۲۷ سوال درباره مالیات صاحبخانه‌ها

4
1209

اگر مطلب قبلی ما با عنوان «طریقه محاسبه مالیات رهن توسط سازمان مالیاتی» را خوانده باشید، ممکن است همچنان سوالاتی در ذهنتان باشد. به همین دلیل در این نوشته به ۲۷ سوال درباره مالیات صاحبخانه‌ها (که ممکن است شامل پرسش شما نیز باشد) و پاسخ‌های مرتبط با آن می‌پردازیم. این پرسش و پاسخ قبلا در روزنامه خراسان منتشر گردیده است.

اگر سوال خود را در میان این پرسش‌ها نیافتید، در کامنت‌ها آن را مطرح کنید.

۱_ آیا کسانی که دارای آپارتمان‌هایی کوچک هستند نیز باید اظهارنامه تکمیل کنند؟
بله فرقی نمی‌کند، دقت داشته باشید شرط استفاده از هرگونه معافیت متراژ در درآمد املاک، تسلیم اظهارنامه است.

۲_ فردی در تهران دارای سه باب آپارتمان به متراژهای ۵۵، ۶۰ و ۸۰ متر است، جمع متراژها برای بهره‌مندی از معافیت زیربنا لازم است یا هر کدام جداگانه؟
معافیت صرفاً برای واحدهای مسکونی است و واحدهای تجاری و یا با کاربری تجاری مشمول مالیات خواهند بود.

۳_ مالیات آپارتمان ۱۶۵ متری در تهران چگونه محاسبه می‌شود؟ آیا به اندازه مابه‌التفاوت تا ۱۵۰ متری که معاف است حساب می‌شود یا کل آن شامل مالیات می‌شود؟
معافیت املاک در تهران ۱۵۰ و در شهرستان ۲۰۰ متر است. صرفاً برای واحدهایی که زیر این حد هستند

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

۴_ اگر کسی منزل خود را به رهن کامل داده باشد، مثلا برای یکسال صد میلیون تومان به‌عنوان رهن دریافت کرده باشد، محاسبه درآمد مشمول مالیات او چگونه است؟
با توجه به اصلاحیه جدید قوانین مالیاتی دیگر تبدیل رهن ۲.۵ درصد صورت نمی‌گیرد و از طریق ارزش معاملاتی که قیمت املاک استیجاری املاک مشابه وجود دارد، تبدیل رهن صورت می‌گیرد.

۵_ بنده کارگاهی را به مدت یکسال به همراه دستگاه‌ها به مبلغ ۲۰ میلیون تومان اجاره و برای وسایل سالانه ۵ میلیون دریافت می‌کنم، درآمد مشمول مالیات من برای وسایل چگونه محاسبه می‌شود؟
سوال واضح نیست، برای ۵ میلیون وسایل دریافت کرده یا پرداخت کرده؟ اگر منظورش ۵میلیون بابت دستگاه‌های استیجاری است که درآمد عملکردی دارد و باید در سایر درآمدها درج شود.

۶_ منظور از مستحدثات چیست؟ مستاجر من در حیاط منزلی که به او اجاره داده‌ام با توافق بنده یک پارکینگ مسقف ساخته است. آیا مستحدثه محسوب می‌شود و شامل مالیات می‌گردد؟
محدثه یا احداث برای مالک اصلی درآمد ایجاد می‌کند و کلاً هزینه‌های انجام شده در ملک، درآمد مشمول مالیات مالک را افزایش می‌دهد. طبق تبصره ۵ ماده ۵۳ به ارزش روز محاسبه شده و ۵۰ درصد آن جزء درآمد مشمول مالیات سال اجاره خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  جرایم مالیاتی واردکننده خودرو VOLVO در ایران

۷_ پدرم فوت کرده و یک باب مغازه را برای ۵ فرزندش به جای گذاشته که در اجاره است، مالیات املاک را به اسم چه کسی باید پر کنیم؟
وراث موظف هستند اظهارنامه‌ای با نام مرحوم ارائه کنند.

۸_مالیات اجاره املاک واحد مسکونی که کاربری تجاری دارد و یا بالعکس به چه صورت است؟
املاکی که کاربری تجاری دارند از نظر حوزه مالیاتی هیچ تفاوتی با املاک تجاری و اداری ندارند بنابراین در هر شرایط باید اظهارنامه خود را بدون احتساب معافیت ارائه کنند.

۹_ من فقط صاحب یک ملک در تهران هستم که متراژ آن ۱۸۰ متر است و خودم آپارتمان دیگری را در محله‌ای دیگر اجاره کرده‌ام، آپارتمانی که اجاره داده‌ام سالانه مبلغ ۵۰ میلیون است و آپارتمانی که خودم اجاره کرده‌ام سالانه ۳۵ میلیون اجاره می‌دهم درآمد مشمول مالیات من چگونه است؟
روال کار به این است که ابتدا باید میزان درآمد مشمول مالیات در پرونده ملک واحد اجاره داده شده محاسبه شود و به تایید حوزه مالیاتی برسد و سپس درآمد مشمول مالیات ملک اجاره شده باید محاسبه شود و در نهایت مابه‌التفاوت اجاره پرداختی و دریافتی مشمول مالیات خواهد شد.

۱۰_ یک واحد مسکونی خریداری و به اجاره واگذار کرده‌ام اما ملک سند ندارد و با قولنامه وکالتی معامله نموده‌ام، آیا باید اظهارنامه پر کنم؟
بله مورد خاصی برای عدم ارائه اظهارنامه وجود ندارد و شما می‌بایست قولنامه را به حوزه نقل و انتقال اداره دارایی منطقه ارائه کرده و اظهارنامه خود را ثبت کنید.

۱۱_ لطفا از کارشناس مربوطه بپرسید هنگامی که می‌خواهیم ملکی را بخریم از کجا بدانیم مالیات اجاره املاک قبلی ندارد؟
از واحد نقل و انتقال املاک امور مالیاتی منطقه‌ای که ملک در آن قرار دارد.

۱۲_ بنده یک باب مغازه را به اجاره داده‌ام و خودم مغازه‌ای در همان پاساژ را به مبلغی بیشتر از مغازه خودم اجاره کرده‌ام، مالیات اجاره املاکم چطور است؟

روال کار به این است که ابتدا باید میزان درآمد مشمول مالیات در پرونده ملک واحد اجاره داده شده محاسبه شود و به تایید حوزه مالیاتی برسد و سپس درآمد مشمول مالیات ملک اجاره شده باید محاسبه شود و در نهایت مابه‌التفاوت اجاره پرداختی و دریافتی مشمول مالیات خواهد شد.

۱۳_ پدرم مغازه خود را به من به صورت رایگان اجاره داده است، آیا پدرم شامل مالیات اجاره می شود؟
در این حالت پدر معاف است ولی ذینفع که پسر باشد مشمول درآمد اتفاقی می شود و بهتر است اجاره‌ای رد و بدل شود.

این مطلب را هم بخوانید:  فن درآمدزایی از بنگاه های املاک!

۱۴_ منزلی که در آن سکونت دارم ۲۵۰ متر است، سه دنگ آن به نام خودم و سه دنگ دیگر به نام یکی از بستگان دور است، ایشان در قبال سه دنگ خود از من اجاره دریافت می‌کند، نحوه محاسبه مالیات من و ایشان به چه صورت است؟ با توجه به این‌که سهم ایشان ۱۲۵ متر است.
هر فرد به نسبت سهم خود باید اظهارنامه ارائه کند تا بتواند از معافیت متراژ با توجه به ۱۲۵ متر استفاده کنند.

۱۵_ ملکی دارای ۴ مالک است و به اجاره داده شده آیا معافیت ۲۵ درصدی شامل هر سه آن‌ها می‌شود؟
معافیت ۲۵ درصدی نداریم منظور شما استهلاک ۲۵ درصدی است که فقط در املاک مسکونی قابل اجراست در این حالت شما و هریک از مالکین به میزان سهم خود باید اظهارنامه ارائه کنند.

۱۶_ خواهرم پشت بام منزل خود را به ایرانسل اجاره داده است، نحوه محاسبه مالیات درآمد اجاره ایشان چطور است؟
قرارداد خود را باید به امور مالیاتی منطقه ارائه کند و مشمول مالیات بر درآمد املاک است (ماده ۵۳ قانون مالیات‌ها).

۱۷_ مغازه‌ای را ۵ سال است که به اجاره می‌دهم و تا بحال اظهارنامه نداده‌ام. امسال می‌توانم اظهارنامه ۴ سال را پر کنم؟آیا جریمه به من تعلق می‌گیرد؟
خیر شما فقط اظهارنامه سال جاری را می‌توانید ارائه کنید و بابت الباقی سال‌ها جریمه تاخیر ماده ۱۹۹ و جریمه ۱۹۲ که ۲.۵ و ۳۰ درصد می‌باشد، خواهید شد.

۱۸_ یک ملک مسکونی دارم که دو مستاجر با کاربری متفاوت خواهان آن هستند یکی برای سکونت و دیگری برای مهد‌کودک از لحاظ مالیات اجاره تفاوتی بین آن‌ها هست؟ و از نظر مالیاتی کدامیک به نفع بنده است؟
هیچ تفاوتی ندارد و شما می‌باید بابت هر دو قرارداد اظهارنامه املاک را تکمیل و ارسال کنید.

۱۹_ منزلی خریده‌ام که هنوز در رهن بانک است و آن را به اجاره واگذار کرده‌ام، آیا مشمول مالیات درآمد املاک هستم؟
بله شما باید اظهارنامه املاک را تکمیل کنید.

۲۰_ یک واحد تجاری در قوچان به متراژ ۱۲۰ متر را به بانک اجاره داده‌ام و درآمد دیگری ندارم، آیا مشمول مالیات می‌شوم؟
اگر درآمد دیگری نداشته باشند طبق ماده ۵۷ می‌توانند از معافیت ماده ۸۴ استفاده کنند که همان معافیت سالانه مشاغل است.

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه محاسبه ذخیره مطالبات مشکوک الوصول

۲۱_ اینجانب مغازه‌‌ای را اجاره کرده‌ام و بعد از مدت ۲ ماه به علت عدم صرفه اقتصادی، آن مغازه را به همان مبلغی که خودم اجاره کرده بودم واگذار کردم، آیا به بنده مالیات اجاره دست دوم تعلق می گیرد؟
این موضوع باید کارشناسی شود و فقط توسط امور مالیاتی صورت می‌گیرد شاید مبلغ در کارشناسی بالاتر باشد و شما دوست داشته باشید کمتر دریافت کنید که غیر قابل قبول است پس اگر کارشناسی قیمت برابر را مشخص کند مشمول مالیات نمی‌باشد.

۲۲_ ملک اوقافی خود را به اجاره واگذار کرده‌ام، آیا باید مالیات اجاره بپردازم؟
بله فقط در مورد املاک سازمانی که توسط ارگان‌ها واگذار می‌شود نباید مالیات محاسبه شود. و در مورد املاک اوقافی نیز باید اظهارنامه املاک ارائه شود.

۲۳_ چهار خواهر هستیم که مغازه‌ای را به ارث برده‌ایم و آن را ماهیانه به مبلغ ۴۸۰۰۰۰۰ تومان به اجاره داده‌ایم، یعنی سهم هر کداممان از اجاره هر ماه ۱۲۰۰۰۰۰ است. با توجه به اینکه خانه‌دار هستیم و درآمد دیگری نداریم، آیا هر چهار نفر ما مشمول معافیت درآمد می‌شود؟
اگر درآمد دیگری نداشته باشید باید هر خواهر اظهارنامه به میزان سهم خود از ملک را ارائه کند و معافیت سالانه برای هر ۴ بزرگوار قابل محاسبه است و به نوعی معاف خواهند بود.

۲۴_ یک ملک تجاری دارم که آن را به اجاره واگذار نموده‌ام اما از مستاجر خواسته‌ام به‌جای پرداخت اجاره، کار از او باشد و درآمد حاصل از شغل را نصف کنیم، آیا باید مالیات اجاره بپردازم؟
این مورد شما عملکردی است یعنی باید قرارداد منعقد کنید که قرارداد مشارکت می‌باشد و باید در قالب اظهارنامه عملکرد ارسال شود.

۲۵_مالکیت مشاع نیز مشمول مالیات مالیات اجاره می‌شود؟
تفاوتی ندارد و به نسبت هر یک از سهم‌الشرکه باید اظهارنامه املاک ارائه شود.

۲۶_ یک آپارتمان مسکونی به مساحت ۷۵ متر مربع را به دفتر اسناد رسمی اجاره داده‌ام، آیا باید مالیات اجاره بدهم؟
بله چون کاربری تجاری دارد معافیت نداشته و مشمول مالیات بر درآمد است.

۲۷_ پدرم سال پیش فوت شده‌اند و مراحل حصر وراثتشان هنوز تکمیل نشده، برای املاک اجاره‌ای باید اظهارنامه بدهیم؟
وراث موظف هستند اظهارنامه‌ای با نام مرحوم ارائه کنند.

مصاحبه آقای حاجی محمدی با روزنامه خراسان

(برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی بر روی آن کلیک کنید)

4 دیدگاه ها

 1. سلام و عرض ادب
  یک واحد آپارتمان ۸۰ متری در شهرستان دارم ، ۱۵ هم برج ۹ سال ۹۶ آن را برای بار اول رهن کامل داده ام و تا امروز متاسفانه به علت عدم آگاهی اظهار نامه ای نداده ام….
  لطف بفرمایید بگویید چه باید بکنم؟؟؟ در ضمن این سه سال با خودش تمدید کردم…دو سال اول با خودش تمدید نمودم و سال سوم با دامادش طی قرارداد جدید تمدید نمودم… تا برج ۹ سال ۹۹ این ها ساکن هستند.
  سوال بعد : امسال اگر بخواهم اظهار نامه پر کنم ؛ باید بابت رهن سال سوم بنویسم یا سال دوم// سال پیش مبلغ ۶۵ بوده که معادل برج ۹ سال ۹۷ تا برج ۹ سال ۹۸ می باشد… امسال هم مبلغ ۹۰ تومان رهن داده ام که از برج ۹ سال ۹۸ تا برج ۹ سال ۹۹ می باشد… همچنین قرارداد در بنگاه رسمی نوشته ایم…
  سپاسگذارم…

  • سلام
   پاسخ سئوال شما نیاز به بررسی توسط کارشناس ما دارد لذا خواهشمند است در تلگرام یا واتس آپ شماره ۰۹۲۰۷۱۱۲۹۸۰ سئوال و درخواست و سئوال خود را ثبت نمائید.

 2. سلام
  یک واحد آپارتمان ۷۰ متری سند مسکونی را به اجاره دادهام ولیکن به صورت اداری از آن استفاده میشود. از طرفی هیگونه دارآمدی به غیر از این واحد اجاره ای ندارم . آیا معافیت ماده ۵۷ مشمول من میشود؟

  • سلام درود
   اگر دریافت درامد شما کمتر از معافیت ماده ۸۴ باشد امسال ۲۷۵۰۰۰۰ تومان و هیچ درامد دیگری نداشته باشد مشمول ماده ۵۷ میشوید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here