۷ نکته مهم برای حسابداری ارزهای دیجیتال

0
324
حسابداری ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین که به صورت صحیح انجام شود، در انتهای سال مالی زمان، پول و زحمت زیادی برایتان صرفه‌جویی خواهد کرد.

ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی مانند بیت کوین یا اتریوم به‌صورت روزافزونی توسط بازارهای مالی، سرمایه‌گذاران، دولت‌ها و حتی مردم عادی مورد استقبال قرار می‌گیرند و به همین دلیل مجموعه جدیدی از چالش‌ها را برای حسابداری ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند. باوجودی که وضعیت رسمی ارزهای دیجیتال هنوز در همه دنیا نامشخص و غیر شفاف است اما به آهستگی راه خود را در دنیای واقعی تراکنش‌های کالا و خدمات باز می‌کنند که یک طبیعت دوگانه «کالا» و «واحد پول» به آن‌ها می‌دهد!

به همین دلیل برای حسابدارها مهم است که اصول پایه حسابداری ارزهای دیجیتال را درک کنند برای اینکه حسابداری صحیح و اصولی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال خودتان یا مشتری در انتهای سال مالی زمان، پول و زحمت زیادی برایتان صرفه‌جویی خواهد کرد.

البته قابل‌توجه است که در ایران، معامله ارزهای دیجیتال یا Crypto Currency با سکوت قانونی روبروست یعنی غیرقانونی نیست اما قانونی هم شناخته نمی‌شود! پس ازآنجایی‌که تراکنش مربوطه وارد سیستم بانکی نمی‌شود، امور قانونی مانند مالیات تا حدودی قابل ‌پیگیری نیست! تنها شفافیت قانونی در مورد استخراج ارزهای دیجیتال است که با اخذ مجوز از وزارت صمت انجام می‌شود. مطابق بخشنامه سازمان امور مالیاتی، مراکز استخراج ارزهای دیجیتال واحد صنعتی شناخته شده پس مشمول مالیات هستند اما اگر درآمد ارزی حاصل به چرخه اقتصادی کشور بازگردد، نرخ صفر مالیاتی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود که یعنی از پرداخت مالیات معاف هستند.

در این مقاله، ۷ نکته مهم برای حسابداری ارزهای دیجیتال را معرفی می‌کنیم تا این دارایی را به‌خوبی ثبت و گزارش کنید و در آینده با مشکلات قانونی احتمالی روبرو نشوید.

  1. ارزهای دیجیتال فعلا در ایران واحد پول محسوب نمی‌شوند

در ایران ارزهای دیجیتال قانونا پول محسوب نمی‌شوند در عوض یک نوع کالا هستند که مانند یک سرمایه‌گذاری با آن‌ها برخورد می‌شود. به همین دلیل، باید در ثبت حسابداری مانند سایر سرمایه‌گذاری‌های سهام و اوراق قرضه با آن‌ها برخورد کنید.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  شبکه اجتماعی ویژه بورسی ها

پس فرقی نمی‌کند که ارزهای دیجیتال می‌خرید، می‌فروشید یا استخراج می‌کنید، هر نوع سود و زیان حاصل از این تراکنش مشمول مالیات است و باید به‌عنوان مالیات پرداختنی ثبت شود. اگر تراکنش بین دو ارز دیجیتال است، یعنی مثلا مقداری بیت کوین را می‌فروشید تا اتریوم بخرید، قیمت فروش بیت کوین مبنای بهای تمام شده اتریوم است.

البته همان‌طور که در اهوبتدای مقاله یادآوری کردیم، در ایران معامله ارزهای دیجیتال فعلا وضعیت قانونی مشخصی ندارد پس ثبت مالیات پرداختنی فقط در صورت قانونی شدن معاملات لازم است.

  1. استخراج ارزهای دیجیتال در قانون ایران کسب‌وکار محسوب می‌شود

ارزهای دیجیتال کسب شده توسط ماینینگ درواقع یک نوع جایزه محسوب می‌شوند که در قبال کار و خدماتی که ماینر با استفاده از کامپیوتر، اینترنت و برق خود انجام داده، به‌دست‌آمده است. به همین دلیل یک نوع کسب‌وکار محسوب می‌شود و هر ارز دیجیتالی که به این روش کسب شده باید به‌عنوان درآمد ثبت و گزارش شود. درنتیجه مالیات پرداختنی هم باید هم‌زمان شناسایی و ثبت شود. البته با توجه به اینکه مراکز استخراج ارزهای دیجیتال فعلا معافیت مالیاتی دارند، مالیات پرداختنی آن‌ها صفر است.

  1. وجود چند نوع ارز دیجیتال متفاوت، حسابداری ارزهای دیجیتال را پیچیده‌تر می‌کند

خرید، فروش و تراکنش بیش از یک نوع ارز دیجیتال، چندلایه محاسباتی برای ارزش منصفانه بازار، بهای تمام شده تعدیلی و سود و زیان ایجاد می‌کند که همگی باید ثبت و گزارش شوند به همین دلیل حسابداری ارزهای دیجیتال زمان و دقت بیشتری نیاز دارد.

  1. سود و زیان ارزهای دیجیتال باید بر اساس بهای تمام شده تعدیلی محاسبه شود

بهای تمام شده تعدیلی درواقع متوسط بهای همه ارزهای دیجیتالی است که کسب کرده‌اید یعنی از اولین بیت کوینی که به دست آورده‌اید تا آخرین موردی که خریدید. اگر با چند ارز دیجیتال مختلف کار می‌کنید، باید بهای تمام شده تعدیل‌شده را جداگانه برای هر نوع ارز دیجیتال محاسبه و ثبت کنید.

  1. حسابداری ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین که به صورت صحیح انجام شود، در انتهای سال مالی زمان، پول و زحمت زیادی برایتان صرفه‌جویی خواهد کرد.ارزش تراکنش ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش منصفانه بازار در همان روز تعیین می‌شود

فرقی نمی‌کند که ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کالا معامله می‌کنید یا به‌عنوان پول پرداخت می‌کنید، درهرحال باید درآمد حاصل را بر اساس ارزش منصفانه بازار ثبت کنید؛ مثلا، اگر خدمات حسابداری ارائه می‌کنید و مشتری مبلغ ۰.۰۰۵ بیت کوین به شما پرداخت می‌کند، درآمدتان مساوی ۰.۰۰۵ ضرب در قیمت فروش بازار یک بیت کوین در زمان دریافت است.

  1. فعالیت‌های غیرقانونی با استفاده از ارزهای دیجیتال رایج است

با توجه به عدم تشخیص هویت دارنده ارزهای دیجیتال، قانونمند کردن استفاده از آن‌ها بسیار سخت است و بانک‌ها و دولت‌ها هم فعلا قانون‌گذاری شفافی ندارند. به همین دلیل ارزهای دیجیتال اغلب برای پول‌شویی، فرار از مالیات و سایر اقدامات غیرقانونی استفاده می‌شوند که یعنی یک تراکنش بزرگ یا مستمر ارزهای دیجیتال شما می‌تواند توجه قانون را جلب کند. پس بااطلاع از جزییات دقیق تراکنش‌های کریپتوی خودتان یا مشتری، امنیت کافی داشته باشید و ثبت‌ها و مدارک لازم را نگهداری کنید تا بتوانید ادعایتان را ثابت کنید.

  1. ارزهای دیجیتال یک ابزار مالی با ریسک بالا هستند

قوانین ارزهای دیجیتال در کشورهای متفاوت فرق می‌کند. در برخی از کشورها مانند چین استفاده از ارزهای دیجیتال غیرقانونی است درنتیجه حسابدارها باید از این قوانین بین‌المللی اطلاع داشته باشند تا دچار مشکلات قانونی نشوند. روسیه هم مانند ایران قانون شفافی در این زمینه ندارد اما کانادا، جمهوری چک و ایسلند قطب استخراج قانونی ارزهای دیجیتال هستند. آمریکا ارزهای دیجیتال را کالا محسوب می‌کند اما به‌جز یک ایالت استخراج آن‌ها مجاز است.

این مطلب را هم بخوانید:  چند راهکار برای پذیرش هزینه های بیش از سقف 5میلیون دارایی

کلام پایانی

ارزهای دیجیتال بیش از ۱۰ سال است که به وجود آمده‌اند و تابه‌حال هم دوام آورده‌اند پس منطقی به نظر می‌آید که حسابداری ارزهای دیجیتال را در نظر بگیرید. شاید در حال حاضر قوانین شفافی بابت معامله ارزهای دیجیتال وجود نداشته باشد اما تغییر قوانین همیشه اتفاق می‌افتد پس بهتر است ۷ نکته مهم برای حسابداری ارزهای دیجیتال معرفی‌شده در این مقاله را یاد بگیرید تا کاملا آماده ‌باشید.

آیا تابه‌حال حسابداری ارزهای دیجیتال را انجام داده‌اید؟ لطفا تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: firmofthefuture.com

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here