حقوق متعارف یک حسابدار در ماه چقدر است؟

75
33008
حقوق حسابداران چقدر است؟

سلام دوستان خوب پرشین حساب با آرزوی سربلندی برای شما. امروز در پی آنیم که با شما در خصوص یک سوال بزرگ صحبت کنیم و آن هم میزان حقوق حسابدار طبق قانون کار است. به نظر شما یک حسابدار چه مبلغی را باید به عنوان دستمزد دریافت کند؟ چه معیارهایی باید وجود داشته باشد تا تعیین کند دستمزد یک حسابدار چقدر است؟

اینها مواردی‌ست که همه افراد اعم از حسابدار یا غیر حسابدار به خصوص کارفرمایان به دنبال یافتن پاسخی برایش هستند. در هیچ کجا رقم ثابتی برای مزد حسابدار تعیین نشده است و اگر تمام کتب را بررسی کنید هیچ کجا حرفی از حقوق حسابدار طبق قانون کار به میان نیامده است اما امروز با بررسی میزان حقوق دریافتی حسابداران طی اخبار رسیده اعلام می‌کنیم متوسط دریافتی آنان چقدر است؟

جایگاه ارزنده حسابداران

قبل از هرچیزی باید به صراحت اعلام کنم که حسابدار یک جایگاه ارزنده ای در هر واحد اقتصادی است. این موضوع نه به دلیل اینکه خودم یک حسابدار هستم بلکه به دلایل زیادی قابل توجیه است. هر انسانی برای زندگی بهتر نیاز دارد تا به کسب و کار بپردازد این کسب کار برایش درآمد ایجاد می‌کند و در مقابل توان او را در برابر رفع نیازهایش افزایش می‌دهد. مدیریت دخل و خرج درآمد ها و هزینه‌ها در این روند با هر شخصیست. می‌توان گفت حساب داری در ذات آدمی‌ست. برخی با پرورش این استعداد درونی یک حسابدار می‌شوند و برخی دیگر همین مال باختگان جامعه هستند. ارزش حسابدار اینجا نمایان می‌شود که برای کنترل اموال و داشته‌‌ها یک امین و پاسدار باید باشد. برای همین دلایل من در دید وسیع تری حسابدار را پاسدار نظام اقتصادی هر کشوری میدانم.

این مطلب را هم بخوانید:  شما از ثروتمند ساختن مدیر خود خسته شده اید؟

حقوق من چقدر باید باشد؟

از سوالات متداولی که روزانه حداقل یکی دو مورد با آن مواجه هستیم این است که من حسابدار فلان شرکتم و nساعت کار میکنم حقوق من چقدر باید باشد؟ به کارفرمایان و حسابداران عزیز می‌توان این را گفت که حسابدار یک اپراتور نیست مبلغی که به حسابدار پرداخت می‌شود نباید آنقدر کم باشد که انگیزه کار کردن و دلسوزی برای دارایی های شما ناخودآگاه از او کاسته شود.  اما از طرفی پرداخت مبالغی بیش از حد متعارف به حسابدار او را خود بین و مغرور خواهد کرد. شاید خودبین شدن او از موارد اخلاقی و شخصی او باشد اما کارفرما متضرر می‌شود چرا که سعی در بهتر شدن و افزایش اطلاعات خود نخواهد داشت. پس به حسابدار باید مزدی پرداخت شود که نه بیش از حد متعارف زیاد و نه کم باشد.

حد متعارف حقوق یک حسابدار چه‌قدر است؟

طی اخبار رسیده از میزان دریافتی های حقوق حسابدارن در کلان شهرها، حسابدار به سه گروه کارشناس حسابداری، سرپرست حسابداری و مدیر حسابداری تقسیم بندی می‌شوند.  طی یک تحقیق که در سال ۹۹ انجام شده است میزان متوسط حقوق برای یک کارشناس حسابداری در سال ۱۳۹۹ ، برای کار تمام وقت در تهران ۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان می باشد. حداقل حقوق حسابدار مبلغ ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان و حداکثر آن ۷،۰۰۰،۰۰۰ تومان بیان شده است.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

متوسط حقوق دریافتی برای پست سرپرست حسابداری در سال ۱۳۹۹ برای کار تمام وقت در تهران ۷،۵۰۰،۰۰۰ تومان است. حداقل حقوق دریافتی سرپرست حسابداری ۳،۵۰۰،۰۰۰ تومان و حداکثر حقوق برای این پست ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان در ماه بوده است.

این مطلب را هم بخوانید:  ارسال الکترونيکي صورت معاملات؛ گامي در جهت پويايي نظام مالياتي

متوسط حقوق دریافتی برای شخصی که در سطح مدیریت مالی فعالیت دارد در سال ۱۳۹۹، برای کار تمام وقت در تهران ۱۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان است . حداقل این مبلغ ۶،۵۰۰،۰۰۰ تومان و حداکثر آن ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان در ماه بوده است.

 

البته این تنها یک نقل قول است و اینکه چه فرد یا افرادی این تحقیق را انجام داده اند و تا چه میزان صحت دارد قابل ذکر نیست. اما هرچه هست بر اساس میزان دریافتی های حسابداران مطرح شده است.

حسابداری که بیش از مبلغ متعارف و بالاتر از سطح توانمندی های خود حقوق دریافت می‌کند باید بداند و مطمئن باشد که اگر مجبور به تغییر محل کار خود شد آیا به همین اندازه حقوق دریافت میکند یا خیر. خود شما همین الان این سوال را از خود بپرسید. اگر شک دارید، تنها راه اطمینان و تثبیت این حقوق افزایش سطح اطلاعات خود است.

شاید کارفرمایی که به بنده  ۱۰ میلیون حقوق میدهد توان مالی بالایی دارد وگرنه شاید من به اندازه ۱۰ میلیون توانایی ندارم. نمیخواهم بیان کنم که حتما باید کمتر دریافت شود بلکه تاکید من بر افزایش سطح اطلاعات هر حسابداریست.

امیدوارم مطلب امروز بتواند پاسخ مناسبی به این سوال باشد” حقوق حسابدار طبق عرف ” چقدر است؟

 

75 دیدگاه ها

 1. سلام من ۳۰ سالمه و تقریبا از ۱۸ سالگی وارد بازر کار شدم و در رشته حسابداری تحصیل کردم اما کار بیرون با دانشگاه متفاوت بود اصلا دانشگاه کاربردی نبود تغییر رشته دادم به گرافیک و در کنارش حسابدار بودم اما هیچوقت کنارم مدیر مالی نبود و کارفرما ازم انتظار معجزه داشت و من تلاش میکردم دوره های فشره میرفتم کتاب میخوندم تو سایت حسابرسی صورتهای مالی رو دنبال میکردم خیلی دوره هایی که خود کارفرماها مسخره میکردن اما من برای دانشم میرفتم اکسل رو تجربی بدون آموزش مسلط شدم ۵ سال پیش بعنوان کمک حسابدار وارد یه مجموعه شدم اما اونقدر تو هر زمینه ای نیازهاشون پاسخ داده می‌شد که حسابدار شدم و سال گذشته ارتقا پیدا کردم به سرپرست حسابداری اما هدفم این نیست و دنبال تخصص بیشترم که مدیر مالی باشم.. هرچیزی با سختی و تلاش بدست میاد

 2. عرض سلام
  درخصوص مبالغ حقوق ارائه شده از جامعه آماری ، کاملا درست میفرمایید دقیقا مبالغ در تهران و اطراف تهران حدودا به همین صورت هست اما درخصوص فرمایش دوستان باید عرض کنم بنده خانم با ۶ سال سابقه کار و متاهل و فوق العاده جدی،شاید هم بداخلاق (این و رو عرض کردم درخصوص برخی از افکار پوسیده که حقوق مناسب زنان را ناشی از جنسیتشون میدونن)،سرپرست مالی هستم با ۶.۵ میلیون ماهانه حقوق که حتی تا چند ماهه قبل شغل دوم مالی و مالیات هم داشتم با حقوق ۳ میلیون ،خواستم عرض کنم خواستن توانستن هست در این چند سال به شدت تلاش کردم حتی همین الان قادرم حقوق بالاتری داشته باشم اگر خودم اراده کنم چون توانایی خودم و میدونم نسبت به کارم ایمان دارم و اما فعلا هم کار دومم و بخواسته خودم گذاشتم کنار و هم شرایط کار فعلیم در بازه زمانی کمتری انجام میدم برای راحتی و استراحت یعنی همه این ها با خواست خودم بوده چه بسا میدونم اگر مجرد بودم و مسئولیت کمتری داشتم بی شک میتونستم درامد بیشتری داشته باشم و زمان بیشتری صرف حسابداری و مالی کنم که اگر ساعت ها هم غرق در کار مالی باشم برام ارزشمنده پس این خدمت دوستان عرض کردم که لطفا برای رسیدن به مقاصدت و آرزوهاتون تلاس کنیدو یه گوشه کاسه چکنم چه کنم به دست نگیرید . قطعا من اگر از کارم و حقوقم ناراضی باشم برای به دست اوردن فرصتهای بهتر بیشتر تلاش میکنم

 3. سلام
  من بیست سال سابقه فعالیت در یک شرکت بزرگ رو دارم اما به عنوان کارپرداز از ده سال پیش با مدرک دوم راهنمایی ادامه تحصیل دادم و دیپلم حسابداری گرفتم در صورتی که با کار زن و بچه سخت بود اما با بهترین نمره حتی در آموزشگاه های آزاد قبول شدم و مدرک حسابداری گرفتم حدود چهار سال در کنار کارپردازی کار حسابداری حقوق و دستمزد رو با جلب نظر مدیر مربوطه و اونم رایگان برعهده گرفتم تا به کار حسابداری مسلط شدم اما حدود یک سال پیش به عنوان حسابدار و شغل دوم وارد یه هتل و مشغول به کار شدم و خوب از پس کار براومدم و بعد در سال بعدش افتخار اینو پیدا کردم که از جانب مالک هتل به عنوان مدیر مالی همکاری کنم چون بیش از توانم وقت گذاشته بودم حالا با روزی ۴ساعت در هتل بالاترین حقوق رو میگیرم در حالی که سه نفر دیگه با لیسانس حسابداری که انبار دار هتل و نگهبان هتل و امور دفتری هستند از من خیلی کمتر میگیرند و هیچ تجربه کاری که ندارن بماند از حسابداری هیچی نمیدونند و فقط مدرک گرفتند،حالا به لطف خدا توی شرکت محل کارم هم یک ماه هست به عنوان حسابدار قبولم کردن چون متوجه شدن توی هتل نیمه وقت حسابداری انجام میدم و مدیر مالی شدم،ضمنا سالها کارهای شبکه سیستمهای شرکت رو هم انجام میدادم چون اوقات بیکاری توی خونه مطالعه میکردم تا اونم خوب یاد گرفتم و مسلط شدم البته رایگان چون علاقه داشتم…چهار سال حسابداری مجانی توی شرکت کم نبود اما هدف داشتم که روزی به هدفم توی شرکت برسم الان رسیدم در صورتی که جای دیگه به مدیریت مالی رسیده بودم.

  • درود بر شما

   کار نیکو کردن از پر کردن است

   هر کس برنامه ریزی داشته باشه و تلاش کنه یقینا مزد تلاشش را خواهد گرفت

   ممنون از اینکه تجربه خود را با ما در میان گذاشتید

   انشاالله موفق و پیروز باشید

 4. سلام و عرض احترام
  بنده دارای مدرک دکترای حسابداری(بورس)هستم
  ۵سالی سابقه حسابرسی در سازمان حسابرسی کشور رو دارم
  به علاوه ۸ سال سابقه در شرکت های خصوص
  چهار سالی هم هست که به عنوان حق التدریس در دانشگاه تدریس میکنم
  در حال حاضر حقوقم ۳ میلیون تومنه و از محل تدریس کمتر از ۵۰۰ هزار تومن در میارم
  راستش بعد از خوندن این رقم های حقوق احساس احمق بودن نسبت به خودم و تمام حسابدارانی که تا حالا میشناختم دست داد
  تنها خواهشی که از شما دارم اینه جامعه آماریتون یا ساده تر بگم اون افرادی که این همه حقوق میگیرن رو معرفی کنید
  راستی شما به اخرت هم اعتقاد دارید؟چون این مقاله ساده شما مسیر زندگی خیلی هارو به راحتی عوض میکنه
  بنده دکتر ولی حسن پور ۳۶ساله فارغ التحصیل از دانشگاه تهران و عضو بنیاد ملی نخبگان و انجمن حسابداران رسمی و کارشناس رسمی دادگستری هستم

  • سلام

   ممنون از شما
   دقیقا این متن برای همین قرار داده شده تا افراد شایسته ای همچون شما بازنگری در امورات کاری خود نمایند و با کمی تغییر در نوع فعالیت به جایگاهی که لایقش هستند دست یابند و بسیاری از افراد دچار یکنواختی شده اند و حاضر به تغییر در حالات فعلی خود به خاطر عدم ثبات جامعه نیستند و ریسک پذیر نیستند ولی با کمی تغییر میتوان به اهداف بزرگ تر هم دست یافت کافیست بخواهید و راه رسیدن به ان را جستجو کنید و سپس با توکل بر خدا اقدام کنید یقینا رسیدن به آن امکان پذیر خواهد بود.

 5. سلام.سوالم رو خیلی صریح میپرسم،من آدم خیلی طیب و طاهر و خشک و مقدس و یا صاف و ساده ای نیستم،ولی گاهی مجبوری یه سری سوالها رو بپرسی و جوابشون رو بدونی.
  سوالم اینه که از کجا میشه به شرکتهایی دسترسی پیدا کرد که تو حسابداریشون دروغ و دغل و حسابسازی و این چیزا نباشه،من رشتم حسابداریه و تو کنکور ارشد امسال رتبم حدود ۲۰۰ شد و روزانهء یه دانشگاه دولتی قبول شدم و چون سنم به نسبت زیاد شده نمیتونم به همین راحتی حسابداری رو ول کنم و دوباره از صفر برم سر یه شغل دیگه. لطفا راهنمایی کنین چطور تو حسابداری بمونم و درآمدم حلال باشه. با تشکر.

  • سلام
   برای اینکار نیاز به دانستن موارد قانونی و شرعی و عرفی هست و باید نکات و زیر و بم همه قوانین را بدانید و سعی در انجام درست آن نمائید و هیچگونه نمیتوانید بدانید دیگری در پشت چهره ظاهری اش چه نقابی دارد و فقط خدا آگاه است .
   شما هم متناسب با اموزشها و دانسته هایتان باید پاسخگو باشید و کارتان را بدرستی انجام دهید و بقیه امور را باید به خود خدا سپرد.

 6. سلام به همه خوبان
  من ۳۶ سالمه عاشق حسابداریم فوق لیسانس حسابرسی از دانشگاه تهران با ۹ سال سابقه کار
  حدود یک ساله راننده اسنپ شدم هم درآمدم دوبرابره هم سر سوزنی استرس کار حسابرسی رو ندارم هر روز به خودم و اون روزی که وارد کار حسابداری شدم لعنت میفرستم که الان پیر شدم و آه در بساط ندارم…
  امیدوارم شما موفق باشین و عمرتون تلف نشه

  • جناب شما احتمالا آرزوهاتون رو بیان کردید وگرنه فوق لیسانس حسابداری اونم از دانشگاه تهران با ۹ سال سابقه کار حسابداری (عاشق حسابداری هم بودی) غیر ممکنه درآمد کافی توی تهران نداشته باشه و بشه راننده اسنپ . شما همین فردا بیا سر کاری که حداقل ۵ میلیون تومن بگیری .
   اینم ایمیل من Eliya_moazami@yahoo.com

   • سلام

    ممنون از ابراز نظرتان

    مطلب فوق مربوط به سال ۹۶ است و یقینا برای سال ۹۹ دیگر منطقی نیست و انشاالله این مطلب بزودی بروز رسانی میشود

  • سلام
   این حرفت منو بدجور به فکر انداخت منم ۸ سال هست که مشغول حسابداری هستم.
   گیر یه مشت بی سواد پولدار اسیر شدیم ما حسابدارها ، کسانی که هیچ اطلاعی از هیچ چیزی ندارند و بخاطر پولی که دارند فکر میکنند هرچی اونا میگن درسته.
   هفت سال پیش یک نفرشون حسابدار بودم و فقط و فقط عذاب روحی و ناراحتی ازش دیدم دو سال هم هست بخاطر همین بی منطقی هاش از پیشش در اومدم تو این دو سال پیش سه تا دیگه شون هرکدوم چهار پنج ماه کار کردم یکی از یکی بدتر و بی اخلاق ترند.
   باید دیگه تمومش کنم.خسته شدم از چشم گفتن به هر کس و ناکسی. مرسی که منو بیدار کردی.

   • سلام

    ممنون از ابراز احساسات خود
    برای مشاوره و راهنمایی میتوانید با پشتیبانی پرشین حساب به شماره های زیر تماس بگیرید

    شماره های شرکت : ۲۲۷۲۴۵۶۴ و ۲۲۷۴۹۴۶۷ و ۲۲۷۳۵۲۶۳ و ۲۸۱۱۱۲۲۸ و داخلی های ۳۰۶ و ۳۰۳
    واحد فروش: ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰ و ۰۹۹۱۰۶۱۳۷۸۶
    واحد پشتیبانی اموزش: ۰۹۹۰۰۰۷۹۵۳۴ یا ۰۹۲۰۷۱۱۲۹۸۰ و داخلی های ۳۰۵ و ۳۰۲
    واحد پشتیبانی فنی : ۰۹۲۱۷۱۱۳۰۲۳ و داخلی ۳۰۱

 7. باسلام من در شرکت پوشاکی هستم وعضو انجمن حسابداران خبره هستم ومتاسفانه بعد از ۴ سال سابقه کار و تحصیلات تکمیلی من ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان حقوق می گیرم آیاموندن من در این شرکت خوب است یانه

  • سلام
   طی اخبار رسیده از میزان دریافتی های حقوق حسابدارن در کلان شهر ها، حسابدار به سه گروه کارشناس حسابداری، سرپرست حسابداری و مدیر حسابداری تقسیم بندی میشوند. طی یک تحقیق که در سال ۹۴ انجام شده است میزان متوسط حقوق برای یک کارشناس حسابداری ، برای کار تمام وقت در تهران ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان می باشد. حداقل حقوق حسابدار مبلغ ۹۰۰,۰۰۰ تومان و حداکثر آن ۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان بیان شده است.

   اگر با افزایش حقوق سالانه این مبالغ را افزایش دهیم به فرض هر سال ۱۵% اضافه کنیم در سال ۹۸
   برای کار تمام وقت در تهران در حدود ۲۶،۲۳۵،۰۹۴ ریال خواهد بود.

   مبلغ- ریال درصد افزایش مبلغ – ریال سال
   ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ۱۵% ۲,۲۵۰,۰۰۰ ۱۷,۲۵۰,۰۰۰ ۹۵
   ۱۷,۲۵۰,۰۰۰ ۱۵% ۲,۵۸۷,۵۰۰ ۱۹,۸۳۷,۵۰۰ ۹۶
   ۱۹,۸۳۷,۵۰۰ ۱۵% ۲,۹۷۵,۶۲۵ ۲۲,۸۱۳,۱۲۵ ۹۷
   ۲۲,۸۱۳,۱۲۵ ۱۵% ۳,۴۲۱,۹۶۹ ۲۶,۲۳۵,۰۹۴ ۹۸

   به همین ترتیب مابقی مبالغ قابل محاسبه حدودی خواهد بود

  • سلام
   بستگی به تمایلات و توانایی شما دارد و موفقیت شما را خود شما با سعی و تلاش در زمینه مورد علاقه خود، تعیین میکنید.
   اگر نیاز به دوره ای اموزشی و تکمیلی در زمینه حسابداری و مالیاتی و بیمه ای دارید با شماره ۲۲۷۲۴۵۶۴ داخلی ۳۰۶ تماس بگیرید.

 8. سلام
  من سرپرست حسابداری با حدود ۹ سال سابقه هستم با حقوق ۲۷۰۰
  خیلی برام جالبه همه از دست این رشته گریه میکنن که حقوقشون کمه و خیلی ها هم تازه متضرر شدن
  ولی اینجا نظراتی که نوشته شده از حسابداری خوب گفتن اونم با این حقوق های نجومی!!!!!
  میشه ادرس محل کارشون رو به من بدین تابیشتر از این شرمنده زن و بچم نباشم

  • با سلام
   از این که علاقه مند به پیشرفت در شغلتون هستید بسیار خرسندیم برای موردی که فرمودید امکان ارائه آدرس محل کار دوستان را نداریم اما از شما دعوت کنیم یک جلسه حضوری در دفتر پرشین حساب تشریف بیاورید تا با یکی از دوستانی که به اهداف شغلی خود و درامد مد نظرشون رسیداند گفت گو نمایید برای هماهنگی بیشتذ با شماره ۰۲۱۲۲۷۲۴۵۶۴ با داخلی ۳۰۵ با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید .
   موفق و پیروز باشید

 9. محسن عابدی

  سلام و عرض ادب خدمت سروران گرامی ْ بنده بیش از ۲۰ ساله که کار مالی انجام می دهم وقتی که شروع کردم یک مدرک گرفته بی تجربه بودم که مجبور به انجام کارهای پست بودم که البته اون زمان واسه خودم خدایی میدونستم . از کنترل اسناد مالی تا بایگانی همه رو تجربه کردم یادمه روزی که وارد این صنعت شدم یه موتور داشتم اما تلاش کردم و خواستم تا متفاوت فکر کنم و همیشه تو زندگیم شعارم این بود که تو بیشتر می ارزی اگر خودت بخوای …. الان صاحب خونه و ماشین ابرومند و زندگی خوبی هستم و خداوند بزرگ رو هم شکر میکنم . هنوزم روزی ۱۰ ساعت کار مالی انجام میدم ولی چون از کارم لذت میبرم غروب خورشید رو حس نمیکنم . اینارو در جواب دوستانی نوشتم که زمین و زمان را بهم میدوزن تا از کارفرما و مشکلات اقتصادی کوهی بسازن واسه نرسیدن به ارزوهایشون . خلاصه اینکه کاری رو شروع کنید که از انجامش لذت میبرین این دوست داشتن به شما کمک میکنه مفهیم رو بهتر و زودتر یاد بگیرید و علاوه بر وجه اجتماعی وضعیت مالی خوبی هم داشته باشید . ممنونم از جناب آقای محمدی که با وسواس و دقت ستودنی به همه عزیزان پاسخ می دهد . پاینده و یلامت باشید .

  • با سلام درود
   ممنون از شما دوست عزیز که تجربه تان را در اختیار دوستان قرار دادید ارزوی موفقیت روز افزون را از خداوند منان را خواستارم
   موفق و پیروز باشید

 10. درود بر خانم مرضیه خیری
  من یک حسابرس هستم که هر سال دارم پیشرفت میکنم و خیلی خیلی هم بصورت خودخوان دارم تلاش میکنم ابزار کاری من برنامه اکسل و ایده های شخصی خودم در زمان کار هست، الان صبح تا ظهر تغریبا ماهی چهار میلیون تومن حقوقم هست، ممنون میشم راهنماییم کنید چطوری می تونم خیلی خیلی حرفه ای در زمینه مالی بعنوان یک حسابرس و همینطور مدیرمالی بشم.
  ممنون از پیام های خوبتون.

  • با سلام
   شما میتوانیید با مطالعه بیشتر و کلاس های اموزشی خیلی بیشتر پیشرفت نمایید مخصوص در زمینه مالیات و قوانین تامین اجتماعی قانون کار و ….
   با اروزوی پیشرفت برای شما دوست عزیز

 11. سلام. وقتتون بخیر و ممنون از سایت خوبتون. من یک حسابدار با مدرک لیسانس هستم بیش از ۱۵ سال سابقه کار دارم اما ۵ سالش مرتبطه و تخصصی در زمینه حسابداری . در یک شرکت بازرگانی ۵ ساله که حسابدارشون هستم و صفر تا صد کار رسمی و غیررسمی رو براشون انجام میدم. و یکسال و نیمه که یه نیروی کمکی هم زیردستم کار میکنه. دو دفتره هستن . به اضافه تنوع محصولات وارداتی زیاد حدودا ۱۰۰۰ قلم کالا و خرید و فروش ارزی و فروش سالانه حدودا ۱۵-۲۰ میلیارد تومان. ولی چون از ابتدای کسب تجربه و کار تخصصی و رشد و پیشرفت توی همین شرکت بودم و جای دیگه نرفتم به قول معروف از مظنه حقوق ها تقریبا بی خبرم.
  ممنون میشم که نظرتون رو برام بنویسید که حقوقم با این شرایط چقدر باشه خوبه. ممنون.

  • با سلام
   میزان حقوق بستگی به رزومه و دانش و اطلاعات شخصی شما و حجم کار ان شرکت میباشد
   مثلا اطلاعات مایلاتی شما چقدر میباشد
   ایا به تهیه صورت های مالی و استاندارد های مالی تسلط کافی دارید

 12. سلام
  من یک حسابدار با سابقه ۲۴ساله هستم ولی با مدرک دیپلم ودر طول این مدت از لیسانس حسابداری گرفته تا کارشناسی ارشد هم در شرکتهای مختلف آموزش دادم و تسلط کافی به نرم افزار های حسابداری دارم . ولی اساتید محترم به گفته بعضی از همکاران متاسفانه بعضی از افراد که اسمشان را حسابدار می گذارند در شرکتهای خصوصی حقوقهای خیلی پایین تر از حد انتظار میگذارند که شان یک حسابدار واقعی نیست ( دفاتر دارایی را با حقوق ثابت /۸/۰۰۰/۰۰۰ریال دریافتی ثبت میکنند) .
  آیا واقعا حقوق ثبت دفاتر دارایی همین است ؟ یا من توقع به جایی دارم ؟

  • با سلام
   قیمت گذاری پروژه بستگی به رزومه و اطلاعات شخص دارد و همینتطور حجم کار کارفرما به این علت مبالغ متفاوت میباشد
   موفق باشید

 13. با سلام من یه حسابدار تازه کار و بدون سابقه کار هستم مدتی در یک فروشگاه آغاز بکار کردم با حقوق ماهی ۶۰۰ تومن روزی ۶ ساعت کار ، کار این فروشگاه فقط حسابداری نیست منشی گری و اپراتور هم هست به اضافه استرس بالا و اینکه اکثر کار من اینجا فقط فاکتور فروش زدنه، ممنون میشم راهنمایی کنید آیا به صرفه است موندن در اینجا فقط به خاطر کسب تجربه یا خیر؟

  • با سلام
   شما میبایست خودتان بررسی نمایید که چقدر نسبت به قبل پیشرفت داشته اید ولی با مطالعه و اموزش بیشتر میتوانیید اطلاعات بیشتری کسب نمایید ونتیجه بگیرید

 14. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارکنان محترم سایت و حسابداران گرامی که مطالب تون بسیار عالی هست
  من مدرک لیسانس حسابداری دارم
  آموزشگاه های زیادی رفتم که حسابداری عملی را یاد بگیرم اما چون مطالب حسابداری فرار هست بنظرم مکانی پیدا کنید برای کارورزی خیلی بهتره تا آموزشگاههای آزاد که وعده میدن و عمل نمیکنند
  من بمدت ۵ ماه در کارخونه تولیدی به عنوان کارورز مشغولم خداروشکر تونستم خودمو تقویت کنم و قطعا ادامه بدم پیشرفت هم میکنم چون زیر نظر یک مدیر مالی هستم .
  برای کار حسابداری طبق فرموده حسابداران محترم سایت لازم است اطلاعات و دانش مالی کافی داشته باشین و این از کار و بروز رسانی اطلاعات تون در زمینه مالیات وگزارشات حسابداری و … امکان پذیر هست ، ارزوی موفقیت برای کارکنان و حسابداران محترم سایت دارم و همچنین برای حسابدارانی که بفکر یادگیری کار حسابداری برای بازارکار هستند .

  • سلام درود
   ممنون از حسن توجه و نظر لطف شما نسبت به پرشین حساب از اینکه تجربه خود را با ما و مخاطبان ما به اشتراک گذاشتید سپاس گذاریم

 15. با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز و همکاران گرامی؛
  من تمامی نظرات را خواندم و دید منفی بسیار زیادی را دیدم. اول اینکه بنظرم راجع به حسابداری توی کشور ما باید فرهنگ سازی شود، چه کارفرما و چه نیروی کار دقیقاً نمیدونند حسابداری چگونه علمی است و چه منافعی دارد. که وظیفه فرهنگ سازی بر عهده همه دست در کاران هست. و تنها دلیل کم دادن حقوق حسابدار این است که اصلاً جا نیافتاده در ذهن عموم، و اکثر کارفرماها اگه بروید و درخواست حقوق بیشتر بدهید میگن: میرم فلان دخترو استخدام میکنم همه کار هم انجام میده و تازه به حقوق خرید یک مانتو هم راضیه. پس فرهنگسازی و نظام کردن این حرفه به عهده همه ماست. من خودم دیپلم حسابداری دارم و تقریباً ۱۰ ساله مشغول به کارم هر چند درآمد خوبی نداشتم و قطعاً دلیلش این بوده که نمیدونستم چه کنم. الانم بعنوان مدیر مالی مشغولم. اکیداً توصیه میکنم که قبل از اشتغال به کار به حق و حقوق و شرح وظایف کارتون مشرف شوید و در مقابله خواسته های غیر قانونی برخی از کارفرمایان مقابله کنید و در عوض راهکار قانونی و بصرفه را به آنان معرفی نمایید.
  موفق باشید

  • سلام به شما و ممنون بابت حوصله ای که صرف نمودید
   ارزش گذاری بخشی از فرهنگ سازی که از هر دو طرف بهای کمی به ان داده می شود ، چرا کافرما بابت یک جرم یا ابلاغ حقوقی بسرعت بدنبال وکیل می افتد ؟ و چرا هنگام ابلاغ یک جریمه مالیاتی به فکر توسعه واحد مالی و همکاری با یک حسابدار قوی نیست ؟ واضح است برای مورد اول ارزش کار ملموس بوده ولی برای مورد دوم خیلی ملموس نبوده و بدنبال رایزنی هستند. اینجا حسابداران باید بفکر توسعه خود و خدمات مورد نیاز کارفرما باشند
   پاینده باشید

 16. سلام
  من سه ساله از مقطع ارشد گرایش حسابداری مدیریت فارغ التحصیل شدم هر جا میرم کار نیست هر چی حسابدار با سابقه و خوب اومدن با حقوق های خیلی ناچیز حاضرن کار کنن
  توروخدا اگه شما جایی برای کار حتی بدون دستمزد سراق دارین به ایمیلم پیام بدین از خجالتتون در میام حتی کرایه ماشین و غذا رو هم خودم میدم

 17. سلام
  با فوق لیسانس دو ساله که بیکارم
  چند تا آموزشگاه با دروغ معرفی به بازار کار رفتم بعد کلی هزینه منو سرکار نفرستادن یکیشون فقط منو به ی جا برای منشی گری با حقوق ۶۰۰ تومن معرفی کرد حسابداری بدجور اشبا شده
  حتی دوستام که با پارتی کار میکنن زیر یک تومن حقوق دارن
  به نظرتون چیکار کنم تغییر رشته بدم؟بعضی دوستام رفتن مهندسی و پزشکی الان خیلی موفقن من واقعا نمیهفمم یعنی باید بیخیال ۶ سال درس خوندن و هزینم بشم

 18. سال ۹۴ دانشگاه فردوسی درسمو تموم کردم از اون وقت تا حالا توی تهران دنبال کارم و هرجا میرم ازم سابقه کار میخوان و ۵۰ تا ۱۰۰ نفر حسابدار باسابقه بالا برای استخدام اومدن چند تا جا رفتم التماس کردم براشون رایگان کار کنم بهم کار ندادن
  اگه ی ارزو داشته باشم اونم اینه دهن اون مشاور کنکوری که نزاشت من برم رشته های مهندسی رو میدوزم

  • خودتان را سرزنش نکنید چون مقصر این اتفاق شما هستید هدف و علاقه را به مشاور کنکور واگذار کردید چون بااین طرز تفکر و بی میلی به حسابداری اگر در محل کار هم استقرار پیدا کنید شکست میخورید
   رمز موفقیت شما در حسابداری اول مشخص کردن هدف و تمرکز است
   در مهندسی سر رشته ندارم مه شما را راهنمایی کنم

 19. بنده دکترای حسابداری از دانشگاه علامه طباطبایی با ۵ سال سابقه کار حرفه ای جدیدا با پارتی در شرکت مپنا مشغول به کار شدم حقوقم با مزایا و همه چیز به دو تومن نمیرسه و هر جایی برای هیئت علمی میرم منو نمیگیرن چون اشبا شده
  برای عجیبه این آقایی که میگه حسابدار ممکنه بیش از حد توانش حقوق بگیره ولی لایقش نیست!!!عزیزدل من حقوق ما رو به اندازه واقعیش بدن نمیخواد بیشتر بدن یا شما حسابدار نیستی یا توی این مملکت زندگی نمیکنی

  • آقای دکتر این لیاقت را خود افراد برای خودشان رقم‌ میزنند نه اینکه دیگران،منظور ما در این پست افرادی نیستند که خودشان تلاش کرده اند و خاک خوردن به درجات خوب شغلی میرسند، بلکه حسابدارانی هستند که بدون گزینش تخصصی و تسلط بر فنون اجرایی مالی و مالیاتی یک شبه به مدیران مالی حبابی در کشور تبدیل می شوند و وقتی چند سوال تخصصی می پرسیم کیش و مات می‌شوند

  • سلام.من لیسانس حسابداری دارم دوره سپیدار هم رفتم.یه مدت کار دفترنویسی انجام دادم.الانم دارم برای بخشداری کارایی انتقال و درامدوثبت میکنم.باید از بخشداری چقدحقوق بگیرم؟؟

   • با سلام و درود
    دریافت مبلغ درامد بستگی به چند اصل دارد مثلا اطلاعات علمی شما چقدر باشد یا چقدر سابقه کار داشته باشید و حجم کار شغل شما و توانایی پرداخت ان ها چقدر باشد
    شما میبایست این موضوعات را بررسی نمایید تا به پاسخ سوالتان برسید
    موفق و پیروز باشید

 20. بدبخت ما حسابداراییم که ۹۵% بیشترین حقوق هامون زیر دو تومن هست و مجبور به تخلف ها و فرار مالیاتی هستیم که اگر هم یک موقع لو بره به خاک سیاه میشینیم
  ای کاش بمیرم از این زندگی و شغل گندی که دارم رها بشم

 21. سلام و عرض ادب خدمت همکارانم
  متاسفانه امروزه حسابداران از قشر کم درامد جامعه هستند منتها جو حاکم که ناشی از آموزشگاه های حسابداری در بازار وجود دارد با بیان دروغ از اینکه حسابداری جزو مشاغل پردرامد ایران است کسب منفعت فراوان میکنند که چنین مصداقی هرگز وجود نداشته
  کافیست تا یک جستجو ساده در کسب و کار های حسابداری بزنید تا از درامد های پایین آن با خبر شوید و همچنین افرادی که گول این اموزشگاه ها رو خوردند کامنت های فراوانی گذاشته اند
  با ارزوی موفقیت و رهایی از منجلابی که امروزه حسابداری در ان دارد غرق میشود

  • سلام به شما دوست عزیز و سپاس به جهت ارتباطی که با ما برقرار نمودید به نظر من و سایر همکارانم که با عده کثیری از حسابداران و مدیران مالی در کشور در ارتباط هستیم حسابداری شغل درآمدزاییست. چرا که حیطه کار و نوع کار ما این موضوع را برایمان اثبات نموده است. حسابداران اگر دارای شرایط خاص و حجم بالای اطلاعات مالی باشند قطعا درآمد خوبی کسب خواهند نمود. این موضوعی که شما مطرح نمودید برای آن دسته از اپراتورهایست که خود را حسابدار میدانند. البته تمام این مطالب بستگی به فرد دارد که چگونه از جایگاه علمی و عملی خود درست استفاده نماید.

 22. من امسال با مشاوره غلط مشاوران کنکور از رشته تجربی وارد حسابداری شدم در حالیکه پروتز دندان قبول میشدم وقتی وارد حسابداری شدم از اساتید خودمون و حسابداران شرایط و وضعیت بد حقوق حسابداری رو فهمیدم مجبور به انصراف و درس خواندن دوباره برای کنکور شدم حتی بعضی اساتیدمون میگفتن حسابداری نیازی به مدرک تحصیلی نداره و به راحتی با کلاس های اموزشی بیرون میشه یاد گرفت که اونم به خاطر اشباع شدن و حقوی پایین کم کم اموزشگاه های حسابداری دارن جمع میشن فقط من به عنوان یک متضرر که یکسال عمرمو از دست دادم از مشاوران کنکور خواهش و تمنا میکنم اطلاعاتشون رو درمورد رشته ها کامل و به روز کنن تنها داشتن بازار کار مهم نیس داشتن حقوق مناسب هم مهمه کارگری و مسافر کشی بهتر از حسابداری درامد داره

  • سلام دوست عزیز. ممنونم از دیدگاهی که قراردادید و با در ارتباط هستید. باید عرض کنم اون اساتیدی که فرمودند حسابداری نیاز به مدرک نداره واقعا استاد هستند؟ اگر با این دید مشغول به تدریس هستند پس باید در نوع شغل خود تجدید نظر کنند. هر رشته ای برای پیشرفت کردن در آن نیازمند علم است. اما من با این تئوری مخالفم که باید فقط درس خواند یا فقط باید کار کرد. هیچ یک موفق نخواهد بود مگر توام با یکدیگر. چرا جوانان ما تصور میکنند که با دوسال دانشگاه رفتن صفر تا صد حسابداری را می آموزند و میتوان حسابدار شوند. حسابداری یک رشته بسیار گسترده ایست. حسابداری که صنعتی کار میکند با حسابداری که پیمانی کار میکند متفاوتند و چه بسا که هیچ یک نتوانند به راحتی جایشان را باهم عوض کنند. تا زمانی که آدمی وجود دارد و نیاز به غذا و پوشاک و مسکن ( نیازهای اولیه ) دارد اقتصاد هم هست و هرجا اقتصاد باشد تجارت هست پس مگر می شود حسابداری اشباع شود؟ بنظرم دید خود را عوض کنید کمی واقع بین باشید. بنظر شما فرقی بین یک حسابدار با مدرک کارشناسی ارشد و در کنار آن آشنا به امور مالیاتی، صورتهای مالی، ارزش افزوده، تحریر دفاتر، دفاعیات مالیاتی و.. با کسی که فقط مدرک کارشناسی ارشد حسابداری دارد اما از این موارد هیچ اطلاعی ندارد ، نیست؟ از اساتیدی که به شما این حرف را زده اند دومورد قانون مالیاتی بپرسید ببینید چقدر اطلاعاتشان به روز است.

  • باسلام نظر شما را کاملا رد میکنم من یه حسابدارم ماهی بین ۷ تا ۱۵ میلیون درآمد دارم نوسانات حقوقم بخاطر پروژه هایی هست که میگیرم بنظرم حسابداری یکی از بهترین و پر ابهت ترین شغل های دنیاست بالاترین درآمد در کشورهای اروپایی مربوط به حسابداران است با یه سچ ساده قابل دستیابیست.

   • سلام درود
    مطلب فوق و میزان درامد برای سال ۹۴ و ابدیت نشده است اگر با در نظر گرفتن تورم محاسبه نمایید مبلغ فوق حدود همین که شما فرمودین میشود

    • سلام
     اگر سواد و علم حسابداری داشته باشید خیلی از شرکت های بزرگ هستن که مبالغ بالای پرداخت میکنن که کارهای مالی ان ها به درستی انجام گردد چون واحد حسابداری قلب مجموعه میباشد که خون را به همه اعضای بدن انتقال میدهد و نیاز به حسابدار مسلط بسیار در بازار کار نیاز شده است
     موفق باشید

 23. من از بچگی عاشق حسابداری بودم از رشته تجربی با رتبه ۱۶۳۶ وارد حسابداری دانشگاه تهران شدم حین دانشجویی رایگان کار میکردم و بعد از فوق لیسانس وارد بازار کار شدم تا سه سال زیر ۱.۵ میلیون میگرفتم هر جا برای کار بادرامد ۲ تومن میرفتم سوابق بالای ۵ ۶ سال میخواستن کم کم داشتم از حسابداری ناامید میشدم تا اینکه وارد یک شرکت با درامد بین ۲ ۲.۵ شدم قبل از پایان سال منو بی دلیل اخراج کردن و عیدی و حقوق ماه اخرم رو هم ندادن بعد ۶ ماه دیدم خونمون احضاریه اومده به جرم تخلف و پرونده سازی مالی به ۶۰ میلیون و سه ماه زندان و ۲ سال محرومیت از حسابداری محکوم شدم زندانم بخشیده شد اما نامزدم ازم جدا شد و تو سری خور کل فامیل شدم الان توی خیابان دست فروشی میکنم حدود ۳ تومن درامد دارم و دنبال مغازه زدن هستم

  • سلام دوست عزیز. ضمن سپاس از همزاهی و بیان نظر شما. نظر شخصی هر کسی در ارتباط با کار کاملا محترم است و شاید عده ای هم از نظرات و دیدگاه شما استفاده نمایند اما بهرحال هر مسیری که در پیش روی انسان قرارگیرد اگر تمایلی به پیشرفت نداشته باشد یکنواخت خواهد بود و بعد از مدتی یکنواختی باعث می شود تا از دیگران عقب ماند. برای ماندن در یک مسیری باید پیشرفت کرد باید اطلاعات را افزایش داد مهارت را بالا برد. سابقه۵ ساله در صورتی که اطلاعات کمی داشته باشد در مقابل سابقه کم و اطلاعات بسیار بالا کدام پیروز می شود؟

 24. سلام
  بنده فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی با حدود ۵ سال سابقه هستم حسابداری صفر تا صد ۳ تا شرکت نسبتا معتبر رو به عهده دارم و تمام وقتم رو پر کرده و درامدم حدود دو و نیم میلیون است امسال تصمیم به تغییر رشته گرفتم لطفا برام دعا کنید کنکور بتونم خوب بدم اگه پزشکی یا پیراپزشکی مثل پرستاری قبول بشم نذر به کمک دیگران دارم

  • سلام دوست عزیز با ارزوی موفقیت روزافزون برای شما. مشاغلی مانند حسابداری و پزشکی از پردرآمدترین شغلهای جهان است که سالانه بسیاری را به خود جذب میکند. ادامه در این مسیر و موفقیت در این راه به علاقه و ویژگی های شخصی شما برمی گردد. در یک شرایط مساوی فقط نظرشخصی شما انتخاب بین این دومسیر را رقم می زند. با هدف بزرگی که دارید حتما موفق می شوید. سپاس از همراهیتان با ما. سربلند باشید

 25. ۸ ساله که کار حسابداری میکنم بیشترین دریافتیم هم ۱۴۰۰ بوده و هر جایی کار کردم علاوه بر حسابداری منشی گری و اپراتور و حتی برای مدیریت چایی میبردم باز خدارو شکر همکاران مرد حسابدار که میشناسم سال هاست نمیتونن ی دست لباس جدید بخرن و کلا بدبختن
  یکی از دوستانم رفت نیوزلند الان با ۶ سال سابقه کار توی اونجا ۱۰۰ هزار دلار در سال درامد داره و هنوز حسابدار رسمی هم نشده متاسفانه من خیلی تلاش کردم خارج برم منتها نتونستم اپلای هیچ جایی رو بگیرم
  بنده هم حسابدار رسمی هستم و هم کارشناس حسابداری دادگستری
  کاش برگردم عقب و هیچ وقت وارد این رشته نشم…

  • سلام دوست عزیز حسابداری از رشته های خیلی خوب و پردرآمد است اینکه چه مقدار حقوق دریافت نمایید به میزان تلاش و ریسک پذیری شما بستگی دارد. اگر جایی مشغول به کار شدید که ارزش کار شما را (چه حسابدار چه فروشنده چه خدمتکار) ندانستند دلیل بر بیمصرف بودن شما یا شغل نیست قطعا ایراد از مدیریت مجموعه ایست که درک بالایی ندارد. به همین علت ماندن در چنین موقعیت هایی تنها انرژی منفی شما را گسترش می دهد. ریسک گریز نباشید و تجارب کاریتان را افزایش دهید. با آرزوی موفقیت برای شما

 26. متاسفانه امروزه با توجه به متقاضیان زیاد مخصوصا خانوم اونم در کاری مثل حسابداری که اصلا نیاز به مدرک نداره باعث شده متقاضیان زیادی در بازار کار داشته باشه و از حقوق های بسیار بسیار پایینی برخوردار هستن جوری که خیلیا کار به عنوان حسابدار یا حسابرس رو حماقت میدونن

  • سلام به شما دوست عزیز. این تعبیر درست نیست چرا که حسابداری به لحاظ گستردگی حوزه فعالیت زمینه برای پیشرفت بسیار زیاد دارد. اینکه خانم ها به این سمت گرایش پیدا کرده اند به دلیل نیاز نداشتن به زور بازو و سایر ویژگیهای مشاغل قدرتی است که شاید آقایان علاقه و توان حضور در آنها را دارند. ولی حساب و کتاب و کارهای روزمره که یک اپراتور هم میتواند انجام دهد را نباید حسابداری خواند. حسابداری علاوه بر شغل یک هنر و حرفه است که فقط علاقه مندان ذاتی توان پیمودن مداوم در این مسیر را دارند.

    • سلام

     هیچ وقت در زندگی نا امید نشید چون خداوند در هر انسانی توانایی قرارداده است فقط کافیه خودتون را بشناسیدو توانمندیتون را بکار بگیرید و با برنامه ریزی مناسب در رسیدن به هدفتان تلاش کنید یقینا موفق خواهید بود و بدانید خدا همیشه یار و یاور همه بنده هاش هست.

 27. با ۷ سال سابقه ۱۸۰۰ میگیرم
  ی عالمه موسسه بیرون چن ماهه حسابداری یاد میدن دانشگاه وقت تلف نکنین
  من که با ۳۰ سال سن تغییر رشته دادم به دامپزشکی

  • ادم ها همت و تلاش خودشان و میزان علاقه شان نوع اشتغالشان را مشخص میکنه مهم اینه که بدونید در رشته ای که رفتید چه نقاطی برای درامدزایی حاصلخیز است حتی دامپزشکی
   انشالله در حوزه دامپزشکی هر روز خوش بدرخشید

 28. با سلام ضمن سپاس و خسته نباشید
  میتونم ازتون خواهش کنم شرح وظایف و مسئولیت کاری این سه گروه رو هم قید کنید تا بیشتر مشخص بشه ما با این توانایی هایی که داریم در چه رده و گروهی هستیم ؟
  با سپاس

  • سلام کاربر گرامی با توجه به اینکه در مطلب عنوان شده که این طبقه بندی تنها نقل قول از یک منبع نامعلوم است باید عنوان کرد که شما با آزمون تعیین سطح میتوانید سطح خود را بسنجید و سوالتان رفع گردد.

 29. سلام
  گزارش فوق از سایت ایران تلنت میباشد و تا حدود زیادی موثق.فکر میکنم زیباتر بود اگه منبع جهت امانت داری ذکر میشد.
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز.ضمن سپاس از همراهی شما باید عرض کنم این گزارش که تنها بخشی از پست به نقل قول آن پرداخته است ارسالی یکی از دوستان بود و در تصویر آن هم هیچ منبعی حک نشده تا افراد منبع اصلی را بشناسند و اگر این منبع قابل مشاهده بود حتما طبق روال ما، قید میشد. ولی در هرحال بسیار گزارش موثری بود از گردآوران آن سپاسگذاریم. با آرزوی موفقیت برای شما.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here