اختلاس یا بی تفاوتی به واحد مالی؟

2
1317
security lock on computer circuit board - computer security concept; Shutterstock ID 382458778; PO: Digital Guide

اختلاس

وقتی اختلاس رخ می دهد همگان به فکر تقلب یا دزدی می افتند و یا تبانی هم ممکن است تصور شود.ولی مشکل اصلی و ریشه را اصلا یا نمی بینند و یا خیلی توجه نمی کنند. دست اندازهای واحد مالی اگر تبدیل به عدم کنترل شدید شود در ادامه قطعا باید منتظر اختلاس عمدی باشید چون اشتباهات سهوی در یک مسیر باقی نمی ماند. اختلاس یعنی محو کنترل ها در امور مالی

من در این پست مهم بیشتر می خواهم حسابداران و دست اندرکاران امور مالی را بیشتر آگاه کنم وقتی بدون تفحس ثبت و یا اقدامی را انجام می هند و به تصور خودشان همه استانداردها را رعایت کرده اند به یکباره ممکن است با یک اختلاس مواجه شوند و در ردیف اول متهمان قرارداده شوند و برای مراجع قانونی و قضایی تبعیت از دستورات مدیرعامل در حوادث مربوط به اختلاس به هیچ عنوان قابل دفاع و توجیه نخواهد بود.به همین جهت توجه دقیق به رعایت کنترل داخلی و مسوولیت پذیری در این خصوص می تواند پیکان اتهام را از حسابداران دور نگه دارد.

البته قبول دارم مهره اصلی در اختلاس توسط مقام بالاتر و با برنامه ریزی غیر قانونی ممکن است رخ دهد و با وجود امور مالی یک فرد به تنهایی قادر به اختلاس بزرگ نخواهد بود چون معمولا وقتی صحبت از اختلاس می شود معمولا مبالغ سنگین مورد توجه خواهد بود.

اختلاس

هوشیاری امور مالی

برای به حداقل رساندن ضریب خطا در امور مالی و چرخه حسابداری یک فروشگاه و یا شرکت نسبتاً بزرگ، جهت ایجاد زمینه اختلاس به موارد زیر توجه کنید:

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان کار با سامانه صورت معاملات فصلی (آفلاین)

۱- به منظور اثبات صحت ثبت رویدادها و وقایع مالی ، توصیه می گردد برای صدور اسناد حسابداری ، به مدارک و مستندات کافی به موقع و مربوط اتکا گردد و ضمن درج شرح کافی برای هر سند، ضمائم نیز به مهر ( ثبت شد ) ممهور گردد و کلیه ضمائم بصورت اصل نگهداری شده و صدور اسناد حسابداری بدون تاخیر انجام گردد . بدین ترتیب از عدم یا تکرار در ثبت وقایع مالی و همچنین پرداختهای مجدد اسناد هزینه و احتمال بروز مشکل مالیاتی و برگشت هزینه ها جلوگیری می گردد.

۲-جهت اعمال کنترلهای داخلی مناسب لازم است ضمن تعیین سقف تنخواه گردانها با توجه به سطح مخارج انجام شده از سوی مدیریت نسبت به اخذ تضمین کافی برابر سقف مزبور و اعمال کنترلهای لازم صورت خلاصه مخارج انجام شده توسط مسئولین ذیربط تایید گردد.

۳-لازم است وجوه نقد نزد تنخواه گردان در پایان هر سال به حسابهای بانکی شرکت واریز گردد و مقاطع زمانی مختلف موجودی نزد تنخواه گردان توسط افرادی مستقل، مورد شمارش قرار گیرد.

۴- با توجه به نحوه حسابداری ( روش تعهدی ) لازم است در هنگام پرداخت و ایجاد تعهد و بدون توجه به قرارداد منعقد شده نسبت به ثبت اسناد حسابداری بطور صحیح اقدام گردد.

۵- به منظور جلوگیری از مشکل مالیاتی ناشی از به روز نبودن دفاتر قانونی لازم است ثبت دفاتر مذکور طبق قوانین مالیاتی بدون تاخیر صورت گیرد . ضمناً در دفتر روزنامه فقط ثبت سرفصل حساب و رقم مربوطه کافی است و چنانچه شرکت از سیستم مکانیزه استفاده نماید میتوان ثبت اسناد حسابداری در دفاتر به یک سند در ماه تقلیل یابد که موجب جلوگیری از صرف وقت و هزینه و اشتباهات احتمالی می گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  فنون مذاکره حسابداران 2

اختلاس

۶- لازم است جهت اثبات هزینه های انجام شده مدارک و مستندات مربوط به اسناد حسابداری ضمیمه گردد.

۷-به منظور ایجاد کنترل موثر بر چرخه عملیات دریافت و پرداخت وجوه نقد، نحوه چگونگی استخدام کارکنان، تعیین ضوابط مشخص برای پرداخت وام ، مساعده و سایر مزایای کارکنان چگونگی تشخیص و اعمال روش یکنواخت برای تعیین قیمت فروش، اعطای اعتبار و تخفیف مشتریان ، تشخیص و ایجاد تمایز بین هزینه های جاری و سرمایه ای، اعمال روش یکنواخت برای نحوه خرید مواد اولیه، مواد کمکی و قطعات و انتخاب فروشندگان لازم است دستورالعمل یا آیین نامه های مربوط تهیه و پس از تصویب هیات مدیره به اجرا گذاشته شود تا بدین ترتیب ضمن جلوگیری از اشتباهات و سوء جریانات سهوی یا عمدی احتمالی ثبت و ضبط و نگهداری سوابق وقایع و رویدادهای مالی مبتنی بر اعمال روشهای مشخص و یکنواخت انجام گیرد و کنترل های داخلی قابلیت اتکای لازم را داشته باشد.

انشالله با درنظرگرفتن این موارد و تقویت جسارت خود در عدم موافقت اختلالات امور مالی بیشتر توانمندی های خودتان را اثبات کنید. تیم مشاورمن هم در صورت الزام می تواند به شما مشاوره دهد.

نحوه مشاوره با میثم حاجی محمدی

2 دیدگاه ها

  1. باسلام و تشکر از به اشتراک گذاشتن اختلاس یا بی تفاوتی مالی به واحد مالی ؟ که به قلم اقای میثم حاجی محمدی می باشد.
    لطفا در خصوص مفهوم بکار رفته در متن نگارش با عنوان “”سوء جریانات”” توضیح بدید و اساسا این مفهوم مالی معادل چه کلمه لاتین بوده که بکار رفته شده است.متشکرم با احترام

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here