برای موفقیت در حسابداری اینطور عمل کرده اید؟

شاید عبارت موفقیت در حسابداری برای برخی از فعالان حوزه مالی خسته کننده شده باشد!‌که به نظر من علت خستگی مهمتر از درک کامل موفقیت در حسابداری است. چون من بارها در سخنرانی ها و کلاس ها گفته ام شاید ما نتوانیم موفقیت در حسابداری را برای دیگران بخوبی ترسیم کنیم ، چون موفقیت از منظر افراد متفاوت است مثلا فردی که در یک شرکت بازرگانی سمت حسابدار دارد و حقوق و اضافه کار و پرستیژ نسبتا خوبی دارد از منظر خودش یک فرد موفق است ! حالا اگر تلاش کنید که به این فرد ثابت کنید دنیای کارمندی زرق و برق خوبی دارد ولی آینده ایده آلی ندارد به هیچ عنوان از شما نمی پذیرد و تصورش این است شما درکی از موفقیت در حسابداری ندارید ! پس باید در مورد گروهی صحبت کنید که تصورشان از موفقیت در حسابداری راه اندازی کسب و کار مستقل و موفق است ولی چون هنوز به این نتیجه نرسیده اند احساس خستگی و ناامیدی دارند .

هر روز صحبت از موفقیت در حسابداری می شود و همچنان مشکلات کاری بجای کم شدن ازدیاد پیدا می کند. دراین پست به نکاتی اشاره میکنم که هنوز کمتر حسابداری برای رسیدن به موفقیت از آن استفاده می کند.

از همین فردا این دفترچه را تهیه کنید!

موفقیت در حسابداری

دفترچه اقدامات یک دفترچه فنر دار معمولی است ولی فهرستی که توسط خودتان داخل آن نوشته می شود، یکی از ابزارهای محرک در مسیر موفقیت در حسابداری محسوب می شود.

یک سررسید و یا یک دفترچه کوچک از کتابفروشی تهیه کنید و در پایان ساعت کار در داخل آن گزارشی از کارهای انجام شده روزانه خود داخل آن بنویسید، مهم نیست کارها چقدر بااهمیت بعد از مدت کوتاهی به این نتیجه می رسید که حتی در روزی که تصور داشتید پر کار هستید، کمترین کار را انجام داده اید. مصداق این موضوع هم تهیه گزارش وضعیت نقدینگی یا خرج کرد به صورت روزانه است. وقتی این گزارش روزانه تهیه شود به راحتی متوجه می شوید میزان خرج کرد شما فراتر از انتظار بوده و تصور می کردید بصورت صرفه جویی عمل نموده اید. ضمن اینکه نوشتن گزارش می تواند از دست دادن فرصت های پولی را برای شما زنده نگه دارد. حالا شما باورتان میشود که چه پول هایی را از دست داده اید و یا می توانستید بطور بهینه خرج نمایید.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان استاندارد شماره 8 ( Power Point - PDF )

حسابداری به سبک کارمند بانک 

موفقیت در حسابداری

اگر بخواهم توضیح بیشتری در این خصوص ارایه کنم، می توانم کارمند بانک را مثال بزنم. فرض کنید یک کارشناس حسابداری در حال حاضر استخدام یکی از بانکها شده و من هم از همینجا به او تبریک عرض میکنم ولی به نظر شما آیا موفقیت در حسابداری رقم خورده یا موفقیت در استخدام شدن؟و حقوق بگیری؟ ببینید من نمیخواهم کارمندی را سرکوب کنم چون همان ابتدا عرض کردم می تواند نوعی موفقیت برای عده ای محسوب شود ولی ما قرار است موفقیت در حسابداری را تشریح کنیم.علت این توضیح هم گارد برخی از دوستان در حمایت از کارمندان است. یکی از جملات انتقادی به من این است که شما فقط می گویید کارمند نباشید و حالا تو این وضعیت بد ما یک کار خوب پیدا کردیم ، شما دائماً می خواهید افراد را منصرف کنید. خیر این انتقاد نیست بلکه یک برداشت اشتباه است.

تمام منظور من عدم درجا زدن است به همراه کمی فکر و تمرکز.حالا باید بپرسید برای چه افرادی ؟ فقط و فقط افرادی که از اینکه آخر ماه حقوق بگیرند در عذاب باشند و ظاهرا مجبورند دنیای کارمندی را تحمل کننند و بسازند. خواهش من این است که حداقل به مدت یک هفته هر روز این گزارش را تهیه کنید. باور کنید من هم با انجام این کار تازه متوجه شدم چقدر پتانسیل دارم و چرا هنوز فقط یک مدیر مالی هستم. همیشه در کلیپ ها  کلاس ها این مثال را میزنم روزی که خواستم از مدیریت مالی یکی از بزرگترین پروژه های ملی کشور یعنی احداث بزرگراه همت – کرج انصراف دهم تازه همه چیز خوب شده بود. ولی من اسمش را موفقیت در حسابداری نمی گذاشتم . اسمش موفقیت در مدیریت مالی بود صرفاً. وقتی گزارش کارم را بررسی میکردم تازه متوجه شدم ۲۰ درصد کار تخصصی حسابداری انجام می دهم و بقیه اش وجوه از دست رفته ای که می توانم تمرکز کنم و حرکات پولساز و موثر دیگری را پیاده سازی کنم.

این مطلب را هم بخوانید:  چقدر فکر می کنید اطلاعات شما کاربردی و به روز است؟

ارزش گذاشتن به تصمیم تان 

موفقیت در حسابداری

ارزش گذاشتن به تصمیم یکی از تمرینات افزایش اعتماد به نفس است.بعضی اوقات ما در تصمیمات مهم هم سردرگم هستیم و به دنبال مشورت و اظهارنظر دیگران هستیم.فرض کنید امروز عصر تصمیم دارید به سینما بروید و فیلم مورد علاقه تان را مشاهده نمایید، و تمایل دارید دسته جمعی بروید. برنامه دوستانتان با شما هماهنگ نمی شضود و شما کمک کم از رفتن منصرف می شوید. تکرار این رفتارها و انصراف های ساده می تواند قدرت تصمیم گیری شما را پایین تر بیاورد. یکی از دلایل تقویت این حرکت اشتباه توجه بیش از حد به حرفهای تجربه نشده است. نباید ویترین ذهن خود را برروی هر کسی باز کنید و اجازه دهید هر حرف و سخنی شما را تحت تاثیر قراردهد . البته این خوب است که نظرات و انتقادات را به خوبی گوش کنید و معایب و نقاط ضعف خود را شناسایی کنید ولی نباید افراط داشته باشید و بگذارید رقیبان و حسودان درباره شما اظهارنظر بی مورد کنند و فقط حرفهای ناامید کننده به شما دیکته شود. من هم مثل شما بارها و سالها با این مشکل مواجه میشدم و تنها مربی من کتاب بود!  حداقل کار ممکن برای بالابردن قدرت تصمیم گیری، مطالعه یک کتاب خیلی خوب در زمینه موفقیت است. بیشترین کارممکن هم این است که افراد فقط باور کنند که می توانند . وقتی این فعل در ذهن شما نقش ببندد هر کاری که مورد نظرتان است پیاده سازی می کنید . برنامه ریزی در دستور کار شما قرار می گیرد و برای دفاع کردن از ادعای خود لحظه ای هم کوتاهی نمی کنید.

حالا یک نگاهی به این جملات بیندازید و نظر خودتان را در همینجا برایم بنویسید:

 •  بعید میدونم با سابقه و تجربه کم بتونم جایی استخدام شوم !
 • بازارکار فقط پارتی بازی است و عمرا بتونم کار ایده الی پیدا کنم؟
 • شرایط اقتصادی طوری است که باید تمام تلاشم را برای استخدام شدن بکار ببرم؟
این مطلب را هم بخوانید:  آیا حسابداری سه طرفه در ایران امکانپذیر است؟

پیشنهاد من برای مبارزه با جملات ناامید کننده :

باید برروی اعتبار و کسب تجربه خود زمان بزارم و با چند تن از دوستانم که تجربه خوبی در حسابداری دارند مذاکره کنم . بهترین کار در حال حاضر شرکت در دوره های آمادگی معتبر و ارزان مانند فنی حرفه ای است. 

در هر شرایطی ذهن شما باید فاقد چربی  باشد!

من ذهن را مانند بدن در نظر میگیریم . بدنی که پر از چربی باشد ضمن عملکرد و تحرک ضعیف در معرض خطرات و بیماری ها قرار دارد. شاید به نظر شما این حرف خنده دار باشد ولی مطمئن باشید تحرک نه در حد ورزش حرفه ای، قدرت فکری شما را بیشتر می کند. شما باید هر روز ساده ترین مدل یعنی پیاده روی منظم در ساعت مشخص را در برنامه کار خود قرار دهید. کم تحرکی اشتباه دیگری است که بازهم تعداد زیادی از حسابداران مرتکب می شوند و مانع موفقیت در حسابداری می شود، منظور اصلی از این اشتباه ، خستگی زودرس حسابداران می باشد. حالا این خستگی و کسل شدن ممکن است در حین جستجوی بازاریابی کار ، در بطن اجرای کار و یا در مرحله خیلی  بالاتر گریبان گیر افراد حسابدار شود. داشتن انگیزه و علاقه وافر ، از اصلی ترین سلاح ها برای مبارزه با این بخش می باشد. البته عدم جستجوی بی مورد هم می تواند از عوامل مهم دامن زدن به این خستگی ها باشد . به عنوان مثال اینکه فقط مجلات ، روزنامه ها هم می توانند برای فرد جویای کار ، کانال ایجاد کنند ، این در صورتی است که دوستان ، همکاران ، اساتید ، سایتهای تخصصی و خبری ، می توانند زمینه ساز ایجاد آگاهی بیشتر در این زمینه باشند.

مطالب مرتبط پیشنهادی که در این موضوعات ارتباط دارد 

از بازار کار حسابداری چه می دانید ؟

روش های موفقیت در دوره کارآموزی حسابداری

نکات مهم درمورد حس رقابت در بازار کار حسابداری

نقش اعتماد به نفس در حسابداری چیست ؟

افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. (برایان تریسی )

20 پاسخ

 1. سلام . آقای حاجی محمدی من رشتم حسابداریه ولی مالیات و بیمه بلد نیستم چکار کنم که مالیات و بیمه یاد بگیرم ( اونای که تو کار لازم داریم) تو مصاحبه همه شرکت ها مالیات و بیمه میگن باید بلد باشیم

 2. ضمن عرض سلام و تشکر فراوان از جناب آقای حاجی محمدی درخصوص مطالب مفیدشان
  درخصوص خانم سرلک که عنوان فرمودند که در دوره های پرورش مدیرمالی پکت ثبت نام کرده اند و متاسفانه بعداز گذشت ۸ماه به نتایج بدی رسیده و احساس می کنند همان مقدار تجربه ی کاری که داشتن را فراموش کردند و … امکانش هست توضیح بشتری بدهند . برای اینکه با شرکت دراینگونه دوره ها معمولا با بروز رسانی اطلاعات تخصصی و ایجاد اشتیاق احساس خوبی باید داشته باشند و همواره از سوی اساتید و صاحب نظران توصیه می شود که در این کلاس ها شرکت کنند .
  خیلی متشکرم

 3. سلام وقت به خیر درمورداون سه سوال بایدعرض کنم من تازه شروع به کارمالی به صورت مستقل کردم وبه جای اینکه کارمندباشم وبه یک تحربه محدودبشم سعی دارم متفاوت عمل کنم ومعتقدم بایک شکل جدیدازکار میتونم موفق باشم وتواین کار که به نوعی کارافرینی هست اصلا به پارتی اعتقادی ندارم ومعتقدم یه ایده نوودست نخورده رمزموفقیت هست ممنون ازمطالبتون

 4. سلام, بنده بعد از ۱۵سال سابقه ی کار که ۱۲سال آن حسابداریست بعد از اینکه بنابه مسائلی مجدد برای استخدام اقدام کردم..وارد بازار کار شدم واقعا دچار افسردگی شدم طوری که بدلیل فشار روحی (که مصاحبین با سوالات بی ربط و صرفا جهت تحقیرو…ودرخواست سفته با مبالغ سنگین که نهایت بی عدالتی هست)، برام ایجاد کردن دوره های پرورش مدیرمالی پکت ثبت نام کردم و متاسفانه بعداز گذشت ۸ماه به نتایج بدی رسیدم و احساس میکنم همان مقدار تجربه ی کاری هم فراموشم شده و وحشت مضاعفی نسبت به کارم که واقعابهش عشق میورزدم برام ایجاد کردن ,خودم درطی کارم بی منت دانسته های هرچند ناچیزم رو بی منت در اختیار علاقمندان قرار میدادم وخواستم تشکر کنم ازتون که اطلاعاتتون رو در اختیار دیگران قرار میدید,موفق و سلامت باشید

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز، حرفه حسابداری بسیار پراسترس می باشد شما روحیه خود را از دست ندهید امیدوار و صبور باشید و بر تلاش خود بیفزایید خود را درگیر صحبت های بی اساس نکنید حتما موفق خواهید بود – همراهی شما با پرشین حساب باعث خرسندی و خوشحالی است.موفق باشید.

 5. سلام
  من از همه دوستان و عزیزانی که در رشته حسابداری موفق شدند و به جایگاهی دست یافتند یک خواهش دارم وقتی با افراد بی تجربه مواجه می شوند آنها را ساده فرض نکنند ونخوان با شکستن غرور اعتماد به نفس فرد بی تجربگی رو اثبات کنند همه افراد موفق هم یک روزی از یک جای شروع کردن گرچه حس می کنم خیلی از موسسات این کار رو انجام میدن برای دریافت پول.

 6. سلام خدمت براران زحمتکش سایت
  بررسی ثبت نام در سایت چند روز طول میکشه ؟
  من چند روزیه که ثبت نام کردم ولی دائم زمان ورود با پیغام ثبت نام شما در حال بررسی می باشد مواجه میشم؟

 7. با سلام و احترام

  ابتدا بابت اطلاعات مفیدی که در سایت قرار می دهید کمال تشکر را دارم .اما متاسفانه در عضویت سایت شما دچار مشکل می باشم . تا به حالا چندین با ثبت نام نمودم ولی متاسفانه موفق به دریافت پسورد به سایت نشده ام لطفاً نسبت به عضویت در سایت مرا یاری نمائید. در ضمن چند روز پیش اکسل استهلاک را از سایت شما خریداری نمودم و تا به حالا فایل مورد نظر برایم ارسال نگردیده است. شماره آخر کارت ۵۶۵۸ بانک ملت می باشد . لطفاً بررسی نمائید.

  با تشکر

  1. سلام کاربر گرامی
   از حسن توجهتون سپاسگذارم ، نام کاربری و رمز عبور مجدداً ایجاد شد و از طریق ایمیل ارسال شد .
   در مورد بسته استهلاک شما پس از خرید صفحه را بسته اید و به همین علت لینک را از دست داده اید . مجدداً لینک دانلود به مدت ۴۴ ساعت فعال و از طریق ایمیل برای شما ارسال گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام