کدینگ حسابداری

سلام دوستان خوب پرشین حساب.

نگرانی های پایان سال برای قشر حسابدار و همه افرادی که در این روزهای شلوغ به فکر بستن حسابهای خود هستند زمانی که به افتتاح حسابهای سال مالی بعد متصل میشود، دوچندان میشود. برخی از حسابداران با استفاده از تجربیات سال های قبل همان کدینگ نعریف شده قبلی را حتی اگر استاندارد هم نباشد مورد استفاده قرار میدهند و روند سالهای قبل را ادامه می دهند.

اما آن دسته افرادی که تازه شروع به کار حسابداری نموده اند و یا افرادی که در تلاش برای تغییر سیستم معیوب خود برآمده اند، به دنبال یافتن یک کدینگ استاندارد برای سیستم حسابداری خود می باشند. کدینگ اصولی و استاندارد حسابداری باید به گونه ای باشد که تمام مواضین و استاندارهای حسابداری را رعایت کرده باشد.

دارایی ها، بدهی ها و سرمایه از ارکان اصلی حسابداری می باشند که در طراحی یک سیستم کارای حسابداری لازم است تا به اجزاء ریزتری تبدیل شود. این اجزاء حسابهای معین و تفصیلی می باشند که در زیر گروه اصلی معادله حسابداری قرار داده شده اند.

کدینگ باید به نوعی طراحی شود که استانداردهای حسابداری را نقض نکند. در سیستم های حسابداری معمولا کدینگ حسابداری به صورت پیش فرض طراحی می شود که لازم است حتما حسابداران آنها را بررسی و در صورت بروز مشکل و مغایرتی آن را اصلاح نمایند.

در سیستم های قبلی حساب تفصیلی تنها در یک سطح تعریف می شد ولی برنامه نویسان امکان تعریف کد تفصیلی برای سطوح بیشتری را نیز در سیستم های حسابداری فراهم نمودند. هر سیستمی که کد تفصیلی بیشتری ثبت نماید کارایی بهتری خواهد داشت.

با بهره گیری از این  فایلها و لینکهای زیر که در سایت پرشین حساب و کانال حسابداران ایران گردآوری شده است نگرانی های شما برای ایجاد یک سیستم مناسب و کارآمد حسابداری برطرف خواهد شد.

جامعترین کدینگ پیمانکاری

کدینگ حسابداری

کدینگ حسابداری۳

کدینگ حسابداری۲

کدینگ پیمانکاری

آیا تا به حال به تنهایی کدینگ حسابداری آن هم از نوع پیمانکاری نوشته اید ؟؟؟

طراحی دیجیتالی با کدینگ استاندارد حسابداری

آموزش حسابداری ویدئویی:درس چهارم(بروزرسانی و بستن حساب ها)

آرزومند سالی پر از شادی برای شما

2 دیدگاه ها

  • سلام

   از آنجایی که کامپیوترها زبان عدد را درک می کنند و از درک حروف عاجز هستند
   بنابراین برای ورود اطلاعات حسابداری و نرم افزاری هم می بایستی از اعداد برای معرفی سرفصل ها استفاده نماییم. بنابراین جزء لاینفک همه ی نرم افزارهای حسابداری کدینگ آنها می باشد. و برای کدینگ در حسابداری می بایستی که اصولی را رعایت نماییم.
   تعریف کدینگ حسابداری: مجموعه ارقامی که معرف سرفصل های حسابداری در نرم افزارهای مالی می باشند را کدینگ حسابداری می گویند.
   روش کدینگ حسابداری: کدینگ حسابداری براساس گروه های حسابها تعریف و معرفی می شوند که این گروه ها شامل کدینگ دارائی های جاری، کدینگ دارائی های ثابت، کدینگ دارائی های نامشهود، کدینگ بدهی های جاری، کدینگ بدهی های بلند مدت، کدینگ حقوق صاحبان سهام،کدینگ درآمد، کدینگ قیمت تمام شده، کدینگ سایر حسابها و مقصود از سایر حسابها این است که کاربر هر حساب دیگری مانند حسابهای انتظامی و امثال آن را بتواند از کدینگ استفاده نماید. در واقع هرعدد یا هر رقمی در نرم افزارهای مالی در بحث سرفصل های حسابداری معرف یکی از حسابها می باشند که ما با طبقه بندی این حسابها و قرار دادن اعدادی برای معرفی آن ها، نسبت به استفاده کاربر از نرم افزار مالی اقدام نموده و براساس این کدها ثبت های حسابداری و متعاقباً گزارشات حسابداری استخراج می گردد.

   نکته مهم در کدینگ حسابداری این است که کاربر این موضوع را در نظر داشته باشد که هر کدینگی که در سیستم نرم افزار تعریف می شود به صورت مادام العمر در نرم افزار باقی خواهد ماند حتی با بسته شدن آن حساب جایگاه آن در سیستم تغییری نخواهد یافت بنابراین بایستی طوری برنامه ریزی و کدینگ را انجام داد که هیچگاه با محدودیت تعریف سرفصل اضافه روبرو نباشیم.

   نمونه هایی از کدینگ در لینک زیر موجود است:
   https://persianhesab.com/accounting-coding-2

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here