چه کسانی فقط گزارشات سرجمع اعلام می کنند؟

0
1466

Question-mark-sign

به نام خدا و سلام به شما دوستان عزیز

رعایت کردن نکات مهم در اجرای دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر ، خیلی می تواند در بهبود ارائه گزارشات فصلی به شما کمک کند . شاید پیش از این در مورد واحدهایی که می توانند فروش خود را به صورت سرجمع اعلام کنند مطالبی ارائه نمودیم ، اگر بخواهیم بطور خلاصه و حالت مثالی مرور کنیم ، اینطور گفتیم که شرکتهایی که حالت مویرگی فعالیت می کنند و در این حالت افراد مختلفی را وارد چرخه سیستم حسابداری فروش خود می کنند در صورت پایین بودن مبلغ فروش زیر حد نصاب ، می توانند کل درآمد دوره سه ماه خود را بصورت تجمیعی در قسمت مربوط ثبت کنند .

همانطوریکه مستحضرید اجرای دستورالعمل مربوط به حد نصابها در هر سال ، تمهیداتی است که سازمان امور مالیاتی برای کاهش حجم گزارذشات فصلی از لحاظ زمانی و تعدادی ارائه داده است و در صورتی که کاربران بتوانند بخوبی از آن استفاده کنند ، مشکلی در رابطه با رد شدن گزارشات خود نخواهند داشت .

مثال :

شرکت مسافربری همسفر ، خدمات انتقال مسافران بین شهری را ارائه می کند و مهمترین منبع درآمدی آن ، فروش بلیط است . سازمان امور مالیاتی به این شرکت اجازه داده است کلیه فروش خود را به غیر از قرارداد پیمانکاری به صورت سرجمع در هر سه ماهه اعلام کنند. بنابراین کلیه واحدهایی که فروش آنها مشمول مشتریان متفرقه و جزئی زیر حد نصاب می باشد ، می توانند با زدن تیک ، کل فروش را به صورت تجمیعی ارائه کنند .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان 418 اسلاید اصول حسابداری1(ویژه دانشجویان)

حال یک سوال : در چه صورت کلیه خریدها مشمول گزارشات تجمیعی می شود ؟

پاسخ این سوال در بخشنامه شماره ۵۱۷۹۳۲۰۰ سازمان امور مالیاتی ارائه داده شده است .

پیرو دستورالعمل شماره ۲۴۴۶۸/۲۰۰/ص مورخ ۲۷/۱۰/۱۳۹۰ و اصلاحیه آن به شماره ۳۹۵۴/۲۰۰مورخ ۰۷/۰۳/۱۳۹۲موضوع ماده ۱۶۹مکرر قانون مالیاتهای مستقیم،در راستای اهداف ترسیم شده در جهت تحقق مبانی اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی،همچنین به منظور تکریم و تسهیل وظایف مؤدیان محترم مالیـاتی و با عـنایت به مشـکلات و سـؤالات مـرتبـط، بـدینوسیله متـن زیر به عنوان بند«۶- ۵»به دسـتورالعـمل مـذکور الحاق می گردد:
” ۶-۵- کلیه مشمولین دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکررقانون مالیاتهای مستقیم که از اشخاص حقیقی دارای فعالیت های موضوع ماده ۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم، خریدهایی در ارتباط با فعالیت های مصرح در ماده مزبور انجام می دهند، نیازی به دریافت شماره اقتصادی یا شماره ملی حسب مورد نداشته و می توانند اطلاعات معاملات خرید خود را به صورت تجمیعی برای هر فصل در قالب دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم ارسال نمایند.

پس بنابراین  طبق ماده ۸۱ کلیه فعالیت‌های کشاورزی‌، دامپروری‌، دامداری‌، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری‌، نوغان داری‌، احیای مراتع و جنگلها، باغات ‌اشجار از هر قبیل و نخیلات که از پرداخت مالیات معاف می‌باشد ، و مالکین آنها اشخاص حقیقی هستند نیازی به تفکیک گزارشات خرید ندارند و می توانند تمامی اقلام مربوط به خرید خود را بصورت سرجمع گزارش کنند .

 

بخشهایی از توضیحات مربوط به یکی از اسلایدهای کارگاه گزارشات فصلی در پنج شنبه ۳۰ مرداد ، اطلاعات بیشتر 

در پایان برای شما کاربر عزیز آرزوی موفیت دارم و توجه شما را به مطالعه بخشهای زیر جلب می نمایم .

این مطلب را هم بخوانید:  راه حل اصلی جلوگیری از رد شدن دفاتر قانونی

پستهای مرتبط جهت ازایش آگاهی اطلاعات گزارشات فصلی شما :

۱۱ ترفندکلیدی برای ارائه گزارشات فصلی !
کاربرد SUBTOTAL در ارائه سریعتر گزارشات فصلی
چگونه گزارشات فصلی ارائه شده را اصلاح کنیم ؟
کلیپ ویدئو نحوه گرفتن ثبت نهایی گزارش فصلی آنلاین

 

هر گونه کپی برداری از مزالب این سایت بدون ذکر نام منبع ، غیر قانونی و پیگرد قانونی به دنبال خواهد داشت ! 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here