نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض آب و برق و گاز با حل یک مثال واقعی

8
11,378 بازدید

نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض

با سلام به همه دوستان و همراهان پرشین حساب. با آرزوی لحظاتی سرشار از شادی و موفقیت برای شما عزیزان. با توجه به نزدیک شدن به پایان مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره دوم سال مالی جاری، لازم است به نکته مهم امروز در خصوص نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض هزینه های آب و برق و گاز مصرفی توجه نمایید. شاید این مطلب برای خیلی ها تکراری قلمداد شود ولی به قدری از ما در این خصوص سوال میشود که لازم دیدم امروز در این باب با شما سخن بگویم.

بسیار مشاهده شده دوستان حسابدار عزیز ما نمیدانند که برای محاسبه ارزش افزوده چه اقلامی را باید مورد سنجش قرار داده و ارزش افزوده چه اقلامی را محاسبه کنند. هنوز هم تصور میشود که ارزش افزوده فقط برای فروش ها و فعالیتهای اصلی واحد تجاریست در حالی که اینطور نیست. البته بخشی از کمبود اطلاعات حسابداران عزیز در این زمینه ها به دلیل عدم وجود منبع آموزشی یکپارچه است، که تیم ما در تلاش است این آموزش ها را افزایش دهد.

نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض آب و برق و.. به این طریق است که در زیر مشاهده میفرمایید:

نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض

در نمونه قبض برق فوق طبق آیتم شماره ۱ رقم بهای برق دوره قرار داده شده است که با محاسبه این مبلغ در نرخ مالیات بر ارزش افزوده دوره مد نظر، مبلغ کل مالیات بر ارش افزوده محاسبه میشود. یعنی طبق مثال :
۲۰۰۱۷۴۱۲۵*۹درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده = ۱۸۰۱۵۶۷۱ ریال
که طبق تصویر همان آیتم ۲ نمایش داده شده است. این مورد اشتباه عمده افراد است که تصور میکنند آیتم ۱ ( بهای برق مصرفی ) باید با آیتم ۳ (عوارض برق ) جمع شود و بعد در ۹ درصد ضرب گردد و یا اینکه آیتم ۹ را براین فرض میکنند که ۳ درصد عوارض است و باید با مبلغ آیتم ۲ جمع گردد.

حتما بخوانید:  پرداخت وجه با کارتخوان مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست

پس فراموش نشود که رقم مالیات بر ارزش افزوده مذکور شامل ۳درصد+۶ درصد مالیات و عوارض است. از طرفی آیتم شماره ۴ که بدهی قبلی است نیاز به ثبت مجدد ندارد چرا که یکبار قبلا شناسایی شده است و نباید مجدد شناسایی گردد.

تصویر فوق گویای این مطلب است که توضیح داده شد. چرا بدون بدهی قبلی کل مبلغ محاسبه شده همان مبلغ قابل پرداخت قبض است.

و با این تفاسیر ثبت حسابداری قبوض آب و برق و شناسایی آن به این گونه خواهد بود:

هزینه آب و برق مصرفی ۱۹۳۸۴۳۵۴۱ (۱۸۱۹۰۳۵۴۱+۱۱۹۴۰۰۰۰)
مالیات بر ارزش افزوده ۱۶۳۷۱۳۱۹
.                                     بستانکاران قبوض مصرفی۲۱۰۲۱۴۰۰۰

که برای پرداخت باید اینگونه ثبت انجام داد:

بستانکاران قبوض مصرفی ۲۱۰۲۱۴۰۰۰

.                                 بانک ۲۱۰۲۱۴۰۰۰

در هر حال یادگیری برای هر فردی امری ضروریست به یاد داشته باشید که ندانستن عیب است نه آموزش دیدن، پس برای افزایش سطح اطلاعات خود تلاش کنید. با آرزوی موفقیت برای شما.

مطالب مرتبط در سایت ما

نحوه ثبت حسابداری مالیات و عوارض بر ارزش افزوده قبوض آب و برق

 

پاسخ به ابهاماتی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده حمل کالا

 

چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

اسلایدر جشنواره عید تا عید ۹۸

8 دیدگاه‌ها

 1. سلام و روز بخیر ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من یک سوال دارم برای محاسبه مالیات قبوض فرضا برای سه ماهه زمستان در قبض اخر در زمانبندی از سال جدید هم حساب شده چطور میشود در قبوض تفکیک روزها را انجام داد مثلا قبض اخری برق از تاریخ ۹۶/۱۱/۱۰ هست تا ۹۷/۱/۲۰ چطور میشه این ۲۰ روز فروردین را در قبوض محاسبه نکرد.

  • سلام دوست عزیز. تا جایی که در اجرا اطلاع دارم به صورت نسبت گیری هزینه را به دوره مذکور تقسیم و هزینه را اختصاص میدهند.

 2. سلام .ممنون از راهنماییتون .من در ثبت سند مشکلی ندارم اما سوالم اینه که برای اعلام قبوض گاز در اظهارنامه ارزش افزوده کدوم مبلغ رو باید ثبت کنم با توجه به اینکه ۹% به صورت خودکار محاسبه میشه
  هزینه آب و برق مصرفی ۱۹۳۸۴۳۵۴۱ (۱۸۱۹۰۳۵۴۱+۱۱۹۴۰۰۰۰)
  مالیات بر ارزش افزوده ۱۶۳۷۱۳۱۹
  . اما اگه مبلغ جمع۱۹۳۸۴۳۵۴۱رو به عنوان هزینه بزنم ارزش افزوده با اونی که توی قبض میخوره متفاوته و اگه ۱۸۱۹۰۳۵۴۱رو برزنم مابقی اضافات رو چیکار کنم؟؟؟؟؟

  • سلام دوست عزیز. شما فقط مبلغ بهای برق رو باید در ضریب ارزش افزوده ضرب کنید نه جمع بها و عوارض شرکت برق را. مبلغ بهای برق*۹% مالیات و عوارض برق مصرفی شما

 3. سلام وممنون بابت توضیحات فقط اینکه مالیات برارزش افزوده قبوض اب وبرق تو سرفصل حسابهای پرداختنی برود یا حسابهای دریافتنی

  • سلام کاربر عزیز. سپاس از همراهی شما. در متن توضیح داده شده در مورد این موضوع و عنوان بستانکاران قید گردیده . بستانکاران نام دیگر حسابهای پرداختنی می باشد. موفق باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید