چه نوع شرکتی ثبت کنیم؟

6
1361

در دنیای کسب و کار امروز توسعه روابط تجاری در قالب کسب و کارهای شخصی و شراکتی عملا غیرممکن بوده و افراد پس از طی دوره گذار کسب و کار باید اقدام به تاسیس شرکت نموده و حیات تجاری خود را در قالب انواع شخصیت حقوقی ادامه دهند. در این مطلب با اشاره به زمان تاسیس شرکت به شما خواهیم گفت ثبت چه نوع شرکتی برای فعالیت شما بهتر است. پس با ما همراه باشید.

چه زمان شرکت ثبت کنیم؟

این سوال بسیاری از صاحبان کسب و کارهاست که چه زمان برای تاسیس شرکت مناسب تر است؟ در پاسخ باید گفت که اولا برای ثبت شرکت عجله نداشته باشید. ثبت شرکت با هزینه و دردسر کم امکان پذیر است. اما به محض ثبت با انواع و اقسام تکالیف قانونی و مقرراتی مواجه شده و ممکن است نتوانید از لحاظ فنی مثل قبل به کسب و کار خود بپردازید. و یا مجبور خواهید شد امور قانونی خود را با هزینه نسبتا بالا برون سپاری کنید. هزینه ای که در بدو امر برای شما به صرفه نیست.
پس چه موقع؟ زمانی که کسب و کار شما به ثبات قابل قبولی دست یافت و برای رشد و توسعه ثبت شرکت را ضروری دیدید آن موقع زمان ثبت شرکت است.

چه نوع شرکتی ثبت کنیم؟

این که برای کسب و کار شما ثبت چه نوع شرکتی مناسب تر است پاسخ یکسانی ندارد. با توجه به مطالبی که متعاقبا عرض خواهد شد این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که چه نوع شرکتی ثبت کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  قانون تجارت چه امکانی به حسابداران ثروت آفرین می دهد؟

انواع شرکت در قانون تجارت از حیث مسئولیت شرکا (سهامداران)

شرکت ها از منظر مسئولیت شرکا به دو نوع با مسئولیت محدود و مسئولیت نامحدود تقسیم می شوند. شرکت با مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام و … از جمله مهترین شرکت های با مسئولیت محدود هستند. شرکت تضامنی نیز از جمله مهترین شرکت های با مسئولیت نامحدود است.

شرکت های با مسئولیت محدود تنها به مقدار سرمایه (سهم الشرکه، سهام) خود در برابر طلبکاران مسئول بوده و مازاد بر آن مسئولیتی ندارند. در صورتی که در شرکت های با مسئولیت نامحدود عکس این قضیه است و هیچ محدودیتی در ادای قرض طلبکاران برای شرکا متصور نیست.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

چه نوع شرکتی ثبت

الزامات قانونی ثبت شرکت

برای تاسیس انواع شرکت الزاماتی خاص همان نوع شرکت وجود دارد؛ ثبت شرکت های بامسئولیت محدود و سهامی خاص راحت تر بوده که با مراجعه به اداره ثبت شرکتها و یا موسسات ثبتی قابل انجام است. منتهی ثبت شرکت سهامی عام براحتی قابل انجام نبوده و مستلزم اخذ اجازه از سازمان بورس و رعایت تشریفات پذیره نویسی است. زیرا شرکت سهامی عام شرکتی است که عمده سرمایه آن را مردم تامین می کنند. به جهت کسب و کارهای شخصی و کوچک یا متوسط قالب سهامی عام پیشنهاد نمی شود. در نتیجه این کسب و کارها بهتر است در یکی از دو قالب بامسئولیت محدود یا سهامی خاص تاسیس شوند.

در میان شرکت های با مسئولیت محدود و سهامی خاص، شرکت سهامی خاص الزامات قانون تجارتی بیشتری نسبت به شرکت با مسئولیت محدود دارد. الزام به برگزاری مجامع حداقل یک بار در سال و ثبت آگهی های قانونی در روزنامه رسمی، ارسال نسخ صورتجلسات مجامع به اداره ثبت شرکت ها، لزوم وجود بازرس قانونی، لزوم تصویب صورتهای مالی، ممنونیت رقابت مدیران با شرکت، لزوم سپردن وثیقه توسط مدیران و … در شرکت های سهامی خاص وجود دارد.

این مطلب را هم بخوانید:  پاسخ میثم حاجی محمدی به شیطنت های اخیر

قالب های معمول دیگری مانند تضامنی به دلیل مسئولیت نامحدود شرکا بسیار کمتر مورد استقبال است و عمدتا برای کسب و کارهای خاص مانند صرافی کاربرد دارد.

قالب معمول دیگر شرکت تعاونی است که مستلزم وجود حداقل ۷ شریک و کسب اجازه از اداره تعاون است.

الزامات مقرر در قانون مالیات های مستقیم

در ق.م.م از لحاظ انجام تکالیف تفاوتی میان انواع شرکت ها وجود ندارد. در این قانون شخص حقوقی ملاک عمل است. مهمترین ماده های قانونی مربوط به اشخاص حقوقی در ق.م.م می توان به ماده ۴۸ حق تمبر سرمایه، ماده ۱۰۵ نرخ مالیات بر درآمد (۲۵%) ، ماده ۱۱۰ تکلیف ارائه اظهارنامه، ماده ۱۳۲ به بعد در فصل معافیت ها و … اشاره نمود.

مهمترین تفاوت هایی که در ق.م.م بین انواع شرکت ها ملاحظه میکنیم به شرح زیر است:

۱- معافیت های حق تمبر سرمایه برای شرکت های تعاونی و سهامی عام بورسی از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده.
۲- تخفیف در نرخ مالیات برای شرکت های تعاونی (تبصره ۶ ماده ۱۰۷).
۳- تخفیف در نرخ مالیات برای شرکت های بورسی و فرابورسی (ماده ۱۴۳).
۴- مالیات نقل و انتقال سهام شرکت های بورسی (۰.۱ درصد مبلغ فروش) و شرکت های غیربورسی (۴ درصد ارزش اسمی سهام).

نتیجه گیری

با توجه به موارد پیش گفته و سایر موارد و با مدنظر قراردادن فعالیتتان می توانید تصمیم بگیرید چه نوع شرکتی برای کسب و کار شما بهتر است.

سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

با آرزوی موفقیت

6 دیدگاه ها

  • سلام
   خیر.
   جهت ثبت شرکت به کارت پایان خدمت نیازی نیست.
   برای ثبت یک شرکت فقط کپی کارت ملی و شناسنامه برابر با اصل اعضا و اصل گواهی عدم سوپیشینه مورد نیاز است

  • با سبلام و درود
   شما میبایست به مراجعه ذی صلاح مراجعه نمایید مثل فنی و حرفه ای یا اموزش عالی یا اموزش پرورش هر کدام از این ها بستگی به فعالیت اموزشی که میخوان انجام بدین بستگی دارد
   موفق و پیروز باشید

 1. با سلام وآرزوی بهترینها

  برای راه اندازی یک کارخانه تولیدی آرد ، در صورتیکه از نظر نقدینگی هیچ مشکلی نباشد بهتر است در قالب شخص حقوقی باشد ویا اینکه شخص حقیقی؟ در صورت امکان تمام مزایا ومعایب ویا معافیت های بیمه ومالیاتی در نظر گرفته شود باتشکر از محبت شما دوستان

  • با عرض سلام.
   اگر قصد احداث کارخانه تولیدی دارید برای شما بهتر است که شرکت ثبت نمایید. در این صورت می توانید از معافیت ماده ۱۳۲ استفاده نمایید. لازم به توضیح است که معافیت واحدهای تولیدی موضوع ماده ۱۳۲ برای اشخاص حقوقی غیردولتی قابل اعمال است. محدودیت هایی نیز دارد مثلا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران شامل نمی شود. حتما متن کامل ماده و بخشنامه ها را مطالعه بفرمایید. معافیت بیمه ای خاصی برای شما ندارد. توجه داشته باشید که برای استفاده از این معافیت مالیاتی باید تمام تکالیف از جمله ارائه اظهارنامه اسناد و مدارک را انجام دهید. موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here