نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض آب و برق و گاز با حل یک مثال واقعی

با سلام به همه دوستان و همراهان پرشین حساب. با آرزوی لحظاتی سرشار از شادی و موفقیت برای شما عزیزان. بسیار مشاهده شده دوستان حسابدار عزیز ما نمیدانند که برای محاسبه ارزش افزوده چه اقلامی را باید مورد سنجش قرار داده و ارزش افزوده چه اقلامی را محاسبه کنند. هنوز هم تصور میشود که ارزش افزوده فقط برای فروش ها و فعالیتهای اصلی واحد تجاریست در حالی که اینطور نیست. البته بخشی از کمبود اطلاعات حسابداران عزیز در این زمینه به دلیل عدم وجود منبع آموزشی یکپارچه است، که تیم ما در تلاش است این آموزش ها را افزایش دهد. شاید این مطلب برای خیلی ها تکراری قلمداد شود ولی به قدری از ما در این خصوص سوال میشود که لازم است در این مورد با شما سخن بگوییم.

محاسبه ارزش افزوده قبوض آب و برق و گاز

طبق بخشنامه ۱۳۶۹۶ مورخ ۱۳۸۹/۰۸/۰۹، به استناد ماده ۱۴ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مأخذ محاسبه مالیات و عوارض، بهای کالا یا خدمت مندرج در صورتحساب خواهد بود. بنابراین سایر مبالغ مندرج در قبوض از قبیل آبونمان و جریمه مازاد بر الگوی مصرف که ماهیت آن نرخ آب بها، برق و یا گاز می باشد، مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

همچنین میتوان گفت، به موجب ماده ۱ قانون مالیات بر ارزش افزوده، عرضه کالا‌ها و ارائه خدمات در ایران (به استثنای معافیتهای ماده ۱۲) و همچنین واردات آن‌ها مشمول مالیات و عوارض می‌باشد. در این راستا هیچگونه معافیتی برای قبوض پیش بینی نشده است.

این مطلب را هم بخوانید:  پرداخت وجه با کارتخوان مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست

باتوجه به بند ۵ ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم؛ مخارج سوخت، برق، روشنایی، آب، مخابرات و ارتباطات نیز جزء هزینه های قابل قبول میباشد. از این رو، قبوض آب و برق و گاز نیز مشمول ارسال در فهرست معاملات فصلی می باشند.

همانطور که میدانید، پرداخت ارزش افزوده به عنوان اعتبار مالیاتی در نظر گرفته میشود. اعتبار مالیاتی از ارزش افزوده های دریافتی مودی کسر و مابه التفاوت آن به اداره دارایی پرداخت میشود.

مثالی از نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض

نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض آب و برق و.. به صورت زیر است:

محاسبه ارزش افزوده قبوض آب و برق و گاز

 

در نمونه قبض برق فوق طبق آیتم شماره ۱ رقم بهای برق دوره قرار داده شده که با محاسبه این مبلغ در نرخ مالیات بر ارزش افزوده دوره مد نظر، مبلغ کل مالیات بر ارزش افزوده محاسبه میشود. یعنی طبق مثال: ریال  ۱۸،۰۱۵،۶۷۱=۹%*۲۰۰،۱۷۴،۱۲۵.

که طبق تصویر همان آیتم ۲ می باشد. اشتباه عمده افراد این است که تصور میکنند آیتم ۱ ( بهای برق مصرفی ) باید با آیتم ۳ (عوارض برق ) جمع شود و بعد در ۹ درصد ضرب گردد و یا اینکه آیتم ۳ را براین فرض میکنند که ۳ درصد عوارض است و باید با مبلغ آیتم ۲ جمع گردد.

پس فراموش نشود که رقم مالیات بر ارزش افزوده مذکور شامل ۳% عوارض و ۶% درصد مالیات است. از طرفی آیتم شماره ۴ که بدهی قبلی است نیاز به ثبت مجدد ندارد چرا که قبلا شناسایی شده و نباید مجدد شناسایی گردد.

محاسبه ارزش افزوده قبوض آب و برق

 

تصویر فوق گویای این مطلب است که توضیح داده شد. چرا که بدون بدهی قبلی، کل مبلغ محاسبه شده همان مبلغ قابل پرداخت قبض است. با این تفاسیر ثبت حسابداری قبوض آب و برق و شناسایی آن به این گونه خواهد بود:

این مطلب را هم بخوانید:  اگر از خط قرمز مالیاتی عبور کردید، چه راه‌حلی دارید؟

ثبت هزینه برقکه برای پرداخت باید ثبت زیر انجام شود:

ثبت پرداخت هزینه قبوضدر هر حال یادگیری برای هر فردی امری ضروریست. به یاد داشته باشید که ندانستن عیب است نه آموزش دیدن، پس برای افزایش سطح اطلاعات خود تلاش کنید. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان.

23 پاسخ

 1. سلام
  من یک قبض برق رو طبق مثال شما انجام دادم و مبلغ ۹ درصد درست بود
  اما در قبض برق من مبالغ دیگه ای از جمله “مبلغ بیمه” و “عوارض برق” وجود داره که عملا این مبالغ هم داره به اداره برق پرداخت میشه و برای شرکت هزینه است اما مشمول اون ۹ درصد نمیشه ؛ در واقع انگار اون مبلغ ” بیمه و عوارض” نوعی هزینه ی معاف از ارزش افزوده است. خب این چطور باید ثبت بشه؟ در سامانه فصلی و ارزش افزوده آیا باید اون مبلغ ” بیمه و عوارض” به عنوان هزینه معاف گزارش بشه؟

  1. سلام

   طبق قانون ارزش افزوده ارائه کالا یا خدمات مشمول ارزش افزوده است و لذا خود کالا و خدمت مشمول است و مالیات و عوارض مربوطه مشمول نیست و به عنوان هزینه غیر مشمول گزارش باید بشود

   لطفا لینک زیر را هم مطالعه کنید:

   https://persianhesab.com/hvca-htcni-rq/

   1. تشکر
    من قبض گاز رو هم بررسی کردم و متوجه شدم که اون مبلغ ۹ درصد مربوط به کدوم آیتم ها هستش.
    اما یک قبض آب رو بررسی کردم که مبلغ ۹ درصد آب های مصرفی با مبلغی ارزش افزوده ای که در قبض ذکر شده بود هیچ همخوانی نداشت و اختلاف هم جزئی نبود. هیچ آیتم دیگه ای هم در قبض نبود که بشه با کم و زیاد کردن مبالغ برسیم به اون ارزش افزوده قید شده در قبض آب.

 2. با سلام و احترام
  ممنون از مطالب کاربردی شما
  من در مورد قبوض آب و گاز نتوانستم با توجه به توضیحات شما، به درستی مبلغ ارزش افزوده را محاسبه کنم لطف میفرمایید در دو مثال واقعی زیر نحوه ی محاسبه ی ارزش افزوده ی این قبوض را بیان کنید؟
  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم.
  قبض گاز:
  بهای گاز مصرفی: ۱۳۴۷۳۵
  عوارض و مالیات: ۱۲۳۸۰
  عوارض توسعه: ۱۳۴۷۴
  بیمه: ۲۸۲۷
  مانده هزار ریال: ۶۰۱
  کسر هزار ریال: ۱۷
  مبلغ قابل پرداخت: ۱۶۴۰۰۰

  قبض آب:
  بهای آب مصرف: ۱۲۶۲۵۱
  آبونمان آب: ۲۷۳۳۳
  بهای خدمات دفع فاضلاب: ۸۸۳۷۶
  آبونمان فاضلاب: ۲۷۳۳۳
  مالیات بر ارزش افزوده: ۲۰۸۴۰
  تکالیف قانون بودجه: ۷۴۰۰
  جمع هزینه: ۲۹۷۵۳۳
  بدهی/طلب: ۲۱۴
  کسر ۱۰۰۰ ریال: ۷۴۷
  جمع کل: ۲۹۷۰۰۰

  1. سلام

   در مثال فوق: با مبالغ اعلامی اعداد تقریبی بدست اماده به شرح زیر است:

   عوارض و مالیات قبض گاز : (۱۳۴۷۳۵+۲۸۲۷)*۹%=۱۲۳۸۰

   عوارض و مالیات قبض آب: (۱۲۶۲۵۱+۲۷۳۳۳+۸۸۳۷۶)*۹%=۲۱۷۷۶

   1. مبلغ مالیات بر ارزش افزوده ی قبض آب ۲۰۸۴۰ است ولی طبق محاسبات شما شده ۲۱۷۷۶ ، ممنون می شوم بفرمایید این اختلاف از کجا حاصل شده است ؟

 3. سلام
  ببخشید تو مثالی که حل کردید بین بدهکار و بستانکار یه اختلاف ۸۶۰ تایی وجود داره که همون کسر هزار ریال است اونا باید چجوری سند بزنیم

  1. با سلام و درود
   در حسابداری این ارقام ارزش بالای ندارند و ان ها رو با سرفصل سایر درامد ها و هزینه های عملیاتی وارد میکنیم و ثبت مینماییم
   موفق و پیروز باشید

 4. سلام روزتون بخیر
  موضوع سوال : کسری هزار ریالی.
  ۱- در مورد تصویر اول آیتم شماره ۴، طبیعتا در قبض دوره گذشته مبلغ قابل پرداخت ۲۸۲۲۲۴۰۰۰ بوده که ۴۳۹ ریال کسری هزار ریالی داشته، این ۴۳۹ ریال کجا میره!؟
  ۲- در مورد تصویر دوم، درباره سند شناسایی که گفتید، سند به اندازه کسری هزار ریال (۸۶۰) اختلاف داره، این ۸۶۰ ریال رو چه کار باید کرد!؟

  1. با سلام و درود
   دوست عزیز این ارقام رقم های ناچیزی هستن که در حسابداری اهمیتی ندارند و شما میتوانیید در سایر درامد ها و هزینه های عملیاتی ثبت نمایید
   موفق و پیروز باشید

   1. با سلام
    کسر هزار ریال بهتر نیست در سرفصل درآمدهای غیر عملیاتی ثبت گردد تا عملیاتی؟
    جزو فعالیت مستقیم شرکت برای کسب درآمد نبوده است.

    1. سلام

     فرض مثال بر این بوده که قبض، مربوط به واحد عملیاتی بوده و در رابطه با قبض های اداری نیز که مستقیما در عملیات شرکت تاثیر ندارد به سایر درامدهای غیرعملیاتی ثبت میکنیم.

 5. سلام و روز بخیر ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من یک سوال دارم برای محاسبه مالیات قبوض فرضا برای سه ماهه زمستان در قبض اخر در زمانبندی از سال جدید هم حساب شده چطور میشود در قبوض تفکیک روزها را انجام داد مثلا قبض اخری برق از تاریخ ۹۶/۱۱/۱۰ هست تا ۹۷/۱/۲۰ چطور میشه این ۲۰ روز فروردین را در قبوض محاسبه نکرد.

  1. سلام دوست عزیز. تا جایی که در اجرا اطلاع دارم به صورت نسبت گیری هزینه را به دوره مذکور تقسیم و هزینه را اختصاص میدهند.

 6. سلام .ممنون از راهنماییتون .من در ثبت سند مشکلی ندارم اما سوالم اینه که برای اعلام قبوض گاز در اظهارنامه ارزش افزوده کدوم مبلغ رو باید ثبت کنم با توجه به اینکه ۹% به صورت خودکار محاسبه میشه
  هزینه آب و برق مصرفی ۱۹۳۸۴۳۵۴۱ (۱۸۱۹۰۳۵۴۱+۱۱۹۴۰۰۰۰)
  مالیات بر ارزش افزوده ۱۶۳۷۱۳۱۹
  . اما اگه مبلغ جمع۱۹۳۸۴۳۵۴۱رو به عنوان هزینه بزنم ارزش افزوده با اونی که توی قبض میخوره متفاوته و اگه ۱۸۱۹۰۳۵۴۱رو برزنم مابقی اضافات رو چیکار کنم؟؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز. شما فقط مبلغ بهای برق رو باید در ضریب ارزش افزوده ضرب کنید نه جمع بها و عوارض شرکت برق را. مبلغ بهای برق*۹% مالیات و عوارض برق مصرفی شما

 7. سلام وممنون بابت توضیحات فقط اینکه مالیات برارزش افزوده قبوض اب وبرق تو سرفصل حسابهای پرداختنی برود یا حسابهای دریافتنی

  1. سلام کاربر عزیز. سپاس از همراهی شما. در متن توضیح داده شده در مورد این موضوع و عنوان بستانکاران قید گردیده . بستانکاران نام دیگر حسابهای پرداختنی می باشد. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام