چگونه می توانید جدول استهلاک مناسبی تنظیم کنید؟

2
2407

renting-construction-machinery

به نام خدا و سلام به همه کاربران عزیز ،

همانطور که همه شما دوستان آشنا هستید دارائیهای ثابت دارای استهلاک سالیانه مشخصی هستند که هر ساله  باید از ارزش آن کاسته شود ، همچنین نحوه محاسبه دارائیها به روشهای متفاوتی محاسبه خواهد شد و باید برای هر دارایی نرخ معینی جهت محاسبه استهلاک در نظر گرفته شود . شما با مراجعه به ماده ۱۵۱ قانون مالیاتهای مستقیم می توانید بصورت دقیق جدول مورد نظر را تنظیم نمایید .در این ماده جدول دارائیهای قابل استهلاک و روشهای مربوط بطور کامل مشخص شده است .شما می توانید جدول استهلاک مربوط به شرکت مورد نظر خود را طبق موضوع همین ماده تنظیم کنید . با نگاهی به این جدول متوجه می شوید که داراییها به صورت گروه بندی شده چیدمان شده اند و دو روش نرخ گذاری بسته به نوع دارایی جهت محاسبه استهلاک در نظر گرفته شده است .یکی روش نزولی و دیگری روش مستقیم .به عنوان مثال ماشین آلات ریخته گری در گروه ۲۸ قرارداده شده و روش معین شده برای محاسبه ۸% نزولی می باشد. یا ماشین آلات تحریر مثل دستگاه کپی و فکس در گروه ۳۷ هستند که به روش مستقیم ۱۰ ساله محاسبه خواهد شد .

نکته ای که باید توجه داشته باشید تاریخ خرید دارائیها در سال مالی جاری و انتقال استهلاک دیگر دارائیها در سالهای قبل به سال جاری است. طبقه بندی دارائیها مهمترین بخش کارشماست . به عنوان مثال برخی از این دسته ها عبارتند از : ابزارآلات ، اثاثیه و منصوبات ، تجهیزات ، ماشین آلات و …. . حتی در شرکتهای بزرگ مانند شرکتهای نفتی شما می توانید به سلیقه خود برای گروهها زیر گروه  تعریف کنید و دارائیها را چیدمان نمایید .چیدمان شما می تواند بر حسب قیمت خرید ، کاربرد دارایی ، روش استهلاک گیری دسته بندی و مرتب شود .

این مطلب را هم بخوانید:  اوراق مشارکت چگونه به کسر خرید و فروش می‌شوند؟

شاید این مراحل راحتتر از طریق نرم افزار های متوسط و پیشرفته حسابداری انجام شود ، ولی ممکن است این نرم افزارها جدول مورد نظر اداره دارایی را تنوانند تنظیم کنند و یا بصورت یکجا گزارش کنند .در نتیجه شما باید حتما یک جدول تحت اکسل جهت محاسبه استهلاک دارائیها داشته باشید .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

امید است بتوانید به راحتی جدول استهلاک مرتبی را تنظیم و ارائه نمایید .

آرزوی موفقیت برای همه شما کاربران عزیز را دارم .

2 دیدگاه ها

 1. سلام
  وقت بخیر

  من به یک نمونه آماری از شرکت هایی که بعضی از دارایی هایشان را بصورت کامل مستهلک کردن (asset write off) نیاز دارم-آیا می توانم تهیه کنم؟

  • سلام دوست عزیز، وقت شما بخیر
   نمونه آماری را می توانید از طریق دوستان خود در شرکتها و موسسات حسابرسی تهیه کنید.نمونه آموزشی در کتاب حسابداری میانه قابل دسترسی است.
   موفق باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here