حسابداری از روی مدارک ناقص

دوست خوب پرشین حساب با عرض ادب و احترام و آرزوی اوقاتی خوش.
در جامعه ما حسابداری یک شغل معرفی شده است ولی در واقع هنر کسب درآمد است آن هم در بازاری که همه به دنبال کسب سود هستند. اینکه به چه طریقی از یک سری اعداد و ارقام خشک و نامفهوم به درآمد و سود دست یابیم هنرنمایی یک حسابدار را می رساند. مهارت و تخصص یک حسابدار زمانی نمایان میشود که از بین اطلاعات گم یک سیستم حسابداری شفاف طراحی کند. حسابداری که بتواند سختی سردرگمی های وارد شده به سیستم حسابداری را تحمل کند و با صبر و دقت بالا اسناد و اعداد درهم ریخته را سامان بخشد قطعا بعد از گذشتن از این مسیر سخت به موفقیت دست خواهد یافت.

حسابداری که استخدام میشود موظف است تمام محاسبات را انجام دهد و مسولیت درست یا اشتباه بودن آنها هم در دست خود فرد است.یعنی مدیریت فقط و فقط او را مسول تمام خطاها و یا کل عملیات مالی شرکت میداند. کار حسابدار آنجا سخت میشود که بخواهد حسابداری از روی مدارک ناقص را انجام دهد.

مدارک ناقص دو حالت دارد:

  1. یا مدارکیست که نقص اطلاعاتی دارد یعنی معتبر و قابل اتکا نیست که در مباحث مالیاتی و رسیدگی دفاتر اگر این مدارک وجود داشته باشد دفاتر رد خواهد شد. یعنی حسابدار موظف است که مدارک و اسناد مثبته را بررسی و اگر مورد تایید و قابل اعتماد نیست رد کند. مثلا  صورت حساب خرید و فروشی که بعد از اعمال ارزش افزوده تخفیف آن محاسبه شده است قابلیت اتکا ندارد و یا فاکتور هایی که به دلیل عدم وجود مهر و امضا نمیتوان از آنها به عنوان مدارک معتبر نگهداری کزد.
  2.  مدارک ناقص جنبه دیگری هم دارد و آن کنار هم چیدن مدارک ناقصی است که برای ثبت اسناد حسابداری لازم است. برای مثال شرکتی را تصور نمایید که مدارک و فاکتور های فروشش را از دست داده است به نظر شما چگونه میتواند اطلاعات فروش را در سیستم خود وارد کند؟ در حالی که نه اطلاعات مبلغ و میزان فروش وجود دارد و نه مشتریانی که به آنها جنس فروخته ایم. باید چه مواردی را انجام دهیم تا سود و زیان دوره را بتوان محاسبه کرد.

حسابداری از روی مدارک ناقص

برای اینکار یک راهکار خوب وجود دارد و آن این است که ابتدا با ارسال یک لیست به بدهکاران از آنها صورت حساب درخواست میکنید و بعد فاکتورهای ثبت شده در لیست هرکدام از مشتریان را در سیستم خود نگهداری میکنیم. از طرفی موجودی انبار و حواله های انبار را بررسی میکنیم و از روی حواله های خروجی اطلاعات دقیق فروش را مغایرت گیری میکنیم. و برای اینکه متوجه شویم آیا بابت این فاکتورها تسویه حساب انجام شده است یا خیر از پرینت های بانک رسیدگی را انجام میدهیم.

با کنار هم قرار دادن مدارک حواله های انبار، پرینتهای بانک و صورت حسابهای دریافتی از مشتریان بسیاری از موارد مبهم و مدارک ناقص رفع خواهد شد.

سیستم حسابداری پلاسکو عنوان مقاله ای بود که در بد از آن حادثه دلخراش بر روی سایت ما قرار گرفت این مقاله به چگونگی کار حسابدارانی پرداخت که در این شرایط و با وجود حذف و سوخت بسیاری از مدارک حسابداریشان موظف بودند اطلاعات مالی خود از جمله طلب های خود را زنده کنند. در این مقاله بیان کردیم چگونه می توان این عمل را طبق استاندارد انجام داد و به نحوی عمل نمود تا به بهترین شیوه عمل شود.

در ادامه این موارد باید بیان کرد که حسابداری از روی مدارک ناقص به شیوه تئوریک با نحوه انجام آن در عمل تفاوت دارد اما با دیدن یک فیلم آموزشی میتوان بهتر این مورد را در عمل ملاحظه نمود. دوره حسابداران ثروت آفرین در یکی از جلسات خود به آموزش این مورد پرداخته است و مباحث این موضوع را در بازار کار به دوستان آموزش میدهد. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع داشته باشید بهتر است از لینک زیر استفاده کنید.

با آرزوی موفقیت برای شما

دوره جامع غیرحضوری حسابداران ثروت آفرین

سیستم حسابداری پلاسکو ( بخش دوم )

 

سیستم حسابداری پلاسکو (بخش اول)

 

 

 

 

اسلایدر حسابداران ثروت آفرین

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید