقات علمی نشان دهنده این است که مهمترین عامل استرس شغلی بارکاری است. زمانی که مسئولیت انجام در مجموعه ای را می پذیرید حتما به یاد داشته باشید که به مانند نقشه کشور حد و مرز حیطه کاری خود را تعیین نمایید. مشخص کنید انجام چه نوع کارهایی و چه وظایفی در چه مدت زمان بر دوش شماست؟

در نبود همکاران وظایفی که بر دوش شما نیست را به صورت مشروط انجام دهید. چرا که برخی این لطف شما را وظیفه تلقی می کنند و در موارد مشابه از شما انتظار دارند. البته مدیریت و نوع نظارت بر کنترل امور  بسیار مهم است. بسیاری از اوقات مدیران هستند که با بی نظمی خود از حسابداران انتظار دارند تا آشفتگی کارهای آنان را مرتب سازی کند بدون آنکه مسئولیتی را بر عهده خویش بگیرند.

این مطلب را هم بخوانید:  14پرسش مهم برای بروزرسانی اطلاعات

و در آخر اینکه هیچ کاری را بدون تایید مافوق انجام ندهید. همیشه خودکار و کاغذی بر دست داشته باشید تا سخنان را مکتوب کرده و امضای مدیران را اخذ کرده و بعد اجرا نمایید. امیدوارم با درایت امور اجرایی شغل خود را مدیریت نمایید و موفق تر از قبل به پیشرفت خود ادامه دهید. سربلند باشید.

امنیت شغل حسابداری در درآمد بیشتر نیست!!

انتظار همه از حسابداران در شرایط اقتصادی فعلی؟

در شغل حسابداری کدام بخش پولسازتر است؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام