نحوه استهلاک دارایی ها با روش جدید در اظهارنامه

4
4818

برخلاف تصور خیلی از حسابداران که توجه و دقت زیادی در حسابهای بانکی دارند، ثبت و نگهداری و استهلاک دارایی و اموال حساس ترین بخش امور مالی محسوب می شود البته از بعد ضرایب حوزه مالیاتی.چون دارایی و اموال و اثاثیه بالاترین ضریب یعنی ضریب ۸۰ درصد را به خود اختصاص داده است. بنابراین در اظهارنامه مالیاتی باید دیتای دارایی ها کاملا درست و استاندارد به ارزش دفتری برسد تا در حین رسیدگی مشکلی ازبابت استهلاک دارایی بر شرکت متحمل نشوند.

نکته مهم تر نحوه درج محاسبات در اظهارنامه مالیاتی است. در جدول ترازنامه شما باید عدددنهایی و محصول جدول استهلاک دارایی ها را مطابق با اجرای مقررات ماده ۱۴۹ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱/ /۰۴ ۱۳۹۴ و بنـا بـه
پیشنهاد شماره ۱۶۱۹۹/۲۰۰ مورخ /۱۱/ ۱۰ ۱۳۹۵ سازمان امور مالیاتی کشور را درج نمایید. این مقررات و ضـوابط
اجرایی مربوط به هزینه استهلاک دارایی ها و هزینـه هـای تأسـیس در ۲۱ مـاده و ۴ تبصـره
به انضمام جداول دارایی های استهلاک پذیر در قالـب ۲۵ گـروه و ۱۳ صـفحه به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی رسیده است.

پیشنهاد می کنیم حتما با دقت این بخش نامه بسیار مهم که سرنوشت دارایی یک مجموعه را مشخص می کند با دقت مطالعه فرمایید.

در این بخشنامه یک نکته وجود دارد و آن هم تصمیم گیری و هزینه کردن دارایی هایی است که کمتر از یکسال عمر دارند ولی موضوع مهمتر مستند سازی آنها جهت قبول هزینه ها با شیوه جدید است. البته برخی از شرکتها سعی میکنند با ثبت تجمیعی مدل های یکسان دارایی مثلا چند دستگاه کامپیوتر بجای یک دستگاه، از افزایش هزینه ها جلوگیری کنند. حد و میزان دارایی هایی که می توان آنها را هزینه نمود بر اساس آیین نامه معاملات کشور در سال ۹۶ میزان ۲۲،۰۰۰،۰۰۰ ریال و در سال ۹۷ میزان ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال مصوب شده است. پس ما در سال ۹۶ با خرید ۱ دستگاه رایانه ۲ میلیون تومانی نباید استهلاک در نظر بگیریم.

این مطلب را هم بخوانید:  سوگند نامه حسابداری چیست؟

دارایی

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

۱ . به موجب بند ۳۹ ماده واحده قانون اصلاح قانون مالیات­های مستقیم، مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴، این متن و تبصره های آن جایگزین متن قبلی ماده (۱۴۹) قانون و تبصره آن ‌شد.
“ماده ۱۴۹ – در تشخیص درآمد مشمول مالیات محاسبه استهلاکات دارایی و هزینه‌های تأسیس و سرمایه‌ای با رعایت اصول زیر انجام می‌شود:

۱-آن قسمت از دارایی ثابت که بر اثر استعمال یا گذشت زمان یا سایر عوامل بدون توجه به تغییر قیمت‌ها ارزش آن تقلیل می‌یابد قابل استهلاک‌است.

-۲ مأخذ استهلاک ، قیمت تمام شده دارایی می‌باشد.

۳- استهلاکات از تاریخی محاسبه می‌شود که دارایی قابل استهلاک آماده برای بهره‌برداری ، در اختیار موسسه قرار می‌گیرد. در صورتی که دارایی‌قابل استهلاک به استثنای فیلم‌های سینمایی وارده از خارج کشور که از تاریخ اولین نمایش قابل استهلاک خواهد بود، در خلال ماه در اختیار موسسه قرار‌گیرد، ماده مزبور در محاسبه منظور نخواهد شد. در مورد کارخانجات، دوره بهره‌برداری آزمایشی جزء بهره‌برداری محسوب نمی‌گردد.

۴-در صورتی که بر اثر فروش مال قابل استهلاک یا مسلوب‌المنفعه شدن ماشین آلات زیانی متوجه موسسه گردد زیان حاصل معادل ارزش‌ مستهلک نشده دارایی منهای حاصل فروش (‌در صورت فروش) یک­جا قابل احتساب در حساب سود و زیان همان سال می‌باشد.

– علیرغم وجود روش های مختلف محاسبه استهلاک ، قانون مالیاتهای مستقیم ، صرفاً دو روش محاسبه استهلاک نزولی و مستقیم را جهت محاسبه استهلاک مورد پذیرش قرار داده است .

– دارایی مستهلک شده نباید از حساب های موسسه خارج شود ، زیرا فروش دارایی مستهلک شده کلاً سود بوده و مشمول مالیات می باشد .

– کلیه هزینه های مرتبط با خرید یا تحصیل دارایی از قبیل هزینه های حمل ، بیمه ، حق العمل گمرکی ، نصب و … باید به قیمت تمام شده دارایی مذکور اضافه شده و بر اساس استهلاک محاسبه گردد .

این مطلب را هم بخوانید:  حسابداری معاملات ارزی

هزینه های مربوط به حقوق و مزایای پرسنل شرکت که جهت ساخت یا تولید دارایی فعالیت نموده اند ، باید به عنوان قیمت تمام شده دارایی مذکور محسوب گردد ، لذا هزینه های مذکور نباید تحت عنوان هزینه سال جاری در سود و زیان شرکت منظور گردد .

هزینه های تاسیس ، هزینه هایی هستند که جهت ایجاد موسسه یا شرکت مصرف می گردند از قبیل هزینه های ثبت ، آگه روزنامه رسمی کشور ، حق تمبر سهام و سهم الشرکه کلیه شرکتهای ایرانی باستثنای شرکت های تعاونی و… لذا هزینه های فوق سود و زیانی نبوده ، بلکه تحت عنوان دارایی نامشهود در ترازنامه نشان داده می شوند .

هزینه های قبل از بهره برداری ، هزینه هایی هستند که موسسات تولیدی از تاریخ بهرذه برداری آزمایشی تا تاریخ شروع بهره برداری متحمل می شوند . بنا براین کلیه هزینه های پرسنلی و سربار و … طی مدت مذکور تحت عنوان هزینه قبل از بهره برداری محسوب گردیده و مانند هزینه تاسیس ، تحت عنوان دارایی نامشهود در ترازنامه نشان داده می شود .

در موقع ثبت سند حسابداری این عملیات ( هزینه های تاسیس و قبل از بهره برداری ) باید دقت داشته باشید که اشتباهاً تحت عنوان دارایی دیگری ثبت نشود ، زیرا علاوه بر اینکه مشکل در شفافیت حسابها بوجود می آورد ، محاسبه استهلاک آنها نیز با یکدیگر متفاوت بوده و سود و زیان سالهای قبل را تحت تاثیر قرار می دهد.

امیدوارم با مطالعه نکات مهم هیچ مشکلی در ثبت اسناد نداشته باشید .

برای شما آرزوی موفقیت دارم .

این مطلب را هم بخوانید:  مختصات پول دارشدن از راه خدمات مالی

4 دیدگاه ها

  • با سلام و احترام
   سپاس از لطف شما
   طبق ماده ۱۴۹ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ که مربوط به هزینه استهلاک دارایی ها و هزینه های تاسیس می باشد،چنانچه دارایی که قیمت تمام شده آن بطور کامل مستهلک شده تازمانیکه در مالکیت موسسه باشد باید بهای تمام شده و میزان استهلاک انباشته آن دارایی به طور کامل در حسابها و دفاتر موسسه نشان داده شود.
   موفق باشید.

 1. با سلام

  در روش جدید رسیدگی مالیاتی و استاندارد های حسابداری دیگر سرفصلی بعنوان هزینه های تاسیس و قبل از بهره برداری

  نداریم مانده این حساب در همان سال اول می بایست به حساب سود وزیان بسته شود هرچند که شرکت درآمدی هم

  نداشته باشد

  موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here