نکات حیاتی ممنوع الخروجی مدیران اشخاص حقوقی

0
785
نکات حیاتی ممنوع الخروجی مدیران اشخاص حقوقی

یکی از موضوعات مهم و پرمخاطب قانون مالیات های مستقیم بحث ممنوع الخروجی است. ماده ۲۰۲ قانون مدیران اشخاص حقوقی را نسبت به بدهی شخص حقوقی مسئول و مشمول حکم ممنوع الخروجی می داند. ولی بدلیل قید قسمت انتهایی متن ماده ۲۰۲ موضوع ممنون الخروجی مدیران اشخاص حقوقی به موضوعی چالشی و بحث برانگیز تبدیل گشته است. در این مطلب قصد داریم به تشریح این موضوع بپردازیم.

ممنوع الخروجی در قانون مالیات های مستقیم

طبق ماده ۲۰۲ ق.م.م مقررات ممنوع الخروجی افراد به شرح زیر است:

اگر بدهی مالیاتی قطعی اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره ‌برداری از مراجع قانونی ذیربط از بیست درصد سرمایه ثبت شده و یا مبلغ پنج میلیارد ریال

سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی از ده‌ درصد سرمایه ثبت شده و یا دو میلیارد ریال

سایر اشخاص حقیقی از یکصد میلیون ریال

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

بیشتر باشد، سازمان امور مالیاتی می تواند از خروج آنها از کشور جلوگیری نماید.

حکم این ماده در رابطه با مدیران اشخاص حقوقی در رابطه با مالیات عملکرد و مالیات های تکلیفی نیز جاری است. این بدان معناست که اگر یک شرکت بازرگانی به میزان ۲۰۰ میلیون تومان بدهی قطعی مالیاتی داشته باشد، سازمان امور مالیاتی می تواند با رعایت مفاد این ماده مدیران این شرکت را ممنوع الخروج نماید. اما چگونه؟ در ادامه خواهیم خواند.

این مطلب را هم بخوانید:  آیا از معافیت ماده 141 قانون مالیات های مستقیم اطلاع دارید؟

یکی دیگر از نکاتی که در ماده ۲۰۲ ق.م.م به آن اشاره شده در رابطه با اشخاصی است که عازم سفر واجب هستند. مثلا زمانی که بدلیل صعب العلاج بودن بیماری شخص می بایست به خارج از کشور اعزام و درمان گردد. در این موارد با درخواست و تایید مراجع ذیربط اعزام‌کننده مبنی بر میسور نبودن پرداخت بدهی مالیاتی مربوط، با اخذ تضمین لازم امکان خروج از کشور وجود دارد.

نحوه ممنوع الخروج نمودن اشخاص

نحوه ممنوع الخروج نمودن بدهکاران مالیاتی طی بخشنامه شماره ۳۱/۹۳/۲۰۰ مورخ ۰۷/۰۳/۱۳۹۳ رئیس کل وقت سازمان امور مالیاتی ابلاغ گردیده است که ذیلا به تشریح برخی مفاد این بخشنامه می پردازیم:

۱- ابلاغ به مودی

سازمان می تواند برای شناسایی دارایی ها و نشانی واقعی مودیانی که در نشانی قانونی اعلامی حضور ندارند، حسب مورد از مراجعی که می توانند اطلاعات مذکور را داشته باشند، در اجرای مواد ۲۳۰ و ۲۳۱ اقدام نموده و سپس نسبت به ابلاغ اوراق مالیاتی به هر دو محل، نشانی واقعی و قانونی اعلام شده اقدام نمایند. از مفاد این بند استنباط می شود که سازمان می تواند در موارد خاص با رعایت قانون ابلاغ واقعی و قانونی به مودی داشته باشد.

۲- وصول مالیات

در بند سوم این بخشنامه انواع روش های اقدام برای وصول بدهی مالیاتی مودیان ذکر شده است. اقـدامات اجرایی به منظور وصول بدهی های مالیاتی اینگونه مودیان می بایست از طریق توقیف و برداشت از حسابهای بانکی مودی، وصول مطالبات مودی نزد اشخاص ثالث، فروش و حراج اموال توقیف شده و سایر ابزارهای مشابه صورت پذیرد.

این مطلب را هم بخوانید:  راه حل اصلی جلوگیری از رد شدن دفاتر قانونی

۳- اخطار و ممنوع الخروجی

چنانچه استفاده از ابزارهای قانونی منجر به وصول مالیات نگردد، ابتدا به مودی اخطار ممنوع الخروجی ابلاغ می گردد و سپس نسبت به ممنوع الخروج نمودن مودی اقدامات لازم انجام می گردد. پس از ممنوع الخروج شدن مودی دارای بدهی مالیاتی توسط مراجع ذی صلاح، می بایست مراتب توسط اداره امور مالیاتی مربوط به مودی مالیاتی نیز اعلام گردد.

مسئولیت مالیاتی مدیران اشخاص حقوقی

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که با توجه به اینکه در برخی انواع شرکت ها مثل شرکت های مسئولیت محدود و سهامی، مسئولیت سهامداران به اندازه سرمایه آنهاست، آیا مدیران شرکت که غالبا جزء سهامداران نیز هستند در خصوص بدهی مالیاتی هم مسئولیت دارند و آیا این مسئولیت نامحدود است یا محدود.

(جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع شرکت ها و حدود مسئولیت سهامداران می توانید به مطلب چه شرکتی ثبت کنیم مراجعه بفرمایید)

طبق ماده ۱۹۸ قانون مالیات های مستقیم در شرکتهای منحله، مدیران تصفیه اشخاص حقوقی و در سایر شرکتها مدیران اشخاص حقوقی غیردولتی به‌طور جمعی یا فردی، نسبت به پرداخت مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی و همچنین مالیات ‌هایی که اشخاص حقوقی به ‌موجب این قانون و قانون مالیات بر ارزش افزوده مکلف به کسر یا وصول یا ایصال آن می‌باشند و در دوران مدیریت آنها قطعی شده باشد با شخص حقوقی مسئولیت تضامنی خواهند داشت. این مسئولیت مانع از مراجعه ضامنها به شخص حقوقی نیست.

کدامیک از مدیران ممنوع الخروج می شوند؟

با ابلاغ دادنامه شماره ۱۹۰۹ مورخ ۲۷-۱۱-۱۳۹۳ مبنی بر ابطال رای شماره ۶۵۴۴-۴-۳۰ مورخ ۱۳/۶/۱۳۷۸ شورای عالی مالیاتی درخصوص ممنوع الخروجی مدیران اشخاص حقوقی، صرفا مدیران دارای حق امضای اسناد تعهدآور (اعم از موظف و غیر موظف) را می توان ممنوع الخروج نمود. ضمنا با توجه به مفاد ماده ۲۰۲ قانون مالیاتهای مستقیم، ابتدا مدیران صاحب امضا مجاز فعلی و در صورت عدم امکان وصول مالیات، مدیرانی که بدهی قطعی مالیاتی شخص حقوقی مربوط به دوران مدیریت آنان و صاحب امضای مجاز بوده اند مسئولیت دارند.

این مطلب را هم بخوانید:  چه نوع شرکتی ثبت کنیم؟

نام مدیرانی که حق امضای اسناد تعهد آور را دارا هستند در روزنامه رسمی ثبت و تغییرات شرکت ذکر می شود.

 

جهت مطالعه بیشتر می توانید مطلب سقف بدهی ممنوع الخروجی را نیز مطالعه بفرمایید.

 

 

 

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here