چند راهکار برای پذیرش هزینه های بیش از سقف ۵میلیون دارایی

2
4279

هزینه های مورد تایید دارایی

سلام به شما دوستان خوب. طبق قانون جدید مالیاتهای مستقیم از ابتدای سال ۹۵ جهت پذیرش فاکتورهای خرید بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی ؛ اینگونه فاکتورها که معمولا” بالای ۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان نیز هستند باید از طریق بانک پرداخت شوند اما در برخی موارد فاکتورها نقدی پرداخت یا تهاتر میشوند که راهکار پذیرش آنها در زیر ارایه می گردد.

با توجه به ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم هزینه‌های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول مالیات به شرحی که ضمن مقررات این قانون مقرر می‌گردد عبارت است از‌ هزینه‌هایی که در حدود متعارف متکی به مدارک بوده و منحصرا مربوط به تحصیل درآمد موسسه در دوره مالی مربوط با رعایت حد نصاب‌های مقرر ‌باشد. در مواردی که هزینه‌ای در این قانون پیش‌بینی نشده یا بیش از نصاب‌های مقرر در این قانون بوده ولی پرداخت آن به موجب قانون و یا مصوبه ‌هیأت وزیران صورت گرفته باشد قابل قبول خواهد بود.

با این شرایط نمیتوان هر نوع خرجی را با عنوان هزینه از درآمد کسر نمود و سود را کمتر نشان داد. اما برای هزینه هایی که کمتر از سقف ۵میلیون می باشد لازم است تا راهکارهای زیر باید رعایت شود:

۱ – چک صادره را منحصرا” از حساب شرکت و در وجه طرف حساب صادر کنید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

۲- ازآنجا که حساب بانکی اشخاص حقوقی عمدتا” فاقد کارت جهت انجام عملیات واریز وجه بوده و امکان پرداخت وجه اینترنتی نیز در آنها غیر فعال میباشد همچنین استفاده از امکان کارت مجازی و پرداخت اینترنتی که توسط برخی بانکها ارائه میگردد بسیار دشوار است ؛

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود فیلم ویدئویی: شناسایی فاکتور رسمی

چک طرف حسابهای دولتی و سازمانهای غیر دولتی مانند :

سازمان تامین اجتماعی بابت حق بیمه ماهانه کارکنان
سازمان امور مالیاتی بابت مالیات حقوق یا مالیات عملکرد شرکت و…
اداره ارزش افزوده بابت مالیات و عوارض ارزش افزوده فصلی
سایر ارگانها ، نهادها و سازمانهای دیگر را دقیقا” با همان مبلغ و در وجه همان سازمان صادر نمائید.

اگر آن ارگان فاقد رویه دریافت چک بود یا به هر دلیل از دریافت چک خودداری نمود ، چک را در حساب بانکی تنخواه دار یا صندوقدار شرکت (بهتر است از شرکاء و سهامداران نباشد) نقد نموده و از محل حساب بانکی او بصورت کارت به کارت یا اینترنت بانک پرداخت نمائید.

توجه گردد که حساب بانکی تنخواه دار یا صندوقدار شرکت بایستی فقط جهت امور شرکت استفاده شده ،از استفاده تنخواه دار یا صندوقدار از این حساب برای مصارف شخصی جدا” اجتناب شده و گردش آن حساب بانکی عینا” در حسابها منعکس گردد.

۳ – در مواردی که مبالغ خیلی بیشتر از۵ میلیون تومان نیست ، تحصیلدار شرکت (در صورت اطمینان) میتواند چک را پشت نویسی و نقد نموده و مبلغ آن را بدون واسطه طی فیش بانکی به حساب مورد نظر واریز نماید.

۴ – از دریافت کننده وجوه رسید دریافت ممهور به مهر و امضاء اخذ شده یا روی برگ پرداخت چک شرکت ، مهر و امضاء دریافت شود.

نگهداری رسید دریافت چک یا فیش واریزی یا رسید کارت به کارت یا اینترنت بانک و ضمیمه نمودن به سند حسابداری ضروری است.

۵ – مجددا” توصیه میشود که از حسابهای بانکی مدیران، شرکاء و سهامداران به جای حساب بانکی شرکت یا صندوقدار یا تنخواه دار استفاده نگردد
چک مشتریان در حساب بانکی شرکت نقد گردد وهرگزازآن جهت بازپرداخت بدهی استفاده نگردد.

این مطلب را هم بخوانید:  امنیت شغل حسابداری در درآمد بیشتر نیست!!

این موضوع برای برخی مدیران بسیار با اهمیت است که چگونه هزینه ها را مدیریت نمایند. در ادامه برای شما راهکارهای زیادی در خصوص هزینه های مورد تایید دارایی قرار داده شده است که امیدوارم مورد استفاده شما قرار بگیرد.

هزینه عیدی و پاداش تا چه میزان برای دارایی قابل قبول خواهد بود؟

چگونه هزینه های شما در امور مالیاتی قبول است؟

 

 

2 دیدگاه ها

  1. وجه گردد که حساب بانکی تنخواه دار یا صندوقدار شرکت بایستی فقط جهت امور شرکت استفاده شده ،از استفاده تنخواه دار یا صندوقدار از این حساب برای مصارف شخصی جدا” اجتناب شده و گردش آن حساب بانکی عینا” در حسابها منعکس گردد.
    سلام زمانی که وجه نقد به حساب تنخواه گردان واریزمیگردد بدهکار میشود وزمانی که هزینه برای شرکت می آورد بستانکار می گردد.سوال جطوری حساب شخصی تنخواه گردان درحسابها منعکس گردد.؟لطفا راهنمایی گردد

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here