چگونه از گزارشات اکسل در اجرای قوانین مالیاتی استفاده کنیم؟

0
2108

Excel-icon-300x300

رقابت نرم افزارهای حسابداری در خروجی گرفتن از اکسل

به نام خدا و عرض سلام به همه کاربران عزیز ، همانطوریکه می دانید کاربرد جداول اکسل در حسابداری بسیار زیاد است و همه حسابداران تا حدود زیادی سعی می کنند تسلط خود را برای بالابردن آشنایی با تکنیکهای اکسل بیشتر می کنند. در این میان ، پرکاربرد ترین ابزار دنیای حسابداری یعنی نرم افزارهای حسابداری هم ، گزارشات اکسل را مکمل برنامه های خود می کنند.

با توجه به علاقمندی و قدرت مانور جداول اکسل برای مقاصد دیگری مانند امور مالیاتی ، تولیدکنندگان این نرم افزارها همه سعی می کنند ، نوع گزارشات سیستمی را بر روی جداول اکسل لینک کنند. برای روشن شدن بیشتر موضوع ، یک مثال برای شنما ارائه می کنم. این روزها بیشتر اشخاص حقیقی و حقوقی و بطور کلی همه فعالان عرصه تجارت و بازار ، مشغول جمع آوری اطلاعات خرید و فروش چند ساله خود جهت ارائه گزارشات الکترونیکی در سامانه ماده ۱۶۹ مکرر سازمان امور مالیاتی هستند .

همانطوری که آگاهی دارید این سامانه به دو صورت آنلاین و آفلاین جهت دریافت این گزارشات طراحی شده است که همه کاربران می توانند اطلاعات خود را از ابتدای سال ۱۳۹۱ در آن ثبت کرده و در مهلت مقرر که تا پایان اسفند ۱۳۹۲ مقرر گردیده است ، به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه کنند . پس تا اینجا برای کسانی که هنوز این گزارشات را بروزرسانی نکرده و در سامانه ثبت نکرده اند ، یک پروژه نسبتاً سنگین و دشوار به شمار می رود به علاوه اینکه جمع آوری و کپی برداری اسناد و مستندات آن نیز مرحله وقت گیری می باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  چالش های واقعی حساب سود و زیان تسعیر ارز

از خروجی اکسل برای تنظیم گزارشات خود استفاده کنید

یکی از تکنیکهایی که می تواند ورود اطلاعات شما را به TTMS با سرعت بیشتری جلو ببرد ، کپی کردن اطلاعات خرید و فروش از گزارشات اکسلی است که با کمی اظافه و کسر کردن آیتمها شما دقیقاً می توانید جداول مورد نظر سازمان امور مالیاتی را تنظیم کنید . اکثر نرم افزارهای حسابداری گزارشات اکسلی را ارائه می کنند که برخی از این اطلاعات امکان تغییر آیتم به لحاظ چیدمان خیلی پیچیده ندارند ولی در بیشتر این گزارشات شما می توانید آیتم های مورد نظر خود را اضافه کنید .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

آیتم های قابل تغییر گزارشات فصلی کدامند ؟

شما برای ثبت اطلاعات خرید و فروش بالای حد نصاب در سامانه ماده ۱۶۹ مکرر ، نیاز به کدملی برای اشخاص حقیقی ، شناسه ملی یا شماره اقتصادی برای اشخاص حقوقی ، نوع کالا ، آدرس خریدار و فروشنده ، تفکیک مالیات و عوارض بر ارزش افزوده دارید . بدین ترتیب باید ابتدا گزارشات خرید و فروش را از بخش لیست فاکتور ها در نرم افزار حسابداری انتهاب کرده و گزینه انتقال به آفیس را انتخاب کنید . در اینجا با میریابی گزارشات کا ناتقال به اکسل را به پایان می رسانید . حالا با داشتن لیست فاکتورهای فروش ، نام مشتریان ، مبالغ ناخالص و مالیات و عوارض محاسبه شده ، می توانید تغییرات را پیاده سازی کنید. با Insertچند ستون فرآیند تکمیل را انجام دهید . ستونهای اضافه شده شامل کدملی / شناسه ملی ، آدرس ، مالیات و عوارض است . با یک فرمول گذاری ساده می توانید مبالغ مالیات و عوارض بر ارزش افزوده را از یکدیگر تفکیک کنید. پس از تکمیل اطلاعات لازم ، قادر خواهید بود اطلاعات را با کپی کردن و دقت بیشتر وارد سامانه خرید و فروش کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان فیلم آموزشی نحوه تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده

قابلیتهای خروجی های اکسل در برنامه های حسابداری خیلی بیشتر از این موارد است ، که حسابداران و کاربران می توانند با تنظیم و تغییرات لازم و مورد نظر خود به خوبی از آنها بهره برداری کنند . اگر تا به حال آموزش های تکمیلی اکسل را پشت سر نگذاشته اید از همین حالا دست به کار شوید و در اولین دوره آموزشی اکسل ثبت نام کنید .

برای دریافت آموزش تصویری اکسل اینجا کلیک کنید . 

و

برای دریافت فایل ویدئویی آموزش ارائه گزارشات فصلی اینجا کلیک کنید . 

موفق و پیروز باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here