۱ حالت متفاوت در مشاوره مالیاتی به اشخاص زیان ده

 

مالیاتی

 

با سلام و یاد خداوند متعال

آیا میدانید شرکت هایی با اظهارنامه زیان ده که مورد قبول سازمان مالیاتی قرار نگرفته اند و حتی برای آنها مالیات در نظر گرفته اند چگونه باید عمل کنند ؟اخیراً این سوال یکی از بیشترین نیاز ها از طرف شرکتهای زیان ده در قالب مشاوره مالیاتی می باشد که امروز میخواهیم پاسخ دقیق آن را برای شما روشن کنیم .

معمولا در زمان بستن حسابها و نوشتن اظهارنامه خیلی از شماها با موارد جدیدی روبرو شوید که میتواند برایتان سوال بر انگیز باشد .

شرکت تولیدی فراسازه در سال ۱۳۹۲ مبلغ ۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بابت زیان اظهار کرده است و در سال ۱۳۹۳ نیز ۵۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال به عنوان زیان اظهار کرده است .
پس در ابتدای سال ۱۳۹۴ مبلغ ۱۳۶.۰۰۰.۰۰۰ریال زیان انباشته در سود و زیان سنواتی شرکت مذکور در ستون بدهکار به عنوان زیان وجود دارد .
درسال ۱۳۹۴ سازمان امور مالیاتی برگ قطعی سال ۹۲شرکت را صادر و نه تنها زیان اظهار شده را رد میکند بلکه مبلغ ۲۸۰.۰۰۰.۰۰۰ را به عنوان درآمد مشمول مالیات بطور علی الراس در نظر گرفته و شرکت مبلغ ۷۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بابت مالیات سال ۱۳۹۲ با شرایط اقساطی طی ۳ ماه با اداره داراریی تسویه حساب مینماید .

سوال اینجاست ،آیا شرکت باید ثبت تعدیلی برای تعدیل زیان سال ۹۲ در حساب ها اعمال کند ؟ آیا ابتدا باید زیان ثبت شده را به سود تبدیل کرد و سپس برای آن سود ذخیره مالیات گرفته شود ؟
همان طور که میدانید هنگامی که شرکت زیان ده باشد در حساب ها ذخیره مالیاتی در نظر گرفته نمی شود پس در سال ۹۴ ذخیره ای نداریم که بابت پرداخت مالیات و در مقابل بستانکار اداره دارایی آن را بدهکار کنیم .

این مطلب را هم بخوانید:  ترانزیت خارجی معاف از مالیات و عوارض می گردد اگر...

در واقع مالیات در نظر گرفته شده ازطرف اداره دارایی زیان مضاعف است و نباید ثبت تعدیلی برای تبدیل زیان به سود بابت سال ۹۲ در سال ۱۳۹۴ انجام شود .
تنها ثبت های مورد نیاز به ترتیب اینگونه است :

…………………سود و زیان انباشته (سنواتی ) – تعدیلات سنواتی ۷۰.۰۰۰.۰۰۰

…………………………………………………………….بستانکاران دولتی-سازمان امور مالیاتی ۷۰.۰۰۰.۰۰۰
بابت شناسایی مالیات قطی سال X2

 

 

………………بستانکاران دولتی-سازمان امور مالیاتی ۷۰.۰۰۰.۰۰۰

……………………………………………………………اسناد پرداختنی ۲۱.۰۰۰.۰۰۰(۳۰% بصورت نقدی )
……………………………………………………………اسناد پرداختنی ۲۴.۵۰۰.۰۰۰(بابت قسط اول)
……………………………………………………………اسناد پرداختنی ۲۴.۵۰۰.۰۰۰(بابت قسط دوم)

بابت پرداخت مالیات قطعی سال ۱۳۹۲

با این شرایط مبلغ سود و زیان انباشته در پایان سال ۹۴ و قبل از بستن حساب های این سال چه مبلغی خواهد بود ؟
این مبلغ ۲۰۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال در ستون بدهکار این حساب خواهد بود .

اما در رسیدگی سال ۹۴ ممیز مالیاتی به دلیل بدهکار شدن حساب تعدیلات سنواتی یا سود و زیان انباشته آن را مشمول مالیات میداند و شما مجبورید بعد از رسیدگی و یا در دفاعیه آن را توضیح دهید.
راه دیگری که دارید این است که این ۷۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال را به عنوان هزینه مالیات در سال ۹۴ شناسایی کنید و به جای حساب تعدیلات سنواتی و یا سود و زیان انباشته آن را بدهکار کنید که ممیز قطعا این هزینه را رد خواهد کرد ولی تاثیر هر دو روش در نهایت برای شما یکی خواهد بود .

اگر در این مورد یا موارد مشابه هرگونه سوال و ابهامی برای شما پیش آمد با کلیک روی اینجا آن را مطرح کنید تا با دیگر دوستانتان به اشتراک بگذاریم .

 

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و مثل همیشه سپاسگذاریم که ما را دنبال میکند .

این مطلب را هم بخوانید:  اجرای خدمات مالی در منزل صرفه جویی نیست!!

5 پاسخ

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید استاد تا چه زمانی این روند باید ادامه پیدا کند:یعنی ثبت زیان شناسایی شده شرکت در حساب سنواتی یا هزینه دوره و رد آن توسط ممیز مالیاتی؟

  متشکرم

  1. با سلام
   دوست گرامی این ثبت زمانی انجام میشود که برگ مالیات قطعی برای سال های قبل شما صادر شده باشد و برای شما مالیات در نظر گرفته باشد یعنی اداره دارایی شرکت شما را سودآور در نظر گرفته در صورتی که شما زیان اظهار کرده بودید

   1. با سلام و تشکر از پاسخ شما.
    باید عرض کنم بنده متوجه ثبت استاد و زمان ثبت سند شدم.
    سوال بنده این بود که تا چه زمان این روال باید ادامه یابد.یعنی شما هرسال پس از دریافت برگ مالیات قطعی زیان انباشته/هزینه دوره ثبت کنید و ممیز بعد از رسیدگی این هزینه یا زیان راقبول نکند و رد کند بدین شکل شرکت شما هیچواره با ممیز مشکل رد هزینه خواهد داشت؟!

    1. سلام کاربر عزیز
     در واقع صدور برگ مالیات قطعی مبنی بر زیان به دلیل رد دفاتر بوده است و ممیز معتقد بوده که شما باید سود اظهار میکردید و این مبلغ مالیات قطعی را پرداخت میکردید پس این مبلغ را به عنوان هزینه های سال جاری شما نخواهد پذیرفت اما فرض بگیرید سال بعد دفاتر شما مورد قبول واقع شوند و چه زیان و چه سود اظهار کرده باشید مورد تایید ممیز واقع شود دیگر ثبت همچین سندی (به عنوان هزینه یا زیان انباشته) نیازی نیست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام