مهندسی دوباره ! (بخش دوم)

1
815

111111
با عرض سلام خدمت شما کاربران محترم.امیدوارم سرحال و شاداب آماده دریافت مطالب حسابداری پرشین حساب باشید.امروز ادامه مهندسی دوباره را خدمتتان ارائه خواهم کرد.در بخش قبل مهندسی دوباره را تعریف کردیم و همچنین عناصر آن را بیان نمودیم ، در این بخش توضیحاتی را راجع به نقش آفرینان مهندسی دوباه به حضورتان ارائه خواهیم کرد.

نقش آفرینان مهندسی دوباره 

در یک تقسیم بندی کلی ، کسانی که در اجرای مهندسی دوباره مشارکت جدی دارند ، عبارتند از :

۱- رهبران :

برای اجتناب از تصمیم گیری های غیر بهینه توسط مدیران عملیاتی ، باید فرآیند تغییرات اساسی (مهندسی دوباره) توسط مدیران ارشد سازمانی رهبری شود.مدیران ارشد بنگاه های اقتصادی با تدوین دیدگاهی جامع در مورد نتایج موردانتظار ، طراحی و اجرای مهندسی دوباه را هدایت و رهبری می کنند.

رهبر بنگاه اقتصادی محیط اجرای مهندسی دوباره را آماده می کند .نقش اصلی او الهام بخشی و ایجاد انگیزه است.رهبر با تشریح دقیق دیدگاه و انتظار خود از سازمان آینده ، از همه ی کارکنان می خواهد تا برای تحقق آن حداکثر تلاش خود را بکار ببرند. نمی توان با چند سخنرانی تشویق آمیز ، نصب پوستر و صدور اعلامیه به اجرای موفق مهندسی دوباره دست یافت.وظیفه ی هماهنگی و همسو کردن عوامل گوناگون و منابع متنوع سازمان بر عهده یرهبر کسب و کار است که مانند یک سر مربی تیم فوتبال عمل می کند .تدوین دقیق دیدگاه ها و بسترسازی و ابلاغ منطقی این دیدگاه ها به کارکنان ، از وظایف شخص رهبر سازمان است .

این مطلب را هم بخوانید:  3 بسته آموزشی پر تحرک حسابداری

۲- تیم های مهندسی دوباره :

در مهندسی دوباره از دیدگاه تیمی استفاده می شود زیرا کارکرد یک چارچوب کناسب مستلزم مشارکت بسیاری از افراد و بخش ها است .به طور عام ، در طراحی چارچوب مهندسی دوباره انواع تیم های مورد نیاز نشان داده می شوند.برای جلوگیری ازتاخیر و دوباره کاری ، فعالیت های تیم های مختلف در طول مراحل مختلف اجرای مهندسی دوباره به صورت همزمان و موازی انجام می شود .

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

بر مبنای دیدگاه انجام همزمان و موازی فعالیت ها در مهندسی دوباره ، مذاکرات هدفمند رهبرن تیم ها از هزینه های اضافی و تاخیر در اجرای پروژه جلوگیری می کند و به یک اجماع مناسب در تصمیم گیری ها می رسند.اما ، ربخی از تصمیم گیری های نهایی باید مدیران مسئول پروژه ی مهندسی دوباره گرفته شود .

تیم های مهندسی دوباره برای اطمینان از موفقیت مهندسی دوباره ، باید به طور روشن و دقیق دامنه و حوزه ی وظایف را به بهترین شیوه ی ممکن مشخص کنند.آنان باید زمان کافی برای اجرای فرآیند مهندسی دوباره اختصاص دهند .زیرا ایجاد تغییراساسی مستلزم حوصله و زمان کافی است.
باید از صرف هزینه برای افراد یا گروه هایی که قصد دارند به طور مستقل و بدون در نظر گرفتن برنامه ی مهندسی دوباره ی بنگاه اقتصادی ،برخی از اجزای مهم یک فرآیند یا سیستم اطلاعاتی جدید را طراحی کنند ،اجتناب کرد .حتی اگر جزء طراحی شده ی مزبور همه ی فرآیند را بهبود بخشد .زیرا آنان فرصت حمایت از ایده ی خود را از سایرین می گیرند و عدم حمایت دیگران مانع از موفقیت آنان می گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  طبقه‌بندي‌ جريانهاي‌ نقدي‌ و نحوه‌ ارائه‌ صورت‌ جريان‌ وجوه نقد

۳- مدیران فرآیندها:

عامل بالقوه دیگری که می تواند مانع از اجرای موفق مهندسی دوباره شود ،نادیده گرفتن نقش مدیران فرآیندهای تولید در فرآیند اجرای مهندسی دوباره است.اگر این اتفاق رخ دهد و مدیران مزبور در فرآیند مهندسی دوباره مشارکت نکنند ، به احتمال زیاد در برابر مقاومت تغییرات مقاومت خواهند کرد.
اصطلاح “مدیران فرآیند ها” به مدیران ارشد و میانی شاغل در یک فرآیند اطلاق میشود آنان به عنوان منابع اصلی پروژه و مجریان راه حل هلی پیشنهادی باید در اجرای مهندسی دوباره مشارکت جدی داشته باشند.حمایت مدیران فرآیندها از پروژه ی مهندسی دوباره ، مستلزم آگاهی آنان از برنامه ها ،مشکلات ،پیشرفت ها و نتایج پروژه است .

۴- مشاوران :

مهندسی دوباره فعالیت تیمی و گروهی است .بنابراین به یک تیم برتر ، زنده ، پویا و خلاق نیاز دارد.اما اغلب تیم های مهندسی دوباره منحصرا از کارکنان بنگاه های اقتصادی تشکیل شده اند که عموما فاقد تجربیات لازم درباره ابزار مهندسی دوباره و چارچوب آن هستند.به همین دلیل بسیاری از بنگاه های اقتصادی برای رهبری و هدایت تیم های مهندسی دوباره از مشاوران استفاده می کنند .
مشاوران نیز با ابزارها ،تکنیک ها ،آموزش و کنترل های کارشناسانه به هدایت برنامه ی مهندسی دوباره کمک می کنند. بنگاه های اقتصادی می توانند از مشاوران داخلی آموزش دیده و مجرب استفاده کنند .برخی از بنگاه های اقتصادی بزرگ علاوه بر کارشناسان داخلی ، از مشاوران برون سازمانی نیز استفاده می کنند.
بهترین روش این است که ابتدا در چندین برنامه ی مهندسی دوباره از تجارب مشاوران برون سازمانی استفاده شود و مشاوران درون سازمانی نیز بر اساس تجارب آنان آموزش داده شوند و برای مهندسی دوباره ی آینده مهیا شوند.
مطالب مرتبط  با این بخش:

این مطلب را هم بخوانید:  تمديد مهلت ارسال الكترونيكي اطلاعات معاملات فصل بهار تا 31 مرداد

مهندسی دوباره ! (بخش اول)

با عنوان کردن اجزای مهندسی دوباره ، این بخش نیز به پایان رسید.به امید خدا طی روزهای آتی این مبحث را به ادامه خواهیم داد.

سربلند باشید.

اعظم رزی

1 دیدگاه

 1. باسلام – احتراما اینجانب شهرام شمشیری شورباخورلو علاقه مند به توسعه دانش خود در زمینه مهندسی مجدد فرآیندها و نیز طراحی الگوهای دیاگرامی و فلوچارتی آنها به روشهای روز دنیا میباشم. چنانچه کمک یا راهنمائی بفرمائید ممنون میشوم. هدف من از مهندسی مجدد استقرار سیستم ERP و BPMS در سازمانها می باشد.
  ضمنا رشته من حسابداری است- در زمینه IT و MBA نیز تحصیلاتی داشته ام.
  باتشکر
  شهرام شمشیری
  ۰۹۱۷۶۱۲۱۹۶۳
  shahramshamshiri@gmail.com

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here