حسابدار ۴ فصل کیست؟

7
1029
ورود به دنیای حسابداری

همراهان همیشگی سلام. همیشه وقتی فارغ‌التحصیلانی را می‌بینم که با کلی امید و آرزو، به دنبال ورود به دنیای حسابداری هستند، از این همه انرژی و تلاششان برای پیشرفت، انگیزه می‌گیرم. دوست دارم همه دانشم را برای موفقیت‌ در اختیارشان بگذارم. دوستان خوبم، یک حسابدار خوب باید پویایی کافی داشته باشد و روتین نباشد. در بیشتر کارگاه‌ها و همایش‌های آموزشی، بارها این نکته را مطرح کرده‌ام. اما این تحرک و پویایی نباید باعث نابودی خود و مجموعه تحت مدیریتش شود. این واقعیتی است که در برخی از مجموعه‌ها دیده‌ام. حسابدار در بدو ورود بدون توجه به اصل و اساس کار شروع به تغییر ماهیت امور مالی می‌کند. ناگهان خودش را در گودالی تنگ و تاریک گرفتار می‌بیند. نجات پیدا کردن یک طرف قضیه است و از بین رفتن اعتبار در طرف دیگر.

در اینجا چند نکته کلیدی که برای ورود به دنیای حسابداری بدان احتیاج دارید، به اختصار مطرح کرده‌ام. امیدوارم به توجه به این نکات بتوانید مشتریان زیادی را سمت خود جذب کنید.

کار خود را با کارآموزی آغاز کنید

بله درست است. چهار سال یا بیشتر وقت صرف درس خواندن کرده‌اید و حالا که باید وارد بازار کار شوید، کمتر کسی به شما اعتماد می‌کند. آنچه مسلم است تنها گذراندن واحدهای درسی در دانشگاه از شما یک حسابدار ماهر و کاربلد نمی‌سازد. البته دانستن اصول اولیه آن هم به صورت علمی، کار شما را ساده می‌کند؛ اما باید بدانید اتفاقات بازار کار با فرضیات کتاب‌های دانشگاهی تفاوت بسیار دارد. بهترین راهکار در این زمینه، قرار گرفتن در کنار حسابداران حرفه‌ای و کمک گرفتن از تجربیات آنهاست.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه با نیروی کارآموز ،امکان پیشرفت خود را سرعت ببخشید؟(بخش دوم )

کارآموزی به شما شیوه به کارگیری علم‌تان را آموزش می‌دهد و اهمیت نکات ریزی که شاید چندان به آنها دقت نکرده‌اید، برایتان آشکار می‌کند.

پس از این زمان طلایی نهایت استفاده را ببرید و خود را برای ورود مستقل به دنیای حسابداری آماده کنید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

یک حسابدار به روز باشید

مهم‌ترین ویژگی یک حسابدار پویا، مطالعه و کسب آخرین اطلاعات در حوزه کسب و کار خودش است. امروزه کارهای روتین و خسته کننده گذشته، جای خود را به تجزیه و تحلیل با سیستم‌های پرسرعت حسابداری داده‌اند. از این رو مدیر هر مجموعه در کنار خود، به یک حسابدار متفکر و تحلیل‌گر نیاز دارد. برای ورود به دنیای حسابداری خود را مجهز به آخرین اطلاعات کنید.

منظم و مرتب باشید

مرتب کردن اسناد و مدارک شرکت، اولین کار یک حسابدار خوب است. این مسئله باعث می‌شود بدانید دور و برتان چه خبر است؛ چه کارهایی انجام شده و چه کارهایی باید انجام شوند. بدهی‌ها و مطالبات را مشخص و دسته‌بندی کنید تا از وضعیت مالی شرکت با خبر شوید؛ و در صورت لزوم جهت برنامه‌‌ریزی‌های مالی با مدیران شرکت همکاری کنید. حالا شما برای وارد شدن به یک شرکت آماده‌اید.

باید تغییرات سازنده ایجاد کنید

یکی از مواردی که یک حسابدار خوب و کار بلد در ابتدای ورود به یک شرکت باید به آن توجه کند، ایجاد تغییرات سازنده است. شاید اکثر ما این اشتباه را انجام داده باشیم! ولی بهتر است به دیگر دوستان گوشزد کنیم تا در اجرا با مشکل مواجه نشوند.

مشکل این‌طور ممکن است پیش بیاید: شما به عنوان یک حسابدار وارد یک شرکت می‌شوید و می‌خواهید تغییرات مفیدی ایجاد کنید. شاید خیلی چیزها در اولین نگاه به نظر شما برسد و لازم ببینید که تحولات بزرگی انجام دهید.

این مطلب را هم بخوانید:  چند نکته مهم در مورد تشویقات و جرائم مالیاتی ( بخش اول )

دست نگه دارید! چرا؟ 

من به شما توصیه می‌کنم این کار را نکنید! شما هنوز به اوضاع محیط کارتان تسلط کامل ندارید. دوست حسابدار خوب من، شاید شما به سیستم مالی و نحوه اجرای کار آشنا باشید؛ ولی شاید برای اوضاع و احوال کنونی این شرکت دلایلی وجود داشته باشد، که شما از آن بی‌اطلاع باشید. با عجله کردن در نظم و ترتیب دادن به اوضاع، ممکن است ریتم تعریف شده را برهم بزنید؛ و بلافاصله نتوانید با برنامه مالی جدیدی که تدارک دیده‌اید، هماهنگی ایجاد کنید. مانند یک عملیات باید برنامه حمله و عقب نشینی را بسنجید و بدانید چه زمانی تغییرات را اعمال کنید.

مثلا ۳ الی ۴ ماه مانده به اتمام سال نباید شروع به تحول کنید این کارها برای ابتدا تا نیمه سال است. حتی اگر چارچوب مشکل دارد، سعی کنید با اصلاحات کار را جلو ببرید.

زمان ورود حسابدار هم مهم است!

زمان ورود شما هم مهم است، در چه ماهی از سال وارد این شرکت شده‌اید؟

حسابدار عزیز، شما در چند ماه مانده به پایان سال مالی نمی‌توانید تمامی استانداردهای حسابداری که بلد هستید را اجرا یا همه سندها را رفع اشکال کنید.

مسئولیت شما از زمان ورود به شرکت تعریف می‌شود. سعی کنید خیلی در عمق رویدادهای گذشته نروید. البته به عنوان یک حسابدار مهم است که اشکالات را بدانید و مطرح کنید، ولی خیلی تلاش نکنید همه موارد اشکال را تا پایان سال برطرف کنید.

کمی حوصله و سعه صدر در تصحیح کارها داشته باشید. سعه صدر به این معنا که نباید همه را مقصر بدانید. اگر هم مقصر هستند، سعی کنید با کمی سیاست و زیرکی میدان را ترک کنید. اما نباید به بن‌بست خراب‌کاری برسید. گاهی دیده می‌شود که حسابدار به شدت کارها را برهم ریخته و منتظر فرصتی است که از مهلکه بگریزد! حتی برایش مهم نیست بعداً چه اتفاقی می‌افتد.

این مطلب را هم بخوانید:  مهندس عزیز روزت مبارک

موفق باشید.

میثم حاجی محمدی

7 دیدگاه ها

    ارسال نظر و سوال

    دیدگاه خود را وارد کنید
    Please enter your name here