چگونه حسابداری موفق باشیم

4
1984
چگونه حسابداری موفق باشیم

مقدمه

رشته حسابداری یکی از رشته های پر تقاضا در دانشگاه های داخلی کشور می باشد و تمام دانشگاه های ایران اعم از سراسری، آزاد اسلامی، پیام نور، غیر انتفاعی و همچنین علمی کاربردی به دلیل تقاضای زیاد متقاضیان و همچنین بازار کار بسیار مطلوب نسبت به سایر رشته های زیرمجموعه علوم انسانی، در این رشته جذب دانشجو بیشتری دارند. همچنین با توجه به این پتانسیل، امکان تحصیل در رشته حسابداری در تمامی مقاطع از کاردانی تا دکتری برای دانشجویان و متقاضیان وجود دارد. اما فارغ التحصیلان تمامی مقاطع تحصیلی رشته حسابداری پس از فارغ التحصیلی و ورود به بازار کار، در مورد حسابداری شرکت یا هر مکان تجاری که حسابداری آن را بر عهده گرفته اند با مشکلاتی از قبیل آشنا نبودن با مسائل کاربردی با آن مواجه می شوند.

چالش های یک حسابدار بی تجربه

همانگونه که می دانید شرایط و محیط کار عملی در هر رشته ای با محیط آکادمیک آن متفاوت است و دلیل تفاوت آن هم در اطلاعات کم دانشجویان و فارغ التحصیلان در بحث عملی آن رشته می باشد، رشته حسابداری و شغل حسابداری هم از این قاعده مستثنی نیست.

یک حسابدار موفق ابتدا باید با حسابداری بسیاری از شاخه های پرکاربرد حسابداری اعم از شرکت های خدماتی ، بازرگانی ، تولیدی صنعتی و همچنین پیمانکاری و فروشگاهی آشنا باشد. همچنین یک حسابدار به مهارت هایی نیازمند است تا بتواند در بازار کار مزیت رقابتی پیدا کند. از جمله این مهارت ها شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کافی بر چرخه حسابداری از شناسایی و ثبت سند تا تهیه صورتهای مالی
 • آشنایی با قوانین و مقرراتی که جنبه و آثار مالی دارد از جمله قوانین مالیاتی، تجارت، کار و تامین اجتماعی و همچنین تکالیف قانونی مربوط به آنها
 • آشنایی بر یک یا بیشتر نرم افزارهای پرکاربرد حسابداری در بازار کار مانند همکاران سیستم ، سپیدار سیستم ، هلو ، شایگان سیستم ، تدبیر ، محک و…
 • آشنایی با تکالیف قانونی از جمله تکالیف مالیاتی
 • تسط بر نرم افزار آفیس مخصوصا ورد و اکسل که در کار حسابداری بسیار پرکاربرد هستند.
این مطلب را هم بخوانید:  امنیت شغل حسابداری در درآمد بیشتر نیست!!

چاره کار چیست؟ چگونه حسابداری موفق باشیم؟

اما دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته هرگز نباید در صورت اطلاعات کم در این زمینه ناامید باشند یا فکر کنند که مسائل بسیار سختی هست و نمی توانند این موارد را فرابگیرند. به دلیل وفور اطلاعات حسابداری و شرکت ها و آموزشگاههای حسابداری کار بسیار ساده شده است می توان با راه کارهای زیر اطلاعات به مراتب بهتر به دست آوریم.

 1. ابتدا باید پوشه های را برای انواع حسابدار شرکت های اعم از بازرگانی ، خدماتی ، فروشگاهی ، صنعتی تولیدی و همچنین پیمانکاری که بسیار در محیط کار پر کاربرد هستند تهیه کنیم و تمام اطلاعاتی از کوچکترین موارد این شرکت ها تا ثبت های مربوطه تا تهیه صورتهای مالی در پوشه مربوطه بنویسیم . این کار باعث اولا باعث سهولت دسترسی به اطلاعات و همچنین طبقه بندی حسابداری به صورت فیزیکی و در ذهن حسابدار می گردد.
 2. کتابچه های قوانین سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی و ارزش افزوده را حتما تهیه کنیم با تحقیق بدانیم کدام بندها و آیین نامه ها به درد حرفه حسابدار می خورد و آن قوانین را به خاطر بسپاریم.
 3. با توجه به ورود نرم افزارهای مختلف ، یکی از نرم افزار مالی عنوان شده در بالا را تهیه و بر سیستم کامپیوتر خود نصب کنیم و با مسائل تئوری اقدام به تعریف حسابها و ثبت ها و … نماییم این کار باعث می گردد به این سیستم ها آشنایی نسبی پیدا کنیم که در بند ۶ چگونگی تسلط کامل را توضیح میدهیم.
 4. از سرچ و تحقیق از تمام مسائل کاربردی در اینترنت ، شبکه های اجتماعی اعم از گروه ها و کانال مربوط به حسابداری در اینستاگرام و تلگرام و واتساب غافل نشویم . ما بسیاری از وقت خود را تقریبا بیهوده در اینترنت و شبکه های اجتماعی می گذرانیم چه بهتر که بخشی از آن زمان را به حرفه و اطلاعات خود اختصاص دهیم . تمام موارد که تازگی دارند از صفحه اسکرین شات گرفته و سپس پرینت آن را در پوشه های مربوط بگذرایم.
 5. به سایت های سازمان امور مالیاتی ، سازمان تامین اجتماعی ، معاونت بر ارزش افزوده مراجعه کنیم و سامانه های مربوطه که به درد ما میخورد را دانلود و بر سیستم کامپیوتر خود نصب کنیم و با توجه به راهنمایی های که هر سامانه دارد آن را به صورت فرضی و آزمایشی پر کنیم این کار باعث می گردد ما به آشنایی به این سامانه ها دست پیدا کنیم اما نه به صورت کامل و این مستلزم انجام بند بعدی می باشد.
 6. ما هم اکنون آشنایی نسبی به سامانه ها مورد نیاز و حسابداری انواع شرکتها و همچنین سامانه ها و اظهارنامه ها پیدا کرده ایم و حال باید با تحقیق در مورد بهترین شرکت حسابداری ( شرکت های حسابداری به این دلیل که شرکت در این رسته فعالیت کاری در محیط کار واقعی را دارد و مدرسان آن حتما دارای تجربه بسیار زیاد کاربردی در شرکتهای مختلف را دارند ) پیدا کنیم و در دوره های آن ثبت نام و شرکت کنیم دوره ها چه به صورت حضوری و چه به صورت غیرحضوری ( سی دی های آموزشی از کلاس اساتید ) مرحله آخر اطلاعات ما را برای ورود به بازار کار تکمیل می کند . هر هزینه ای هم در این کلاسها و دوره ها در شرکت های حسابداری انجام دهیم به این دلیل که بعد از ورود به حرفه حسابداری و باتوجه به اینکه اطلاعات به روزی داریم به جای یک شرکت می توان در چندین شرکت فعالیت نمود ارزش دارد و هزینه هایی را که تاکنون انجام دادیم چندین برابر آن را کسب درآمد می کنیم.
این مطلب را هم بخوانید:  اقدامات مهم برای پلمپ دفاتر

در پایان می توان گفت که اگر اطلاعات حرفه حسابداری را به چهار بخش تقیسم کنیم میبینیم که بخش اول که مسایل آکادمیک هست را ما در دانشگاه، بخش دوم را که همت خودمان و آشنایی نسبی با ابزار های مالی است، همچنین بخش سوم و تکمیل دانسته های خود به صورت کامل در شرکت های معتبر حسابداری می باشد را هم اکنون به صورت کامل فراگرفته ایم و اما بخش چهارم که تجربه در این حرفه می باشد که به مرور حسابدار طی سالیان کاری به دست می آورد و با توجه به تکمیل چرخه حسابدای این حرفه برایش لذت بخش می باشد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

حسابداری حرفه زیبایی است و نیازمند افراد باهوش می باشد.

4 دیدگاه ها

  • با سلام درود
   حتما این پیش نهاد شمارو به مسول مربوط اعلام میکنم ممنون از نظر و همکاری شما همکار عزیز
   موفق و پیروز باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here