گزارشات مالی میان دوره ای ( بخش اول )

0
3193

Financial Analysts

گزارشگری مالی میان دوره ای

به نام خدای مهربان و سلام به شما دوستان عزیزم . شاید با خواندن عنوان مطلب امروز با خود گفتید گزارشات میان دوره ای چیست ؟ امیدوارم خواندن مطلب امروزدر خصوص نحوه تهیه گزارشات میان دوره ای بتواند به شما عزیزان کمک کند .
اصطلاح گزارشگری میان دوره ای به دوره های گزارشگری کوتاهتر از دوره مالی سالانه ( معمولا سه ماهه ) اشاره دارد .
گزارش مالی میان دوره ای ، اطلاعات مفیدی در رابطه با توان کسب سود و ایجاد جریان های نقدی ، شرایط مالی و نقدینگی واحد تجاری برای سرمایه گذاران ، اعتبار دهندگان و سایر استفاده کنندگان فراهم می آورد .

گزارشگری مالی میان دوره ای به بهای از دست دادن خصوصیت کیفی قابلیت اتکا ، به موقع بودن اطلاعات را ترغیب می کند . علت از دست رفتن قابلیت اتکا آن است که معمولا این نوع گزارشگری ، مستلزم انجام برآوردهای بیشتری نسبت به گزارشگری سالانه است .

استاندارد حسابداری شماره ۲۲ ، به گزارشگری مالی میان دوره ای اختصاص دارد . در این استاندارد الزامات خاصی در رابطه با اینکه کدام واحدهای تجاری ملزم به انتشار گزارشگری مالی میان دوره ای هستند و همچنین زمان تهیه  این گزارشها تعیین نشده است .

معمولا مراجع قانونی ( از جمله سازمان بورس ) آن گروه از واحدهای تجاری که اوراق سهام یا مشارکت آن ها به عموم عرضه می شود را ملزم به تهیه و ارائه گزارش مالی میان دوره ای می کنند . استاندارد شماره ۲۲ برای کلیه واحدهای تجاری که به صورت اختیاری گزارش مالی میان دوره ای منتشر می کنند نیز کاربرد دارد .

این مطلب را هم بخوانید:  یک راه مؤثر برای کشف اختلاف بین سود و وجه نقد !

محتوای گزارش مالی میان دوره ای

گزارش مالی میان دوره ای می تواند شامل مجموعه کامل صورت های مالی طبق استاندارد حسابداری شماره ۱ یعنی ترازنامه ، صورت سود و زیان ، صورت سود وزیان جامع ، صورت جریان وجوه نقد و یادداشت های توضیحی و یا حداقل شامل صورت های مالی فشرده یعنی ترازنامه ،صورت سود و زیان ، صورت سود وزیان جامع ، صورت جریان وجوه نقد و گزیده ای از یادداشت های توضیحی باشد .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

برای تهیه اطلاعات به موقع ، صرفه جویی در هزینه تهیه اطلاعات و خودداری از ارائه اطلاعات تکراری ، ممکن است واحد تجاری به طور اجباری یا اختیاری اطلاعات کمتری در صورت های مالی میان دوره ای ارائه کند .

هدف اصلی گزارش مالی میان دوره ای ، به روز کردن اطلاعات آخرین مجموعه کامل صورت های مالی سالانه است . به همین دلیل ، درگزارش مالی میان دوره ای اساسا اطلاعات پیرامون فعالیت ها رویدادها و شرایط جدید ارائه می شود و اطلاعات گزارش قبلی تکرار نمی گردد .

صورت های مالی میان دوره ای ، کدام فاصله زمانی را پوشش می دهد ؟

دو نگرش در این مورد که صورت های مالی میان دوره ای باید کدام فاصله زمانی را پوشش دهند ، وجود دارد . طبق نگرش اول ، صورت های مالی میان دوره ای فقط آغاز تا پایان میان دوره مورد گزارش را پوشش می دهد ؛ مثلا ، صورت سود و زیان میان دوره ای که به صورت سه ماهه تهیه می شود ، در نوبت اول ، ابتدای فروردین تا پایان خرداد و در نوبت دوم ، ابتدای تیر تا پایان شهریور را پوشش خواهد داد .

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه ثبت حسابداری مزایای بازنشستگی

اما در نگرش دوم ، صورت سود و زیان میان دوره ای که به صورت سه ماهه تهیه می شود ، در نوبت اول ، ابتدای فروردین تا پایان خرداد ودر نوبت دوم ، ابتدای فروردین تا پایان شهریور را پوشش می دهد .

طبق نگرش اول ،فاصله و پوشش زمانی صورت های مالی میان دوره ای ، سه ماهه است و به این ترتیب امکان مقایسه عملکرد سه ماهه وجود دارد .

اما در نگرش دوم ، فاصله زمانی صورت های مالی میان دوره ای ، سه ماهه اما پوشش زمانی آن از ابتدای سال تا پایان میان دوره سه ماهه مورد نظر است .به این ترتیب امکان مقایسه صورت سود و زیان نوبت اول و دوم ( به طور مستقیم از طریق صورت های مالی ) وجود ندارد .

پوشش زمانی صورت های مالی میان دوره ای طبق دو نگرش فوق به شرح زیر است :

تصویر صورت مالی میان دوره ای

 

لازم به ذکر است که در حال حاضر نگزش دوم پذیرفته شده است و بر اساس استاندارد های حسابداری جاری صورت های مالی میان دوره ای از ابتدای سال تا پایان میان دوره را پوشش می دهد .

نحوه ارائه صورت های مالی میان دوره ای

گزارش مالی میان دوره باید شامل صورت های مالی میان دوره ای به شرح زیر باشد :
الف ) ترازنامه به تاریخ پایان دوره میانی جاری ، همراه با اقلام مقایسه ای به تاریخ پایان سال مالی قبل ؛ برای مثال ، چنانچه ارائه ترازنامه میان دوره ای ۳۱/۶/۱۳۹۲ در نظر باشد ، علاوه بر ترازنامه به تاریخ ۳۱/۶/۱۳۹۲ ، باید ترازنامه به تاریخ ۲۹/۱۲/۱۳۹۱ نیز ارائه شود .
ب ) صورت های سود و زیان ، سود و زیان جامع و جریان وجوه نقد برای دوره میانی جاری همراه با اقلام مقایسه ای برای دوره میانی مشابه سال مالی قبل و نیز اقلام مقایسه ای سال مالی قبل ؛

این مطلب را هم بخوانید:  کدام نرم افزار حسابداری را خریداری کنیم؟

برای مثال چنانچه ارائه صورت سود و زیان میان دوره ای سه ماهه برای نوبت دوم مد نظر باشد ، علاوه بر صورت سود و زیان میان دوره منتهی به ۳۱/۶/۱۳۹۲ (از ۱/۱/۱۳۹۲ تا ۳۱/۶/۱۳۹۲ ) ، اقلام مقایسه ای برای میان دوره منتهی به ۳۱/۶/۱۳۹۱ ( از ۱/۱/۱۳۹۱ تا ۳۱/۶/۱۳۹۱ ) و نیز اقلام مقایسه ای سال مالی قبل ( از ۱/۱/۱۳۹۱ تا ۲۹/۱۲/۱۳۹۱ ) نیز ارائه می شود .

ضمنا برای واحدهای تجاری که فعالیت آن ها اساسا فصلی است ، ارائه اطلاعات مالی ۱۲ ماهه منتهی به پایان دوره میانی همراه با اطلاعات مالی مقایسه ای ۱۲ ماه گذشته ، ممکن است مفید باشد .

لذا توصیه می شود در مثال ما چنانچه فعالیت واحد تجاری فصلی باشد ، صورت سود و زیان ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱/۶/۱۳۹۲ ( از ۱/۷/۱۳۹۰ تا ۳۱/۶/۱۳۹۲ )و اقلام مقایسه ای ۱۲ ماهه گذشته ( از ۱/۷/۱۳۹۰ تا ۳۱/۶/۱۳۹۱ ) نیز ارائه شود.

خسته نباشید. از اینکه یک روز دیگر نیز با ما بودید ، به خود می بالیم.

اعظم رزی