هر آن‌چه که باید درباره دوره ACCA بدانید

0
1813
هر آن‌چه که باید درباره دوره ACCA بدانید

مقدمه

در این مقاله قصد معرفی و بررسی دوره ACCA و مزایای این دوره در ایران و دیگر کشورها را داریم. در اقصی نقاط جهان دوره‌های آموزشی متعددی در حوزه حسابداری، حسابرسی و امور مالی برگزار می‌شود که بسته به میزان قدمت حسابداری در کشور صادر کننده آن مدرک و همچنین نقشی که آن کشور در مجامع بین‌المللی ایفا می‌کند ارزش و اعتبار دوره آموزشی و مدرک آن در سطح بین المللی تعیین می‌شود. در این راستا انجمن حسابداران خبره و رسمی انگلستان Association of chartered certified Accountants که به اختصار ACCA نامیده می‌شود با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال، با دارا بودن ۹۱ دفتر رسمی در جهان، ۱۸۴ هزار عضو و بیش از ۴۶۲ هزار دانشجو از ۱۷۳ کشور از جمله ایران با آمار بسیار پایین قریب به ۴۰۰ دانشجو و ۴۰ عضو را دارا می‌باشد، نقش بسزایی در آموزش افراد متخصص و نخبه در این حوزه را داراست و پس از ارزیابی مهارت‌های متخصصین این حوزه مدارک معتبری را صادر می‌نماید.

همانند بسیاری از انجمن‌های بین‌المللی، هزینه آزمون‌های ACCA شامل دو قسمت هزینه عضویت در انجمن و هزینه خود آزمون‌هاست.

هزینه عضویت هزینه‌ای است که فارغ از این‌که شما چه آزمون‌هایی را خواهید داد می‌بایست برای عضویت در انجمن و استفاده از خدمات آن پرداخت کنید که برابر با ۷۹ پوند انگلیس می‌باشد.

ماهیت آزمون‌های ACCA

آزمون‌های ACCA از سه بخش تشکیل شده است:

 • آزمون تئوری (knowledge exams) شامل آزمون‌های F1 تا F3
 • آزمون مهارت (skill exams) شامل آزمون‌های F4 تا F9
 • آزمون حرفه‌ای (professional exams) شامل آزمون‌های P1 تا p7
این مطلب را هم بخوانید:  چگونگی شناسایی بدهی های احتمالی در صورت های مالی

شما پس از پشت سر گذاشتن آزمون‌ها در صورتی‌که به موارد زیر دست یافته باشید به عضویت ACCA در خواهید آمد:

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

 • قبولی در ۱۰ آزمون از آزمون‌های ۱۴ گانه
 • تجربه علمی ۳۶ ماهه در حوزه مرتبط
 • داشتن گواهی ماژول اخلاق حرفه‌ای

هزینه هر یک از آزمون‌های بخش اول به‌طور میانگین معادل ۸۵ پوند، بخش دوم ۱۰۵ پوند و بخش سوم ۱۱۲ پوند انگلیس می‌باشد.

معافیت‌ها

آزمون‌های بخش knowledge و skill در صورتی‌که مدرک معادل دانشگاهی ارائه شود می‌توانند شامل معافیت از امتحان شوند. قابل ذکر است هیچ یک از آزمون‌های بخش professional شامل معافیت نمی‌شوند.

مدارکی که جهت استفاده از این معافیت‌ها به ACCA ارائه می‌کنید به نام per یا Practical Experience Report شناخته شده و برای متقاضیان ایران، مدرک کارشناسی حسابداری از دانشگاه‌های معتبر، آزمون‌های بخش یک (آزمون F1 تا F3) و آزمون F4 از آزمون‌های بخش دوم را مشمول معافیت می‌نماید.

در پایان این دوره امکان دریافت فوق لیسانس حسابداری پیشرفته از دانشگاه لندن (هفتمین دانشگاه برتر دنیا) با ارایه یک پروژه تحقیقاتی و یک ماژول تحصیلی وجود دارد.

سطح دانش انگلیسی

سطح یا نمره خاصی برای این امر نمی‌توان در نظر گرفت اما قاعده کلی که وجود دارد این است که برای شروع این دوره می‌توان یکی از کتاب‌های دوره (ترجیحا F3و F7) را دانلود فرمایید و یک یا دو فصل آن را مطالعه کنید و اگر طبق ارزیابی خودتان مشکلی با خواندن، فهمیدن و نوشتن خلاصه آن مطلب نداشتید، در آن صورت اقدام به شروع دوره کنید.

مزایای این دوره در ایران و جهان

 • عضویت در انجمن حسابداران خبره انگلستان ACCA با ارایه ۳ سال سابقه کار مرتبط
 • عضویت در جامعه حسابداران رسمی ایران
 • عضویت در جامعه حسابداران رسمی کشورهای امارات متحده عربی، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، هنگ کنگ و مالزی
 • با توجه به اعتبار حرفه‌ای مدرک ACCA در ۱۸۱ کشور جهان، قادر به کار در هر نقطه‌ای از جهان که انتخاب می‌کنید خواهید بود
 • دریافت مدارک معتبر کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته حسابداری کاربردی از دانشگاه Oxford Brookes
 • دسترسی به طیف وسیعی از مواد و تحقیقات فنی مشهور جهان و همچنین منابع جامع طراحی شده برای حمایت از ادامه کار حرفه‌ای
 • دسترسی رایگان به آگهی‌های شغلی حسابداری ارسال شده توسط کارفرمایان برتر
 • دسترسی رایگان به استانداردهای حسابداری و حسابرسی
 • اعضاء ACCA به‌عنوان حسابدار رسمی بین‌المللی می‌توانند مؤسسات خدمات مالی (حسابداری و حسابرسی) با حق امضا رسمی و اقامت دائم در هر کشوری را داشته باشند
 • دریافت مجله ماهانه اعضا تحت عنوان Accounting and Business و جزوات و اطلاعات رایگان
 • امکان اشتغال به‌کار در بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی با دارا بودن این مدرک
این مطلب را هم بخوانید:  کدامیک مهمتراست؟اظهارنامه مالیاتی یا دعوتنامه مدارک؟

شما با مراجعه به سایت https://jobs.accaglobal.com که از طرف این سازمان جهت حمایت شغلی و کاریابی ارائه شده، به مشاغلی که در اقصی نقاط دنیا علی‌الخصوص اروپا درخواست شده دسترسی خواهید داشت.

و اما در ایران به دلیل شناخته نشدن این مدرک و اعتبار جهانی آن و کمرنگ شدن حضور کمپانی‌های خارجی در کشور با توجه به تحریم‌ها به‌صورت محدود می‌توان استخدامی‌هایی با شرط داشتن چنین مدرکی مشاهده کرد و در حال حاضر بازار کار پر رونقی نداشته و پیشنهاد ما برای کسانی که قصد مهاجرت ندارند این‌ست که در صورت علاقه، دنبال کننده این دوره باشند؛ البته بر کسی پوشیده نیست با توجه به روند تخصصی شدن مشاغل در ایران می‌توان آینده درخشانی برای آن متصور بود.

مدت زمان دوره و محل برگزاری دوره‌ها

مدت زمان این دوره کاملا به شخص شما و توانایی و پشتکار شما بستگی دارد، اما از ابتدای دوره تا ده سال برای گذراندن دوره زمان خواهید داشت اما به‌طور معمول مابین ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامد که شایان ذکر می‌باشد از ابتدای سال ۲۰۱۷ امتحانات به دو صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می‌گردد.

موسسات مختلفی با درجات کیفی متفاوتی در ایران برگزار کننده این دوره‌ها و آزمون‌ها می‌باشند و شما می‌توانید بدون نیاز به مسافرت به خارج از کشور این دوره‌ها را پشت سر بگذارید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here