۱۰ گام موثر در مدیریت هزینه ها

0
2577

مدیریت هزینه ها مدیریت هزینه ها

بسمه تعالی – با سلام خدمت دوستان حسابدار و مدیران مالی عزیز . کنترل هزینه یا به نوعی کاهش هزینه ها جز مبحث های مهمی است که هر حسابدار یا مدیر مالی با آن برخورد دارد و میتواند کارفرما را در تصمیم گیری های مالی راهنمایی کند .سیستم مدیریت هزینه ها نوعی سیستم برنامه ریزی و کنترل است که براساس اطلاعات جامع طرح ریزی می شود و بر روند فعالیت های بنگاه های اقتصادی تأکید دارد. در حقیــقت مدیریت هزینه عبــارت ست از مجــموعه اقداماتی که مدیران برای تأمین رضایت مندی مشتری، همراه با کــنترل و کاهش مســتمر هزیــنه های سازمان انجام می دهد .نــکته حایز اهـمیت در این فرایند آن است که کاهش هزینه ها منجر به کاهش رضایت مندی مشتریان سازمان نشود. ده گام موثر برای مدیریت یا کاهش هزینه ها به شرح زیر است :

 • سیستم ها و خدمات غیر ضروری را حذف کنید
  شاید هزینه استفاده از  سیستم های قدیمی و غیر رایج به نظر ناچیز برسد ، اما این مورد بیش از آنچه فکر می کنید بر عملکرد شما تاثیر دارد . اگر نتوانید مالک یا مصرف کننده یک برنامه کاربردی را پیدا کنید ، احتمال زیادی وجود دارد که زمان مناسبی برای کنار گذاشتن برنامه باشد . یافتن و کنار گذاشتن سرویس های کهنه و غیر رایج به شما امکان می دهد تا در پول صرف شده برای مجوزهای ابزار گان سیستم عامل و برنامه های کاربردی ، هزینه های سخت افزار و مصرف برق مرتبط و هزینه های پشتیبانی صرفه جویی نمایید

بایگانی

 • گزارشات چاپی و غیر ضروری را شناسایی و حذف کنید
  بایگانی خود را بررسی کنید سرویس های غیر ضروری را جدا کنید . اولین قدم آن است که اطمینان حاصل کنید که گزارشاتی که آماده میشود کماکان شرط لازم برای تصمیم سازی یا تحلیل در سازمان باقی بمانند . سپس اقدام به حذف گزارشات قدیمی نمایید ، این ممکن است زمان مناسبی باشد برای پیاده سازی یک استراتژی و یک برنامه آموزشی برای مدیریت اطلاعات الکترونیکی . به حداقل رساندن نسخه های چاپی گزارشات باعث کاهش مصرف کاغذ ، کاهش هزینه های بازیافت و کاهش هزینه های پشتیبانی از فرآیند پردازش گزارشات می شود.
 • قراردادهای شخص ثالث خود را بررسی کنید
این مطلب را هم بخوانید:  مخزن اسرار مالیاتی

اگر یک مخزن مرکزی برای همه قراردادهای خود ندارید، اکنون زمان آن فرا رسیده است که فرآیندی برای مدیریت آن پیاده سازی نمایید . اولین گام در این راستا فراهم کردن امکان دسترسی به کلیه قراردادها خواهد بود پس از آنکه مجموعه قراردادها آماده شد ، هر یک را طبقه بندی کنید از لحاظ :

طرف قرارداد: به منظور تسهیل مدیریت قراردادها و دسترسی ساده تر، آنها را به گونه قرار دهید که  قراردادهای یک شخص(حقیقی یا حقوقی) در کنار هم باشند و آنها را بر اساس حروف الفبا مرتب کنید.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

تنظیم سطوح خدمات :تعیین کنید که آیا سطوح خدمات رسانی شما آنطور که در قرارداد ذکر شده است متناسب هست یا نه. قرارداد هایی که تمدید می شوند اغلب پیش از تمدید ، مورد بازبینی قرار نمی گیرند و ممکن است نیازهای سطوح خدمات رسانی تغییر کرده باشد و بتوان قیمت گذاری قرارداد را بهبود بخشید.
بررسی برای قیمت مناسب تر : هنگامی که برای تامین خدمات امکان انتخاب بین چند فروشنده را دارید، می توانید برای قیمت مناسب تر بررسی کنید . بازار رقابتی به گونه ای است که هم فروشنده فعلی شما و هم دیگر فروشندگان رقیب ممکن است معاملات بهتری را در نظر داشته باشند

 • تشخیص و مدیریت تغییرات
  لازمه عملکرد مطلوب در  مدیریت مهندسی اطلاعات  آنست که تمام سرمایه گذاری ها در جهت دستیابی به خروجی مطلوب  مدیریت شوند . به طور کلی هم است پروژه های مدیریتی را به گونه ای کنترل کنید که هزینه ها از درآمد حاصله بیشتر نشود . پروژه های بزرگ ، که نیاز به منابع و سرمایه قابل ملاحظه دارند ، باید بدقت مدیریت شوند تا مشخص شود که در مسیر رسیدن به هدف تعیین شده ، حرکت می کنند یا نه . پروژه هایی که هزینه های آنها از سقف بودجه تعیین شده بالاتر می رود و یا نمی توانند ارزش تعیین شده را تولید نمایند لازم است به منظور حذف هزینه های غیرضروری محدود یا حذف شوند.
 • دستیابی به اطلاعات را آسان و امکان پذیر کنید .
این مطلب را هم بخوانید:  تسهیم هزینه ها در حسابداری صنعتی چگونه انجام می شود؟

تشخیص و ارزیابی فعالیت های جدیدی که می تواند عملکرد آینده سازمان را بهبود بخشد. چون وظیفه مدیریت ، حصول اطمینان از دستیابی به هدفهای تعیین شده است ، در کوشش هایی که به منظور دستیابی به هدف های فوق صورت می گیرد ، معمولاً مدیــــران در چهار نوع فعالیت اصلی درگیر می شوند. ۱ تصمیم گیری. ۲ برنامه ریزی. ۳ رهبری فعالیتهای عملیاتی ۴ .کنترل . مدیریت برای هر یک از فعالیت های ذکر شده نیازمند اطلاعات است . هر چه اطلاعات دقیق تر و سریعتر تهیه گردد تصمیم گیری مناسب تری را به دنبال دارد.

مهمترین فعالیت های مدیریت

 • تشخیص و حذف اقلامی از هزینه که ارزش افزوده ایجاد نمی کنند.

تاکید سیستم مدیریت هزینه بر روی پیشروی و انجام فعالیتهای واحد تجاری است . بدون شک در نظر گرفتن اولویت ‌ها برای دستیابی به هدف تولید محصولات و خدمات با کیفیت بالا ، که حداقل بهای تمام شده را داشته باشد ، بسیار حایز اهمیت است . در واقع ، هزینه فعالیتهای عمده واحد تجاری به کالاها و خدمات مربوط به تولید با توجه به نحوه استفاده از فعالیتها در تولید این کالاها و خدمات تخصیص می‌یابد.

کارگرکارخانه

 • نیروی انسانی را آهسته تر از درآمد شرکت افزایش دهید

این تکنیک یکی از روش های جلوگیری از افزایش هزینه های نیروی انسانی است. شرکت در ابتدا باید رشد هزینه ها را دقیقا با رشد درآمدها مقایسه نماید و قبل از آنکه هزینه ها بر درآمدها فزونی گیرد ، راه کارهای مناسب جهت جلوگیری از آن را به کار بندد .  هرچند بعضی از شرکت های بزرگ توجه خود را بر کاهش هزینه ها متمرکز کرده اند ، اما رویکرد صحیح برای کاهش هزینه ها ، افزایش تولید است و با انجام این کار ، هزینه های واحد تولید کاهش می یابد.(منظور هزینه های ثابت است)

 • کاهش سوخت شدن مطالبات سازمان از اشخاص حقیقی و حقوقی برون سازمانی

فروشندگان و ویزیتورها  و بازاریاب ها و واحد مالی شرکت با همکاری یکدیگر برای کاهش سوخت وجه نقد و کاهش چک های برگشتی و مطالبات معوقه باید اعتبار سنجی مشتری داشته باشند. اول – فروش نقدی داشته باشید . دوم –  سابقه مشتری ها را بشناسید . سوم – در مورد دارایی مشتری اطلاعات کسب کنید . چهارم – حساب مشتری را از بانک استعلام کنید . پنجم – امضاء چک دریافتی را در بانک مطابقت دهید . ششم – برای هر مشتری سقف اعتبار تعیین کنید . هفتم – مبلغ چک دریافتی را سنگین نگیرید .

این مطلب را هم بخوانید:  روش های حسابداری تنخواه گردان در استاندارد حسابداری ایران کدامند؟

 

 • توجه بیشتر به برنامه ریزی قبل از اجرای فعالیتها

برنا مه ریزی فرآیندی برای رسیدن به هدف است . برای مدیرانی که در جست و جو حمایت های بیرونی هستند ، برنامه ریزی ، مهمترین و کلیدی ترین سند برای رشد است . مدیران برای شروع برنامه ریزی باید لیستی از اهداف را تهیه کنند . سپس به اولویت بندی بپرازند . نیروی دارای مهارت در هر زمینه فعالیت را پیدا کنند و مسیولیت متناسب با توانایی های شخصیتی به افراد واگذار کنند .

کارکنان

 • نظر کارکنان تان را جویا شوید.

وقتی قرار است هزینه ها را کاهش دهید ، نباید بزرگ ترین دارایی خود را ، یعنی کارمندان تان را نادیده یا دست کم بگیرید . کارکنان دانش بزرگی در خصوص کسب و کار خود دارند و می توانند به کارفرمایان در مورد جلوگیری از  هدر رفتن منابع کمک کنند.  به بیان دیگر ، باید از کارکنان خود در مورد روش های کاهش هزینه ایده بخواهید و به این ترتیب روحیه آنها را در فرآیند کاهش مخارج شرکت حفظ کنید . گوتچاک بیان می کند :  “که می توان از برخی از ایده های کارکنان برای کاهش هزینه ها نهایت استفاده را برد و حتی پاداش هایی نیز به آنها داد “. او جلسات ماهانه ای را در این زمینه به خصوص برای کسب و کارهای کوچک توصیه می کند.

کارگاههای تولیدی در مورد هزینه یابی سفارشات چه می دانند؟؟؟؟

سوالات چالشی این بار برای کارفرمایان

۲۰ اشتباه مدیران در جذب نیروی انسانی

آموزش حسابداری و مالیات ویژه مدیران غیرمالی

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here