۳ مزیت مهم به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری

با تمرکز روی 3 مزیت مهم به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری در دفاتر مالی از داده واقعی در گزارش‌های مالی استفاده کنید تا تصمیم‌گیری مدیریتی هوشمندانه داشته باشید، کسب‌وکارتان را در مسیر توسعه قرار دهید و موفق شوید.

در این مقاله ۳ مزیت مهم به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری را آموزش می‌دهیم برای اینکه پایه و اساس تمام اطلاعات مالی هر کسب‌وکاری هستند و گزارش‌های مالی را شکل می‌دهند. تصمیم‌گیری مدیریتی بر اساس همین گزارش‌های مالی گرفته می‌شود پس اگر ثبت‌های حسابداری به‌موقع و به‌درستی در دفاتر مالی انجام نشوند، تصمیم‌گیری مدیریتی هم آگاهانه و هوشمندانه نخواهند بود!

حتما تابه‌حال با شرکت‌ها و مشتری‌های زیادی برخورد کرده‌اید که ثبت‌های حسابداری کسب‌وکارشان را به‌صورت مستمر انجام نمی‌دهند و بدون اینکه توجهی بکنند همه تصمیم‌گیری مدیریتی مهم و بزرگ مربوط به محصولات، قیمت‌گذاری و مشتری‌ها را بدون اطلاعات به‌روز حسابداری و گزارش‌های مالی معتبر انجام می‌دهند که البته بیشتر شبیه یک حدس است!

حدس زدن راه خوبی برای مدیریت یک کسب‌وکار نیست! هر تجارتی، فارغ از اینکه کوچک است یا بزرگ، باید اسناد حسابداری را به‌روز نگه دارد تا مدیرها قادر باشند تصمیم‌گیری مدیریتی مبتنی بر داده واقعی و تاریخی بگیرند.

اگر از ۳ مزیت مهم به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری آگاه باشید، برای ثبت روزانه دفاتر حسابداری تشویق می‌شوید:

  • کاهش استراتژیک مشتری‌های کم بازده
  • حذف محصولات و خدمات پر هزینه
  • صرفه‌جویی در زمان محاسبه و مبلغ اظهارنامه مالیاتی

در ادامه مقاله هر یک از مزایا را توضیح می‌دهیم.

کاهش استراتژیک مشتری‌های کم بازده

به‌عنوان یک کسب‌وکار و یا استارت آپ احتمالا بزرگ‌ترین هدف شما پیدا کردن بهترین مشتری است تا بیشترین بازگشت از سرمایه را برایتان داشته باشد. برای افزایش استراتژیک مشتری‌ها باید همواره در جستجوی مشتری‌های مرتبط و پر بازده باشید و به‌تدریج مشتری‌های کم بازده را جایگزین کنید یا به عبارتی از «تکنیک نردبانی» استفاده کنید؛ یعنی از نردبان بازده مشتری به‌تدریج بالا بروید و در هر پله، مشتری‌های کم بازده قبلی را جایگزین کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه اعمال 10.4 درصد افزایش دستمزد سال 97

البته این استراتژی در تئوری خوب و آسان است و بسیاری از مدیران کسب‌وکار هم درکش می‌کنند اما در اجرا شاید با مشکل مواجه شوید چراکه تعداد زیادی مشتری کم بازده دارید! دلیلش هم این است که انتخاب مشتری بر اساس داده به‌روز حسابداری انجام نمی‌شود تا راهی کاربردی و خلاق برای جذب و نگهداری مشتری درآمدزا استفاده شود. بدون داشتن شاخص‌های عملکرد مالی متوجه نمی‌شوید که کدام مشتری‌ها منابع شمارا تخلیه می‌کنند و کدام‌یک بیشترین درآمد را برای کسب‌وکارتان دارند.

اگر ثبت‌های حسابداری را به‌صورت مستمر انجام دهید متوجه خواهید شد که برخی مشتری‌ها بیشترین توقع را دارند و بیشترین وقت را از شما می‌گیرند درحالی‌که درآمد چندانی برایتان ایجاد نمی‌کنند. در این صورت می‌توانید از «تکنیک ۸۰/۲۰» استفاده کنید و بیشتر وقتتان را صرف مشتری‌هایی کنید که ۸۰% درآمد کسب‌وکارتان را ایجاد می‌کنند و ۲۰% باقیمانده را جایگزین کنید.

حذف محصولات و خدمات پر هزینه

تمرکز شما باید روی خدمات و محصولاتی باشد که به‌صورت مستمر درآمد ایجاد می‌کنند اما اگر اسناد حسابداری به‌صورت روزانه ثبت نشوند، داده واقعی ندارید تا درآمد هر محصول یا خدمات را آنالیز کنید و تقاضای مشتری‌ها برای هر محصول را اندازه‌گیری کنید.

هنگامی‌که جزییات حسابداری به‌روز فعالیت‌ کسب‌وکارتان را داشته باشید، می‌توانید محصولی را که بیش‌ازاندازه هزینه تولید و نگهداری دارد تشخیص دهید، کارهای تکراری پر هزینه را بازبینی کنید تا روندشان را بهینه کنید یا برون‌سپاری کنید. حذف محصولات و خدمات پرهزینه به توسعه چشمگیر کسب‌وکارتان منجر می‌شود.

موفقیت در انتخاب هوشمندانه محصولات و خدمات به تمرکز شما بستگی دارد اما بدون داده واقعی و به‌روز حسابداری، نمی‌دانید که روی چه بخشی تمرکز کنید! شاید ساعت‌ها وقت هدر دهید و اصلا هم ندانید که داده مناسب و مرتبط ندارید.

این مطلب را هم بخوانید:  افزایش قیمت محصولات تا پایان روز پنج شنبه 22 مرداد 94

فرقی نمی‌کند که چه نوع کسب‌وکاری هستید و اینکه هزاران کارمند دارید یا یک فریلنسر هستید، باید ثبت‌های حسابداری را به‌روز نگه دارید تا کم‌هزینه‌ترین محصولات و خدمات را طراحی کنید.

پس همین الان از ۳ مزیت به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری بهره‌‍مند شوید و دفاتر حسابداری را به‌روز کنید تا تصمیم‌های مدیریتی داده-محور بگیرید!

با تمرکز روی 3 مزیت مهم به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری در دفاتر مالی از داده واقعی در گزارش‌های مالی استفاده کنید تا تصمیم‌گیری مدیریتی هوشمندانه داشته باشید، کسب‌وکارتان را در مسیر توسعه قرار دهید و موفق شوید.

صرفه‌جویی در زمان محاسبه و مبلغ اظهارنامه مالیاتی

اگر تا اینجا افزایش درآمد و کاهش هزینه انگیزه کافی برای به‌روز کردن دفاتر مالی ایجاد نکرده، مزیت سوم از ۳ مزیت مهم به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری حتما توجهتان را جلب می‌کند: کاهش مالیات!

به‌عنوان یک کسب‌وکار باید اظهارنامه مالیاتی ابراز کنید و گزینه دیگری ندارید؛ اما چیزی که اختیاری است کیفیت اظهار است که لزوما نباید استرس‌آور باشد. اگر در طول سال دفاتر حسابداری را به‌صورت مستمر و منظم نوشته باشید، فصل اظهارنامه مالیاتی را با آسایش خاطر می‌گذرانید و در پایان تیرماه باعجله دفاتر حسابداری را ثبت نمی‌کنید تا در موعد قانونی اظهارنامه مالیاتی را تحویل دهید!

به‌جای این اشتباه بزرگ، برنامه‌ریزی کنید و دفاتر حسابداری را به‌روز نگه دارید. حداقل هفته‌ای یکبار دفاتر را ثبت کنید و به‌صورت فصلی ثبت‌ها را کنترل کنید تا در پایان سال برای اظهارنامه مالیاتی آماده باشید.

اگر اسناد روزانه حسابداری را به‌موقع ثبت کنید، متوجه تغییرات ناگهانی درآمد و هزینه هم خواهید شد و برآورد بهتری از مالیات پرداختنی خواهید داشت تا در هنگام پرداخت مالیات شوکه نشوید.

اگر دفاتر مالی را به‌روز کنید، فقط باید صورت سود و زیان و ترازنامه را پرینت بگیرید و مالیات را محاسبه کنید. هیچ کار سخت دیگری ندارید!

این مطلب را هم بخوانید:  راهنمای جامع ثبت معاملات نفتی و پتروشیمی در سامانه ثامن

نتیجه‌گیری

  • هرگز به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری را نادیده نگیرید.
  • هر متدی که برای نوشتن دفاتر مالی انتخاب کنید، خوب است به‌شرط اینکه مستمر باشید! اگر دفاتر مالی را رها کنید، به‌زودی عقب می‌افتید و گزارش‌های مالی ارزش خود را از دست می‌دهند.
  • با تمرکز روی به‌روزرسانی دفاتر مالی، داده واقعی و تاریخی برای تصمیم‌گیری دارید و می‌توانید کسب‌وکارتان را در مسیر مناسب رشد و توسعه قرار دهید و موفق شوید.

افزایش درآمد، کاهش هزینه و مالیات و صرفه‌جویی در وقت گران‌بهای شما ۳ مزیت مهم به‌روزرسانی ثبت‌های حسابداری هستند.

اما اگر فکر به‌روزرسانی اسناد حسابداری هم برایتان سخت است، می‌توانید از خدمات حسابداری پرشین حساب کمک بگیرید تا با آسایش خاطر به مدیریت کسب‌وکارتان بپردازید.

آیا ثبت‌های حسابداری کسب‌وکارتان را به‌روزرسانی کرده‌اید؟

منبع: due.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام