حسابدار ۴ فصل کیست؟

7
381 بازدید

حسابدار حسابدار 

سلام دوست عزیزم

در بیشتر کارگاه ها و همایش های آموزشی این نکته را بارها مطرح کردم که حسابدار خوب روتین نباشد و تحرک کافی داشته باشد ولی نباید این تحرک و تحول باعث نابودی خود و مجموعه شود. این واقعیتی است که در برخی از مجموعه ها دیده ام. حسابدار در بدو ورود بدون توجه به اصل و اساس کار شروع به تغییر ماهیت امور مالی می کند و حالا خودش در گودالی تنگ و تاریک گرفتار می شود.نجات پیدا کردن یک طرف قضیه است و از بین رفتن اعتبار در طرف دیگر

تغییرات سازنده پیاده کنید 

این موردی است که دوستان حسابدار در ابتدای ورودشان به یک شرکت باید خیلی توجه کنند . اکثر ما شاید این اشتباه را انجام داده باشیم ، ولی بهتر است به دیگر دوستان گوشزد کنیم تا در اجرا با مشکل مواجه نشوند . مشکل اینطور ممکن است پیش بیاید که وقتی شما به عنوان یک حسابدار وارد یک شرکت می شوید میخواهید یک تغییراتی مفیدی ایجاد کنید و شاید خیلی چیزها در اولین نگاه به نظر شما برسد و لازم ببینید که تحولی انجام دهید .

 این کار را نکنید !!!! چرا؟ 

من به شما توصیه می کنم اینکار را انجام ندهید چون هنوز به اوضاع محیط کارتان تسلط کامل ندارید ، شاید به سیستم مالی و نحوه اجرای کار آشنا باشید ، ولی شاید دلایلی برای اوضاع و احوال این شرکت در نظر گرفته شده باشد که از آن بی اطلاع باشید ، با عجله کردن در نظم و ترتیب دادن اوضاع ، ممکن است ریتم تعریف شده را برهم بزنید و بلافاصله نتوانید با برنامه مالی جدید که تدارک دیده اید همخوانی ایجاد کنید. مانند یک عملیات باید برنامه حمله و عقب نشینی را بسنجید اینکه کی تغییرات را اعمال کنید. مثلا ۳ الی ۴ ماه مانده به اتمام سال نباید شروع به تحول کنید این کارها برای ابتدا تا نیمه سال است اگر هم چارچوب مشکل دارد سعی کنید با اصلاحات کار را جلو ببرید.

زمان هم مهم است !

موقع و زمان ورود شما هم مهم است ، در چه ماهی از سال وارد این شرکت شده اید ،شما در چند ماه مانده به پایان سالذ مالی نمی توانید تمامی استانداردهای حسابداری که بلد هستید را اجرا کنید و همه سندها را رفع اشکال کنید .

مسئولیت شما از زمان ورود به شرکت تعریف می شود ، سعی کنید خیلی تو عمق رویدادهای گذشته نروید ، البته مهم است که اشکالات را بدانید و مطرح کنید ، ولی خیلی تلاش نکنید همه موارد اشکال را تا پایان سال برطرف کنید .

کمی حوصله و سیاست کاری در تصحیح کارها  داشته باشید. منظور از سیاست کاری این است نباید همه را مقصر بدانید اگر هم مقصر هستند و سعی کنید با کمی سیاست و زیرکی میدان را ترک کنید. اما نباید به بن بست خرابکاری برسید. گاهاً مشاهده شده حسابدار به شدت کارها را برهم ریخته و مترصد فرصتی است که از مهلکه عبور کند و خیلی برایش مهم نیست بعداً چه اتفاقی می افتد.

 

امیدوارم به نکات این پست توجه و عنایت بیشتری داشته باشید تا بتوانید مشتریان زیادی را سمت خود جذب کنید.

میثم حاجی محمدی

7 دیدگاه‌ها

 1. سلام لازم میدونم یک تشکر و خسته نباشید حسابی بهتون بگم . مطالب سایتتون خیلی عالیه من همیشه استفاده میکنم . اگه ممکنه در مورد کار با نرم افزار سیستم شهرداری هم مطلب بذارین. متشکرم.

 2. سلام
  ممنونم از مطلب زیباتون
  کاملا صحیح است چند عیب دارد
  اول اینکه مابقی حسابداران در مقابل شما قرار می گیرند و دوم اینکه انتظارات از شما بیش از حد بالا می رود و سوم اینکه شاید اون موردی که شما تشخیص دادید با بررسی بیشتر به شکل راحت تری حل بشه پس عجله نکنید با سیاست و اطلاعات کامل کار رو شروع کنید

  • سلام احمد عزیز
   از حسن توجهت متشکرم ، به نکته تکنیکی خیلی خوبی اشاره کردید و مهم همین است که با سیاست و اطلاعات و توانمندی بیشتر استارت کار را بزنند .
   موفق و پیروز باشید .

 3. سلام خسته نباشید.من چند روز دیگه برای همکاری با یک شرکت حسابرسی میخوام مصاحبه بدم . ولی هیچی از حسابرسی نمیدونم. میشه منو راهنمایی کنید؟یا کتاب یا سایتی اگه ممکنه بهم معرفی کنید . ممنون میشم.

  • سلام سرکار خانم مهتاب بهاروند
   بهترین و مهمترین منابع مطالعاتی شما همان کتابهای استاندارد است که با دقت می توانید مطالعه کنید . این منابع مهم عبارتند از :
   استانداردهای حسابداری ( نشریه شماره ۱۶۰ ، انتشارات سازمان حسابرسی )
   استانداردهای حسابرسی ( نشریه شماره ۱۲۴ ، انتشارات سازمان حسابرسی )
   استانداردهای حسابرسی با ساختار آموزشی ( نشریه شماره ۱۸۶ ، انتشارات سازمان حسابرسی )
   امیدوارم با مطالعه و تلاش زیاد در مصاحبه موفق شوید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید