نکات طلایی ارسال لیست بیمه

0
2731
نکات طلایی ارسال لیست بیمه

طبق قانون ارسال و پرداخت به‌موقع لیست و مبلغ آن به سازمان تامین اجتماعی باعث می‌گردد که خدمات به اعضای لیست ارایه گردد در غیر این صورت علاوه‌بر جریمه برای کارفرما خدمات به کارگران و اعضاء کارگاه متوقف می‌گردد.

بنابراین توجه به نکات طلایی ارسال لیست بیمه باعث می‌گردد که کارفرمایان و کارگران از مزایای تامین اجتماعی برخوردار و شامل جریمه نگردند:

۱- کارفرمایان مکلفند صورت مزد و حقوق کلیه بیمه شدگان (افراد شاغل در کارگاه) را حداکثر تا پایان ماه شمسی بعد به سازمان تامین اجتماعی ارسال نمایند و در صورت عدم توجه به این موضوع به میزان ۱۰ درصد مبلغ بیمه همان ماه جریمه می‌شوند.

تذکر: در لیست ارسالی می‌بایست افرادی که از کارگاه خارج یا نفرات جدیدی که به کارگاه اضافه شده‌اند با تاریخ دقیق ورود و خروج مشخص گردد.

نکته: افراد جدید می‌بایست حتما به شعبه مربوط به کارگاه مراجعه و اسم خود را در کارگاه مربوطه ثبت و برگه ثبت نام و شماره بیمه خود را به مسئول کارگاه داده تا ایشان بتواند نامبرده را در لیست بیمه کارگاه وارد نماید. در ضمن قبل از مراجعه به شعبه می‌بایست فرم مربوط به امضا و مهر کارفرما رسیده و همراه اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی به شعبه مراجعه نماید و در صورتی که قبلا در کارگاهی شماره بیمه داشته‌اند می‌بایست شماره بیمه یا دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشند. داشتن شماره بیمه مانع از حضور و ثبت نام افراد جدید در کارگاهی که جدید استخدام شده‌اند نمی‌باشد و می‌بایست حتما در کارگاه جدید ثبت نام گردند.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه محاسبه بدهی بیمه در گزارش حسابرسی بیمه

تذکر مهم: لیست‌های ارسالی می‌بایست کامل و شامل تمام نفرات شاغل باشد چرا که بازرسان سازمان در دوره‌های متناوب از کارگاه‌ها بازرسی و اسامی نفرات شاغل را یادداشت نموده‌اند.

نکته‌: کارگاه‌هایی که شامل معافیت تا ۵ نفر می‌باشند مهلت ارسال لیست آن‌ها ۲ ماه بعد می‌باشد.

۲- چنانچه آخرین روز مهلت ارسال لیست تعطیل رسمی باشد مهلت ارسال لیست اولین روز کاری بعد از تعطیل رسمی خواهد بود.

۳- کارفرمایان جهت سهولت انجام کار خود یا نماینده خود را به سازمان تامین اجتماعی فرستاده و با دریافت نام کاربری و کلمه عبور مخصوص کارگاه خود را دریافت و با مراجعه به سایت سازمان به آدرس www.tamin.ir و نصب نرم‌افزار ارسال لیست حق بیمه می‌توانند از داخل کارگاه لیست خود را ارسال و پس از تایید سازمان تامین اجتماعی فیش پرداخت حق بیمه را دریافت، پرینت و پرداخت نمایند. لازم به ذکر است که می‌توانند فیش پرداختی را نیز از طریق کارت‌های شتاب و داشتن رمز دوم از همان سامانه پرداخت و رسید دریافت نمایند.

۴- کارفرمایان برای این‌که شامل جرائم بدهی‌های خود نگردند لازم است که در دوره‌های متناوب درخواست صورت‌حساب از بیمه نموده و پس از بررسی علت بدهی در صورت داشتن مدارک مثبته نسبت به رفع مغایرت با شعبه اقدام نموده و یا بدهی خود را پرداخت نماید. البته لازم به ذکر است سازمان تامین اجتماعی در بازه زمانی مشخص لیست بدهی کارگاه‌ها را به آن‌ها اعلام می‌دارد و پس از پایان مهلت مقرر اگر کارفرما نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام ننماید شامل ۲ درصد جریمه مبلغ بدهی به‌صورت ماهیانه می‌گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  از IESBA چه می دانید؟

۵- در صورتی که کارفرمایی بدهی خود را تقسیط نماید و اقساط خود را در مهلت مقرر پرداخت ننماید اقساط باقی‌مانده به روز تبدیل و جرایم به آن تعلق می‌گیرد.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here