چند نکته مهم در مورد تشویقات و جرائم مالیاتی ( بخش دوم )

5
1049

timthumb

به نام خدا و عرض سلام به شما کاربران و دوستان عزیز ، در ادامه مطالب بخش اول ، در این بخش نکات مهم دیگری که سازمان امور مالیاتی برای تشویقات و جرائم مالیاتی صادر نموده است را برای شما بیان می کنم .

 • سازمان امور مالیاتی کشور به موجب دستورالعمل شماره ۳۴۲۲۴مورخ ۸۱/۱۲/۶ مواردی را در ارتباط با بخشودگی جرائم مالیاتی و اختیارات موضوع ماده ۱۹۱ قانون مالیاتهای مستقیم اعلام نموده است :
 1. جریمه تاخیر موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیاتهای مستقیم واحدهای صنعتی که نسبت به تسویه کلیه بدهی های مالیاتی معوقه خود تا پایان سال ۱۳۸۱ اقدام نمایند ، بخشوده شود .
 2. جریمه تاخیر مالیات های تکلیفی ، مشمول بخشودگی موضوع این دستورالعمل نخواهد بود .
 3. بخشودگی جرائم پس از تسویه بدهی های مالیاتی به شرح بند یک و حسب مقررات ماده ۱۹۱ قانون مالیاتهای مستقیم ، بنا به درخواست مودی ذیربط صورت خواهد پذیرفت .

بر اساس ماده ۱۹۲ در کلیه مواردی که مودی یا نماینده او به موجب مقررات این قانون از بابت پرداخت مالیات مکلف به تسلیم اظهارنامه می باشد ، چناچه از تسلیم آن در مواعد مقرر در این قانون خودداری نماید ، مشمول جریمه ای معادل ۱۰ درصد مالیات متعلق خواهد بود . ضمنا” با توجه به تبصره ماده فوق ، عدم تسلیم اظهارنامه توسط اشخاص حقوقی و مشمولان بندهای الف و ب ماده ۹۵ این قانون ، موجب تعلق جریمه ای معادل ۴۰ درصد مالیات متعلق می گردد و مشمول بخشودگی نمی شود .

در مورد مودیانی که اظهارنامه خود را تسلیم می نمایند حکم این تبصره نسبت به مالیات متعلق به درآمدهای کتمان شده یا هزین ههای غیر واقعی که غیر قابل قبول نیز باشد ، جاری خواهد بود .

این مطلب را هم بخوانید:  آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره اول 92 و اظهارنامه الکترونیکی 91

home_photo_books

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

طبق ماده۱۹۳ قانون مالیاتهای مستقیم ، نسبت به مودیانی که به موجب مقررات این قانون مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند ، در صورت عدم تسلیم ترازنامه و حساب سود وزیان یا عدم ارائه دفاتر ، مشمول جریمه ای معادل ۲۰ درصد مالیات  برای هریک از موارد مذکور و در مورد رد دفتر مشمول جریم های معادل ۱۰ درصد مالیات خواهند بود.

ضمنا” با توجه به تبصره ماده فوق ، عدم تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود وزیان در دوره معفیت ، موجب عدم استفاده از معفیت مقرر در سال مربط خواهد  شد.

 • سازمان ماور مالیاتی کشور به موجب بخشنامه شماره ۲۰۱-۶۸۳۸ مورخ ۸۱/۸/۱۳ اعلام نموده است ، چون بنا به حکم ماده ۱۱۰ قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحیه های بعدی آن ، اشخاص حقوقی و کارخانه داران در دوران معافیت مکلف به تسلیم اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود  وزیان متکی به دفاتر قانونی می باشند و از طرفی بنا به حکم تبصره ماده ۱۹۳ قانون مذکور ، عدم تسلیم اظهارنامه و صورت های مالی فوق الذکر در دوره معافیت ، موجب عدم استفاده از معافیت مقرر در سال مالی مربوط خواهد شد، بنابراین کتمان درآمد در صورت های مالی نسبت به آن قسمت از درآمد کتمان شده بوده و صرفا” باعث عدم استفاده از معافیت مورد نظر نسبت به درآمد های مکتوم خواهد بود .

امیدوارم نکات ارائه شده بتواند به شما کمک کند .

آرزوی موفقیت برای همه شما دوستان عزیز را دارم .

5 دیدگاه ها

 1. سلام آقای محمدی عزیز
  ممنون از اطلاعتان
  ما سه شرکت تابع داریم به نظرتون تصفیه کامل کند بهتر است یا بدون فعالیت وبدون پرسنل نگه داریم تا بعدا” بدردمون خورد اگه لازم داشتیم استفاده کنیم استاد کدام راه بهتر است؟؟؟

  • سلام. بستگی به سیاست و برنامه های آتی مدیریت دارد. نگه داشتن یک شرکت غیرفعال که برنامه ای هم برای فعالیت آتی آن نداشته باشید به نظر توجیهی ندارد. هزینه های تصفیه شرکت را نیز در نظر دلشته باشید

 2. سلام ، قربان خدا قوت و درود بر شما که اینقدر زحمت می کشید و اطلاعات به این خوبی را در اختیار همه قرار میدید .
  یک سوال داشتم جناب حاجی محمدی ، شرکتی که در سال های قبل تأسیس شده و تا بحال هیچگونه عملکردی نداشته است ، آیا ملزم به تسلیم اظهارنامه هست یا خیر ؟ و کلا این گونه شرکت هایی که فقط تأسیس شده اند و بنا به دلایلی هیچگونه فعالیتی ندارند ، در رابطه با بحث مالیاتی چه تکالیفی را می بایست انجام دهند ؟

  • سلام نوید عزیز
   شما باید در ابتدا در اداره دارایی تشکیل پرونده دهید ، همینطور در سازمان مالیات بر ارزش افزوده ، بعد از آن برای پیش ثبت نام کد اقتصادی اقدام کنید .عدم فعالیت را طی یک نامه به این دو حوزه اعلام کنید و فعلا” اظهارنامه ارزش افزوده از زمان مشمولیت و اظهارنامه عملکرد را صفر ارائه نمایید . توجه داشته باشید اگر شما شرکتی ثبت کرده اید و فعالیتی نداشته اید حساب بانکی شما هم نباید گردش خاصی داشته باشد .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here