هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان هزینه قابل قبول یا غیر قابل قبول؟

هزینه قابل قبول مالیاتی

سلام دوستان خوب پرشین حساب. موضوعی که امروز برایتان مطرح میکنم در خصوص هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان است. فرض کنید شما یک موجر هستید و ملکی را که در تملک شماست به شخص دیگری اجاره داده اید. آیا هزینه هایی که برای این ملک انجام می دهید برای دارایی قابل قبول است؟ اگر مستاجر هزینه های این ملکی که در اختیار دارد را انجام دهد در آن صورت اجازه دارد در دفاتر خودش ثبت نماید یا خیر؟

“طبق ماده۵۳ قانون مالیات های مستقیم – درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌گردد عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدی و غیر نقدی، پس از کسر بیست­ و پنج ‌درصد(۲۵%) بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.”

با  توجه به این ماده قانونی اگر مستاجر هزینه ای برای ملک انجام داد، موجر موظف است تا آن را پرداخت کند. پس مستاجر اگر این نوع هزینه ها را در دفاتر به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی ثبت نماید در بررسی های اداره دارایی، دفاترش رد میشود. در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری ملک برای مستجر یک هزینه غیر قابل قبول مالیاتی است.

از طرفی همین هزینه ها طبق قانون بر عهده موجر است و باید در دفاترش ثبت نماید اما اداره دارایی این هزینه ها را باز هم در دفاتر موجر رد نموده و قابل قبول نکرده است، چرا که معتقد بود ۲۵ درصد موضوع ماده ۵۳ ق.م.م به همین منظور تدوین شده است.
این موضوع باعث ایجاد اختلاف نظر بین کارشناسان در حوزه حسابرسی و مالیاتی شد. تا آنجا که بعد از بررسی نظرات مختلف معقولانه ترین نظرها در همین خصوص طرح شد: نظر برخی از کارشناسان این بود که این هزینه ها در دفاتر موجر نباید رد میشد چرا که این ۲۵درصد مربوط به استهلاک ملک می باشد و ربطی به هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان ندارد. مانند اتومبیل که هر سال بخشی از ارزش آن کسر گشته و مبالغی هم به عنوان هزینه های تعمیر نگهداری در  سال برای آن پرداخت می نماییم.

این مطلب را هم بخوانید:  مالیات میزبان شماست نه مهمان

دیگر کارشناسان نظرات متفاوتی داشتند و در پاسخ به این بیانیه عنوان نمودند که در کشور ما ملک دچار افزایش ارزش می شود پس توجیه ۲۵ درصد هزینه برای استهلاک رد خواهد شد و این ۲۵درصد در واقع مربوط به هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان است. با این توضیح دفاتر موجر رد می شود.

در جمع بندی این نظرات به این نتیجه رسیدیم که هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان یک هزینه غیر قابل قبول برای موجر و مستاجر است و هیچ کدام به عنوان هزینه های قابل قبول نباید در دفاتر خود از آن یاد نمایند. البته اینکه ارزش ساختمان زیاد می شود و مستهلک نمی شود متاثر از شرایط اقتصادی کشور ماست. اما در اصول حسابداری، ساختنمان استهلاک پذیر است و افزایش ارزش ساختمان هم در تجدید ارزیابی اندازه گیری و محاسبه می شود.

این اختلاف نظر بین حسابداران و حسابرسان و کارشناسان مالیاتی باعث تفاوت در اجرای این ماده قانونی گشته است. ولی ذکر این مورد مهم خواهد بود که در صورتی که ساختمان مذکور هزینه قابل توجه و معقولی را متحمل شود میتوان به عنوان هزینه های قابل قبول موجر به همراه ۲۵ درصد قرار خواهد گرفت.

امیدوارم این مطلب در اجرا برای کاربران عزیز موثر واقع شود. با آرزوی موفقیت برای شما.

https://persianhesab.com/هزینه-های-قابل-قبول-مالیاتی-به-سبک-جدید/

https://persianhesab.com/هزینه-های-قابل-قبول-در-تجارت-الکترونیک/

 

https://persianhesab.com/آیا-می-دانید-هر-هزینه-ای-در-تشخیص-مالیات/

https://persianhesab.com/هزینه-های-قابل-قبول-در-تجارت-الکترونیک-۲/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام